11 lutego odbędzie się gala UFC 284: Makhachev vs Volkanovski, podczas której kibice zobaczą trzynaście pojedynków, w tym dwa o pasy mistrzowskie. Sprawdźcie jak nasza redakcja typuje to wydarzenie!

⇒ Oferta powitalna dla nowych graczy! Odbierz do 3754 PLN na start z kodem MMAROCKS

Islam Makhachev vs. Alexander Volkanovski

Redaktorzy typujący Makhacheva: Krzysztof Kordys, Michał Tkaczuk, Jakub Madej
Redaktorzy typujący Volkanovskiego: Jacek Łosak, Bartłomiej Zubkiewicz

Bartłomiej Zubkiewicz: Islam Makhachev kontra Alexander Volkanovski to starcie dwóch zawodników, którzy stanowią czołówkę rankingu bez podziału na kategorie wagowe. Obaj panowie reprezentują niezwykle wysokie umiejętności w każdym aspekcie MMA, ale mają swoje specjalności. Wiemy, że Makhachev to świetny grappler z Dagestanu, który chętnie korzysta ze swoich umiejętności w parterze. Volkanovski bardzo dobrze czyta rywali w stójce i tam nie dawał szans m.in. Maxowi Hollowayowi. Obaj panowie są bardzo pewni siebie przed starciem na UFC 284, do którego dojdzie w domu „The Great”, czyli w Australii. Moim zdaniem Volkanovski będzie w stanie dobrze bronić prób obaleń swojego przeciwnika i pojedynek rozegra się w stójce, a tam Australijczyk będzie w stanie przeczytać grę Makhacheva i poważnie mu zagrozić. Sam mistrz kategorii piórkowej UFC twierdzi, że chciałby skończyć walkę z mistrzem dywizji do 70 kilogramów przed czasem, ale nie zdziwię się, jeśli będzie potrzebował 5 rund, aby zwyciężyć z mocnym Makhachevem. Rosjanin zapowiadał, że zależy mu na znokautowaniu Australijczyka i tutaj upatruję szansę na to, że walka rozegra się właśnie w stójce, a tam reprezentant City Kickboxing będzie lepszy od Makhacheva. Wytypuję odważnie – Volkanovski przez KO/TKO w 4. rundzie.

Michał Tkaczuk: Wspaniała walka, nie mogę się jej doczekać. Moim zdaniem kursy na Volkanovskiego są zbyt duże. Racja, jest dużo mniejszym zawodnikiem, natomiast to wciąż mistrz i gość z twardą psychiką (twardszą niż Jarek Psikuta). To jak wyszedł z duszenia Ortegi to pokazało jego ogromnego ducha walki. Obydwaj są zapaśnikami z bardzo dobrą kondycją i przyzwoitą stójką. Gabaryty będą niewątpliwie po stronie Makhacheva, który z pewnością użyje swoich zapasów, pomimo zapowiedzi nokautu na Australijczyku. Stójka będzie raczej domeną Volkanovskiego, który akurat ma trochę większy zasięg. Moim zdaniem walka nie skończy się przed czasem, mistrz wagi piórkowej nie jest typowym finiszerem, natomiast sam przy okazji jest cholernie twardy. Mój typ to wygrana Islama Makhacheva przez jednogłośną decyzję sędziów punktowych. Nie spodziewam się totalnej dominacji Dagestańczyka, natomiast skupi się na sprowadzaniu rywala i będzie mu się to w większości udawało. Sama kontrola z góry mistrza wagi lekkiej jest jedną z najlepszych w organizacji UFC.

Yair Rodríguez vs. Josh Emmett

Redaktorzy typujący Yaira: Jacek Łosak, Krzysztof Kordys, Michał Tkaczuk, Jakub Madej
Redaktorzy typujący Emmetta: Bartłomiej Zubkiewicz

Jacek Łosak: Walka Yaira Rodrigueza z Joshem Emmettem zapowiada się na emocjonujący pojedynek, w którym fani zobaczą świetne stójkowe wymiany. Emmett jest na fali pięciu wygranych z rzędu i chociaż trzy ostatnie pojedynki wygrał decyzjami, potrafi też posłać na deski swoich przeciwników. Yaira Rodriguez w ostatnim pojedynku wygrał przed czasem z Brianem Ortegą, a wcześniej musiał uznać w klatce wyższość Maxa Hollowaya. W boju z byłym mistrzem pokazał jednak, że jest niezwykle efektownym i efektywnym fighterem. W starciu z Emmettem powinien mieć przewagę w stójce. Myślę jednak, że ostatecznie pojedynek ten rozegra się na punkty, a zwycięsko wyjdzie z niego Yair.

Krzysztof Kordys: Dwaj zawodnicy z TOP 5 oficjalnego rankingu wagi piórkowej powrócą do oktagonu już w najbliższy weekend, a na szali zostanie postawiony tymczasowy pas tej kategorii. Obaj od dłuższego czasu należą do czołówki, ale nie byli zbyt aktywni, walcząc zaledwie raz do roku. Yair i Josh znani są ze swoich umiejętności stójkowych, Rodriguez zachwyca efektownym stylem i szerokim wachlarzem kopnięć, natomiast Emmett jest ułożonym bokserem o nokautującej sile uderzenia. W technicznych wymianach faworyzuję Rodrigueza, który jest szybszy i zapewne będzie chciał utrzymywać rywala na odległość za pomocą swoich kopnięć. Emmett najpewniej będzie szukał skrócenia dystansu, atakując mocnymi sierpowymi, być może szukając także przeniesienia akcji do parteru. Typuję, że Meksykanin wyjdzie zwycięsko z tego starcia, w stójce zachowa czujność, a przy tym nie pozwoli zdominować się zapaśniczo. Typ: Yair Rodriguez przez jednogłośną decyzją

Jack Della Maddalena vs. Randy Brown

Redaktorzy typujący Maddalenę: Jacek Łosak, Bartłomiej Zubkiewicz, Krzysztof Kordys, Michał Tkaczuk, Jakub Madej
Redaktorzy typujący Browna: –

Michał Tkaczuk: Intrygujący pojedynek w kategorii półśredniej. Jestem ciekawy Jacka, ponieważ póki co dał się poznać jako szybki finiszer, który nie walczył dłużej niż 3 i pół minuty. Na przeciwko niego stanie Randy Brown, czyli solidny zawodnik z potencjałem na końcówkę rankingu lub top20. Z pewnością dla Delli Maddaleny będzie to najcięższy test w UFC, pomimo tego bukmacherzy wyraźnie go faworyzują. Brown ze swoimi bardzo dobrymi warunkami fizycznymi będzie się starał trzymać rywala na dystans i ewentualnie sprowadzać. Australijczyk to świetny bokser, więc raczej Randy nie będzie chciał wchodzić w wymiany. Niezbadany jest póki co parter Jacka, natomiast czy Brown, który nie jest zapaśnikiem nie wiadomo jak wybitnym to zrobi? Mam do tego wątpliwości. Kwestia, której o Australijczyku nie wiemy to również jego kondycja, zaś Brown nie jest jakiś bardzo wybitny jeśli o tym mowa. Mój typ to zwycięstwo Delli Maddaleny przez techniczny nokaut w rundzie drugiej.

Justin Tafa vs. Parker Porter

Redaktorzy typujący Tafę: Jacek Łosak, Bartłomiej Zubkiewicz, Krzysztof Kordys, Michał Tkaczuk
Redaktorzy typujący Portera: Jakub Madej

Jimmy Crute vs. Alonzo Menifield

Redaktorzy typujący Crute’a: Jacek Łosak, Bartłomiej Zubkiewicz, Krzysztof Kordys, Michał Tkaczuk
Redaktorzy typujący Menifielda: Jakub Madej

Tyson Pedro vs. Modestas Bukauskas

Redaktorzy typujący Pedro: Jacek Łosak, Bartłomiej Zubkiewicz, Krzysztof Kordys, Michał Tkaczuk, Jakub Madej
Redaktorzy typujący Bukauskasa: –

Jacek Łosak: Dla Modestasa Bukauskasa walka na UFC 284 będzie drugim podejściem do UFC. Były mistrz Cage Warriors zakończył współpracę z amerykańską marką po tym jak przegrał trzy pojedynki z rzędu. Litwin potem wrócił do Cage Warriors i wygrał dwie kolejne walki, ale nie wróżę mu sukcesu w nadchodzącym starciu z Tysonem Pedro. Reprezentujący Australię zawodnik jest po dwóch wygranych dla UFC i będzie mógł liczyć na wsparcie lokalnej publiczności. Wydaje się być też bardziej przekrojowym zawodnikiem od Litwina. Postawię więc na niego w boju na UFC 284. Pedro wszystkie zwycięstwa w karierze zanotował przed czasem i myślę, że i tym razem wygra w taki właśnie sposób nokautując Litwina w pierwszej rundzie.

Jakub Madej: Jakoś nie potrafię uwierzyć w przemianę Litwina. Bukauskas miał już swoją przygodę w UFC, gdzie pokonywał tylko Andreasa Michailidisa. Później przegrywał z Jimmym Crute, Michałem Oleksiejczukiem i Khalilem Rountree. Owszem, byli to wymagający rywale i na pewno zarówno bardziej doświadczeni, jak i lepsi zawodnicy, niż najbliższy przeciwnik Bukauskasa, jednak wciąż 28-latek jest dla mnie zagadką. Po powrocie do Cage Warriors „The Baltic Gladiator” znów pokazał się z dobrej strony. Teraz zmierzy się z Tysonem Pedro, który dla wielu może być również zagadką, jednak według mnie po jego powrocie do klatki pojawiło się w nim coś, co jest dobrą zapowiedzią na najbliższe starcia. Tyson Pedro w swoich walkach stara się być bezbłędny – zadaje mało ciosów, przyjmuje mało ciosów, wszystko wydaje się być bardzo przemyślane. Nokautami na Villanuevi i Hunsuckerze pokazał, że będzie bardzo niebezpieczny w wadze półciężkiej. Bukauskas w swoich walkach skupia się na stójce, mało kiedy dąży do poddań, a to byłaby idealna broń na Pedro. W płaszczyźnie stójkowej Litwin nie powinien mieć jednak żadnych szans – nie zdziwi mnie więc to, jeśli będzie dążył on do sprowadzeń. Na to Tyson Pedro powinien być jednak gotowy, bo bez wątpienia każdy kolejny rywal będzie upatrywał swoich szans właśnie na macie. Wydaje mi się, że Pedro zakończy to starcie przed czasem, w pierwszej lub drugiej rundzie po efektownym nokaucie.

Joshua Culibao vs. Melsik Baghdasaryan

Redaktorzy typujący Culibao: –
Redaktorzy typujący Baghdasaryana: Jacek Łosak, Bartłomiej Zubkiewicz, Krzysztof Kordys, Michał Tkaczuk, Jakub Madej

Jacek Łosak: Obaj mają na koncie tylko jedną przegraną w karierze i obaj pięć razy wygrywali przez nokaut. Baghdasaryan wszedł do UFC z programu z cyklu Contender Series, a potem dopisał do rekordu dwie wygrane w głównym oktagonie UFC. Dziś Amerykanin jest na fali siedmiu wygranych z rzędu. Culibao ma za sobą cztery pojedynki w UFC. Przygodę z amerykańską marką zaczął od przegranej, potem zremisował, a w końcu w ostatnich dwóch bojach zanotował pierwsze zwycięstwa. Pochodzący z Australii zawodnik na pewno będzie chciał wypaść jak najlepiej przed własną publicznością, ale myślę, że w tym pojedynku Amerykanin dopisze do jego rekordu drugą przegraną w karierze. Starcie natomiast zakończy się na kartach sędziowskich.

Shannon Ross vs. Kleydson Rodrigues

Redaktorzy typujący Rossa: –
Redaktorzy typujący Rodriguesa: Jacek Łosak, Bartłomiej Zubkiewicz, Krzysztof Kordys, Michał Tkaczuk, Jakub Madej

Jamie Mullarkey vs. Francisco Prado

Redaktorzy typujący Mullarkeya: Jacek Łosak, Bartłomiej Zubkiewicz, Krzysztof Kordys, Michał Tkaczuk, Jakub Madej
Redaktorzy typujący Prado: –

Jack Jenkins vs. Don Shainis

Redaktorzy typujący Jenkinsa: Jacek Łosak, Bartłomiej Zubkiewicz, Michał Tkaczuk, Jakub Madej
Redaktorzy typujący Shainisa: –

Loma Lookboonmee vs. Elise Reed

Redaktorzy typujący Lomę: Jacek Łosak, Bartłomiej Zubkiewicz, Krzysztof Kordys, Michał Tkaczuk, Jakub Madej
Redaktorzy typujący Reed: –

Jakub Madej: Dla wielu będzie to przerywnik sobotniej gali. Spodziewać się trzeba walki trwającej trzy rundy. Lookboonmee w dotychczasowych występach pokazała, że jest zawodniczką, którą trudno będzie skończyć, a sama nie stara się dążyć do skończenia za wszelką cenę. Wydaje mi się, że czeka nas walka wyłącznie w stójce. Parter nie jest raczej dobrą stroną zarówno jednej, jak i drugiej – w dotychczasowych występach w UFC Reed sprowadzała 3 razy, a sprowadzana była 9 razy, Lookboonmee natomiast obalała 10 razy, a sama lądowała na macie 8 razy. Pod tym względem może być całkowita loteria. Jeśli jednak Elise Reed skusi się na sprowadzenia i będzie w stanie utrzymywać rywalkę na macie, to powinna ten pojedynek wygrać. Jeśli jednak Loma Lookboonmee utrzyma to w stójce i pokaże to, co w wygranych występach (czyli wysokie statystyki ciosów – kolejno 112, 85, 108 i 87), to powinna ze spokojem punktować Reed i wygrać z nią jednogłośną decyzją sędziów, co też typuję.

Shane Young vs. Blake Bilder

Redaktorzy typujący Younga: Jacek Łosak, Bartłomiej Zubkiewicz, Jakub Madej
Redaktorzy typujący Bildera: Krzysztof Kordys, Michał Tkaczuk

Zubaira Tukhugov vs. Elves Brenner

Redaktorzy typujący Tukhugova: Jacek Łosak, Bartłomiej Zubkiewicz, Krzysztof Kordys, Michał Tkaczuk, Jakub Madej
Redaktorzy typujący Brennera: –

Bartłomiej Zubkiewicz: Zubaira Tukhugov jest znacznym faworytem w pojedynku z mniej doświadczonym Elvisem Brennerem, który zaakceptował walkę z Rosjaninem w zastępstwie za Joela Alvareza. Tukhugov przywita w oktagonie największej organizacji MMA na świecie Brazylijczyka, który do walk przygotowuje się m.in. z Charlesem Oliveirą w Chute Boxe. Moim zdaniem Rosjanin będzie jednak dominował nad rywalem siłą fizyczną i prawdopodobnie wygra pojedynek przez decyzję sędziowską korzystając ze swoich umiejętności zapaśniczych. Ostatecznie wytypowałbym wygraną Tukhugova przez decyzję sędziowską.

⇒ Nasz profil i nasze zakłady możecie już śledzić w najnowocześniejszej aplikacji do zakładów sportowych na rynku. Wpadnijcie do zakładki SuperSocial na Superbet!

Tomasz Chmura
Sztuki walki od 2004 roku. Pierwsza gala MMA - 2007. Instruktor Sportu, czarny pas w nunchaku jutsu. Pasy w Kenpo Jiu Jitsu i Sandzie.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

...wczytuję komentarze...

Avatar of Bolesław
Bolesław

M-1 Global
Heavyweight

3,878 komentarzy 7,555 polubień

Dobrze przeczytać typy ekspertów

Odpowiedz polub