Vadim Finkelstein pas

(Fot. M-1global.tv)

Szef organizacji M-1 Global, Vadim Finkelstein w wywiadzie dla rosyjskiego portalu mir-politika.ru nie krył swojego rozczarowania postawą wchodzącego w skład telewizji publicznej kanału Russia 2, który woli dopłacać do transmisji gal amerykańskich organizacji niż kontynuować wspieranie rodzimego produktu.

W tym roku M-1 Global wypadło z ramówki kanału Russia 2 mimo tego, że dotychczas transmisje waszych gal odznaczały się wysokim wskaźnikiem oglądalności. Możesz nam powiedzieć, dlaczego tak się stało?

W zeszłym roku M-1 Global podpisało umowę na transmisję 10 gal. Wszystkie obfitowały w ciekawe i emocjonujące pojedynki. Pod koniec listopada ubiegłego roku wysłaliśmy stacji Russia 2 nasz terminarz na rok 2015. Zaplanowaliśmy 12 gal które miały odbyć się w Moskwie, Sankt Petersburgu, Orenburgu, Kazachstanie, Inguszetii, Białorusi, Azerbejdżanie oraz w Chinach. Będąc przy gali zorganizowanej w Chinach, to okazała się ona sporym sukcesem. Gala w Inguszetii ustaliła rekord Rosji pod względem frekwencji dla jakiejkolwiek imprezy masowej odbywającej się nad poziomem morza (powyżej 1500 metrów) gromadząc ponad 23 tysiące widzów! Odbywała się ona wysoko w górach, gdzie nie dało się dotrzeć za pomocą zwykłych środków transportu.

Teraz rosyjscy fani nie będą mieli okazji obejrzeć naszych gal na antenie publicznej telewizji. Kierownictwo stacji Russia 2 nie odpowiada nawet na moje listy. Szef stacji, Pan Kovbasyuk zupełnie mnie zignorował pomimo lat współpracy i odniesionych sukcesów. Nie udzielił mi żadnych wyjaśnień.

Więc kim są ci Amerykanie, którym udało się umieścić swoje gale na antenie rosyjskiej telewizji publicznej i to za darmo?

Nie ma tu mowy o czymkolwiek darmowym, prawda jest taka, że rosyjska telewizja publiczna płaci amerykanom za możliwość transmitowania ich gal!

Jak mogło do tego dojść? Płacimy za produkt amerykański jednocześnie pozbywając się krajowego? To bardzo dziwna sytuacja. Zatem gale jakich organizacji będą transmitowane zamiast tych odbywających się pod szyldem M-1 Global?

Rosyjska telewizja publiczna pokazywać będzie gale organizacji Bellator oraz UFC. Wszystkie lata poświęcone przez nas na popularyzacje rosyjskiego MMA zostały najwyraźniej zmarnowane. Zrozumiałbym, gdybyśmy nie mieli własnych zawodników – wtedy transmisje amerykańskich gal byłyby jak najbardziej w porządku. Ale mamy zawodników, którzy z sukcesami walczą w amerykańskich organizacjach. Głównie tych zawodników powinniśmy pokazywać. I to nie raz, a setki razy. Na ich walkach wychowują się kolejne pokolenia.

Może amerykańscy zawodnicy prezentują wyższy poziom umiejętności?

Wcale tak nie jest. Są po prostu wspierani promocją i działaniami marketingowymi. Należy pamiętać, że sport to nie tylko rywalizacja, ale ważny element patriotycznego wychowania młodzieży. Mówię o współczesnych bohaterach. Młodzież ogląda ich walki i chce być jak oni. Mamy wielu zawodników mogących stanowić wzór dla młodzieży – Fedor Emelianenko, Andrei Semyonov. Są oni bardzo popularni. To prawdziwe gwiazdy. Rosyjska telewizja publiczna amerykanizuje naszą młodzież. Młodzi ludzie biorą przykład z amerykańskich zawodników, wśród których są tacy z kryminalną przeszłością – zażywali narkotyki, lub też sterydy. I to mają być wzorce oferowane naszej młodzieży? Amerykańscy zawodnicy są traktowani jak bohaterowie i gwiazdy filmowe, podczas gdy nasi są traktowani przez rosyjską telewizje publiczną jakby byli gorsi. Nie mogę tego pojąć.

Jakich walk możemy oczekiwać na najbliższych galach M-1 Global?

Ostatnią naszą galą było M-1 Challenge 55, które odbyło się w Gruzji i było poświęcone pamięci tragicznie zmarłego w listopadzie Gurama Gugenishviliego, który był pierwszym w historii mistrzem M-1 Global w wadze ciężkiej. Dziesiątego kwietnia w Moskwie odbędzie się gala M-1 Challenge 56. W walce wieczoru o pas wagi średniej zmierzą się Vyacheslav Vasilevsky oraz Ramazan Emeev. To będzie ich drugi pojedynek. Pierwszy odbył się pół roku temu i na stałe zapisał się w historii MMA.

[youtube id=”8Gz06fik3fo” width=”620″ height=”360″]

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.