O pojawieniu się MMA na igrzyskach olimpijskich mówi się od dawna.  Paweł Nastula, były mistrz olimpijski i były zawodnik MMA, uważa że jest to możliwe, ale zapewne będzie trzeba zmienić niektóre zasady.

Nastula w rozmowie z Tomaszem Dębkiem dla powiedział, że widzi spore szanse na to, aby MMA ostatecznie pojawiło się na igrzyskach olimpijskich.

Jest na to duża szansa. Choć myślę, że z trzeba będzie nieco zmienić przepisy, zabronić części uderzeń i technik. Pytanie tylko, kiedy może się to wydarzyć. Podejrzewam, że nie na igrzyskach w Paryżu. Procedura jest długa, poza tym we Francji jeszcze do niedawna MMA było zakazane. Ale kto wie, może w Los Angeles? Do programu igrzysk wchodzą, nie ujmując nikomu, dyscypliny… nietypowe. MMA jest na tyle ciekawe i widowiskowe, że prędzej czy później też powinno się tam pojawić.

Przy okazji warto przypomnieć, że Khabib Nurmagomedov, mistrz UFC wagi lekkiej zapowiedział, że po zakończeniu sportowej kariery chce zająć się między innymi tematem wejścia MMA na igrzyska. Dodał też, że liczy na to, iż podczas igrzysk w Los Ageles, które mają się odbyć w roku 2028, MMA może się już pojawić.

Temat wprowadzenia mieszanych sztuk walki na igrzyska olimpijskie przewijał się przez świat MMA wielokrotnie. Nad sprawą pracuje intensywnie organizacja IMMAF, jednak od lat bez większych sukcesów w tej sprawie, za to z wieloma przeszkodami po drodze. Początkowo wydawało się, że wszystko idzie zgodnie z planem, a szefostwo IMMAF zapowiadało nawet, że być może już w 2028 roku kibice będą mieli okazję podziwiać MMA na igrzyskach. Zanim jednak będzie można liczyć na akceptację przez MKOL, najpierw MMA musi trafić pod skrzydła Global Association of International Sports Federations (dawniej SportAccord), które jest stowarzyszeniem, gromadzącym wszystkie olimpijskie i nieolimpijskie międzynarodowe federacje sportowe. Dopiero po akceptacji MMA przez GAISF będzie można wejść na formalną drogę akceptacji przez MKOl. Otrzymanie jednak pełnego członkostwa w GAISF, jest równie trudne i wymagające, co przejście wszystkich procedur w MKOl.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.