Na wczorajszej gali Silesian MMA 5 byliśmy świadkami niesamowitego skończenia. Piotr Olszynka leżąc plecami do maty, znokautował stojącego nad nim Kamila Korzeniowskiego.

Technika zwana potocznie „pedeladą” używana jest dość często w walkach MMA. Podczas starć, gdy jeden z zawodników szoruje plecami matę, a drugi próbuje go atakować ze stójki, kopnięcie w górę jest skuteczną obroną, która studzi dalsze zapędy ofensywne. Zawodnicy korzystają więc z niej dość często. Jest to uderzenie mające zniechęcić rywala lub wytworzyć stosowny dystans, dając szansę na powrót do stójki.

W historii mieszanych sportów walki jednak rzadko kiedy ta technika nokautowała, ostatecznie kończąc pojedynek. Ciężko będąc z dołu dobrze wycelować w szczękę przeciwnika. Sam ruch jest dość niewygodny, bo by to zrobić i miało jakąś siłę, trzeba dodatkowo wygiąć plecy, opierając się o matę tylko ich górną częścią. Trzeba też uważać, bo wypuszczone w górę nogi, rywal może zepchnąć w bok, przechodząc do bardziej preferowanej pozycji. W samym UFC, spośród tysięcy walk, wyróżnić możemy jedynie dwa takie nokauty. W 2019 roku Niko Price znokautował tak Jamesa Vicka a w 2006 Jon Fitch Thiaga Alvesa.

Piotr Olszynka (MMA 7-8-1) dołączył wczoraj do ekskluzywnego i bardzo wąskiego grona nokautując Kamila Korzeniowskiego (MMA 3-4) upkickiem. Gala Silesian MMA 5 odbyła się 12 lutego w Mysłowicach.

Tomasz Chmura
Sztuki walki od 2004 roku. Pierwsza gala MMA - 2007. Instruktor Sportu, czarny pas w nunchaku jutsu. Pasy w Kenpo Jiu Jitsu i Sandzie.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy (poniżej pierwsze 30)

...wczytuję komentarze...

Avatar of Cyklop Schabowy
Cyklop Schabowy

UFC
Bantamweight

8,247 komentarzy 18,495 polubień

Akurat takiego nokautu się po Olszynce nie spodziewałem. Swoją drogą to fajnie, że w tym temacie opowiedzieli o tej technice

Odpowiedz polub

Avatar of Desperados
Desperados

Brutaal
Super Heavyweight

694 komentarzy 2,630 polubień

Pedelada

:frankapprove:

Odpowiedz polub

Avatar of zielony666
zielony666

UFC
Heavyweight

17,894 komentarzy 74,902 polubień

Jak Reyes Prochazkę :D

Odpowiedz polub

Avatar of Yaas
Yaas

Bellator
Welterweight

4,431 komentarzy 2,522 polubień

niczym mamed w starych czasach...

Odpowiedz 2 polubień

Avatar of Loker
Loker

BAMMA
Bantamweight

768 komentarzy 1,520 polubień

Czasem wystarczy cepeliada, a czasem potrzebna jest pedelada. Najważniejsze żeby nie było pedaliady - przytulania się do przeciwnika przez całą walkę.

Odpowiedz 3 polubień

Avatar of Loker
Loker

BAMMA
Bantamweight

768 komentarzy 1,520 polubień

niczym mamed w starych czasach...

Jak jeszcze był Polakiem?

Odpowiedz polub

Avatar of Yaas
Yaas

Bellator
Welterweight

4,431 komentarzy 2,522 polubień

Jak jeszcze był Polakiem?

:lol:

chwilę wcześniej.
:wink:

Odpowiedz 1 Like