Związek ADCC i Shooto ma zaszczyt zaprosić trenerów oraz zawodników Waszego klubu, do udziału w III Edycji Polskiej Ligi Shooto.
Shooto jest najstarszą i najbardziej rozwiniętą na świecie organizacją propagującą walki w formule MMA. Starty w Lidze pozwolą na doskonalenie umiejętności oraz promocję zawodników w organizacji Shooto, co jest zawsze dużym krokiem do przodu, dla tych, którzy poważnie myślą o karierze sportowej związanej z MMA. Jest też możliwością dla sprawdzenia swych umiejętności, dla wszystkich uprawiających sporty walki, które uczą zarówno technik uderzanych jak i chwytanych. Podział na klasy amatorską, oraz zawodową, dają szansę zawodnikom początkującym, gwarantując walki z przeciwnikami na zbliżonym poziomie, sędziowane przez profesjonalistów. Pierwsza edycja Polskiej Ligi Shooto miała miejsce 09 lutego w Krakowie i zgromadziła ponad 100 zawodników w klasach C i B. Kolejna edycja 05 kwietnia w Opolu zgromadziła już 150 zawodników.
III Edycja Polskiej Ligi Shooto odbędzie się w dniu 14 czerwca 2008 w Gdyni, w Hali GOSiR przy ul. Olimpijskiej 5/8.


Plan imprezy:

13 czerwca 2008 – szkolenie sędziowskie, dające uprawnienia do sędziowania zawodów Shooto w Polsce

14 czerwca 2008 – zawody amatorskiego Shooto,
7:30 – 8:30 ważenie zawodników
9:00 – omówienie przepisów
9:30 – rozpoczęcie walk eliminacyjnych

Startowe dla zawodników wynosi 40zł, każdy zawodnik dostaje wysokiej jakości koszulkę okazjonalnie wykonaną przez firmę PitBull West Coast.

Opłata za kurs sędziowski wynosi 150zł.

Zgłoszeń w klasach C oraz B należy dokonywać na adres mailowy [email protected] w terminie do 12 czerwca 2008.

Zgłoszenie winno zawierać:
– imię i nazwisko zawodnika
– klub, który reprezentuje lub miejscowość
– wagę, w której zamierza startować
– klasę zawodniczą Shooto

Wpłaty za zgłoszenia należy wysyłać na konto:

Klub Mighty Bulls Marcin Gułaś
ul. Kielecka 97a/9 Gdynia 81-650
nr: 91 1140 2017 0000 4602 0677 0095
z dopiskiem „Startowe liga shooto”
Wpłaty za kurs sędziowski na to samo konto z dopiskiem „kurs sędziowski Shooto”.

Zgłoszenia przyjmujemy do 12 czerwca 2008, po przekroczeniu tego terminu opłaty ulegają podwojeniu.

Organizator zapewnia kaski dla zawodników klasy C oraz piąstkówki dla zawodników w obu klasach. Sprzęt zapewnia firma ASAMI generalny dystrybutor marki FAIRTEX w Polsce.

Wszystkich zawodników obowiązuje ochraniacz szczęki oraz suspensorium. Zawodnicy w klasie C winni dodatkowo posiadać nagolenniki oraz nakolanniki. Wszystkich obowiązują aktualne badania od lekarza sportowego.

Przepisy amatorskiego Shooto:

1. Czas trwania rundy wynosi 3 minuty. Walka trwa 2 rundy. Przerwa między rundami trwa 1 minutę. Jeżeli rozgrywany jest turniej, walka trwa jedną 4-minutową rundę.

2. Walkę prowadzi sędzia główny i trzech dodatkowych.

3. Ochraniacz szczęki i suspensor jest zawsze obowiązkowy. Ochraniacze kolan, goleni i kaski z autoryzacją Komisji Shooto są również obowiązkowe. Stopy muszą być bose. Krótkie spodenki i ewentualni dopasowane, obcisłe koszulki powinny być ubrane. Używanie wazeliny, lub innych substancji poślizgowych na ciało, twarz lub włosy jest zabronione. Paznokcie powinny być krótko przycięte.

4. Zawodnik może mieć w narożniku 3 osoby, ale tylko szef ekipy ma prawo wejścia przed walką na ring. Jeżeli ktokolwiek z ekipy w narożniku, w trakcie walki wejdzie na ring lub dotknie zawodnika, walka zostanie przerwana a zawodnik zostanie uznany za przegranego.

5. Poniżej podaję limity wagowe poszczególnych kategorii.

Flyweight 55.0 KG
Bantamweight 60.0 KG
Featherweight 65.0 KG
Lightweight 70.0 KG
Welterweight 76.0 KG
Middleweight 7 83.0 KG
Light-heavyweight 91.0 KG
Heavyweight 100.0 KG
Super-heavy weight +100.0 kg

6. Ring ma być w kształcie kwadratu, zamiennie walki mogą odbywać się na matach.

7. Obowiązują rękawice typu Shooto ( umożliwiające chwyt, z okładziną zewnętrzną typu palm style ) oraz zaakceptowane przez Komisję Shooto. Inny typ rękawic jest zabroniony.

8. Bandaże lub taśmy są dozwolone tylko do ochrony kości dłoni, kciuka i nadgarstków. Nie wolno oklejać taśmą klejącą bandaży lub taśm na kostkach lub kciuku. Jeżeli używa się taśm zamiast bandaży lub taśm, nie wolno użyć więcej niż 3 warstw taśmy. Po zabezpieczeniu dłoni, zabezpieczenia muszą zostać zaakceptowane i podpisane przez sędziego.

9. Wskazanie zwycięzcy dowolnej walki odbędzie się zgodnie z poniższymi przepisami:

a) Knock Out (KO): zawodnik po otrzymaniu uderzenia lub kopnięcia pada i nie przejawia chęci do dalszej walki w pozycji stojącej nim sędzia doliczy na głos do pięciu. W tym czasie przeciwnik winien udać się do neutralnego narożnika i czekać na dalsze instrukcje sędziego. Jeżeli przeciwnik tego nie uczyni, sędzia wstrzyma odliczanie. Ponowi je dopiero, kiedy przeciwnik uda się do narożnika neutralnego.
b) Techniczne KO (TKO): (I) Kiedy zawodnik jest liczony 3 raz w trakcie rundy (zasada 3 knockdown), (II) sędzia przerywa walkę z powodu urazu zawodnika, lub z powodu jego braku chęci do kontynuowania walki, (III) narożnik poddaje zawodnika wrzucając na pole walki ręcznik.

c) Poddanie: (S) Poddaniem jest odklepanie 2 lub więcej razy w matę, ciało własne lub przeciwnika, lub werbalnie ( okrzyk )

d) Poddanie techniczne (TS): Kiedy sędzia widzi, że technika jest założona precyzyjnie I prowadzi w jego mniemaniu do nieuchronnego poddania, może wstrzymać walkę bez zmiany pozycji zawodników i zapytać czy poddawany chce się poddać. Kiedy poddawany zawodnik nie ma możliwości obrony, nie odpowiada lub krzyczy z bólu, sędzia może przerwać walkę uznając poddanie za wykonane.

e) Dyskwalifikacja: Kiedy zawodnik fauluje, otrzyma upomnienie. Kiedy ten sam faul powtórzy się 3 razy, zostanie zdyskwalifikowany. Jeżeli mimo upomnień zawodnik będzie faulował w inny dowolny sposób, zostanie zdyskwalifikowany. Jeżeli faul jest złośliwy I wykonany ze szczególną premedytacją, zawodnik może zostać zdyskwalifikowany natychmiast.
f) Decyzja: Kiedy czas trwania walki został zakończony, sędziowie sumują punkty za uderzenia oraz techniki chwytane, a zwycięzcą zostaje posiadacz większej ilości punktów.
Punkty za uderzenia przyznawane zostaną następująco:

10:10 bez przewag z żadnej strony
10:9 nieznaczna przewaga ( więcej czystych trafień )
10:8 przewaga ( knockdown bez poważniejszego uszkodzenia )
10:7 wyraźna przewaga ( knockdown z poważnym uszkodzeniem )
10:6 miażdżąca przewaga ( prawie KO lub TKO )

Punkty za techniki chwytane przyznane zostaną następująco:

Sprowadzenia:
2 punkty, kiedy po sprowadzeniu otrzyma dodatkowo punkty za pozycję lub chwyt
1 punkt, kiedy sprowadzenie nie prowadzi do pozycji lub chwytu

Pozycje:
4 punktów za wpięcie za plecy
4 punkty za dosiad
2 punkty za dowolną pozycję „u góry”

Chwyty:
1 punkt za próbę założenia techniki

10. Faule:

Niedozwolone ataki: (I) Wszelkie uderzenia głową, (II) wszelkie uderzenia łokciami, (III) uderzenia dłonią w pozycji innej niż zaciśnięta pięść ( dłoń otwarta lub kant dłoni ), (IV) uderzenia w kręgosłup, (V) uderzanie leżącego przeciwnika

Zachowania niesportowe: (I) gryzienie, (II) drapanie, (III) wtykanie palców do oczu, uszu, nosa lub odbytu, (IV) szczypanie, (V) ciągnięcie i łapanie za nos, włosy lub uszy, (VI) łapanie za ubranie, (VII) ataki lub defensywy, podczas których zawodnik używa lin ringu, mat i podobnych części pola walki, (VIII) atakowanie przeciwnika, który jest po knockdown-ie, (IX) wypychanie przeciwnika z pola walki, (X) niesłuchanie wskazań i komend sędziego, (XI) wulgarny język w celu obrażania przeciwnika lub sędziego, (XII) krzyki, wrzaski i inne głośne dźwięki, poza sygnalizującymi poddanie się.

Ucieczka z walki: (I) dobrowolne opuszczenie ringu lub pola walki w trakcie jej trwania, (II) wyplucie ochraniacza szczęki

Walka fingowana: (I) kiedy walka jest ustawiona, (II) zmowa, (III) odmowa walki

11. Kiedy walka sprowadzi się do pozycji, w której zawodnicy trwają i sędzia nie widzi wyjścia, walka zostanie przerwana I wznowiona z pozycji stojącej na środku pola walki.

12. Kiedy w trakcie walki zawodnicy będą zagrożeni wypadnięciem z pola walki, sędzia wstrzyma walkę I wznowi ją na środku ringu z tej samej pozycji. Może wezwać do pomocy pozostałych sędziów.

Kryteria klasyfikacji zawodników do klas Shooto:

Klasa amatorska C:
– zawodnicy, którzy dotychczas nie startowali w zawodach
– zawodnicy z dowolnym doświadczeniem w grapplingu ( BJJ, SF, Judo, zapasy itd. )
– zawodnicy z nie więcej niż 2 walki amatorskie w MMA lub stylach uderzanych

Klasa amatorska C+
– zawodnicy z co najmniej 5 walkami w klasie C z czego 3 wygrane

Klasa Professional B
– zawodnicy z co najmniej 5 walkami w klasie C z czego 3 wygrane
– zawodnicy z doświadczeniem w zawodowym MMA
– zawodnicy z doświadczeniem w stylach uderzanych ( liczne zawody, tytuły, osiągnięcia )

Klasa Professional A
– zawodnicy Professional B po pokonaniu zawodnika Professional A
– zawodnicy z dużym doświadczeniem w zawodowym MMA ( co najmniej 5 walk z czego 3 wygrane )

Wszelkie pytania proszę kierować na adres [email protected]

Jakub Bijan
FREESTYLE || GRECO

2 KOMENTARZE

  1. III Liga Shooto w Gdyni odbędzie się w Liceum przy ul. Tatrzańskiej 35

    Seminarium sędziowski w Szkole Podstawowej nr 46 przy ul. Chwaszczyńskiej 26 o godzinie 20.00

  2. Znalezienie taniego noclegu w centrum Gdyni jest po prostu niemożliwe. Oto miejsca, gdzie można się przespać tanio i bardzo tanio:

    Ramar ul. Morska 350 Gdynia tel. 0-58-627-06-88

    Leman Wanda ul. Wilczyńska 91 Gdynia 0-58-624-17-23

    Domki 8 i 10 osoboweul. Starowiejska 2 Rumia 0-606-137-271

    Mazur Cezary ul. Grunwaldzka 12 Rumia 0-605-735-834

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.