W dniach 23-27 marca 2022 w Amsterdamie miały miejsce Mistrzostwa Świata MMA 2021, organizowane przez Global Association of Mixed Martial Arts (GAMMA).

Planowo miały się odbyć w grudniu 2021 w Berlinie, jednak ze względu na obostrzenia związane z pandemią zostały przełożone na nowy termin. Do Holandii udała się reprezentacja Polski wystawiona przez Polski Związek Mieszanych Sztuk Walki, w skład której weszło 9 zawodników, 2 zawodniczki, trenerzy Kamil Umiński i Wojciech Klimkiewicz oraz trener a zarazem Prezes Polskiego Związku Mieszanych Sztuk Walki Sławomir Cypel.

Mistrzostwa Świata MMA rozgrywane były w dwóch formułach: Full Contact MMA oraz Striking MMA. Polski Związek Mieszanych Sztuk Walki wystawił zawodników zarówno w jednej, jak i w drugiej formule. W turniejach na zasadach Full Contact MMA nasz kraj reprezentowali: Karolina Chłobuszewska, Iwo Baraniewski, Kacper Szalast, Marcin Błaziak, Kamil Krzyżaniak oraz Paweł Grzeszczak, zaś w Striking MMA – Joanna Walorska, Tomasz Brotoń, Filip Szostak, Bartek Dragański oraz Patryk Rogóż.

Na przestrzeni trzech dni zmagań nasi zawodnicy – w większości mający za sobą walki wyłącznie amatorskie – dali niesamowity pokaz swoich umiejętności, niejednokrotnie deklasując swoich rywali z dużym rekordem zawodowym. Finały, w których znalazło się 8 naszych reprezentantów, zaowocowały aż 5 złotymi i 3 srebrnymi medalami, a co za tym idzie – 5 tytułami Mistrzów Świata oraz 3 tytułami Wicemistrzów Świata.

Mistrzyniami Świata MMA 2021 zostały:

Karolina Chłobuszewska – w formule Full Contact MMA do 56,7 kg, która obie swoje walki wygrała przez poddanie oraz

Joanna Walorska – w formule Striking MMA do 65,8 kg, zwyciężając przez nokaut techniczny z reprezentantką Indii.

Tytuł Mistrza Świata MMA 2021 wywalczyli:

Iwo Baraniewski – w formule Full Contact MMA do 120 kg, który w drodze po mistrzostwo stoczył aż 4 pojedynki, wszystkie kończąc w pierwszej rundzie, finałową walkę z reprezentantem Gruzji wygrywając przez TKO,

Filip Szostak – w formule Striking MMA do 77,1 kg – w półfinałowej walce deklasując reprezentanta Hiszpanii; w finale zmierzyć miał się z drugim kadrowiczem Polski, Tomaszem Brotoniem, który jednak przez kontuzję odniesioną w półfinale musiał oddać walkę walkowerem,

Bartek Dragański – w formule Striking MMA do 83,9 kg, który walkę półfinałową zakończył przez KO, zaś finał – przez TKO w pierwszej rundzie.

Z tytułem Wicemistrza Świata MMA 2021 powrócili:

Marcin Błaziak – w formule Full Contact MMA do 77,1 kg, który trzy pierwsze walki zakończył poddając rywali, i tylko w finale stoczonym na pełnym dystansie musiał uznać zwycięstwo reprezentanta Kazachstanu,

Tomasz Brotoń – w formule Striking MMA do 77,1 kg, który już w pierwszej walce pokazał, jak wygląda potężne KO, w wygranym półfinale niestety doznał kontuzji ręki, która uniemożliwiła wyjście do finału i zmusiła do oddania tytułu Mistrza Świata koledze z kadry, Filipowi Szostakowi,

Patryk Rogóż – w formule Striking MMA do 83,9 kg, w półfinale rozprawiając się z reprezentantem Hiszpanii przez poddanie, w walce półfinałowej musiał jednak podobnie jak Marcin Błaziak uznać zwycięstwo reprezentanta Kazachstanu.

Wywalczone medale dały nam tytuł drużynowego wicemistrza Świata MMA 2021.

Ten niebywały sukces polskiej reprezentacji to zasługa całego teamu, zarówno zawodników, jak i trenerów. Ale sukces ten nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie i szczodrość sponsorów: FAME MMA, dzięki którym wyjazd kadry na Mistrzostwa Świata MMA mógł dojść do skutku, oraz Extreme Hobby, którzy zapewnili piękne stroje dla naszej reprezentacji. Gorąco dziękujemy im za tak hojne wsparcie.

Mistrzostwa Świata MMA 2021 za nami – a przed nami jeszcze Mistrzostwa Europy MMA 2022 oraz Mistrzostwa Świata MMA 2022, których już wyczekujemy i do których już zaczynamy przygotowania.

Tomasz Chmura
Sztuki walki od 2004 roku. Pierwsza gala MMA - 2007. Instruktor Sportu, czarny pas w nunchaku jutsu. Pasy w Kenpo Jiu Jitsu i Sandzie.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.