sierpien
Wykres 1. Porównanie liczby publikacji na temat MMA w poszczególnych miesiącach 2013 r. – prasa, internet, radio i telewizja

Jak co miesiąc, zaprzyjaźniony z redakcją Jacek Łosak, przygotował dla nas podsumowanie szumu medialnego, jaki w ubiegłym miesiącu panował wokół krajowego MMA – w prasie, radiu, telewizji i w internecie.Ogłoszenie planów zorganizowania gali UFC w Polsce nie spowodowało zwiększenia aktywności mediów w temacie MMA. Sierpień pod tym względem okazał się jeszcze słabszy niż lipiec, pokazał jednak, co nadal jest wabikiem na media w kontekście mieszanych sztuk walki – a to za sprawą Chucka Norrisa.

W lipcu „pies z kulawą nogą” nie zwrócił uwagi na przegraną Andersona Silvy z Chrisem Widemanem. Tymczasem na początku sierpnia Polska Agencja Prasowa opublikowała informację na temat potencjalnego zaangażowania Chucka Norrisa przez Andersona Silvę. Aktor miałby pomóc byłemu mistrzowi w przygotowaniach do rewanżowej walki z Widemanem. Informacja opublikowana w dziale „Rozmaitości” szybko została przedrukowana przez Tvn24.pl, Wyborcza.pl, Rmf24.pl czy inne strony z rzadka zajmujące się tematyką MMA. Materiał trafił również między innymi na antenę Radia Zet, Polskiego Radia Programu 3, czy Radia Kolor. I choć wcześniej żadna z tych stacji nie interesowała się mistrzem UFC, dzięki strażnikowi Teksasu, Anderson Silva pojawił się w polskich mediach. Niestety w kontekście raczej żartobliwym. Sytuacja ta pokazuje jednak, że pomimo kilku lat dość mocnej promocji i rozwoju MMA w Polsce, media tzw. głównego nurtu nadal traktują tę dyscyplinę po macoszemu i jedynie skandal, kuriozum lub ciekawostka są w stanie przyciągnąć ich zainteresowanie.

Poza powyższym wydarzeniem media pisały również o: potencjalnym debiucie Rafała Jackiewicza w MMA, czy 10. urodzinach KSW – blisko jedna trzecia informacji w RTV dotyczyła tego wydarzenia, oczywiście informacje emitowane były w kanałach Polsatu. Wiadomości o UFC w Polsce nie wzbudziły większego zainteresowania mediów. Warto jednak zwrócić uwagę na publikację, która pojawiała się na stronie Tvn24.pl, i której sam tytuł – „Bijatyka na Narodowym? UFC po raz pierwszy odwiedzi Polskę” – miał negatywne nacechowanie. Również w samej treści można było trafić na fragment: „Na rodzimy grunt wkroczy bowiem ‘objazdowy cyrk’ Ultimate Fighting Championship”, co pokazuje, że przed UFC stoi nie tylko wyzwanie promocyjne, ale również wyzwanie edukacyjnej walki ze stereotypami.

Z ciekawych publikacji w sierpniu należy wspomnieć o: dużych materiałach na temat Piotra Hallmanna i Pawła Nastuli w „Tygodniku Przegląd Sportowy” oraz szesnastostronicowym materiale na temat sportów walki w „Men’s Heath”.

Badanie opracowane na podstawie danych zebranych przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów z 1100 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej, 3500 źródeł internetowych oraz 100 stacji radiowych i telewizyjnych. W analizie nie uwzględniono branżowych portali internetowych piszących tylko o MMA.

Jacek Łosak
www.press-service.com.pl

WRESTLING || JUDO

17 KOMENTARZE

 1. Buahahahaha tefałeny MMA MASTERA produkujo, a tutaj takie teksty na temat UFC. 

 2. Licze ze slupek wrzesniowy wystrzeli mocno w gore, debiuty Polakow w UFC + KSW 24 powinny zrobic swoje.

 3. Też tak uważam. Info o wygranej Piotrka nieco rozniosła się po internecie, liczę, że zainteresowanie walką Daniela będzie analogicznie większe niż w przypadku debiutu Hallmanna. No i oczywiście KSW.

 4. Zakładając, że "nowi" fani wiedzą w ogóle o walce Daniela 😉

  Chociaż Daniel nie będzie walczył o 2 nad ranem, będzie łatwiej obejrzeć.

 5. Sobota, w miarę wczesna pora jak na ufc no i walka na YT. Nie trzeba szukać i namawiać do stremowania. Więć każdy z nas powinien zachęcić jak najwięcej ludzi do poświecenia 5 minut (przecież Daniel go zniszczy w pierwszej rundzie;)) na obejrzenie tej walki. 

  Powrzucać na wykopy i inne cuda informacje, ze walka za free na YT to ludzie może się namówią

 6.  

  „Na rodzimy grunt wkroczy bowiem ‘objazdowy cyrk’ Ultimate Fighting Championship”

  No z tym to przesadzili, ale czego spodziewać się po telewizji, czy ich portalu gdzie promuje się żenujące i ogłupiające programy

 7. W lipcu przysłowiowy pies z kulawą nogą nie zwrócił uwagi na przegraną Andersona Silvy z Chrisem Widemanem. 

  Hmmm… Przejrzałem internet z conajmniej większość serwisów internetowych w lipcu informowała o przegranej Silvy…

 8. ‘objazdowy cyrk’ Ultimate Fighting Championship”

  to chyba jakis amator pisal, zenada, nikt sie chyba w tym tvn24 na sporcie nie zna 😉

   

   

 9. On na jesieni nie walczy, pasa też nie posiada. Janusz łyknie wszystko jak młodzy pelikan.

 10. E to chyba tylko symboliczny pas 😉

  Ale Jungowska się styła. Koniec OT 🙂

 11. Tekst o "objazdowym cyrku" wyszedł z ust Kawula w którymś z programów na OS. Tylko on miał na myśli to, że UFC jest w stanie robić galę na drugim końcu świata przez ludzi którzy są nauczeni tego (rozstawiania klatki i zagospodarowywania hali) a KSW za każdym razem robi coś inaczej i stawiają na show więc nie są w stanie tak działać. Ktoś z tvnu pewnie to podchwycił i wyjął z kontekstu określenie o cyrku.

 12. Fajnie że Mamed i KSW trafili do filmu promocyjnego Polsatu. To wyraźnie pokazuje jak ważni są dla tej telewizji, propsy 🙂

 13. Ze Śnieżynką był nawet wywiad po meczu siatkówki z Niemcami (oczywiście z wymowną ramką Mistrz Federacji KSW ^^), ostatnio widać go na Polsacie częściej niż Krzysia „18” Ibisza 😉

 14. Def, ok z jednej strony dobrze, że KSW jest ważne dla JanuszTV, ale z drugiej strony to smutne widzieć Mameda z pasem Polsatu (!) w towarzystwie celebrytów Polsatowskich, a nie w UFC… cieszę się, że nie mam w domu telewizji

 15. Dajcie sobie juz spokoj z tym "Mamedem w UFC". Mamy młodych i utalentowanych, którzy jeszcze tam zawitają… a zawitaja w dużej mierze dzieki Mamedowi. Szacun mu za to i wg. mnie może sobie robic co chce – żalu nie mam.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.