dober silva gilotyna

(Fot. Gleidson Venga/Sherdog.com)

W wtorek pisaliśmy o tym, że Drew Dober (MMA 15 – 7) zamierza złożyć do brazylijskiej komisji CABMMA wniosek o zmianę wyniku jego walki z Leandrem Silva (MMA 17 – 2 – 1, 1 NC), która miała miejsce na gali UFC Fight Night 62. W trakcie drugiej rundy starcia sędzia Eduardo Herdy zadecydował o zakończeniu walki. Arbiter uczynił to widząc, iż Silva założył duszenie gilotynowe. Dober jednak nie odklepał, nie stracił też przytomności. Po walce o całej sytuacji wypowiedział się szef komisji, Cristiano Sampaio. Nie dawał on żadnych szans na powodzenie wniosku Dobera, powołując się przy tym na regulamin CABMMA. Wczoraj jednak brazylijski organ nadzorczy wydał oświadczenie, w którym ogłosił decyzję o zmianie wyniku walki. Stało się to możliwe dzięki nowo przyjętej zasadzie, która pozwala na zmianę wyniku walki osiągniętego poprzez ewidentny błąd sędziego ringowego.

Oto treść oświadczenia:

Brazylijska Komisja MMA (CABMMA) przeanalizowała precedensowe decyzje wydane przez inne organy nadzorcze by opierając się na nich wydać własną w sprawie walki Leandro Silvy oraz Dobera. Niemożliwe znalazło się odnalezienie orzeczenia mówiącego o zmianie wyniku walki spowodowanego błędem sędziowskim nie wynikłym z złej interpretacji zasad.

Po otrzymaniu szczegółowego raportu autorstwa Eduarda Herdyego, pełniącego funkcję arbitra wspomnianej walki, w którym zaznaczył i jego decyzja była podyktowana ochroną zdrowia jednego z uczestników, co wynika z jego obowiązków jako sędziego, przyznał się on do popełnienia błędu i wyraził wolę zrzeknięcia się możliwości decyzyjnej względem wyniku walki.

W wyniku okoliczności zaszłych w trakcie pojedynku, jak również po jego zakończeniu, wliczając w to złożenie oficjalnego wniosku przez pana Dobera, CABMMA postanowiła wprowadzić czwartą możliwość zmiany wyniku walki już po jej zakończeniu , którą to opisano poniżej.

W wyjątkowych przypadkach Komisja posiada możliwość zmiany wyniku walki na “no contest” gdy spowodowana ona była ewidentnym błędem sędziego. Może to się stać po złożeniu pisemnego wniosku nie dalej jak 72 godziny po zakończeniu walki, dołączając do niego zapis wideo z przebiegu pojedynku na którym uchwycono chwilę podjęcia feralnej decyzji, a następnie na prośbę Komisji sędzia tej walki składa pisemne uzasadnienie swej decyzji, a po przeanalizowaniu wszystkich dostarczonych materiałów Komisja rozważy zmianę wyniku walki spowodowanego ewidentnym błędem arbitra.

Opierając się na sukcesie Komisji Sportowej Stanu New Jersey w rozpatrywaniu tego typu spraw przy zastosowaniu natychmiastowej powtórek wideo, CABMMA rozważy możliwość korzystania z tego rozwiązania w trakcie przyszłych gal, jeżeli promotorzy będą w stanie zapewnić odpowiednią aparaturę. Podjęte zostały pracę nad opracowaniem nowych protokołów postępowania w przypadku wystąpienia podobnych sytuacji na przyszłych galach. CABMMA chciałaby podziękować szefowi wspomnianej komisji, Larry’emu Hazzarodwi Seniorowi za pokazanie nowych możliwości nadzoru brazylijskich gal, przykładając się przy tym do poprawy bezpieczeństwa i uczciwości pojedynków MMA.

CABMMA chciałaby podziękować również Eduardowi Herdyemu za jego profesjonalną postawę i dostrzeżenie własnego błędu, co pomogło w rozwoju procedur regulujących przebieg gal odbywających się w Brazylii, przy okazji dowodząc swego oddania roli sędziego i sportowi.

Po przyjrzeniu się sprawie, Komisja pod kierownictwem Rafaela Favettiego oraz Cristiana Sampaio postanowiło o zmianie wyniku walki z udziałem Leandra Silvy oraz Dobera na „NO CONTEST”.

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo dobra decyzja, brawo CABMMA. W dodatku dotyczyło to odjęcia zwycięstwa brazylijskiemu zawodnikowi i brazylijska komisja stanęła na wysokości zadania! Dzięki temu nikt nie będzie mówił, że brazylijska komisja rozpatrująca wniosek zmiany zwycięstwa Leandro Silvy (brazylijskiego zawodnika) na no-contest była stronnicza i kryła brazola.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.