Oświadczenie Leszka i fragment walki:

Niniejsze oświadczenie jest wyrazem mojego sprzeciwu wobec werdyktu sędziów z dnia 23 października bieżącego roku podczas gali MMA w Pyrzycach (Gladiator Arena 2) gdzie moim rywalem był Sebastian Romanowski z Berserkers Team.

Pierwszą sprawą jaka jest alarmująca w zaistniałej sytuacji to obsada sędziowska naszego pojedynku. Dlaczego zawodnicy powiązani z klubem mojego rywala byli sędziami punktowymi (pan Maciej Jewtuszko, pan Maciej Różański) oraz sędzią ringowym (pan Grzegorz Kloc)? Moim zdaniem takie sytuacje podczas gal MMA w naszym kraju nie powinny mieć miejsca.

Podczas pojedynku rywal faulował mnie dwukrotnie. Najpierw uderzając głową w stójce a następnie kolanem w parterze czego wynikiem było rozcięcie łuku brwiowego. Lekarz orzekł moją niezdolność do dalszej walki, sędzia ogłosił werdykt.

Zgodnie z zasadami organizacji Gladiator Arena kopnięcia w parterze są zabronione, a więc są techniką nielegalną. Zgodnie z tym konsekwencją przegranej walki po nielegalnej technice powinna być dyskwalifikacja faulującego rywala lub chociażby ogłoszenie walki za nieodbytą (No Contest). Zgłoszone sprzeciwy do sędziego ringowego tej walki nic nie dały, dlatego załączam film video który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości i doprowadzić do uznania tej walki przez organizatora za nieodbytą (No Contest).

Nie mam żalu do swojego rywala – Sebastiana Romanowskiego, który nie miał wpływu na wydanie przez sędziego krzywdzącego mnie werdyktu. Mam żal do sędziów tej walki za oszukanie mnie w wyżej wymienionym przypadku.

Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będę miał okazję stoczyć kolejną walkę z Sebastianem Romanowskim. Wynik tej walki wydany na sportowych zasadach rozstrzygnie powstały spór na korzyść lepszego zawodnika.

Liczę na pozytywne zakończenie tej sprawy, proszę również o odniesienie się do mojego oświadczenia organizatora gali Gladiator Arena 2 – Pana Wojciecha Antczaka, oraz Pana Grzegorza Kloca – sędziego mojego pojedynku.

Gratuluję Sebastianowi Romanowskiemu wygranej walki na gali FCB.

Pozdrawiam, Leszek Kulik

Od siebie dodam, że ponieważ w Polsce nie istnieje żaden formalny związek czy komisja nadzorująca pojedynki MMA, organizator/promotor gali jest jedyną osobą mogącą zmienić werdykt pojedynku. Jeśli organizator Gladiator Areny przychyli się do prośby Leszka o zmianę wyniku na no contest, wtedy odpowiednio poprawię rezultat walki na Sherdogu.

Oczywiście jeśli któraś z zainteresowanych stron chciałaby odpowiedzieć na powyższe oświadczenie, służymy miejscem na naszym portalu.

25 KOMENTARZE

 1. Kolano ewidentne. Jeżeli to uderzenie spowodowało rozcięcie to nie ma co się zastanawiać tylko trzeba ogłosić NC.

 2. Jest w tym racja, a co do sędziowania to u Nas nie jest to dziwne, np mega wielkie gale bokserskie Wojaki i inne ogórki, tam takie decyzje są na porządku dziennym, faworyzowanie swoich, Razor z BN na pewno mógłby podać przykłady, a co do MMA u nas sędziowanie jest tragiczne, czy ringowe, czy punktowe, np walka Nastka.. sędzia ringowy bez komentarza..

 3. To nie pride co to mialo byc ? a gdzie sedzia ? za przeproszeniem konia walił w tym czasie ? przecież to nawet slepy by zauwazyl, tu nie ma NC tylko odrazu dyskwalifikacja !

 4. Może to zabrzmi dziwnie, ale jeśli nie uda mu się nic wskórać to w naszym kraju są jeszcze sądy do rozstrzygania sporów.

 5. tez nie wiem jak sedzia tego nie zauwazyl i nie zareagowal zgodnie z przepisami. dyskwalifikacja!
  nie dosc ze zawodnik ucierpial to mu sie jeszcze ranking psuje na sherdogu.

 6. Widzę, sędzia dał popis. Żadne NC tylko dyskwalifikacja powinna być.

 7. Życzę pozytywnego zakończenia tej sprawy.

  Jeśli już się tworzy zasadę że nie ma kopania przewróconego przeciwnika to należy się jej trzymać, albo znieść ją całkowicie żeby nie było takich błędów. Zasady w sporcie nie są po to żeby je łamać, tylko po to by zgodnie z nimi współzawodniczyć. Ferwor walki, adrenalina i psychiczne nastawienie w takich momentach mogą sprawić że zawodnik złamie zasady nawet nie zdając sobie z tego do końca sprawy, właśnie od tego jest sędzia by sprawiedliwie mógł rozstrzygać takie sytuacje. W tym wypadku sędzia wykazał się brakiem znajomości zasad lub zwykłym stronnictwem i nie mam zamiaru tego rozstrzygać lub osądzać, ale sądzę że jest to doskonały moment by zacząć myśleć o czymś w rodzaju polskiej komisji sportowej która zaczęłaby się troszczyć o takie sprawy.

  Z pozoru mogłoby się zdawać że my nie mamy zbytnio na to wpływu, ale sądzę że jest zupełnie odwrotnie. W końcu to my fani jesteśmy siłą napędową tego biznesu, więc to my fani w jakimś stopniu również powinniśmy mieć wpływ na to jak ten sport się rozwija. Sądzę że najlepszym co moglibyśmy zrobić to zorganizowanie jakiejś akcji wspierającej stworzenie takiej komisji na naszym podwórku. Sam nie do końca wiem na jakiej zasadzie sankcjonowany jest sport w Polsce bo nigdy się nim nie interesowałem przed MMA, dlatego jedyne co mogę sugerować to napisanie jakiejś petycji. Sam osobiście na przynajmniej jedno ze stanowisk w takiej komisji ogłosiłbym oficjalny konkurs dla fanów z których jeden wykaże się największą wiedzą o MMA w Polsce i jemu zaoferowałbym w ramach wygranej miejsce w komisji.

  Być może dla niektórych jest to wręcz irracjonalny pomysł, ale według mnie jest to dobry krok do rozwoju MMA w Polsce, bo kto będzie znał lepiej zasady od obecnych sędziów niż jeden z nas, oddanych fanów.

  Jeśli macie jakieś inne ciekawe pomysły to wydaje mi się że można by o tym porozmawiać i być może dzięki temu uda nam się coś osiągnąć w tej sprawie na korzyść fighterów, fanów i ogólnie wizerunku MMA bo jak pisałem wcześniej tylko z pozoru nie mamy na to wpływu.

 8. Lucifer
  Masz rację, ale osobiście myśle ze konkurs o wiedzy nie jest dobrym pomysłem. Tu byłby potrzebny ktoś kto umie tym zarządzić, z wykształceniem i olejem w głowie

 9. Galego – Ja nie proponuję konkursu na stanowisko dyrektora czy też prezesa (sorry EN.KI :P), mi chodzi tutaj o konsultanta o osobę która będzie swoistą skarbnicą wiedzy w takiej komisji i z którą konsultowano by różne ważne zmiany w świecie MMA itd. bo teraz jak widać zajmują się tym osoby które zdają się nie bardzo wiedzieć czym tak naprawdę się zajmują i po co się tym zajmują. Do sędziowania i do rozstrzygania takich sporów trzeba osoby zafascynowanej tym sportem na tyle że zawsze będzie dbała o jego rozwój w odpowiednim kierunku, potrzeba do tego osoby z pasją. A kto nadaje się lepiej niż fan?
  To nie jest może do końca „racjonalne” podchodzenie do tematu, ale sądzę że to na tyle ciekawe i obiecujące rozwiązanie że można by spróbować, oczywiście jakby już taka komisja powstała. Ja do tej pory dziwię się że na przykład KSW nie zorganizowało żadnego konkursu na sędziego właśnie wśród fanów, zwycięzcy mogliby zafundować dodatkowo jakiś solidny kurs w temacie i jestem więcej niż pewien że widzielibyśmy znacznie mniej takich decyzji jak ta opisana powyżej.

  ___________________________________________________________
  “Because the one who doesn’t fall, doesn’t stand up….”
  -The Last Emperor-

 10. Lucifer oO:
  Przeciez sa organizowane kursy sedziowskie na ktore kazdy z nas praktycznie moze sie zglosic, wiec do dziela.

 11. Jeśli wiesz coś na ten temat to może mógłbyś dać jakieś info na stronkę o takich kursach. A nóż widelec ktoś się tym zainteresuje i dzięki temu trafi nam się jakiś dobry sędzia.

  Ja osobiście nie uważam się za odpowiedniego kandydata ale wśród użytkowników i adminów mmarocks.pl znalazłbym kilku jak nie kilkunastu 🙂

 12. Z tego co pamietam to kiedys Stowarzyszenie Amatorskiego MMA cos takiego organizowalo, najlepiej by trzeba bylo do kogos od nich napisac.

 13. Wiem że w Olsztynie są organizowane kursy sędziowskie, pewnie niedlugo bedzie do tego okazja z powodu AlMMA W Oln. Skontaktuj się z Bońkiem przez forum mmaolsztyn.pl albo przez kontakt na stronie.

  Lucifer
  Ja już mam kilka kandydatur, znajdują sie tu:
  http://www.mmarocks.pl/inne/redakcja/ 😀

 14. zepeuli chlopakowi rekord ….zrobcie cos z tym…bo to jest teraz najwazniesze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.