*Już 20% miejsc zostało zarezerwowanych na Konferencję Żywienia w Sportach Walki!
Praktyczne Porady Dietetyczne FitMed, Diet&Sport oraz Zrób Wagę – Łukasz Czerwiński zapraszają Was na konferencję poświęconą żywieniu w sportach walki.
Celem konferencji jest edukacja w zakresie prawidłowego żywienia zawodników MMA, BJJ, zapasów, Judo, Grapplingu oraz sportów uderzanych.
Konferencja będzie składała się z 3 kolejnych wykładów:
Bartosz Ciesielski Dietetyk FitMed – Dieta zawodników sportów walki w off-seasonie. Analiza oraz poprawa parametrów w wynikach badań krwi. + sesja Q&A
Bartosz Ciesielski – dietetyk sportowy i kliniczny, psychodietetyk oraz diet coach, członek Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, założyciel FitMed. Dzięki ciągłemu poszerzaniu swojej wiedzy, otrzymał wiele tytułów, m.in Dietetyk Przyjazny Chorym na Celiakię. Na co dzień współpracuje z pacjentami z chorobami auto-immunologicznymi, gdzie osiąga bardzo dobre rezultaty. Specjalizuje się zwłaszcza w chorobach tarczycy. Prowadzi również sportowców zarówno na poziomie amatorskim jak i zawodowym w MMA, boksie, szermierce czy biegach długodystansowych. Stosuje indywidualne podejście do każdego pacjenta. Jego zainteresowania to sport i szeroko pojęte zdrowie człowieka. Prowadzi oddział FitMed w Koninie i Kole oraz konsultacje online. Współpracuje aktywnie m.in z:
Shooters Team Konin KSSW
Tomasz “Oozaru” Terlikowski
Kamil Gardzielik
Przemysław Kulig
Łukasz Czerwiński – Zrób Wagę – Łukasz Czerwiński – Dieta zawodników sportów walki w poszczególnych etapach okresu przygotowawczego. + sesja Q&A
Pragmatyk o holistycznym podejściu do żywienia, nastawiony na zmianę przyzwyczajeń i sposobu myślenia pacjentów. Zafascynowany możliwości nowoczesnej medycyny funkcjonalnej w połączeniu z dietoterapią . Zajmuje się zawodnikami sztuk walki, ale także amatorami i osobami niećwiczącymi, które chcą poprawić swoje zdrowie i sylwetkę. Aktywnie współpracuje z:
Vanessa Nogaj
Roman Szymański – MMA Fighter
Jakub Mroczkowski
Jakub Puchalski – Praktyczne Porady Dietetyczne – „Ścinanie wagi” oraz „ładowanie” w sportach walki. + sesja Q&A
Jakub Puchalski ukończył licencjat w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu na kierunku Dietetyka ze specjalnością Dietetyka Sportowa. Zajmuje się przede wszystkim zawodnikami MMA /BJJ oraz innymi sportowcami, ale także osobami z chorobami autoimmunologicznymi lub dietozależnymi, oraz kobietami z PCOS. W tematyce żywienia pod MMA “siedzi” od około 2 lat. Gdy przed jego walką zrobił najgorsze cięcie wagi w życiu powiedział sobie, iż musi nauczyć sie robić to porządnie. Od tamtego czasu stało się to jego obsesją. Napisał pracę licencjacką odnośnie jego tematu wykładu na konferencji. Prowadzi obecnie badania pod kątem zdolności wysiłkowych zawodników po symulacji procesów ważenia przed walką. Współpracuje aktywnie z :
Łukasz Demczur
Jacek Rzepecki
Nikodem Szymański
Tomasz Ponder
Daniel Skibiński – Diet&Sport – Daniel Skibiński – „Ścinanie wagi” oraz „ładowanie” w sportach walki. + sesja Q&A
Od dziecka związany ze sportami walki, aktualnie zawodnik mieszanych sztuk walki, trenujący w klubie ANKOS MMA. Na swoim koncie ma 13 zawodowych walk w tej formule, jak również liczne tytuły z zawodów grapplingowych i zapaśniczych m.in. V-ce Mistrzostwo Europy ADCC Submission Fighting. Ukończył licencjat na kierunku Dietetyka w specjalności Dietetyka w sporcie i odnowie biologicznej. Stawia na nieustanny rozwój i poszerzanie wiedzy jak również indywidualne podejście do każdego klienta. Aktualnie współpracuje z takimi zawodnikami jak:
Mateusz Gamrot
Łukasz “Raju” Rajewski
? REJESTRACJA ?
1. Rejestracja odbywa się elektronicznie – formularz umieszczony jest pod adresem https://goo.gl/msQFss
2. Po rejestracji dokonujesz wpłaty opłaty za udział na podane w formularzu konto.
3. Po zaksięgowaniu wpłaty otrzymasz maila z potwierdzeniem udziału oraz fakturą (jest możliwość wystawienia faktury na firmę/klub)
4. Ważne – ilość miejsc jest ograniczona. Organizator zastrzega możliwość zamknięcia rejestracji w przypadku wykorzystania wszystkich miejsc.
Koszt udziału w Konferencji:
rejestracja do 16 sierpnia – 169 zł
16.08 – 07.09 – 189 zł
08.09 – 30.09 – 209 zł
w dniu Konferencji – 229 zł