Trener emerytowanego od niedawna Georgesa St. Pierre’aFiras Zahabi, w dość stanowczy sposób wypowiedział się na temat środków dopingujących w MMA. Zahabi podczas odbywającego się na żywo AMA (z ang. Ask Me Anything – zapytaj o co chcesz) odniósł się do sprawy TJ Dillashawa, złapanego niedawno na stosowaniu EPO. Były już mistrz kategorii koguciej został zawieszony na dwa lata, lecz Zahabi uważa, że zawodnik raz przyłapany na dopingu powinien zostać zawieszony dożywotnio.

To nieco drażliwy temat. Osobiście bardzo lubię TJ-a. Miałem okazję trenować z nim dwa czy trzy razy, raz nawet spędził ze mną miesiąc w Tristar (Tristar Gym w Montrealu, klub należący do Zahabiego – przypis autora). Miesiąc, może dwa tygodnie – nie pamiętam dokładnie. To naprawdę miły dzieciak, wszyscy w klubie dobrze się z nim dogadywaliśmy. Bardzo doceniam także jego karierę zawodniczą i trenerską. Doceniam TJ-a, jest fenomenalnym zawodnikiem, inteligentnym i bardzo technicznym. Jednakże został on przyłapany na stosowaniu EPO. Wiecie doskonale, co myślę o kwestii dopingu w sporcie… Uważam, że jeśli jesteś na dopingu, powinieneś walczyć wyłącznie z zawodnikami, którzy również są na dopingu. Kiedy podpisujesz kontrakt, deklarujesz, że nie będziesz stosować żadnych niedozwolonych środków. Ty i twój przeciwnik macie więc dżentelmeńską umowę. Czy ludzie kłamią i oszukują? Owszem. Wygrywają walki i unoszą ręce w geście zwycięstwa. Dla mnie to totalne oszustwo. Rzecz jasna rozumiem presję, lecz dla mnie taki ktoś nie wygrał pojedynku. Dlatego według mnie, jeśli ktoś został złapany choćby raz, powinien zostać zbanowany do końca życia. Wszystkie twoje wygrane, wszystkie twoje dokonania, pieniądze… wszystko to powinno zostać zwrócone. To ten drugi koleś powinien być mistrzem świata, to on powinien mieć twoje pieniądze i splendor.

Mimo idealistycznego podejścia Zahabi nie ma złudzeń, iż w zawodowym sporcie cały czas zdarzają się próby oszukania systemu i zdobycia przewagi poprzez stosowanie dopingu.

Wydaje mi się, że nadal wielu gości zdaje się na los i próbuje pokonać system. Pamiętajmy, że oni nie testują cię na obecność wszystkich środków pod słońcem. Testują cię na wybrane środki, nie wiem nawet dokładnie, na obecność ilu z nich wykonują regularne testy… lecz nie mogą cię testować na każdą możliwą substancję. To, że przeszedłeś test wcale nie oznacza, że nie stosujesz dopingu – jest wiele sposobów, dzięki którym kolesie próbują obejść kontrole. Moja opinia jest taka: zostałeś złapany, jesteś skończony. Zdaję sobie sprawę, że istnieją zawodnicy, którzy mają przyzwolenie na stosowanie pewnych środków i mogą je brać zgodnie z literą prawa. Miałem nawet okazję pracować z jednym takim gościem, nie mogę oczywiście wymienić nazwiska, ale to wysokiej klasy fighter… On walczył w czasach, kiedy to było dozwolone. Koleś,z którym miał walczyć był na tym środku, on sam był na tym środku – nie mam nic do tego, to ich biznes. Walczący wiedzą, organizacja wie. To, z czym ma problem to sytuacja, w której dwóch kolesi zgadza się walczyć bez dopingu, a jeden z nich go stosuje. UFC jest przecież czystą organizacją, w której nie powinno być dopingu.

Główny trener Tristar Gym wyznał również, że w jego karierze trenerskiej znalazł się jeden przypadek oblania testu antydopingowego przez jego podopiecznego. Według Zahabiego ów fighter, którego nazwiska nie wymienił, robił to poza jego wiedzą.

Trenowałem wielu zawodników i ani raz nie zdarzyło mi się, aby któryś z nich przyszedł i powiedział, że rozważa wzięcie sterydów. Jeśli ktokolwiek będący pod moją kuratelą zrobił to – uczynił to bez mojej wiedzy. Powtarzam: jeśli ktokolwiek będący pod moją kuratelą stosował doping, robił to bez mojej wiedzy. Dawno, dawno temu miałem zawodnika – to jeden, jedyny zawodnik w całej mojej karierze – który nie przeszedł testów antydopingowych. Kiedy się o tym dowiedziałem, byłem totalnie zaskoczony. Nie miałem pojęcia. Nie podam jego nazwiska, to było bardzo dawno temu i od dawna nie pracujemy już razem. To był jeden, jedyny raz, kiedy ktoś ode mnie został przyłapany na stosowaniu dopingu.

Wracając do tematu Dillashawa trener stwierdził, że były mistrz złamał reguły i wyraził wątpliwość, aby był to jedyny raz, kiedy TJ oszukiwał.

Dillashaw złamał reguły w stu procentach. Oszukiwał i kłamał. Użyję słowa, które pasuje tu idealnie: to fałszywość. Nie wierzę, że on zaczął stosować EPO jedynie do swojej ostatniej walki. Nie ma takiej możliwości. Jego kolega klubowy, Cody Garbrandt oskarżył go publicznie na konferencji prasowej: ‘słuchaj, jesteś kolesiem, który doradza całemu klubowi, jak to robić’. Parafrazuję, lecz to dokładnie miał na myśli. Teraz mamy naukowy dowód na to, że gość oszukiwał. […] Trzeba pamiętać, że EPO to niezwykle niebezpieczny środek. To nie coś, co może wziąć każdy początkujący. Kiedy stosujesz EPO, musisz mieć ekspertów, którzy to wszystko nadzorują. Musisz wiedzieć, co robisz – w innym razie możesz umrzeć na atak serca.

Zahabi wyraził również opinię, iż MMA może znaleźć się w poważnych tarapatach, gdyby doszło do przypadku śmierci w ringu (co w sporcie się czasem zdarza), i gdyby po fakcie sprawca śmierci został złapany na sterydach.

Wyobraźcie sobie, że nastąpi wypadek i dojdzie do śmierci w UFC… a przecież zdarzały się już zgony w tym sporcie. Wyobraźcie sobie, że zawodnik, który doprowadził do śmierci zostaje później złapany na stosowaniu sterydów. To może być koniec dyscypliny, a zawodnik zostanie posądzony o morderstwo. Musimy minimalizować wszelkie ryzyko.

21 KOMENTARZE

 1. Na pewno więcej zawodników przemyślałoby wzięcie zastrzyku, ale z drugiej strony : Jones, Silva, Lesnar, teraz TJ, wszyscy przynieśli fajne zyski firmie i szkoda byłoby ich zbanować, bo nie dość, że nie przynoszą zysku, to mogliby powalczyć w One na przykład, które testy antydopingowe to ma  :gdzie:

 2. popieram ten pomysł i jeszcze powinien zwrocic zarobione pieniadze z UFC, do tego sprawa o pobicie/oszustwo podczas walki i odszkodowanie dla zawodnika

  jak ktos chce sie szprycowac to zapraszamy do KtoSterydowWiecej

  #teamusada #teamczystysport

 3. Kolejny sprawiedliwy pośród narodów świata. To totalne zaskoczenie świadczy ino o jego upośledzeniu, o ile jest szczere w co wątpię

 4. popieram ten pomysł i jeszcze powinien zwrocic zarobione pieniadze z UFC, do tego sprawa o pobicie/oszustwo podczas walki i odszkodowanie dla zawodnika

  jak ktos chce sie szprycowac to zapraszamy do KtoSterydowWiecej

  #teamusada #teamczystysport

  Co ty pierdolisz dzieciaku, w twojej organizacji walczą Ćpuny i chorzy psychicznie. Ich zyski powinny być przeznaczone na zakłady leczące tego typu przypadki A do tego zarzuty sądowe dla nich za demoralizowanie młodzieży wczesnoszkolnej, (którą tu reprezentujesz) za ukazywanie przemocy jako sposobu na rozwiązywanie konfliktów i internetowych spinek patologicznych ćwierć inteligentów.

  Edit: i jeszcze odszkodowanie dla mnie, że muszę czytać takie pierdolenie i premię za odpowiedź.

 5. popieram ten pomysł i jeszcze powinien zwrocic zarobione pieniadze z UFC, do tego sprawa o pobicie/oszustwo podczas walki i odszkodowanie dla zawodnika

  Takie kary to mogą być w badmintonie czy jakimś kolarstwie. W mma powinny być orzekane kary usiłowania zabójstwa czyli art. 13 §1 KK w zw. z art. 148 §1 KK –  od lat 8 do dożywocia! I byłoby po kutasiarzach :bayan:

 6. Takie kary to mogą być w badmintonie czy jakimś kolarstwie. W mma powinny być orzekane kary usiłowania zabójstwa czyli art. 13 §1 KK w zw. z art. 148 §1 KK –  od lat 8 do dożywocia! I byłoby po kutasiarzach :bayan:

  Dodalbym do tego chłostę gorącym łańcuchem po jajach

 7. Takie kary to mogą być w badmintonie czy jakimś kolarstwie. W mma powinny być orzekane kary usiłowania zabójstwa czyli art. 13 §1 KK w zw. z art. 148 §1 KK –  od lat 8 do dożywocia! I byłoby po kutasiarzach :bayan:

  Czyli jednak zdelegalizować. W sumie badminton i kolarstwo też są ciekawe, te ucieczki przed peletonen i dupeczki na podium ahh.

 8. Powinna być jeszcze kara śmierci za doping, wtedy każdy by się dwa razy zastanowił czy warto brać. :DC:

 9. Co ty pierdolisz dzieciaku, w twojej organizacji walczą Ćpuny i chorzy psychicznie. Ich zyski powinny być przeznaczone na zakłady leczące tego typu przypadki A do tego zarzuty sądowe dla nich za demoralizowanie młodzieży wczesnoszkolnej, (którą tu reprezentujesz) za ukazywanie przemocy jako sposobu na rozwiązywanie konfliktów i internetowych spinek patologicznych ćwierć inteligentów.

  Edit: i jeszcze odszkodowanie dla mnie, że muszę czytać takie pierdolenie i premię za odpowiedź.

  :waldeklaugh::deniroclap:

 10. Gdyby istniała metoda pozwalająca wykryć wszystkie związki, które znajdują i znajdowały się w organizmie i zastosować ją na wszystkich zawodnikach i zawodniczkach, to, przy takim wymiarze kary, można by w jednej chwili zaorać cały sport.

 11. Jeśli dobrze pamietam parę lat temu Alan Belcher w wywiadzie dla MMA Hour wspomniał,że połowa zawodników w UFC jest na wspomaganiu o czym się mówi i można przekonać w szatniach i salach treningowych . Wtedy Alan trenował właśnie w Tristar Gym.

 12. Jest potencjał na kolejny odcinek mody na sukces w komentarzach czy sterydy powinne być legalne ? Ja osobiście rzygam już tym. Mam kompletnie wyjebane niech organizacje robią co chcą. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady.

 13. Poparlbym gdyby swiat byl idealny. Albo chociaz USADA. A tak gdy nawet agencja antydopingowa wykonuje jakies podejrzane ruchy dozywotnie bany i zabieranie hajsu itd. byloby jeszcze bardziej nieuczciwe bo nie da sie wylapac wszystkich oszustow…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.