Jeden z najlepszych polskich sędziów mieszanych sztuk walki, Łukasz Bosacki, udzielił ostatnio wywiadu dla portalu Po Gongu, gdzie między innymi opowiedział o pracy arbitra klatkowego oraz podzielił się swoimi doświadczeniami.

Popularny „Bosy” na początku został zapytany przez prowadzącego, jak stresujący jest to zawód, na co odpowiedział następująco:

Gdy 8-9 lat temu zaczynałem sędziować, to był jakiś stres. Teraz to jest bardziej ekscytacja. Trudno mi opisać to uczucie, ale to nie jest stres. To jest tryb mentalny, w którym człowiek odcina się i widzi tylko dwóch zawodników. Oni walczą ze sobą, ale ja też biorę udział w walce. Próbuję przewidzieć, co się wydarzy w danej sytuacji. Staram się tak poruszać, żeby być w odpowiednim dystansie do zawodników.

Bosacki, który jest bardzo ceniony również poza granicami naszego kraju, dotychczas jeden raz miał okazję być rozjemcą walki wieczoru UFC. Sędziował pojedynek w czołówce kategorii piórkowej pomiędzy Brianem Ortegą i „Koreańskim Zombie”, do którego doszło w październiku ubiegłego roku na wyspie Yas w Abu Zabi. O emocjach, jakie mu wówczas towarzyszyły, możemy przeczytać poniżej.

To jest dziwne uczucie. Jesteś w klatce i wiesz, że to jest to. Ważne było, żeby utrzymać koncentrację w tej radości. Sędziowałem walkę zawodników z TOP 5 światowego MMA. Takiego poziomu na żywo nigdy nie widziałem. To, co robił Brian Ortega z Chan Jungiem, to był mistrzowski poziom. Byłem w szoku, gdy widziałem, co się dzieje w klatce. Cieszyłem się z każdej sekundy, którą w niej spędziłem.

Doświadczony arbiter we wspomnianej rozmowie uchylił także rąbka tajemnicy, porównując wynagrodzenie, jakie otrzymuje sędziując na polskich wydarzeń, a jakie na galach największej organizacji na świecie.

Nie jest to kolosalny przeskok, ale UFC płaci bardzo dużo. Jestem bardzo zadowolony z ich stawek. Słyszałem, że bardzo dobrze płaci też Bellator, ale nie mam pojęcia, jakie to są stawki, bo nigdy dla nich nie pracowałem.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.