Wczoraj (27.05) odbyła się wielka konferencja RIZIN obwieszczająca trzecią odsłonę współpracy z Bellatorem, a jednocześnie drugie wydarzenie z serii Super RIZIN. Nobuyuki Sakakibara oraz Scott Coker zdradzili szczegóły gali oraz jej pierwsze zestawienia.

30 lipca w Saitamie zobaczymy dwie różne areny walki. Pojedynki będą odbywać się zarówno w klatce, jak i ringu RIZIN. Zastosowane zostanie rozwiązanie „flying cage” znane z serii wydarzeń Bellator Kickboxing.

Zdjęcie

Zdjęcie

Po pierwszej kooperacji w 2019 roku oraz wielkim ubiegłorocznym sylwestrowym meczu RIZIN vs. Bellator, przyszedł czas na trzeci owoc japońsko-amerykańskiej współpracy. Co ciekawe, a dla fanów japońskiego MMA niezbyt zachęcające, na lipcowym wydarzeniu odbędą się walki zarówno na zasadach zunifikowanych jak i zasadach RIZIN. Gala rozpocznie się od pojedynków w klatce na zasadach walki ogólnie przyjętych w światowym MMA, po czym nastąpi zmiana areny przy pomocy wcześniej wspomnianej „flying cage”.

Jedną z walk w klatce będzie starcie ćwierćfinałowe Grand Prix wagi lekkiej Bellatora. Naprzeciw siebie staną: mający okazję wystąpić w ubiegłorocznym sylwestrowym meczu były mistrz wagi piórkowej Bellatora, AJ McKee (MMA 20-1) oraz były mistrz wagi lekkiej organizacji Bellator, a zarazem starszy brat pogromcy swojego przyszłego rywala, Patricky Pitbull (MMA 24-11). Amerykanin prawdopodobnie na stałe zadomowił się w kategorii -70 kg. Po stracie mistrzostwa wagi piórkowej z rąk Patricio Pitbulla, postanowił poszukać swojej szansy w wyższym limicie, debiutując w pojedynku z Spike’m Carlyle. Ów starcie zakończyło się zwycięstwem McKee przez jednogłośny werdykt sędziów. Następnie wziął on udział w sylwestrowej kooperacji Bellatora z RIZIN, gdzie przyszło mu się zmierzyć z mistrzem japońskiej organizacji, Roberto de Souzą. Po bardzo wyrównanej walce sędziowie orzekli wówczas zwycięstwo Amerykanina. Patricky Pitbull ma na swoim koncie 3 porażki w 4. ostatnich występach. Wcześniej, Brazylijczyk mógł pochwalić się serią 7 kolejnych zwycięstw z rzędu. Podobnie jak jego nachodzący rywal, Freire miał już okazję sprawdzić swoje umiejętności na wydarzeniach spod szyldu RIZIN. Na gali RIZIN 19 rozprawił się z Tatsuyą Kawajirim, nokautując go w nieco ponad minutę. Następnie były mistrz wagi lekkiej Bellatora stanął w szranki z Luizem Gustavo, przy okazji wydarzenia RIZIN 20. Wówczas skrzętnie wykorzystał on możliwości jakie dają zasady walki japońskiej organizacji, nokautując swojego rodaka przy użyciu soccer kicka w 28 sekundzie pierwszej rundy. Kolejny występ na japońskiej ziemii zakończył się przegraną starszego z braci Freire, który na pełnym dystansie musiał uznać wyższość Tofiqa Musayeva.

Kolejnym starciem na zunifikowanych zasadach będzie pojedynek o pas mistrzowski wagi muszej Bellatora pomiędzy Kyoji’m Horiguchim (MMA 31-5), a Makoto Shinryu (MMA 16-1-1). Bellator dokłada wszelkich starań, aby zatrzymać doświadczonego Japończyka w szeregach organizacji, otwierając dla niego nową kategorię wagową. Debiutem nowego limitu wagowego miał być pojedynek Horiguchiego z Rayem Borgiem na gali Bellator 295. Ów starcie nie doszło jednak do skutku ze względu na znaczne przekroczenie wagi w wykonaniu Amerykanina. Starszy z Japończyków to były dwukrotny mistrz wagi koguciej RIZIN, zwycięzca turnieju kategorii RIZIN z 2017 roku oraz były mistrz tejże kategorii w Bellatorze. Kyoji to także były zawodnik UFC, z którym pożegnał się z bilansem 7 zwycięstw i 1 porażki. Jego ostatni występ miał miejsce podczas ubiegłorocznej sylwestrowej gali RIZIN, kiedy to na pełnym dystansie rozprawił się z Hiromasą Ougikubo. W kwietniu 2022 roku Horiguchi brał udział w turnieju wagi koguciej Bellator, z którym musiał się pożegnać na etapie ćwierćfinału, przegrywając na pełnym dystansie z późniejszym tryumfatorem Grand Prix, Patchy’m Mixem. Makoto „Shinryu” Takahashi ma na swoim koncie trzy pojedynki pod banderą organizacji Nobuyukiego Sakakibary. W debiucie, przy okazji wydarzenia RIZIN 23 poddał w drugiej rundzie Seiichiro Ito. Następnie zmierzył się z Hideo Tokoro, którego wypunktował na pełnym dystansie. Ostatni występ Japończyka miał miejsce podczas gali RIZIN 41, na której to rozprawił się przed czasem z Daichim Kitakatą. Shinryu, mimo bardzo młodego wieku (22 lata), miał już okazję spróbować swoich sił za oceanem. Na gali Cage Fury FC 144 zmierzył się on z Diego Paivą, którego poddał w czwartej rundzie pojedynku, zdobywając tym samym pas mistrzowski amerykańskiej organizacji. Japończyk ma w swoim dorobku także mistrzostwo japońskiej organizacji DEEP. Obecnie znajduje się on na fali 10. zwycięstw z rzędu.

Wydarzenie Super RIZIN 2 uświetni także starcie o tytuł mistrzowski kategorii koguciej RIZIN. Zmierzą się w nim: były mistrz wagi -61 kg RIZIN, Kai Asakura (MMA 20-4) oraz były mistrz tej samej kategorii w Bellatorze, Juan Archuleta (MMA 28-4). Amerykanin miał już okazję dwukrotnie występować na wydarzeniach z pod szyldu organizacji RIZIN. Na gali będącej zwieńczeniem ubiegłego roku pokonał niejednogłośnym werdyktem sędziów Soo Chul Kim’a. W ostatnim pojedynku rozprawił się na pełnym dystansie z Naokim Inoue, przy okazji wydarzenia RIZIN 42. Na tej samej gali odbyło się pierwsze spotkanie twarzą w twarz z Asakurą i wstępne potwierdzenie walki pomiędzy nimi. 35-latek jest jak dotąd jedynym zawodnikiem, któremu udało się wygrać ze zwycięzcą turnieju wagi koguciej Bellatora, Patchy’m Mixem. Pas mistrzowski drugiej siły amerykańskiego MMA padł jego łupem właśnie po pojedynku z Mixem. Podczas wcześniej wspomnianego RIZIN 42, po ponad rocznym rozbracie z ringiem udany powrót zaliczył Kai Asakura. Japończyk w widowiskowy sposób rozprawił się w z Yukim Motoyą, nokautując go kolanem ulokowanym wprost w wątrobę. Podczas sylwestrowej gali w 2021 roku Asakura uległ Hiromasie Ougikubo w finale turnieju o mistrzostwo kategorii -61 kg. Do tej pory miał okazję stoczyć 15 pojedynków pod banderą największej japońskiej organizacji, a jego rekord opiewa w 12 zwycięstw i 3 porażki.

Do ringu RIZIN wejdzie również drugi z niezwykle popularnych w Japonii braci, Mikuru Asakura (MMA 17-3). Naprzeciw niego stanie niesiony na fali 3. zwycięstw z rzędu Azer, Vugar Karamov (MMA 18-4). Pojedynek prawdopodobnie będzie miał miano eliminatora do walki o tytuł mistrzowski wagi -66 kg, o który w czerwcu rywalizować będą: były mistrz KSW, Kleber Koike Erbst oraz jedno z największych objawień japońskiej sceny MMA, Chihiro Suzuki. Mikuru to absolutna gwiazda japońskich mediów społecznościowych. Jego kanał w serwisie YouTube subskrybuje ponad 3 miliony użytkowników. Polskiej publiczności może być znany z faktu ubiegłorocznego ogłoszenia go ambasadorem „Tokena” organizacji Fame MMA. W RIZIN rywalizuje od 2018 roku, a jego bilans opiewa w 11 zwycięstw i 2 porażki. Ostatni występ Japończyka miał miejsce podczas pierwszej odsłony wydarzenia Super RIZIN. Wówczas wziął udział w pojedynku bokserskim z legendarnym Floydem Mayweatherem. Amerykanin rozprawił się z Asakurą przez nokaut w drugiej rundzie. W formule MMA Mikuru może pochwalić się serią 3. zwycięstw z rzędu. Po wygranych nad Kyohei’em Hagiwarą oraz Yutaką Saito zmierzył się on z byłym mistrzem kategorii piórkowej, Juntarou Ushiku, którego wypunktował na pełnym dystansie. Vugar Karamov ma na swoim koncie 5 występów pod banderą największej japońskiej organizacji. W debiucie mającym miejsce przy okazji gali RIZIN 21, Azer pokonał na pełnym dystansie Kyle’go Aguona. W kolejnej walce na RIZIN 28 musiał uznać wyższość Yutakiego Saito, przegrywając niejednogłośnym werdyktem sędziów. Następnie Karamov zanotował zwycięstwa nad Taichim Nakajimą oraz Sorą Yamamoto. W ostatnim występie podczas RIZIN 41, reprezentant Azerbejdżanu skrzyżował rękawice z Yoshinorim Horie, którego poddał w drugiej odsłonie pojedynku. Co ciekawe, ma on na swoim koncie wygraną z mistrzem organizacji FEN, Kacprem Formelą, z którym zmierzył się na gali RWC 3.

Podczas konferencji został ogłoszony również występ zwycięzcy Grand Prix wagi lekkiej RIZIN z 2019 roku, Tofiqa Musayeva (MMA 20-5). Azer ma na swoim koncie 6 walk w RIZIN, oraz 2. pod banderą Bellatora. Z RIZIN związał się w 2018 roku i wygrał pierwsze 5 stoczonych starć, pokonując kolejno Nobumitsu Osawę, Darona Cruickshanka, Damiena Browna, Johnny’ego Case’a oraz w finale turnieju wagi lekkiej Patricky’ego Pitbulla. Zatrzymać 33-latka zdołał dopiero Roberto de Souza w pojedynku, którego stawką był pas mistrzowski kategorii lekkiej. Po przegranej z Brazylijczykiem, Musayev postanowił związać się z Bellatorem. W debiucie dla organizacji Scotta Cokera, rozprawił się z Sidney’em Outlaw’em, nokautując go w zaledwie pół minuty. W ostatnim pojedynku, będącym ćwierćfinałem turnieju wagi lekkiej, Azer musiał uznać wyższość Rosjanina, Alexandera Shabliy’ego, przegrywając przez nokaut w trzeciej rundzie. Na koncie Tofiqa widnieje 18 pojedynków zwyciężonych przed czasem (16 KO, 2 Sub).

Ostatnim z ogłoszonych jak dotąd zawodników jest Kana Watanabe (MMA 11-2-1). 34-latka powraca do Japonii pierwszy raz od 2019 roku. Wówczas wystąpiła na gali Bellator 237 organizowanej w Saitamie, a jej przeciwniczką była Brazylijka, Ilara Joanne. Od tamtego momentu Watanabe na stałe zagościła w amerykańskiej organizacji, tocząc w niej jak dotąd 5 pojedynków. W ostatnim występie mającym miejsce na gali Bellator 295, Japonka musiała uznać wyższość Ilimy-Lei Macfarlane, przegrywając przez niejednogłośną decyzję sędziów. Co ciekawe, miała ona okazję w przeszłości zmierzyć się również z Polską zawodniczką, Justyną Haba. Pojedynek pań podczas RIZIN 15 zakończył się zwycięstwem Watanabe na pełnym dystansie.

W serwisie YouTube pojawił się również oficjalny zwiastun zapowiadający nachodzącą kooperację.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy (poniżej pierwsze 30)

...wczytuję komentarze...

Avatar of aptekarzovereema
aptekarzovereema

WSOF
Heavyweight

3,573 komentarzy 15,540 polubień

Jak już wszystkie pasy zunifikuja to wreszcie będzie ta zapowiadana gala z KSW

Odpowiedz 8 polubień

Avatar of Patrosixxx
Patrosixxx

KSW
Heavyweight

6,115 komentarzy 10,873 polubień

Fajna akcja, że będzie klatka i ring

Odpowiedz 2 polubień

Avatar of Skaczomcy przez płot
Skaczomcy przez płot

BAMMA
Welterweight

937 komentarzy 3,077 polubień

Powinien ktoś założyć organizację Mortal Kombat, gdzie mistrzowie wszystkich znanych organizacji potem spotykaliby się w jednym wielkim turnieju (oczywiscie na normalnych zasadach MMA). Myślę, że mogłoby to zrobić mega oglądalność, sam bym chętnie zobaczył, ale UFC się nigdy na to nie zgodzi, bo mają zbudowany brand najlepszej i tej na topie, więc nie zaryzykowali by przegranej swoich mistrzów z mistrzem innej organizacji.

Odpowiedz polub

Avatar of Siedem
Siedem

Kapitan Ulicy

18,493 komentarzy 48,850 polubień

Powinien ktoś założyć organizację Mortal Kombat, gdzie mistrzowie wszystkich znanych organizacji potem spotykaliby się w jednym wielkim turnieju (oczywiscie na normalnych zasadach MMA). Myślę, że mogłoby to zrobić mega oglądalność, sam bym chętnie zobaczył, ale UFC się nigdy na to nie zgodzi, bo mają zbudowany brand najlepszej i tej na topie, więc nie zaryzykowali by przegranej swoich mistrzów z mistrzem innej organizacji.

To by musiał Gates na to hajs wyłożyć, w turnieje mortal kombat już są, tyle że zawodnicy są do tego zmuszani po piwnicach, kots to przy tym małe piwo.

Odpowiedz polub

Avatar of yonigga
yonigga

Weed Master

18,145 komentarzy 32,957 polubień