Film dokumentalny o Pawle Nastuli będzie emitowany w sekcji BOHATER NASZYCH CZASÓW . Pod spodem opis filmu oraz linki do …co ciekawego internetowego kina w którym będzie można obejrzeć ten dokument.

Teraz pokazy prezentowane w ramach Filmowego Festiwalu Planete Doc Review będzie można obejrzeć w domowym zaciszu! Po raz pierwszy w historii festiwali filmów dokumentalnych odbędzie się on również w Internecie.

W wirtualnym kinie iplex.pl widzowie będą mogli obejrzeć festiwalowe projekcje, wziąć udział w spotkaniach z gośćmi festiwalu, imprezach, warsztatach i wystawach oraz zagłosować na Nagrodę Publiczności iplex.pl Cinem@us 2008.

Od 9 do18 maja zapraszamy na festiwalowe projekcje wyświetlane w wirtualnym kinie na stronie www.iplex.pl

Opis filmu:

Reżyseria/ Directed by: Tomasz Wysokiński, Produkcja/ Production: Ayahuasca Project & Management Pawła Nastuli/ Ayahuasca Project & Pawel Nastula Management , Polska 2008/ Poland 2008, 55 min.
Projekcje:
14 Maja ‘08 19.45;
17 Maja ‘08 19.45;


Pancration to sport o wielowiekowej tradycji będący mieszaniną boksu i zapasów. Dyscyplina powróciła do życia kilkadziesiąt lat temu w brazylijskich favelach. W latach 90. zorganizowano pierwsze mistrzostwa, które do dziś przyciągają wielu głodnych emocji widzów.

Dla pochodzących z najbiedniejszych dzielnic zawodników, walka to coś więcej niż emocje. Sport przywraca im poczucie sensu i poczucie godności. Obserwując ring, trudno w to, co prawda uwierzyć, bo starcia są brutalne i toczą się prawie bez reguł. Zawodnicy cieszą się jednak szacunkiem i oczywiście zarabiają na tym pieniądze.

Pancration wywołuje sprzeczne uczucia również wśród obserwatorów i wielu zawodników. Paweł Nastula propozycję udziału z zawodach MMA (Mixed Martial Arts) potraktował ambicjonalnie. Po zdobyciu złota na olimpiadzie w Atlancie i po wielu innych tytułach mistrzowskich w judo, Nastula oddalił się od sportu i, jak mówi jego żona, trochę stracił poczucie sensu. Zaproszenie do udziału w zawodach było dla niego jak zastrzyk energii. Pierwszą walkę stoczył z legendarnym Antonio Rodrigo Noguerią i przegrał. Nie poddał się jednak i nie zrezygnował z treningu. Kolejną walkę ma stoczyć w Tokio, z niepokonanym Edsonem Drago.

Autorzy dokumentu poszukują ducha tej brutalnej dyscypliny, wędrując po favelach i rozmawiając z brazylijskimi zawodnikami. Równocześnie obserwują żmudne i męczące przygotowania Nastuli do tokijskiego pojedynku. Sekwencje treningów byłego judoki i jego brazylijskiego oponenta to jedyny w swoim rodzaju zapis, w którym estetyka łączy się namacalnym wysiłkiem fizycznym.

‘Ikizama’ to japońskie określenie szczególnej bitności cechującej wybitnych wojowników. Film Tomasza Wysokińskiego doskonałe rozpisuje definicję tego pojęcia, ilustrując ją przykładem Pawła Nastuli. Zdaniem wielu Japończyków, ma on bowiem w sobie to coś.

Trailer filmu:

Kino Iplex

Source: Planet Doc Review

Source: ForumRing.pl

5 KOMENTARZE

  1. Nie sądziłem kiedyś że kupię bilecik do kina przez Internet … Ale jak widzę nigdzie indziej narazie tego nie da się obejrzeć 🙂 hehe … Jeżeli ktoś będzie jutro oglądał to niech da znać czy ciekawe, ja będę miał czas dopiero w sobotę 🙂

  2. Najwieksza lipa jest taka ze przez net tez kaza ogladac o konkretnej godzinie.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.