Sport czy widowisko? Na to pytanie, które często pojawia się w kontekście mieszanych sztuk walki i boksu, próbowali niedawno odpowiedzieć: Martin Lewandowski, Andrzej Kostyra i Marian Kmita. Panowie dyskutowali na ten temat w audycji „Przy Niedzieli o Sporcie”, która jest nadawana w radiu Tok Fm. Punktem wyjścia do rozmowy były dwa zbliżające się wydarzenia sportów walki, czyli gala KSW 39: Colosseum i gala bokserska z udziałem Tomasza Adamka. W rozmowie tej Marian Kmita, dyrektor kanału Polsat Sport, postawił tezę mówiącą o tym, że MMA jest sportem bardziej klarownym od boksu, stąd też może budzić większe zainteresowanie.

Dzisiaj sporty walki i widowiska z tym związane potrzebują bohaterów z pogranicza show-biznesu i popkultury. MMA to zjawisko bardzo ofensywne, nadążające za czasami, w których żyjemy. Nie zgodziłbym się z tezą, że jest to zjawisko z pogranicza bójki ulicznej, bo jest to regularny sport, który ma swoje prawa, reguły, są też w nim sędziowie. Ci, którzy biorą w tym udział, poddają się tym regułom i zaryzykuje takie stwierdzenie, że w walce MMA sędzia nie może zrobić tak dużo jak w boksie i to ten przy stoliku i to ten w ringu. Jednak MMA jest, w cudzysłowie, sportem bardziej klarownym, czystszym i może nieuwikłanym też w wielkie pieniądze na razie.

W audycji poruszono również tematy związane z rozwoje obu dyscyplin, potencjalnego uzwiązkowienia MMA i wejścia tego sportu na igrzyska olimpijskie oraz problemów jakie targają współczesnym boksem.

Cały program można odsłuchać tutaj.

 

2 KOMENTARZE

  1. Coooooo? Nie słyszałem o tym… Porażka.

    " Marian Kmita. – Dla mnie, jeśli miałbym go namawiać do Polsat Boxing Night, to musielibyśmy troszkę o sylwetce pogadać, żeby tak zbliżył się do pana Izu (przyp. red. Izu Ugonoh), jeśli chodzi o rzeźbę. To jednak jest show biznes i musimy dbać o wszystko, o estetykę – powiedział w studiu gali Marian Kmita."

  2. Raynor, Kownacki wygląda jak wygląda, ale z pewnością daje o wiele bardziej emocjonujące walki niż Syrowatka czy dzisiejszy Adamek. Podejrzewam, że mógłby dać Szpilce nie taką łatwą przeprawę.A odnośnie sylwetki to można się odnieść do Fedora w MMA czy Ruiza Jr. boksie Waga ciężka w tych dyscyplinach ma rządzi swię swoimi prawami i sylwetka czasem może być bardzo zwodnicza. Na takim boxrecu Kownacki jest obecnie bodaj najwyżej notowany ze wszystkich polskich ciężkich.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.