Jak śpiewała Maryla Radowicz, „to był maj”… Piąty miesiąc roku zawsze podoba się kibicom MMA w Polsce. Przecież KSW zawsze organizuje wtedy huczną galę, często najlepszą spośród czterech. Maj w roku 2017 fani zapamiętają jednak na lata. Będzie działo się tak wiele, jak nigdy wcześniej.

Przegląd miesiąca rozpocznę od… pojedynku Phila De Friesa z Iwanem Sztyrkowem na gali Day of Victory 72, 5 maja w Jekaterynburgu. Wspominam o tym starciu nie bez przypadku. Całkiem niedawno Michał Andryszak wyzywał do starcia drugiego z wyżej wymienionych zawodników. Rosjanin legitymuje się rekordem 10-0, w związku z czym może stać się łakomym kąskiem dla większych organizacji. Anglik, który niegdyś miał walczyć w Polsce, powinien być dla niego solidnym testem, w związku z czym warto śledzić tę potyczkę.

Dzień później w Newport Cage Warriors 83. Brytyjska organizacja coraz śmielej działa na terenie Zjednoczonego Królestwa od czasu powrotu. W rozpiskach nie widujemy zbyt często Polaków, ale wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta już niedługo może się zmienić. W Walii zaprezentuje się Kacper Formela, który skrzyżuje rękawice z Aidenem Lee w limicie kategorii piórkowej. Dla młodego i perspektywicznego reprezentanta Mighty Bulls Gdynia będzie to szansa na pokazanie się przed szerszą publicznością. Imprezę, podczas której w walce wieczoru Che Mills pójdzie w tany z Lewisem Longiem, obejrzeć będzie można na UFC Fight Pass i Eleven.

Pozostając na Wyspach Brytyjskich, nie można zapomnieć o BAMMA 29. Ten event zaplanowano na piątek, 12 maja. Za halę wybrano Genting Arena w Birmingham. Gwiazd w rozpisce zbyt wielu nie ma, a najbardziej znanym fighterem z niej wydaje się być Walter Gahadza (swego czasu znajomością z nim chwalił się legendarny już „Mikey Tiger” Piszczek. W Internecie można znaleźć też plotki, że przymierzano go do starcia z Asłambekiem Saidowem). W karcie są jednak Polacy – Daniel Rutkowski, Maciej Sosnowski i Łukasz Świrydowicz. Zwycięstwa Biało-Czerwonych poza granicami kraju zawsze w cenie, zatem warto trzymać kciuki za tę trójkę.

BAMMA 29 będzie jednak w cieniu FEN 17, które tego samego dnia odbędzie się w Gdynia Arena. „Baltic Storm” ma być imprezą przełomową, bo pierwszą, kiedy klatkoring zastąpi ośmiokątna, pełnowymiarowa klatka. Mnie ten ruch dziwi, bo niestety nie od dziś wiadomo o panującym chaosie w Fight Exclusive Night. Z tak odważnymi zmianami bym się wstrzymał. Kłopoty kontraktowe z czołowymi zawodnikami to tylko czubek góry lodowej… Złośliwi mówią nawet, że to „końcówka” dolnośląskiej organizacji. Paweł Jóźwiak stara się jednak jak może i po raz kolejny zapewnił solidną rozpiskę, choć od kilku edycji zauważalna jest pewna stagnacja. W klatce zaprezentują się jednak tacy wojownicy jak Kamil Łebkowski, Michał Wlazło, Michał Oleksiejczuk, weteran UFC Piotr Hallmann czy wracający po rewelacyjnym zwycięstwie w Mumbaju Jakub Kowalewicz. Do tego trochę kickbokserskich emocji z Radosławem Paczuskim czy Marcinem Szrederem i zapowiada się emocjonujący wieczór ze sportami walki na całkiem wysokim, europejskim poziomie.

13 maja w American Airlines Center w teksańskim Dallas jedna z najciekawszych gal UFC w tym roku. Z perspektywy polskiego kibica na pewno. Podczas UFC 211 w kolejnej obronie pasa wagi słomkowej Joannie Jędrzejczyk przyjdzie zmierzyć się z Jessicą Andrade. Zawodniczek przedstawiać nikomu nie trzeba, podobnie jak uczestników main eventu – Stipego Miocica i Juniora Dos Santosa. Tam stawką będzie pas dywizji ciężkiej. Z karty walk obsadzonej przez takie gwiazdy jak Frankie Edgar, Demian Maia czy Henry Cejudo najciekawszy wydaje się jednak pojedynek Krzysztofa Jotki z Davidem Branchem. To starcie emocjonuje mnie nawet bardziej, niż co-main event z udziałem „JJ”. Przed fighterem dawniej szkolonym przez Mirosława Oknińskiego największe wyzwanie w zawodowej karierze. Mistrz World Series of Fighting w dwóch kategoriach przychodzi do Ultimate Fighting Championship jako wielka gwiazda, a ewentualny triumf może pozwolić Polakowi na wyraźne rozpędzenie swojej kariery. Kolejny rywal, miejmy nadzieję, że na UFC w Gdańsku, mógłby już być nawet z czołowej piątki. Faworyta potyczki wskazać jednak trudno – zdaniem kibiców głosujących w ankiecie Tapology.com szanse wynoszą 50 do 50 (stan na środę, 3 maja).

Tego samego dnia jeszcze ACB 60 we Wiedniu. W stolicy Austrii zaprezentują się między innymi Arbi Agujew, Ismaił Naurdijew (rekord 14-1, warto obserwować), Benny Alloway czy Igor Swirid. W niedzielę zaś sporo będzie się dziać w Japonii – tam gale Grachan 29, D-SPIRAL 19 czy Pancrase Sapporo.

Piątek 19 maja rozpoczynamy od wschodniej szkoły MMA. W kazachskiej Astanie Fight Nights Global 65, zaś w rosyjskim Soczi, które nie tak dawno organizowało zimowe igrzyska olimpijskie, M-1 Challenge 77 z walką wieczoru pomiędzy Wiktorem Nemkowem a Ronnym Markesem. Na dokładkę Tech-Krept FC Prime Selection 15 w Krasnodarze. Rozpiska gali w Olympus Sport Palace niestety nie opiewa w gwiazdy rosyjskiego MMA.

Na gwiazdozbiór jednak po raz kolejny postawił Bellator. Na solidną rozgrzewkę przed czerwcowym Bellator NYC, czołowi fighterzy organizacji pojawią się przy okazji Bellator 179 na SSE Arena Wembley. Dokładnie w tym samym miejscu, gdzie KSW zorganizowało swoje „Road to Wembley” w październiku 2015. W main evencie hit wagi półśredniej – śmiało mógłby być walką wieczoru niejednej gali UFC. Rory’ego MacDonalda, który jeszcze niedawno walczył o pas najlepszej organizacji MMA na świecie, w oktagonie przywita Paul Daley. Według bukmacherów zdecydowanym faworytem jest „Red King”, ale to starcie na pewno warto obejrzeć. Tę potyczkę poprzedzi pojedynek niezwykle utalentowanego Michaela Page’a z Derekiem Andersonem, a przed nimi ważna dla wagi półciężkiej konfrontacja Liama McGeary’ego z Lintonem Vassellem. Na dokładkę w karcie głównej Cheick Kongo kontra Augusto Sakai i zapowiada się emocjonujący event zafundowany przez Spike TV.

Ta gala powstaje przy współpracy z BAMMA, więc w rozpisce nie brakuje też reprezentantów Polski. Trudne wyzwanie przed Marcinem Prostką, który zmierzy się ze znacznie wyżej notowanym Mikiem Shipmanem. Ciekawego rywala dostał też Rafał Cejrowski. Naprzeciw niego w okrągłej klatce stanie legitymujący się rekordem 5-1 Liam Etebar. Warto wspomnieć też o angażu Stava Economou, który polskim fanom pokazał się na MMA Attack, gdzie przysporzył sporo problemów ówczesnemu królowi wagi ciężkiej nad Wisłą, Damianowi Grabowskiemu.

Jeśli komuś Bellator by nie wystarczył, to tej samej nocy Titan FC 44 na Florydzie z transmisją na UFC Fight Pass. Tam bez gwiazd, ale wiadomo, że z tych imprez często wyłaniają się przyszłe gwiazdy Ultimate Fighting Championship. Imprezę uświetnią starcia mistrzowskie – Farchad Szaripow vs Jose Torres w wadze koguciej i Gesias Cavalcante vs Kurt Holobaugh w kategorii lekkiej.

20 maja kolejna duża gala Absolute Championship Berkut. W Sankt Petersburgu podczas ACB 61 wystąpią tacy fighterzy jak Aleksiej Burtorin, Andriej Koszkin, Aziz Abdulwachabow, Albert Tumienow (z Marcelem Alfayą), Denis Smołdariew (z Salimgrejem Rasułowem), Oleg Borisow czy Biesłan Isajew (z Elvisem Mutapcicem). Całość uświetni starcie Marata Balajewa z Adłanem Batajewem o pas wagi piórkowej. Wabikiem jest jednak walka naszego Piotra Strusa z Michaiłem Kołobiegowem. Były zawodnik KSW powraca po świetnym triumfie nad Michaiłem Carewem. Oczekiwania, nie bez powodu, są wobec warszawiaka duże.

Ciekawa impreza również w Niemczech. W Dueren, jak na warunki naszych zachodnich sąsiadów, duża gala Superior FC 17. Będą Antun Racić czy Bjoern Schmiedeberg. W walce wieczoru o pas wagi lekkiej powalczy doskonale znany polskim kibicom Czarnogórzec, Vaso Bakocević. Jego przeciwnikiem będzie Nordin Asrih.

Przy okazji wyścigów NASCAR wydarzenie w Charlotte zorganizuje Bellator. Na Fight Series tylko cztery starcia, z czego trzy zawodowe. Wystąpią mało znani zawodnicy, ale takie inicjatywy się chwali. Świetna promocja MMA przy okazji zupełnie innej imprezy.

Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, to oczy kibiców zwrócone będą na Invicta FC 23. W Kansas walkę wieczoru dostała Agnieszka Niedźwiedź. Przed naszą solidną kandydatką do angażu w UFC arcyważne starcie. Rywalką doświadczona Brazylijka Vanessa Porto, która swego czasu mierzyła się z „Cyborg” Justino. Pozostaje jednak wierzyć w umiejętności „Kumy”, która, jak dobrze pójdzie, pozostanie niepokonana.

Najlepsze z tego dnia pozostawiłem jednak na koniec. Ach, co to będzie za gala!!! W ciechanowskiej Hali MOSiR kolejna huczna impreza Profesjonalnej Ligi MMA. Szymon Kołecki kontra Wojciech Balejko i Paweł Trybała versus Adam Niedźwiedź w roli „freaków” z pewnością zwabią liczną widownię przed ekrany telewizorów. Krzysztof Kułak, Karol Linowski, Marian Ziółkowski, Mateusz Piskorz, Mariusz Radziszewski, Marcin Naruszczka, Matt Horwich, Łukasz Klinger, Kevin Wiwatowski, Michał Pasternak i Sylwester Borys ze sportowego punktu widzenia nie powinni zawieść. To trzeba będzie zobaczyć! Miejmy tylko nadzieję, że TV Puls wyciągnie wnioski i impreza zostanie wykreowana lepiej niż ubiegła, podczas której niedociągnięcia były zbyt widoczne. No i oby wszystkie ważne starcia zostały pokazane na antenie, bo ostatnio zabrakło najciekawszych starć…

Pora przejść do ostatniego, najważniejszego tygodnia. Na przystawkę wędrują M-1 Challenge 78 i ONE Championship: Dynasty of Heroes w piątek 26 maja. Szczególnie warto przyjrzeć się starciu Bena Askrena z… niejakim Agilanem Thangalapani. Wielka szkoda, że Amerykanin nie zdecydował się na UFC czy chociaż pozostanie w Bellatorze, bo tam rywale byliby znacznie atrakcyjniejsi.

Zbliżamy się ku końcowi. Pora na tegorocznego króla na polskim podwórku. Może najpierw przypomnijmy kartę walk KSW 39: Colosseum na PGE Stadionie Narodowym.

82 kg: Mamed Khalidov (32-4-2) vs. Borys Mańkowski (19-5-1)
120 kg: Mariusz Pudzianowski (10-5) vs. Tyberiusz Kowalczyk (3-0)
120 kg: Fernando Rodrigues Jr. (11-2) vs. Marcin Różalski (6-4) – o pas kategorii ciężkiej
Open: Paweł Mikołajuw (2-2) vs. Robert Burneika (2-0)
93 kg: Tomasz Narkun (13-2) vs. Marcin Wójcik (10-4) – o pas kategorii półciężkiej
70 kg: Mateusz Gamrot (12-0) vs. Norman Parke (23-5-1) – o pas kategorii lekkiej
66 kg: Marcin Wrzosek (12-3) vs. Kleber Koike Erbst (21-4-1) – o pas kategorii piórkowej
57 kg: Ariane Lipski (8-3) vs. Diana Belbita (8-2) – o pas kategorii muszej
84 kg: Damian Janikowski (0-0) vs. Julio Gallegos (8-7)
93 kg: Łukasz Jurkowski (15-10) vs. Thierry Sokoudjou (17-16)
120 kg: Michał Kita (17-8) vs. Karol Bedorf (14-3)

I w zasadzie więcej tłumaczyć nie trzeba. Takiej gali nie było w Polsce nigdy i pewnie długo po niej drugiej takiej nie zobaczymy. Największe gwiazdy nadwiślańskiej sceny w klatce. Przy takiej rozpisce wybaczyć można nawet kontrowersyjnego „freaka” między „Popkiem” a „Hardkorowym Koksem”. Na trybunach zasiądzie ponad 50 tysięcy kibiców, a przed telewizorami kilkanaście razy więcej. Warto będzie wydać wszelkie pieniądze na zobaczenie tej imprezy.

Bogaty miesiąc zakończy UFC Fight Night 109 w Ericsson Globe Arena w szwedzkim Sztokholmie. W walce wieczoru starcie czołowych zawodników wagi półciężkiej – Alexander Gustafsson kontra Glover Teixeira. W oktagonie królować będą jednak reprezentanci Polski. „Jamajczyk” Peter Sobotta jako jedyny z naszych znalazł się w karcie głównej, a tam podejmie Bena Saundersa. W undercardzie, na otwarcie całego wydarzenia, Damian Grabowski (vs Christian Colombo) i Marcin Held (vs Damir Hadzović). Kilka chwil później „walka życia” Damiana Stasiaka, którego możliwości sprawdzi Pedro Munhoz. Komplet zwycięstw przywieziony ze Skandynawii byłby świetnym prezentem. Pozostaje trzymać kciuki!

Miesiąc tak bogaty, że łatwo się w tym wszystkim pogubić. Takie problemy można jednak polubić. Poniżej spis najważniejszych wydarzeń, jeśli chodzi o polską scenę.

FEN 17: Baltic Storm
Data: piątek, 12 maja
Miejsce: Gdynia, Gdynia Arena, Polska

UFC 211
Data: sobota, 13 maja
Miejsce: American Airlines Center, Dallas, Texas, USA

PLMMA 73
Data: sobota, 20 maja
Miejsce: Hala MOSiR, Ciechanów, Polska

KSW 39: Colosseum
Data: sobota, 27 maja
Miejsce: PGE Narodowy, Warszawa, Polska

UFC Fight Night 109
Data: niedziela, 28 maja
Miejsce: Ericsson Globe Arena, Sztokholm, Szwecja

Opracował Maciej Szumowski

Informacje o galach pochodzą z Tapology.com. Dane aktualne na środę 3 maja i czwartek 4 maja.

Maciej Szumowski
Urodzony w 1999, w dziennikarskim świecie od 2013. Aktualnie dziennikarz WP SportoweFakty i MMARocks.pl, dawniej myMMA.pl.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.