Były pretendent do pasa mistrzowskiego wagi średniej UFC – Kelvin  Gastelum zaakceptował 9-miesięczne zawieszenie USADA za pozytywny wyniku testu narkotykowego przed UFC 244 w Nowym Jorku. Jego zawieszenie liczone jest od 3 listopada 2019 roku. Dodajmy, że Amerykanin zgodził się na dołączenie do programu zwalczającego uzależnienia i jego kara w tym wypadku została zredukowana do 5 miesięcy, zatem może bez problemów występować już w oktagonie.

W oficjalnym piśmie urzędników USADA – Gastelum uzyskał pozytywny wynik testu na THC (związki chemiczne występujące w roślinach konopi – przyp.red.). Co ciekawe jest to już druga sankcja dla Kelvina za takie samo naruszenie polityki antydopingowej, po raz pierwszy zdarzyło się to w 2017 roku.

Gastelum uzyskał pozytywny wynik testu na 11-Nor-9-karboksy-THC, jego wartość przekroczyła dozwolony limit – 180 ng/mL. Jest to główny, psychoaktywny składnik marihuany lub haszyszu. Próbka została pobrana przed UFC 244 w Nowym Jorku.

Zgodnie z polityką antydopingową UFC – kannabinoidy są uważane za substancje uzależniające. Jeżeli zawodnik wykaże, że zażyte substancje nie wpłynęły na jego formę oraz kondycję fizyczną, jego okres zawieszenia może zostać skrócony. W dodatku musi przystąpić do programu rewalidacji.

W 2017 roku Gastelum także zgodził się na program leczenia uzależnień i jego kara została zredukowana z 6 miesięcy do 90 dni. Kelvin w najbliższych dniach może spodziewać się odrębnej kary od Komisji Sportowej Stanu Nowy Jork. Do tej pory NYSAC nie wydało oficjalnego oświadczenia.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.