Rockhold

Nagroda za „Poddanie roku” trafia przeważnie do zawodnika za jedno z dwóch osiągnięć. Albo za skończenie rywala wcześniej znanego z odporności na poddania, albo za wykonanie niecodziennej, finezyjnej techniki. W tym roku zwyciężyła ta druga kategoria.

Choć wszyscy zdawali sobie sprawę z ogromnej różnicy klas pomiędzy Timem Boetschem a Lukiem Rockholdem, to w rankingach dzieliło ich jedynie osiem pozycji. Walka, do której doszło podczas UFC 172 w Baltimore, trwała zaledwie sto dwadzieścia osiem sekund.

Boetsch sam wpakował się w sidła Rockholda, kiedy to niezdarnie spróbował sprowadzić rywala, co ten wykorzystał i zgrabnym przetoczeniem odwrócił sytuację na swoją korzyść. W parterze Kalifornijczyk szybko zapiął odwrotny trójkąt nogami i atakował „Barbarzyńcę” łokciami w uda i korpus. Zakleszczony między nogami byłego mistrza Strikeforce, reprezentant AMC Pankration wił się bezradnie, by spróbować ucieczki, czym ponownie wpadł w jeszcze większe tarapaty. Najpierw Rockhold chwycił rękę przeciwnika i ułożył ją sobie odpowiednio, żeby zaatakować kimurą. Boetsch wyczuł intencję młodszego oponenta i starał się przekręcić na plecy. Nic to jednak nie dało. Podopieczny Javiera Mendeza, wciąż trzymając zapięty trójkąt nogami, szarpnął mocno prawą rękę rywala i zmusił go do odklepania.

Mimo że doskonale zdajemy sobie sprawę z przepaści, która dzieli obu zawodników pod względem umiejętności grapplerskich, nietypowa technika i finezja, z jaką Luke Rockhold spokojnie wił pajęczynę i w końcu dopiął swego, pozwalają Amerykaninowi sięgnąć po nagrodę „Poddania roku” w światowym MMA.

Laureat 2013: Anthony Pettis na Bensonie Hendersonie
Laureat 2012: Charles Oliveira na Ericu Wisleym
Laureat 2011: Frank Mir  na Antonio Rodrigo Nogueirze
Laureat 2010: Shuichiro Katsumura na Masakatsu Uedzie
Laureat 2009: Toby Imada na Jorge’m Masvidalu

Pozostałe światowe Nagrody MMARocks.pl za 2014:
Runda roku 2014
Niespodzianka roku 2014
Występ roku 2014
Gala roku 2014
Obóz roku 2014
Odkrycie roku 2014

1 KOMENTARZ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.