Mistrz wagi półciężkiej UFC, Jan Błachowicz został uznany za najlepszego zawodnika roku 2020 według amerykańskiego portalu Yahoo Sports.

Dziennikarz Kevin Iole który zajmuje się działem MMA na portalu Yahoo Sports, rozważał do nagrody zawodnika roku kandydatury takich wojowników jak:

  • mistrza wagi muszej Deiveson Figueiredo oraz Brandona Moreno
  • mającego od maja tego roku 5 zwycięstw z rzędu w UFC Kevina Hollanda
  • Zhang Weili która po absolutnej wojnie pokonała Joanna Jędrzejczyk
  • Khabiba Nurmagomedova który w niemal idealnym stylu odprawił Justina Gaethje
  • Israela Adesanya oraz Jana Błachowicza

Ostatecznie tytuł najlepszego zawodnika roku według Yahoo Sports trafił w ręce mistrza wagi półciężkiej, Jana Błachowicza. Tak oto Kevin Iole uzasadnił swój wybór:

Istnieją oczywiste argumenty zarówno za, jak i przeciwko siedmiu zawodnikom o których wspomniałem powyżej. W przypadku Figueiredo, jak i Moreno, ich walka zakończyła się remisem. Żaden z nich nie miał perfekcyjnego roku, mimo że remis pozwolił Figueiredo jako mistrzowi zachować pas.

Holland miał znacznie bardziej imponujący rekord kończąc rok z wynikiem 5-0, ale poziom jego przeciwników był najsłabszy z całej grupy. Zhang i Nurmagomedov walczyli tylko raz. Marcowy występ Adesanyi przeciwko Yoelowi Romero nie należał do najlepszych.

Zostaje więc wojownik, który pojawił się prawie znikąd i zasłużył na tytuł Zawodnika Roku. Błachowicz otworzył rok nokautując Coreya Andersona w walce, która zapewniła mu szansę na tytuł mistrza wagi półciężkiej.

Kiedy Jon Jones postanowił zrezygnować z pasa i skupić się na wadze ciężkiej, organizacja UFC zorganizowało starcie Jana Błachowicza z Dominickiem Reyesem. Błachowicz zatrzymał Reyesa pod koniec drugiej rundy zdobywając mistrzostwo wagi półciężkiej. Miał dwa nokauty w dwóch walkach a jego pojedynek ani razu nie dotrwał do trzeciej rundy. Oba jego zwycięstwa zasłużyły również na bonus „Performance of the Night” a sam zawodnik znalazł się w miejscu w którym niewielu mogło by się go spodziewać.

Moim zdaniem pokonał Figueiredo, który bez wątpienia byłby Zawodnikiem Roku, gdyby nie odjęto mu punktu w walce z Moreno za powtarzające się faule. Ten punkt kosztował go zwycięstwo, w połączeniu z faktem,  że nie zrobił wagi w pierwszym pojedynku z Josephem Benavidezem, to właśnie eliminuje go z konkursu o 1 miejsce. Dzięki temu Jan Błachowicz został zawodnikiem roku 2020 portalu Yahoo Sports MMA.

 

View this post on Instagram

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.