Donald Cerrone, zdobywca największej liczby bonusów w historii UFC i WEC/ Fot. Sherdog.com
Donald Cerrone, zdobywca największej liczby bonusów w historii UFC i WEC / Fot. Sherdog.com

Organizacja UFC ogłosiła zmiany w systemie przyznawania bonusów po każdej gali. Już od sobotniej UFC Fight Night 36: Machida vs Mousasi w Brazylii znikną nagrody za najlepszy nokaut i poddanie wieczoru. Zamiast nich przyznawane będą dwa bonusy za najlepszy „Występ Wieczoru”.

Nowy sposób przyznawania dodatkowych nagród po gali pozwala UFC na większą elastyczność. W przypadku braku nokautów na gali bonusy mogą zostać przyznane za dwa poddania. Tak samo w drugą stronę. Jeśli natomiast podczas jakiegoś eventu nie będzie żadnego skończenia przed czasem, nagrody będą mogli otrzymać zawodnicy, którzy w swoich pojedynkach zaprezentowali się najefektowniej. Taka zmiana niewątpliwie działa także na korzyść fighterów, ponieważ będą mieli większą szansę na dodatkowy zarobek.

Kwota nagród po gali nie uległa zmianie, dalej jest to 50 ooo $, jednak UFC zastrzega sobie prawo do zmiany tej sumy w szczególnych okolicznościach.

Bonusy przyznawane są od 2006 roku, od gali UFC Fight Night 3. Od tamtego czasu zawodnicy mogli otrzymać nagrodę za: „Nokaut Wieczoru”, „Poddanie Wieczoru” i „Walkę Wieczoru”. Teraz, od sobotniej gali UFC Fight Night 36: Machida vs. Mousasi, do zgarnięcia będą obok „Walki Wieczoru”, dwa bonusy za „Występ Wieczoru”.

Przypomnijmy, że najwięcej bonusów po gali w UFC zdobyli Anderson Silva i Joe Luazon, z liczbą 12 nagród na koncie. Tuż za nimi plasuje się Nate Diaz z 11 wyróżnieniami. Jednak, jeśli do wyników dodamy także występy w WEC, samodzielnym liderem zostanie Donald Cerrone, który otrzymał w swojej karierze łącznie 13 bonusów.

24 KOMENTARZE

 1. ciekawe czy taki JDS po walce z Cainem mógłby dostać nagrodę za występ polegający na przyjęciu miliona ciosów i ustaniu na nogach. Albo Sonen za obijanie Silvy w pierwszej walce… Tyle że tu pewnie sprawę załatwia nagroda za fotn
  Ulubieni: Diaz, Faber, Held, Jones, 😉

 2. może być to dobre posunięcie choć z pewnością nie zmotywuje to zawodników którzy i tak walczą o przetrwanie czy zostanie w UFC do aktywniejszej walki. Skończą się za to bonusy dla zawodnikow za KO czy poddanie przyznawane tylko dlatego ze bylo to jedyne takie zakonczenie na calej gali

 3. CW ogłasza swoje zmiany w przyznawaniu bonusów – nagroda za skończnie każdej walki przed czasem z głównej karty walk.

 4. Ciekawe jak to się przeloży na walki o ile się przełoży. Ale decyzja zrobiona pod wpływem ostatniej gali ? czy może chęci dawania więcej krwi fanom.

 5. Ja tam ciekaw jestem bardziej jak to się będzie w praktyce sprawdzało. Zobaczymy… Laughing

 6. Mojso hehe, dobre 😉

  Plus dla zawodników, bo jeśli będą decyzje to i tak bonus zgarnąć można za postawę…

  Zobaczymy teraz, którzy fighterzy walczą dla kasy (efektownie by zarabiać na bonusach), a którzy dla sportu by wygrać nieważne jakim sposobem z rywalem 😉 Nie zapominając, że pewnie ci walczący dla kasy i efektownie będą bardziej ubóstwiani. Jeśli nawet tu znajdują się ludzie, którzy najkompletniejszych zawodników jak GSP określają z perspektywy czasu nudnymi to co się dziwić januszom oglądającym galę, a mającym robić oglądalność tej gali?

  Tacy fighterzy są potrzebni by ostatecznie  nie trzeba było rekompensować braku żywej akcji wśród topu sportowego freak-showami. Póki są tacy artyści, którzy mając umiejętności potrafią robić to w piękny wręcz sposób pod kątem różnych technik i póki są takie serca do walki u niektórych to jest dobrze.

 7. Dobra decyzja. Wiele razy było tak że ktoś wyglądał fantastycznie w walce, a nie dostał bonusu własnie za brak skończenia, podczas gdy inny zawodnik np. wygrał po słabej walce przez oklepaną technikę jak RNC , i musiał dostać bonus bo innych poddań nie było. 

 8. To było zabawne wytknięcie Rory'emu itd., ale zaczyna być dziwne jak kilka osób daje tylko takie wpisy z premedytacją 😉

  Czekamy na newsa redakcyjnego:

  "Jones vs Blachowicz na UFC 200!"

  "Dobre zestawienie."

  ;-]

 9. Zobaczymy jaka różnica będzie w praktyce. Dopiero po kilku galach będzie można powiedzieć czy ta decyzja wyszła na plus.

 10. UFC zmienia system przyznawania bonusów po galach

  Zgadzam się. Laughing

  Tak poważnie to spoko opcja dla zawodników ale jednak sformułowanie Nokaut Wieczoru/Poddanie Wieczoru miało swój wydźwięk mocno gloryfikujący dokonanie. "Występ wieczoru" można przypisać równie dobrze przy takiej gali jak np. UFC 149 – Ring Girls, wyjściu Horwicha do kawałka Society, Dawidowi Ozdobie, Bandlowi i Zawadzkiemu za Double Head KO itd. Wiem, że się czepiam ale uważam takie nazewnictwo za dwuznaczne, oni się tam leją jak szalone diabły z piekła, a występują to aktorzy albo wokaliści.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.