ufc sweden 2013

Przed druga w historii galą UFC w Szwecji przedstawiamy typowania redakcji. Walki będą pokazane tylko w dwóch blokach – na facebook’u od 4:30 popołudniu i na Orange Sport od 8:00 główna karta. Do 15:00 działa też nasz typer.

Ilir Latifi vs. Gegard Mousasi

Tomasz Ch.
Podzielam zdanie Wojsława, który nazwał kiedyś Ilira Latifiego solidnym europejskim półciężkim. Jak każdy poza UFC, Szwed miał dobre występy na przemian z żenująco słabymi w których nic nie pokazał. Jednak jest to ciekawy zawodnik. Korzenie ma zapaśnicze, a mimo to nie stroni od brawlu i często idzie na krwawe wymiany. Można wręcz uznać, że jest to groźny zawodnik, ale groźba z jego strony istnieje tylko w pierwszej rundzie. Gdy mija regulaminowe pięć minut, to z Latifiego czasami uchodzi powietrze, a wraz z nim werwa do dalszej walki. Czy rezerwowy gracz za Alexandra Gustafssona może sprawić niespodziankę? Jak najbardziej. Jeśli Gegard wejdzie w wymiany, może zostać ustrzelony. Wątpliwa to teoria, jednak Ilir przeważnie machał cepami w pierwszych minutach po gongu – więc ma jakieś potwierdzenie. Zapasy to już mniejszy kaliber, bo nawet jeśli underdog wygra nimi pierwszą rundę, nie sądzę, by miał na tyle siły, by utrzymać Armeńczyka na macie przez pozostałe dwie. Królestwo więc postawiłbym na Gegarda Mousasiego. Już Emanuel Newton pokazał, że gdy Latifi nie prowadzi swojej gry, to jest po prostu workiem treningowym. Chyba nie trzeba więcej tłumaczyć jeżeli w kontekście tych słów, za przeciwnika ma kogoś takiego jak Gegard, który raczej na pewno będzie wprowadzał w życie swój własny gameplan na walkę. Gegard powinien udowodnić, że walka z Alexandrem Gustafssonem mu się należała, a zastępstwo w postaci Ilira Latifiego to tylko matchup, który został wymyślony na potrzeby uratowania gali w Sztokholmie i nic więcej.

Piotrek
Trudno w tej walce nie postawić na Gegarda – przemawiają za nim praktycznie wszystkie argumenty. Jedyną realną szansą dla Latifiego jest próba obalenia Mousasiego i rozegranie tego pojedynku w parterze. Nie od dziś wiadomo, że zapasy i obrona obaleń to najsłabsza strona Gegarda także nie zdziwiłbym się gdyby Ilira napsuł mu trochę krwi i urwał którąś z rund. Ostatecznie jednak postawię na Mousasiego przez TKO/KO druga runda.

Redaktorzy typujący Latifiego:
Redaktorzy typujący Mousasiego: Tomasz M., Wojsław, Kuba, Tomasz Ch., Karol, Piotrek, Tomasz N.

Ryan Couture vs. Ross Pearson

Karol
Bardzo ciekawy pojedynek, który może pójść dwoma atrakcyjnymi szlakami. Couture w pierwszym rzucie uderzy swoimi solidnymi zapasami. Amerykanin będzie chciał zdominować przeciwnika w klinczu, przenieść walkę na ziemię i punktować uderzeniami z góry, i tak w koło Macieju. Ja jednak mimo wszystko postawię na Anglika. Pearson ma o niebo lepszą stójkę od syna legendarnego Randy’ego, bardzo poprawnie uderza. Dodatkowo ma siłę ciosu oraz jest wystarczająco szybki, aby nabijać oczka z dystansu i czekać na okazję do nokautu. Kluczem będzie pełna koncentracja. Wydaje mi się, że o ile zawodnik z Sunderlandu utrzyma górę – wypunktuje gościa z Nowego Świata na przestrzeni trzech rund. Ross Pearson przez jednogłośną decyzję.

Tomasz M.
Couture to dla mnie mniej więcej klon Sotiropoulosa. Może syn legendy tego sportu jest bardziej wytrzymały i ma lepsze zapasy od Australijczyka ale nie powinien sprawić znacznie więcej problemów Pearsonowi. Anglik dzięki swojej aktywności w stójce wygra tą walkę na punkty. Pearson przez decyzję.

Redaktorzy typujący Couture’a:
Redaktorzy typujący Pearsona: Tomasz M., Wojsław, Kuba, Tomasz Ch., Karol, Piotrek, Tomasz N.

Philip De Fries vs. Matt Mitrione

Tomasz N.
Dwóch ciężkich i mocno bijących zawodników którzy desperacko potrzebują zwycięstwa sprawi że będzie to bardzo ciekawa walka dla fanów.  De Fries mimo postępów w stójce będzie próbował przenieść walkę do parteru i kluczem w tym starciu będzie właśnie to czy Mitrione poczynił od ostatniej walki postępy które pozwolą mu tego uniknąć i utrzymać walkę w stójce gdzie będzie w stanie znokautować Anglika. Mattt przez nokaut w drugiej rundzie

Kuba
Cóż więcej można powiedzieć o tej walce niż to, że skończy się najpóźniej w drugiej minucie drugiej rundy? Mitrione raczej bez problemu utrzyma walkę na nogach i tam będzie trafiał systematycznie dążąc do tego zakończenia. Wydaję mi się, że sędzia będzie interweniował już w pierwszej rundzie ale bezpiecznie postawię, że Matt odprawi rywala na początku drugiej pięciominutówki. Mitrione, TKO, runda 2.

Redaktorzy typujący De Friesa:
Redaktorzy typujący Mitrione: Tomasz M., Wojsław, Kuba, Tomasz Ch., Karol, Piotrek, Tomasz N.

Mike Easton vs. Brad Pickett 

Wojsław
Brad Pickett przez decyzję. Myślę, że szybkość i ruchliwość Anglika będzie kluczem do jego zwycięstwa w tym pojedynku. Easton to zdolny zawodnik, ale często zdarza się, że robi zbyt mało by zapewnić sobie przychylność sędziów. Nie sądzę też próbował zagrozić Pickettowi przenoszeniem walki do parteru. One Punch powinien wygrać dość wyraźnie w pełnym wymiarze czasu.

Tomasz Ch.
Szykuje się bardzo ekscytująca walka. Mike’a Eastona bardzo podziwiam ze względu na jego niesamowite poruszanie się po oktagonie. Jego praca nóg czasami jest nad wyraz zbędna, ale nie wolno zaprzeczyć, że jest również ciekawa dla oka. A samemu zawodnikowi można by czasami przypisać ADHD. Jednak w ostatniej walce Mike’a mieliśmy przykład, a raczej zderzenie kontrastów, kiedy to Raphael Assuncao praktycznie stojąc nieruchomo rozbijał powoli skaczącego wokół niego Eastona – przerywając mu pasmo ośmiu wygranych z rzędu. Brad Pickett w swojej ostatniej walce uległ Eddiemu Winelandowi. Było to zestawienie dwóch zawodników obiecujących do miana pretendenta w wadze koguciej. Choć Mike Easton teoretycznie ma również tzw. szybkie ręce, to boks i siły ciosu nie można równać z Winelandem (który dwukrotnie Picketta zamroczył). Technical brwal Brada Picketta będzie raczej kolejną ścianą o którą rozbije się Mike Easton.

Redaktorzy typujący Eastona:
Redaktorzy typujący Picketta: Tomasz M., Wojsław, Kuba, Tomasz Ch., Karol, Piotrek, Tomasz N.

Diego Brandao vs. Pablo Garza

Tomasz M.
Garza ma talent do sprawiania niespodzianek ale Brandao jest lepszy w każdej płaszczyźnie. Jeśli Brazylijczyk nie spompuje się w pierwszej rundzie jakimś szaleńczym atakiem tylko będzie budował swoją przewagę powoli i konsekwentnie (jak w walce z Gambino) to powinien być zdecydowanym zwycięzcą tego starcia. Brandao przez decyzję.

Kuba
Nie za bardzo jestem sobie w stanie wyobrazić w jaki sposób Brandao mógłby przegrać tę walkę. Jest lepszy dosłownie w każdej płaszczyźnie i jeśli tylko Wszechmocny nie postanowi na niego zesłać wszystkich plag egipskich jednocześnie to Diego wygra ten pojedynek zdecydowanie. Brandao przez jednogłośną decyzję.

Redaktorzy typujący Brandao: Tomasz M., Wojsław, Kuba, Tomasz Ch., Karol, Tomasz N.
Redaktorzy typujący Garzę:

Piotrek

Akira Corassani vs. Robert Peralta

Tomasz N.
Zdecydowanym faworytem tego starcia będzie Robert Peralta który powinien mieć przewagę od początku do samego końca w tej walce. Jeśli nie ustrzeli wcześniej Akiry nokautem to bez problemu wyciągnie decyzję po trzy rundowym rozbijaniu Szweda.

Piotrek
Akira Corassani jest bardzo średnim fighterem i po tej walce pewnie opuści UFC. Jego drewniana stójka polegająca na wpadaniu w wymiany rodem z kaszubskiej dyskoteki kontra Robert Peralta równa się TKO/KO w pierwszej lub drugiej rundzie.

Redaktorzy typujący Corassaniego:
Redaktorzy typujący Peraltę: Tomasz M., Wojsław, Kuba, Tomasz Ch., Karol,Piotrek, Tomasz N.

Michael Johnson vs. Reza Madadi

Karol
Irański zapaśnik sprawi, że reprezentant Blackzilians przeleży pojedynek na plecach. Przy mocnych zapasach i BJJ Reza Madadi nie będzie miał problemów ze sprowadzaniem Amerykanina i pełną kontrolą na ziemi. Dodatkowo w ruch pójdą łokcie i uderzenia z góry. Szwedzko-irański fighter powinien wygrać bardzo pewną decyzją, a może nawet uda mu się odprawić Johnsona przed czasem. Reza Madadi przez jednogłośną decyzję.

Tomasz Ch.
Przed przegraną Michaela Johnsona z Mylesem Jury pisałem, że Michael mnie nie przekonuje i nie przeskoczy wyżej pułapu na którym obecnie się znajduje. Pojedynek z Mylesem to jeszcze bardziej utwierdził we mnie. Mam przeczucie, że Reza Madadi pokona Johnsona. Może oczywiście stać się inaczej, jednak Reza jest naprawdę solidnym rzemieślnikiem, który w moich oczach wygrał kickbokserski pojedynek z Cristiano Marcello. Jeżeli w dzisiejszej walce nie będzie bawił się w kickboksera z Michaelem, który ostatnio podszkolił nieco stójkę, to śmiało może powtórzyć sukces Juryego lub pokusić się o poddanie. Parter Madadiego jest na naprawdę wysokim poziomie. Walcząc mądrze The Menace nie będzie stanowił dla niego zagrożenia. Na żadnej płaszczyźnie. Jedyne wątpliwości nachodzą mnie po obejrzeniu ważenia. Emocjonalne i zbyt agresywne podejście Rezy do Michaela może się w walce obrócić przeciwko niemu. Jeżeli uznał, że jest przed własną publicznością, to może walczyć… pod publikę, czyli nierozważnie, siląc się nad wyraz na efektowność. Dlatego tak ważne jest tutaj opanowanie i ta „mądrość” o której wspomniałem.

Redaktorzy typujący Johnsona: Tomasz M., Wojsław, Kuba, Piotrek
Redaktorzy typujący Madadiego: Tomasz Ch., Karol, Tomasz N.

Adam Cella vs. Tor Troeng

Tomasz N.
Tor mimo że nie jest jak się okazało tym tajemniczym zabójcą z domu TUFa o którym myśleli fani to mimo wszystko zawodnikiem MMA jest lepszym i bardziej doświadczonym niż Adam Cella i sądzę że spokojnie przez trzy rundy będzie punktował przeciwnika po czym wygra przez decyzję. Tor Troeng przed decyzję

Kuba
Pokonany niegdyś przez naszego Mameda Chalidowa Troeng wybitnym zawodnikiem nigdy nie był, nie jest i pewnie już nie będzie jednak cały czas jest w miarę solidnym europejskim średnim. Zakładając, że Cella nie jest jakąś legitymującą się rekordem 4-0 inkarnacją Sub Zero, czy też innego Skorpiona nieporównywalnie bardziej doświadczony Tor nabije mu guza i przy okazji pierwszą w życiu zawodową porażkę. Troeng przez jednogłośną decyzję.

Redaktorzy typujący Cellę:
Redaktorzy typujący Troenga: Wojsław, Kuba, Tomasz Ch., Karol, Piotrek, Tomasz N.

Adlan Amagov vs. Chris Spang

Tomasz M.
Starcie dwóch przyzwoitych kickbokserów, które zapewne znajdzie swoje rozstrzygnięcie w stójce. Amagov ma sporą przewagę siły ciosu, którą będzie próbował zniwelować brak techniczne i znokautować lepiej ułożonego Szweda. Myślę, że to Czeczenowi się uda i znokautuje, ku zawodzie publiczności, rywala. Amagov, TKO, 2 runda.

Piotrek
Amagov swoje braki w technice nadrabia siłą co w tej walce powinno być receptą na zwycięstwo. Myślę, że w okolicach trzeciej rundy, po dobrym i wyrównanym pojedynku, wychowanego Grega Jacksona znajdzie drogę do szczęki Spanga i zakończy walkę przez TKO/KO.

Redaktorzy typujący Amagova: Tomasz M., Wojsław, Kuba, Tomasz Ch., Karol, Piotrek, Tomasz N.
Redaktorzy typujący Spanga:

Marcus Brimage vs. Conor McGregor

Tomasz M.
Brimage powinien zmienić przydomek na „The Spoiler” bo tym jak wykoleił kariery Maximo Blanco i Jima Hettesa. Mimo to obydwie te walki Brimage wygrywał w stójce. Wydaje mi się, że w tej płaszczyźnie przewagę będzie miał Irlandczyk. Co prawda Brimage to na pewno kilka razy trudniejszy rywal od Buchingera czy Hilla ale McGregor powinien w swoim stylu „z buta wjechać” i walczyć bardzo agresywnie. Pytania do rozważenia są następujące: co jeśli Irlandczyk nie zatrzyma Brimage’a szybko? Czy potrafi znieść trudy trzyrundowej walki? Czy Brimage może przenieść walkę do parteru wykonując w trzech swoich walkach w UFC tylko 1 próbę obalenia? To za dużo znaków zapytania, żebym komfortowo skreślił szansę Amerykanina z dwoma solidnymi zwycięstwami na tablicy. Brimage przez decyzję.

Tomasz N.
Coś czuje że nie będzie to udany debiut Irlandczyka w UFC. Mimo że Conor zanim dotarł do UFC narobił sporo szumu w europie i jego transfer do najlepszej ligi świata był tylko kwestią czasu to w debiucie będzie musiał zmierzyć się z naprawdę ciężkim przeciwnikiem w postaci Brimage`a. Mój typ to Marcus przez decyzję

Redaktorzy typujący Brimage’a: Tomasz M., Kuba, Tomasz Ch.,, Tomasz N.
Redaktorzy typujący McGregora: Wojsław, Karol, Piotrek

Ben Alloway vs. Ryan LaFlare

Tomasz Ch.
Kolejny TUFowiec staje naprzeciwko debiutanta, który nigdy nie stoczył walki poza organizacją Ring of Combat. Przypatrując się przeciwnikom Ryana LaFlare, można odkryć, że najlepsi rywale mają dodatni bilans tylko różnicą jednego zwycięstwa nad porażkami. Przykładowo 7-6, 6-5 i niestety nie są to klasowi zawodnicy. Również oponenci Bena Alloway’a nazwiskami nie błyszczą. A skoro o nich mowa, to taki Manuel Rodriguez zdołał dominować Bena w parterze, aby pod koniec rundy – którą stanowczo wygrywał – zostać znokautowany w iście mistrzowski sposób (kopnięcie nogą zakroczną). Stójka Bena jest o wiele lepsza od tego co prezentował Ryan w swoich ostatnich walkach. A ten drugi lubuje się w spędzaniu dużej ilości czasu na nogach, pomimo umiejętności parterowych. Jeżeli LaFlare nie będzie obalał, to pewnie zostanie znokautowany lub po prostu ładnie wypunktowany.

Kuba
LaFlare powinien zdołać posadzić Alloway’a na plecach, pytanie tylko czy znajdzie tam drogę do poddania. Stawiam, że znajdzie. LaFlare przez poddanie, runda 2.

Redaktorzy typujący Alloway’a: Tomasz Ch.,
Redaktorzy typujący LaFlare’a: Tomasz M., Wojsław, Kuba, Karol, Piotrek, Tomasz N.

Michael Kuiper vs. Tom Lawlor

Wojsław
Tom Lawlor przez poddanie, runda 3. Lawlor nigdy nie jest zbyt bezpiecznym typem, ale jeśli nie zrobi nic głupiego, to nie wyobrażam jak miałby nie zdominować zapaśniczo Holendra. Kuiper ma co prawda bazę z judo i całkiem solidną stójkę, ale zupełnie go nie widzę w starciu amerykańskim zapaśnikiem. Dodatkowo Kuiper nie należy też do tytanów kondycji, dlatego postawię na Lawlora przez poddanie pod koniec pojedynku.tekst

Karol
Choć Lawlor nie należy do wybitnych zawodników, doświadczenie w największej organizacji na świecie zrobi swoje. Co do umiejętności – mimo sporych braków czy to w stójce, czy w parterze, obie płaszczyzny ma wystarczające, aby zrobić krzywdę Holendrowi. Przy tym należy pamiętać, że Amerykanin dysponuje dobrą, wyuczoną bazą zapaśniczą i z przeniesieniem Kuipera na dół nie będzie kłopotów. Po nudnej trzyrundowej walce pod szyldem braku paliwa z obu stron to Lawlor zapewni sobie uznanie w oczach sędziów. Tom Lawlor przez jednogłośną decyzję.

Redaktorzy typujący Kuipera: 
Redaktorzy typujący Lawlora: Tomasz M., Wojsław, Kuba, Tomasz Ch., Karol, Piotrek, Tomasz N.

Papy Abedi vs. Besam Yousef

Wojsław
Papy Abedi przez TKO, runda 2. O ile można dyskutować czy Abedi dostałby kontrakt w UFC gdyby nie był Szwedem, to Yousef dostał go tylko ze względu na swoje miejsce zamieszkania. Jeśli Makambo będzie łaskawy to być może walka doczeka drugiej rundy.

Piotrek
Oboje zawodnicy są mi mało znani ale patrząc na ich rekordy i kaliber przeciwników to stawiam na Abediego, który na pewno ma silny cios i przyzwoitą stójką (i chyba nic poza tym). Do tego Yousef pokonał kiedy mojego znajomego także „hate” kieruje wyraźnie w jedną stronę. Abedi KO pierwsza runda.

Redaktorzy typujący Abediego: Tomasz M., Wojsław, Kuba, Tomasz Ch., Karol, Piotrek, Tomasz N.
Redaktorzy typujący Yousefa:

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.