80 KOMENTARZE

 1. w końcu jest. Już nie mogłem się doczekać. Biorę się za oglądanie.

 2. Dzięki, chyba najbardziej ze wszystkich materiałów z Konwentu czekałem na te debaty.

  P.S. Brakuje "ć" w wyrazie "pszyszłośći" w tytule.

 3. czyżby w 6:30 wypowiada się Terek80 , bo podobny argument z piłką nożną chyba tu na forum czytałem,

 4. @turas
  Mam nadzieje ze to sarkazm. Bo koleś gada totalne głupoty..

 5. W 6:20 kto to się wypowiada? O ile się nie mylę to jest on też tłumaczem Anzora z ksw?
  Temat kondycji trochę pominięty 😀

 6. Temat kondycji trochę pominięty 

  Mocne musisz poczekać na wrzutkę z Michałem Garnysem

 7. O Tidzej rownież otrzymał polo z underarmoura, dzieki panowie za wrzute Pray

 8. Redaktor MMA-TV zdecydowanie na plus. Jego zdanie mozna podzielac lub nie, ale wypowiedziami odnosnie "Rynsztoku" w wypowiedziach ze strony właścicieli KSW zaskarbił sobie mój szacunek. K&L robią świetna robote, chyba nikt tak jak oni nie przyczynił sie do rozwoju mma w Polsce ale aby być szanowanym trezba okazywac szacunek, czego zdarza sie im nie robić. PEACE

 9. Nie trafia do mnie ten argument z rynsztokowym językiem  itp. Mimo wszytko mma to nie jest sport dla małych dziewczynek i jak czasem w wywiadzie K&L czy ktokolwiek dorzuci jakieś przekleństwo to tylko nadaje temu charakteru. A co może w piłce nożnej wszyscy są tacy grzeczni i poprawni?  Pierwszy lepszy przykład z piłki to trener Skorża  w dzisiaj wrzuconym filmiku do skóry.

 10. @Robercik
  On jest chyba sparingpartnero-tłumaczo-menadżero-kolegą Anzora i ludzi z Aquila;] . Z tego co obserwuje mocno się udziela w kaukaskim środowisku MMA w Polsce.

 11. Jak dobrze pamiętam to Venom dobrze zauważył że rynsztokowy język to zło.TUF jest przykładem+UFC od tufa szło tylko w górę,beefy tita z kenem itp itd.

 12. Potrafie zrozumiec agresje w rozmowach, przekleństwa itp. ale mimo wszystko szacunek się należy. Wielokrotnie widziałem wywiady w których Pan Kawulski atakował dziennikarza tylko dla tego że zadał jakies pytanie, a nie daj Boże wspomniał coś o Ameryce. To jest ich praca i jestem w stanie zrozumiec irytacje dziennikarzy, jakby nie było to w dużej mierze oni tworza świat mma i mimo wszystko powinni byc traktoawni z szacunkiem.PEACE 🙂

 13. Właśnie skończyłem oglądać – pozytywnie! 

  Ps. kusi mnie , by parę przeróbek w fotoszopie porobić z prowadzącymi w roli głównej, ale się powstrzymam Smile

 14. Z tym szacunkiem do innych to chyba każdy na forum się zgadzał, jak K&L prześmiewczo wypowiadali się o Drwalu czy Kicie, no ale tacy już są i taki mają pomysł na siebie, Dana jest taki sam, dla niego nie istnieją inne organizacje poza UFC.

  Wydaje mi się, że Held nie był dobrym przykładem jeżeli chodzi o rozpoznawalność, w Polsce poza prawdziwymi fanami mma mało kto go zna. Jest multum słabszym zawodników, z mniejszymi osiągnieciami, którzy są bardziej rozpoznawalni, nie wspominając już o takich jak Mamed, Janek czy Juras.

 15. Redaktor mma tv – ma trochę racji , co do K&L zgadzam sie w 100 % , wiadomo każdy ma inny pogląd na dany temat …

 16. Świetna debata, nic tylko czekac na kolejneSmile Fajne przykłady  dawał pan Piotr.

 17. @Robercik

  To jest Bajsangur Edelbiev – trener z Aquila Competition Team

 18. Mega sprawa ta debata, juz bardziej żałować nie chcę, że Mnie tam nie było.

  Jacek Sarna bardzo odważnie się wypowiadał i za to go cenię bo jest jednym z Moich ulubionych dziennikarzy branżowych obok Escobara i redaktora MyMMA. Robiąc wywiad z Kawulskim w Zakopanem podnieśli temparaturę trochę zaczynając temat UFC choć obaj mieli swoje racje lecz do czego zmierzam…

  …żeby MMA weszło na salony telewizji to musi pójść na pewne ustępstwa, wiem, że nikt nie lubi się dostosowywać ale coś za coś. Jak w radiu www Martin mówi nt. Drwala „niech spier*ala” to oczywiście, jest kontrowersja, trochę bawi ale więcej z tego szkody niż korzyści. Z resztą co Wam będę mówił, zobaczcie wywiad K&L dla Polsatu przed galą czy dla KSW Action, a potem dla internetowych portali, kurtuazja idzie w las i Ja to lubię poniekąd, lubie szczerość, konkrety itd ale pewne rzeczy z ust Pionierów Polskich Gal MMA nie mogą wylatywać dla dobra tego sportu. Zawodnicy mogą prowadzić trash-talk ale włodarze przecież największej federacji w europie mogliby się powstrzymać.

  Materiał o MMA dla TVP gdzie był Paweł Nastula który swoim autorytetem jako judoka nadaje się idealnie na ambasadora polskiego MMA w mediach i Tomasz Drwal był tak tendencyjny jak programy o pseudokibicach czy gangach albo mafii, to nie może tak wyglądać ale środowisko w Polsce widocznie tak jest postrzegane przez main stream`owe stacje, dlaczego? M.in. przez tego typu wypowiedzi ale też przez marketing ukierunkowany na konkretną grupę docelową. Marcin Różalski z całym szacunkiem do jego osoby, osiągnięć i wzierunku nie powinien być chyba twarzą gali tymbardziej, że potem na trailerze reżyser(K&L) wpada na pomysł 2 psów rasy uznanej za niebezpieczną z którą większości kojarzy się z nielegalnymi walkami psów. Mi to wcale nie przeszkadza, nawet mi się takie elementy podobają ale gdy chcemy wyjść z „podziemia” pełną parą i czytać o sukcesach Naszych zawodników tak jak o sukcesach Justyny Kowalczyk czy Agnieszki Radwańskiej to parę rzeczy trzeba zaprzestać, inne robić inaczej a jeszcze inne w ogóle wprowadzić.

  Co do porównania do piłki nożnej to nie ma czego porównywać tak jak zauważył Venom, to jest inna bajka również ze sportowego punktu widzenia co zauważył Pan z ACT, w ogóle sportów grupowych nie da się do indywidualnych równac pod wieloma względami. To też jest kwestia ludzi jacy przychodzą oglądać daną dyscyplinę, MMA to przemoc jednak i na MMAA na przykład widziałem i studencików z grzecznymi dziewuszkami ale też wygolonych schabów z tatuażami, za mną w rzędzie pili jedni wóde i bruździli na głos, część fanów MMA nie budzi zaufania ALE warto zauważyć, że mają prawo wyglądać jak chcą i nie robią rozrob jak to bywa na meczach natomiast to też się składa na wizerunek tego sportu. I ostatnia kluczowa sprawa co do porównania z piłką nożną, chyba wszystkie mecze na poziomie zawodowym są transmitowane w TV, a MMA? Tylko KSW, na razie 1 gala MMAA i Wieczór Mistrzów jeśli chodzi o gale na żywo.

  Do głowy by Mi nie przyszło zmieniać wizerunku Polskiego MMA bo dla Mnie jest w porządku, dla Was pewnie też lecz jesli ma MMA wkroczyć i zakorzenić się w publicznej TV to trzeba ponieśc parę wyrzeczeń.

 19. Kto zrozumiał o co chodziło redaktorowi mma tv z monopolem KSW? Ja go dopytałem, ale jak słychać odpowiedzi nie dostałem.

 20. Żeby była jasność mnie też wulgarne wypowiedzi się nie podobają, ale to jedno "niech spierdala" Martina zostało wyolbrzymione do jakichś niesamowitych rozmiarów. Kto wogóle widział tę wypowiedź, kilkuset hardcore'owych fanów? W ilu wywiadach promotorzy KSW zachowywali się niestosownie wobec dziennikarzy? Ja kojarze jeden.

  Za oceanem Dana White rzuca mięsem na lewo i prawo, zawodnicy opowiadają o tym jak chcą walczyć do śmierći lub okaleczyć rywala, a popularność sportu kwitnie i gale od tego roku pokazuje FOX. W boksie Mike Tyson odgryzał uszy, siedział za gwałt, groził zabiciem dzieci rywalowi, a miliony kupowały jego walki.

  Przekonanie, że MMA będzie kiedyś grzecznym ułożonym sportem jak kobiecy tenis to jakaś absurdalna utopia.

  Naprawdę chciałbym, żeby to właśnie język promotorów KSW w kilku internetowych wypowiedziach był głównym problemem tego sportu w Polsce. Niestety są inne poważniejsze jak minimalny wkład finansowy części fanów w rozwój sportu, ogólna fatalna sytuacja polskiego sportu, brak sponsorów, niechęć niebranżowych mediów do sportów walki etc.

 21. Zresztą jest na mmatv wywiad z Kawulem gdzie został zapytany o słownictwo w wywiadach, zerknijcie. Temat został wyolbrzymiony.

 22. Venom with all respect ale dlaczego nie powiedziales tego po prostu na debacie?

 23. Bylem nieco zaskoczony zaproszeniem pana redaktora z mmatv.pl do debaty i niestety wcale mnie pozytywnie nie zaskoczyl (na co po cichu liczylem). Ogladam ich wywiady ale mysle, ze nawet na forum znalazlo by sie kilka osob zdecydowanie lepiej zorientowanych w realiach polskiego MMA.

 24. Tak jak napisałem, Mi to nie przeszkadza i wiadomo, że jak wszyscy wypowiadający się w jakichkolwiek mediach ludzie z branży wyrzucą ze słownika słowa dupa, gówno itd. to nagle nie będzie TVP MMA ale jeśli coś można zmienić z łatwością to czemu nie? Zawsze jakaś mała cegiełka, np. wypowiedzi Pana Cholewy…no już bardziej wyważonych i grzecznych nie widziałem nigdy wśród społeczeństwa MMA choć takie wywiady jak Jacka Sarny z Maćkiem Kawulskim w Zakopanem to dla Mnie rarytas.

  Ale z drugiej strony ton jaki był na debacie mógłby wnioskować, że MMA upada, siedzi na marginesie sportowym, a ono się prężnie rozwija i jego kondycja jest całkiem dobra, a od 12.2009 nawet jest BOOM na MMA co każdy zauważył. Jest więcej klubów, więcej zawodników, więcej gal, więcej federacji, więcej portali, zakładka sporty walki na czołowych portalach sportowych np. Eurosport, nagłówki na największych portalach typu Onet czy WP, wime, że głównie o Mariuszu i Marcinie ale jednak. Są problemy jak wszędzie ale wielu problemów nie ma jak np. korupcja.

  Dla Mnie dobrze jest jak jest, chciałbym więcej gal LIVE nie tylko zagranicznych i więcej zainteresowania tym sportem w TV tak jak ma to miejsce w OS.

 25. Mieszane sztuki walki poza sportowa rywalizacją, przekraczaniem barier, wszechstronnością muszą być kojarzone z agresją, brutalnością, pierwotnymi instynktami. Elementem tego także powinna być gorąca atmosfera spowodowana grami słownymi. Nie zgadzam się z redaktorem Sarną, że język jest prymitywny. Zazwyczaj takim językiem posługuja się osoby, które o MMA nie mają pojęcią albo coś im tylko świta – wystarczy przeczytać wypowiedzi niedzielnych kibców na facebooku KSW. A ton Kawulskiego i słownictwo, którym się posługuje świadczy wyłącznie o nim, a nie o poziomie języka społeczności związanej z MMA. Wystarczy posłuchać wywiadów z zawodnikami, wśród których o wiele łatwiej znaleźć elokwentnego, rozgarniętego człowieka niż wśród szerszego grona, które stanowią piłkarze. Ponadto, ze względów przede wszystkim sportowych nietrafne jest porównywanie mma do piłki nożnej. Już w pierwszej fazie zestawienia można dojść do wniosku, że takie założenie nie ma sensu, gdyż dyscypliny zespołowe oraz indywidualne podążają całkiem innym torem.
  Dlatego bardziej zasadne jest wskazane w debacie porównywanie mma do skoków narciarskich i temu podobnych.

 26. Jednak trzeba sobie wprost powiedziec, MMA nigdy nie bedzie sportem nalezacym do czolowki popularnosci. I to nie tylko ze wzgledu dlatego ze ma otoczke brutalnych walk, bo to wlasciwie pomaga wypromowac ten sport (mozna porownac do filmow akcji ktore sie lepiej sprzedaj niz ambitne kino).

  Wedlug mnie duzym problemem MMA jest niejasna struktura tego sportu na calym swiecie, chodzi mi tutaj o ilosc organizacji miedzy ktorymi nie prowadzi sie walk. W porownaniu do innych sportow wyglada to tak jakby w pilce noznej klubowej nie organizowalo by sie LM (a jak wiadomo to wlasnie LM najbardziej przykuwa uwage widzow). Nawet w Polsce kiedy przecietny Kowalski oglada klubowa pilke nozna ? Jak jakas druzyna gra w europejskich pucharach. Mysle ze wlasnie dlatego niektorzy redaktorzy nie zwiazani z MMA twierdza ze przez to ze nie jest to sport olimpijski to nie bedzie popularyzowany, w sumie to im sie nie dziwie, organizacje MMA sa prywatnymi firmami i to one powinny zadbac o reklame, a nie oczekiwac darmowej w publicznej telewizji. Popularyzacji takiej nie bedzie do puki niepowstanie Polski Zwiazek MMA, a taki niepowstanie poniewaz nie ma po co (poniewaz nie ma zadnych mistrzostw swiata/olimpijskich w MMA).

  Dodatkowo warto zauwazyc ze wszystkie szybkie popularyzacje sportow w Polsce wiazaly sie z jakims duzym sukcesem polskiego sportowca (druzyny) – siatkowka (srebrny medal), pilka reczna (srebro), boks (Golota walczacy o mistrzostwo swiata), strongmen (Pudzian) itd.. Jednak jak juz wspominalem w MMA nie ma takich zawodow wiec mysle ze jedynie swietne wystepy ktoregos z Polakow w UFC moglyby pomoc.

  Nasuwa mi sie tutaj dosc szalony pomysl i raczej ciezki do realizacji stworzenia cos na obraz ligi mistrzow gdzie najlepsze Europejskie organizacje wystawialy by zawodnikow, co pomogloby wypromowac MMA w Europie. Jednak jak juz wspominalem organizacje to prywatne firmy i raczej kazda chce zarobic i wypromowac siebie, a innych udupic wkoncu to konkurencja.

 27. Venom pewnie jak kolega Sarna porównał piłke do mma to miałes w kieszeni otwarty noż ,albo zagryzłes wargi przyznaj sie:) Ja sam sie zawstydziłem jakby w zastepstwie za niego co gada:)
  Robi naprawde dobre wywiady, ale tutaj nie blyszczał…

  Zgadzam sie z tym co mowisz Venom w 99,9%
  Z drugiej strony ty nie mozesz porownywac dokładnie idealnie Polske do USa w sferze jakiegokolwiek sportu.Dana chyba jednak u nas by sie nie przyjał.Przypieliby mu łatke debila .

  W Stanach Zjednoczonych dziesiatki tysiecy ludzi chodza nawet na jakies wyscigi dziwnych cięzarowek, ludzie grajacy zawodowo w lotki barowe sa bogaci i maja fanow ,a deskorolkarze to milionerzy. Tam sport to religia, szanuje sie go uprawia ,zyja nim miliony. Tam sport ogladaja rowniez kobiety i to duza ilosc , młodzi starzy, ludzioe kochaja rowniez sporty walki . Kino akcji , zapasy w szkole – to wszystko nakreca rynek. Taka kulture ma tez Brazylia, Rosja, Japonia. U nas sport od dawna traktuje sie po macoszemu i mowienie ze w Polsce piłka nozna jest popularna jest niaznajomościa temATU PIŁKI NOZNEJ. Popularna to jest na zachodzie Europy lub w Amereyce Pd-u nas ludzie nie maja pojecia o pilce w porownaniu z tamtymi realiami.

  Nigdy mma w Polsce nie bedzie tak popularne jakbysmy chcieli ,bo u nas stricte sport ogolnie nie jest za bardzo popularny. Duzo z rocksow jest na zachodzie i zyja tam pracuja trenuja i moga powiedziec ze mam racje. W takiej np Holandii ,Anglii jak ludzie zyja np Piłka Rugby czy innymi sportami . Gdyby cos takiego jak KSW było np w Anglii robiliby furore
  U nas duzo ludzie naweet nie zna wynikow ligi mistrzow ,a co dopiero maja sie MMA interesowac. Polskie kobiety to w ogole ewenement kompletnie sie sportem nie interesuja w porownaniu do kolezanek z innych krajow nawet sasiednich typu Niemcy czy Rosja.
  Sarna ma troszeczke racji ze jezeli mamy przeniesc MMA do tv publicznej i zeby spoleczenstwo zaakceptowało to jako sport musimy ionaczej troche promowac MMA. Z tym ze czy my chcemy tego i czy to nie utopia???? Ludzie w naszym kraju kojarza to z walkami psow i rąbanką i to druga strona medalu walk Pudziana, ktore to techniką ani poziomem nie grzeszą.Z tym kojarzy im sie mma. Dzieki Bogu jest jeszcze Mamed.
  Fakt ze z jednej strony Pudzian nas rozsławił, z drugiej strony ludzie kojarza MMA -KSW z mordobiciem to fakt niezaprzeczalny i niepopularny politycznie w naszym srodowisku ale taka jest prawda. Bardzo duzo zwykłych fanow nie mysli kategoriami MMA =sport tylko KSW to konfrontacja roznych sportowcow sztuk walki… taka prawda.
  Poczatkowy plan KSW był prosty i genialny – wziecie Pudziana. W tej chwili powinni go rzucic na pozarcie zawodnikowi mniejszemu – polakowi i wypromowac w ten sposob mma. To nie jest idealne ale pomogłoby .Np turniej super Hulk jak juz idziemy po calosci freak show.
  Tak jak walki Royca w lataxch 90tych sprawiły ze vale tudo w ogole wyplyneło na szrsze wody. Mały wygrywał z duzymi. W Polsce do dzis mysla ze Pudzian przegrał z Jamesem bo Angol jest tez wielki chlop .Sapp wydaje im sie bestią. Co by było jakby Sappa poskładał Cipek:)? Byłoby to w kazdej tv i z ,miesiac by o tym gadali:)

  Tak nbaprawde jedynym wyjsciem to miec swojego Kubice albo Małysza..

  Kanada ma swojego GSP ,a Rosja Fedora…Fenomen mma w Kanadzie to GSP tak jak u nas dziwaczne biegi narciarskie ktore ogladaja tlyko w Norwegii to Justyna.( mam nadzieje ze nie pomyliłem imienia):)

  Mamed gdyby pojechał do USA z jego popularnoscia w tym momencie i wygrał z parę walk to booom na MMA zaczałby sie i to niezły. Na pewno jakby Mamed co by nie mowic w :Polsce gwiazda zaczał walczyc za oceanem jakas bardziej popularna tv niz orange by to transmitowała
  ..to byłoby zaplon..
  Mozliwe ze mamy „Małysza mma” i jest nim Mamed ,ktory niestety na razie obija sie u nas. Gdyby Małysz skakał tlyko z Zakopanem z zawodnikami raczej spoza czolowki to nigdy skoki nie stałyby sie tak popularne jak sie stały..
  Czekamy na naszego Kowalczyk-Małysza…takiego naszego GSP. Wszytstko inne to utopia:)

  Ktos ala Dana White ani Ultimate fighter w Polsce sie nie przyjmie ,bo mało ludzi interesuje sie sportem a juz sportami walki to w ogole.
  Jestem ciekawy jak przyjmie spoleczenstwo Sappa. To moze byc strzał w stope jak pisał kiedys TJ. W przypadku duzo mniejszego polaka ktory pokonałby Sappa byłoby ok ludzie by sie cieszyli ,ale Pudzian wygrywajac z Sappem nic nie osiagnie. To chyba na krotką mete. Jeszcze trzeba brac pod uwage te 5% ze Mariusz przegra:) i to byłoby dopiero jaja. Na wymiane „””””” bokserską”””””””( ilosc cudzyslowi zamierzona) Mariusz moze polec.

 28. Hah, rzeczywiście fail :p Na początku napisałem "przyszłości", ale nie wiem czmu zmieniłem na "ć", hehe.

 29. Polskie kobiety to w ogole ewenement kompletnie sie sportem nie interesuja w porownaniu do kolezanek z innych krajow nawet sasiednich typu Niemcy czy Rosja.

   

  U właśnnie chyba dobry ruch zrobiło KSW że zaczynają się walki kobiet w federacji.To powinno przyciagnąć,zaintersowac płeć piękną.

   

  Ktos ala Dana White ani Ultimate fighter w Polsce sie nie przyjmie ,bo mało ludzi interesuje sie sportem a juz sportami walki to w ogole.

  Zakładając że mało ludzi interesuje się sportem według Ciebie (co jest bzdurą 😀 ) to sporo ludzi intersuje się reality showem-big brothery itp.Taki polski tuf z odpowiednimi zawodnikami mogłby dać dużo polskiemu mma.

   

  Jestem ciekawy jak przyjmie spoleczenstwo Sappa. To moze byc strzał w stope jak pisał kiedys TJ. W przypadku duzo mniejszego polaka ktory pokonałby Sappa byłoby ok ludzie by sie cieszyli ,ale Pudzian wygrywajac z Sappem nic nie osiagnie. To chyba na krotką mete.

   

  Naprawde myslisz że polakow to nie ruszy jak pudzian zleje dużego murzyna z ameryki?:D prosze Cię..

 30. Z tego co widzę, to Polacy się mega podjarani Sappem – z każdego portalu sportowego atakuja mnie o nim newsy,a sami Kowalscy sa przekonani o jego potedze. 

  Reality Show rowniez by sie przyjal, Polacy uwielbiaja tego typu rzeczy a dawno nie bylo w tym temaci nic oryginlnego. No ale niestety, Polsat nie chce tego pokazac. A szkoda, bo projekt lezy gotowy u nich w archiwach.

  To powinno przyciagnąć,zaintersowac płeć piękną.

  Dokładnie – sam słyszałeś na debacie, ile zawodniczek się do nich już zgłosiło. O ile prawdą jest to co powiedzieli.

 31. Czy ja dobrze zrozumiałem przesłanie Pana Jacka: jak Kawulski i Lewandowski będą milsi to przeniesię się to na popularyzacje mma?

 32. Takie było jego stanowisko, ale jak on sobie to wyobraża to ja nie wiem. Nie oszukujmy się środowisko sportów walki to nie placyk zabaw z grzecznymi huśtawkami i karuzelami, to miejsce gdzie ludzie biją się po głowach, czasem dość mocno. Bożena Dykiel reklamuje płyn do mycia naczyń, bo do tego pasuje. Jak za promocję MMA wezmą się zbyt grzeczne osoby będzie to nieautentyczne i nieprawdziwe.

 33. aha, czyli chamstwo i ordynarność jest wpisana w to środowisko? no przepraszam i dlatego właśnie są takie stereotypy że to walki zwierząt w klatce i bez zasad sorry

 34. Nastula z Orzechowską miał coś kręcić i do dziś dupa blada w tej sprawie. 

 35. Niezła debata. tylko Łysy za bardzo się nie zna na tym co mówi. Popełnił kilka gaf np. 1 mecz piłki nożnej w PL 1917. I to mówi dziennikarz sportowy, albo że skoki w Pl uprawia kilkanaście osób, albo że mamy kilkanaście zawodniczek , które biegają na nartach. Śmieszne są też te wywody o grze na fortepianie.

  Cała reszta prezentuje się dobrze.

 36. @ up: ale nadrabiał dykcją, doświadczeniem i pewnością siebie Smile

  aha. i stażem

 37. Nie wiem @B00YAK czy to było do mojego posta, rozwine to trochę zeby nie było watpliwości. Jak K&L daja wywiady do szerokiego grona odbiorców są konkretni, rzeczowi, grzeczni jak Różal po 18 wywiadzie dla Polsatu. Jeśli daja wywiad dla portalu branżowego pozwalają sobie czasem na jakieś "gówno", ale czy to nas, odbiorców tych wywiadów uraża? Mnie nie. Nie dajmy się zwariować, w radiu jak leci T.love i Muniek śpiewa o "pieprzonym Żoliborzu" jakoś radio go puszcza, to samo z piosenkami anglojęzycznymi gdzie też można usłyszeć jakieś małę brzydkie słowo, a rap w polskim radiu nie poleci bo wulgarny jest, i rap ma bana na radio a słucha tej muzyki sporo ludu. Świat w dzisiejszych czasach jest wulgarny i wulgaryzmy się przebijają do życia. Ostatnio wpadłęm do koleżanki, która ogladała jakiś serial na TVN Playerze, zdziwiło mnie strasznie, że aktor użył przekleństwa w całej okazałości, nie pamiętam już co powiedział, chyba, że coś "pieprzy" czy coś w tym stylu. Lepsze moim zdaniem jest to, ze bedzie troche wulgarnie, ale prawdziwie. Po konwencie pokazywałem znajomej zdjęcia, jak poleciało zdjęcia Piotra Strusa zadała mi pytanie kim on jest i chodziło jej o to czym się zajmuje, a nie jak sie nazywa, jak jej powiedziałem, że walczy i to z całkiem niezłym skutkiem jej zdziwieniu nie było końca. Wcale nie twierdzę, że każdy zawodnik musi wygladać i zachowywać się jak Różal, ale poprostu ludzie sobie tworzą w głowie pewien model i lepiej do nich trafi coś co jest lekko drażniące w ucho niż coś co bedzie dla nich udawane. Jeżeli kogoś bedzie raziła "brutalność" wypowiedzi, to czy będzie chciał oglądać brutalny sport? Trzeba tylko wszytsko robic z umiarem. Jeżeli ktokolwiek wypowiada się tak jak Pan Skorża na meczach to przegina i nie ma co się oszukiwać. Dana przegina, ale w Ameryce maja inną mentalność, po za tym on już ma pozycję plus w Stanach jest duzo więcej ludzi, a co za tym idzie wiekszy % ludzi których nie rażą trzy fucki w zdaniu.

 38. Przemek- bede obstawał ze Polska jest specyficzna i interesujemy sie sportem tylko od swieta i to czesto dziwacznym sportem typu własnie biegi narciarskie. Ludzie kazdy mowi ze oglada biegi i interesuje sie a czesto nie maja o tym pojecia i właczaja na 15 minut. To tak samo jak fani Pudziana ,ktorzy właczaja tylko na jego walke albo ludzie ktorzy właczyli tylko na Saleta-Najman. JA nie uwazam zeby to byli stricte fani mma i sportow walki.

  Piłka nozna w naszym kraju w porownaniu z zachodem lezy i to nie tlyko poziom ligi ,ale tez zainteresowaniem .Nawet taka kulturystyka niby mamy pelno koksow,a w porownaniu z Niemcami nie ma nas i chodza tlyko ludzie z branży.Nie ma ogolnie jakiejs tragedii w polskim sporcie, ale jak na 40 mln kraj jestesmy sportowym zadupiem taka prawda i to pokaze olimpiada ,ze juz nie wspominam Euro.. Dlatego ludzie łapia sie dziwnych dyscyplin. biegi narciarskie to taka nisza ,ze poza Norwegia tylko u nas sie to oglada,.

 39. Jajcarz- dokladnie mam takie samo zdanie co do Dany i USa. Tam jest tyle ludzi ze łatwiej trafic i kompletnie inna mentalnosc i kultura.

 40. Niestety łysy pan kompletnie się nie nadaje… A teksty o koncertach skrzypcowych czy „żart” o pianiście to kompletne pudło…

  A nawet więcej niż pudło – strzał w stopę.
  Bo to świadczy o tym że ten człowiek kompletnie nie wie o czym mówi.
  Oby jak najmniej takich ludzi.

 41. Pan Szymanowski, jeśli w taki sposób jak tu, przekonuje swoich dziennikarskich kolegów do MMA, to ja nie dziwię się, że nie udało mu się nikogo przekonać.

  Moim zdaniem był najsłabszym elementem tego panelu dyskusyjnego, rzucał jakieś dziwne populistyczne hasła, które miały spodobać się fanom MMA. Jak na przykład tekst o misji w TVP. Czy choćby, tekst o piłce nożnej, na którą to bałby się zabrać dziecko. Może, ten Pan sobie sprawy nie zdaje z tego, że nie ma nic gorszego niż budowanie swojej pozycji, kosztem innych, wytykając im pewne nieprawidłowości, czy głosząc wrogie im hasła. Zamiast przekonywać ludzi do MMA, ten pan swoimi wypowiedziami, nie dość, że nikogo nie przekonał do tego sportu, to na dodatek gdyby jego wypowiedzi puścić golfistom, muzykom i miłośnikom kultury wyższej, a także kibicom piłkarskim, trafiłby na czarną listę, obok asów z gazety wybiórczej i tvn’u. No, może golfiści i muzycy nie mają listy wrogich im mediów, ale raczej nie daliby się przekonać do tego sportu.
  Jeśli chce promować MMA, niech mówi o pozytywach tego sportu, a nie wjeżdżając na muzyków, skrzypków, członków klubów golfowych czy kibiców piłki nożnej.
  Moim zdaniem, akurat MMA i piłka nożna jadą na jednym wózku. Na wózku medialnej nagonki i zakłamywanego obrazu tych sportów, przez media. Obraz piłki nożnej w wydaniu ligowym, jest mocno zakłamany i podkolorowany. Gdy słyszę, że na stadionach jest niebezpiecznie, to nóż mi się w kieszeni otwiera i dopiero wtedy staję się niebezpieczny 🙂 To, że się przeklina czy pali race, nie znaczy, że jest niebezpiecznie. To, że pan premier powie, że na stadionach jest niebezpiecznie i on wie co mówi bo się zna, nie znaczy, że tak jest. Na stadionach, halach sportowych, w ubiegłym roku doszło do nieco ponad 100 przestępstw. Skala przewinień jest jednak dość duża, bo mieści się w tym zestawieniu, zarówno palenie rac, jak i wbiegnięcie na murawę, czy obraźliwe okrzyki i transparenty. W tym samym czasie według danych policji na 2011 r. w polskich szkołach doszło do ponad 28 tyś. przestępstw! Chciałbym jednak zwrócić uwagę na to, że jak coś stanie się na stadionie to od razu policja o tym wie i może kolejną pozycją wpisać do statystyk. Natomiast w szkołach, jak każdy z nas zapewne wie, nie o wszystkim nauczyciele się dowiadują, nie mówiąc o policji. Więc jak się ma 100 przestępstw na arenach sportowych, do 28 tyś. w polskich szkołach(podstawówka i gimnazjum)? No, ale przecież miłościwie nam panujący premier nie zamknie szkoły, tak jak stadionu.

  Wracając do tematu, chciałbym panu Szymanowskiemu zwrócić uwagę na pewien dość istotny szczegół. Z 3/4 osób, które mienią się chuliganami i okazjonalnie dymią na stadionach czy w drodze na nie, nie mówiąc o ustawkach, to osoby trenujące sporty walki. Pozostali, po spróbowaniu z czym to się je, stwierdzili, że są za mocni i im wystarczy siłowania. Generalnie, to zdecydowana większość coś trenuje lub trenowała. Już pominę historie o „wjazdach” kibiców jednego klubu na sale treningową, na której trenują kibice innej ekipy. Więc takie teksty, jakie głosi ten pan o piłce nożnej, są bardziej szkodliwe dla MMA niż mu się wydaje. Tym bardziej, że przez niektóre media MMA jest postrzegane, jako sport dla bandytów, dla bandytów, którzy swoje umiejętności pokazują właśnie na stadionach. Takimi tekstami tylko utwierdza pan ludzi w przekonaniu, że stadiony się niebezpieczne, a po głębszym przeanalizowaniu przez te osoby sytuacji, utwierdzają się w przekonaniu, że to właśnie MMA, sporty walki, produkują bandytów. Więc radziłbym, wypowiadać się pozytywnie o kibicach piłki nożnej, a przynajmniej nie powtarzać propagandowych treści, właśnie dla dobra MMA. Chciałbym przypomnieć jeszcze jeden szczegół, przez wielu przeciwników MMA, ten sport jest właśnie porównywane do ustawek kibiców. Mało tego! Pojawiły się nawet osoby(kobiety), które twierdziły w jednym z programów telewizyjnych, że być może ustawki trzeba zalegalizować tak jak MMA(kiedyś, ten wątek był podjęty na forum).Więc radziłbym wyhamować z atakiem na polskie stadiony, bo to rykoszetem uderza w sztuki walki.

  Kiedy w mediach, MMA będzie miało pozytywny wizerunek i nie będzie traktowane jak sport ludzi z marginesu? Jest wiele dróg prowadzących do tego. Między innymi to, co mówił Pan z MMATV, wtedy, kiedy będziemy promowali pozytywne wzorce i zachowania. Wiele w tej kwestii zależy właśnie od KSW, od tego, kogo kontraktują, promują, jaki dany zawodnik ma wizerunek. Czy nie lepiej promować takich zawodników jak np. Strus czy Held, niż słabych sportowo zawodników z chujem na brodzie, powtarzających, ze bitki na ulicy są ok. Może i jest sympatyczny, jednak budzi negatywne skojarzenia, a nie jest jakimś mega kocurem, którego pozbycie się z federacji wywarłoby wpływ na obniżenie się poziomu sportowego.
  Pewnie kolejnym etapem do poprawy wizerunku byłoby to, co zrobił Pan Nastula, czyli jakiś mistrz olimpijski np. w zapasach, który przechodzi do MMA i osiąga sukcesy na naszym podwórku, np. w KSW. Nie wspominając o dziennikarzach MMA, typu Janusz Pindera.

 42. Troche ma i troche nie ma.

  Porównywanie USA do Polski w czymkolwiek w zasadzie jest bez sensu bo ten kraj poza tym, że ma inną mentalność to jeszcze jest zlepkiem wszystkich kontynentów, a większość ludzi ma nie wiele więcej IQ niż ketchup. Sa bardzo podatni na wszelkie przekazy marketingowe, dają sobie łatwo robić wodę z mózgu i tamci marketingowcy z łatwością sterują ludźmi. Wychodzi iPhone i w nocy ustawiają się kolejki żeby go kupić i nastepnego dnia połowa nastolatek ma iPhona, maja kryzys, a w zeszłym roku w słynny czarny piątek padł rekord sprzedaży, ok.40 czy 50 miliardów $.

  Druga sprawa to liczba ludności, jak u Nas zainteresuje się MMA co 10 Polak to mamy 4mln, a tam co 10 amerykanin to ponad 30mln czyli więcej niż u Nas jest ludzi po 18r. życia. Polski widz jest wymagający, nie wiele programów jest w stanie zadowalać Polaka latami, nie widzę w Polsce 15 sezonów TUF`a, nawet Big Brother nie przetrwał. Moda na Reality Show już minęła. Wydaje Mi się, że paradoksalnie ta niewielka ilość gal w roku transmitowana w otwartej TV może się przysłużyć i zaostrzyć apetyt tzn w/g Mnie optimum to gala KSW/MMAA co 2m-ce bo w USA jest chyba przesyt mimo, że bilety schodzą świetnie to przed TV nie ma jakiś rekordów biorąc pod uwagę liczbę ludności bo każdy wie, że jak nie obejrzy dziś to za tydzień czy dwa.

  ALE Polska na tle reszty Europy w kwestii MMA to naprawdę jeden z najwększych „graczy.”

  jedna rzecz ważna tu padła z Waszych klawiatur czyli to, że MMA jest sportem prywatnym. UFC, Bellator i Strikeforce wiele się nie różnią zasadami, tu i tu „klatka” i tylko ze względów patentowych(?) jest albo oktagon albo koło albo sześciokąt ale wszystkie walki są 3x5min, wszędzie są rozdane pasy, jasne eliminatory, duża liczba zawodników, uporządkowane kategorie, Ci sami często sędziowie, po prostu wiele elementów jest bardzo bardzo wspólnych, nawet to wywieszanie sponsora za zawodnikiem podczas anonsowania. W Polsce jest albo ring albo klatka, część walk 2x5min, część walk 3x5min, 1 pas ma właściciela, raz są turnieje, a raz same extra fight`y, cała gala MMA, a potem na koniec walka K-1 i taki Kowalski wtedy uważa MMA za jeden sport, a KSW za drugi bo się gubi. Żeby jakkolwiek starać się uświadomić ludzi trzeba by było ujednolicić wszystko ale wtedy naruszy to konkurencje.

  Liga Mistrzów MMA, MŚ MMA albo ME Europy MMA brzmi jak bajka albo nawet baśń. Ale Póki UFC czy KSW nie rozrosnie się jak FIFA czy UEFA to nic z tego…

  Szczerze to nie mam pomysłu ale wydaje Mi się, że wszystko idzie do przodu i w dobrą stronę, jest to na tyle młody sport w Polsce, że wszystkie niedociągnięcia można naprawiać na bieżąco zamiast tworzyć komisje i wprowadzać kuratorów bo jest np. korupcja.

  Oczywiście z niskim zainteresowaniem piłką nożną w Polsce w porównaniu z Europą zachodnią się nie zgodzę ale z tym, że naszemu MMA potrzebny jest taki Małysz to już prawda.

 43. Zawsze bawi mnie to przekonanie, że USA to naród idiotów, gdzie tanim marketingiem można wcisnąć wszystkim wysztsko, a Polska to naród wysublimowanych inteligentów, gdzie przecież nikt nie głosował na Leppera, ani nie ogląda najgorszego chłamu na amerykańskich licencjach w tv.

 44. a mnie dziwi bardzo niska samoocena Polaków…. jako narodu.

  i niezmienne tłumaczenie że jak coś jest złe to jest polskie, a inni tego nie mają…

  między innymi tekst: „to takie polskie” który wymyślił jakiś debil – a reszta debili popłynęła na fali…

  A co do Leppera… Wątpię czy ktokolwiek z obecnych tutaj go znał, i zna kulisy jego wzlotów czy upadków…

 45. Zbyt niska ocena jest oczywiście też nie dobra.

  Wracając do MMA to są pewne rzeczy, które działają wszędzie i nie widzę nic złego w powoływaniu się na przykłady z USA. To zbudowane na negatywnych emocjach walki o nikłej wartości sportowej biły w Polsce rekordy oglądalności. Jak widać nam też można łatwo robić wodę z mózgu.

 46. Panowie, możecie udostępnić wersję audio tej debaty, jak i kolejnych? W pociągu bym sobie nudę zabił 🙂

 47. Dobra, może za bardzo uogólniłem ale poziom wykształcenia Polaków i amerykanów oraz podatność jednych i drugich na przekazy marketingowe jest naprawdę diametralnie różny. Oczywiście w NASA, Apple, Microsfot są mózgi i wizjonerzy ale to nie rdzenni amerykanie tworzą te produkty i nie mam na myśli indian tylko ludzi których naziwsko i nazwiska rodowe rodziców brzmią Smith, a nie Lee czy Wozniacky.

  Polski TUF na pewno "wyrządzi" więcej pożytku niż szkody bo puści go otwarta i "grzeczna" TV ale czy powstanie dochodowy 2 sezon? Nie wiem ale mam nadzieję…Jest masa programów których amerykańskie formaty się przyjęły jak TzGwiazdami, Big Borther, Superniania, W-11 czy Trudne Sprawy ale też masa gówna która do otwartych kanałów się nie przebije jak np. Rodzina Hogana, Rodzina Kim kardashian, wybieranie najlepszej przyjaciółki Paris Hilton, ugrzecznianie "gangsterów", nastoletnie ciąże, randki homo, poznaj Moją matkę, penetratorzy, ranking gwiazd, śpiewajmy razem, zostań Moją gwiazdą czy masa innego syfu którym w USA się jarają jak małe dziewczynki wielkimi lizakami.

 48. Więc i ja pozwolę sobie dodac grosz do dyskusji. Moim subiektywnym zdaniem Pan Sarna jest jednym z najsłabszych dziennikarzy branżowych. Co innego zadawać trudne pytania podczas przeprowadzania wywiadu ( tu oczywiście plus ) a co innego podczas wywiadu próbować przekonac swojego rozmówcę swoim subiektywnym podejściem do tematu. Moim zdaniem to dwa różne aspekty. Raz, zrobić wywiad, a dwa napisac ciekawy artykuł a’la Yoshihiro gdzie sam autor ustosunkowywuje się do tematu podając jasno i klarownie swoje zdanie. Zwróćcie uwagę na Pana Sarnę, ciekawym przykładem jest przeprowadzony swego czasu wywiad z Panem Bronderem w Bytomiu po odbytych zawodach, gdzie Pan Jacek próbuje nie tyle co polemizować z rozmówca, a przekonac go do swojej racji. Między innymi to mi się w nim nie podoba i stawiam go na szarym końcu za Escobarem, czy prowadzącym z mymma. Pozdrawiam

 49. Oczywiście w NASA, Apple, Microsfot są mózgi i wizjonerzy ale to nie rdzenni amerykanie tworzą te produkty i nie mam na myśli indian tylko ludzi których naziwsko i nazwiska rodowe rodziców brzmią Smith, a nie Lee czy Wozniacky.

  Coś w tym jest. Ojciec Steve Jobs'a pochodził z Syrii, a Gates ma korzenie niemieckie oraz brytyjskie.

  PS: Obejrzę debatę, to znajdzie się tutaj wypowiedź odpowiednia do tematu. 

  Edit:

  Pana Sarnę poniosło z liczbą widzów, którzy mieliby oglądać MMA co tydzień. Jestem przekonany, że nigdy nie zostanie osiągnięty taki rating.
  Na pytanie o monopol, również odpowiedź "bo jest" bardzo słaba. Lepiej brzmiałoby: "KSW to marka, która jest już od kilku lat na rynku, MMAA dopiero zaczyna działalność" itd.
  Ogólnie, za długo ciągnęliście wątek piłki nożnej. Pan Szymanowski na plus, Sarna na minus. 

 50. a mnie dziwi bardzo niska samoocena Polaków…. jako narodu.

  i niezmienne tłumaczenie że jak coś jest złe to jest polskie, a inni tego nie mają…

  Może to stąd się bierze ta dziwna pisownia Khalidov zamiast ChalidowKharitonov zamiast Charitonow, książe William (syn nastepcy tronu brytyjskiego) zamiast książe Wilhelm. Jest to prawdopodobnie dość nowa choroba w naszym społeczeństwie. Przecież na ojca tego ostatniego mówimy już poprawnie książe Karol, a nie książe Charles; podobnie na matkę królowa Elżbieta II, a nie królowa Elizabeth II. O Ryszardzie Lwie Serce (Richard the Lionheart), czy Wilhelmie Zdobywcy (William the Conqueror) nie wspomnę.

  Przepraszam za zejście z tematu ale nie mogłem się powstrzymać, wybaczcie.
  PITBULL serial online http://tiny.pl/hptrw

 51. kogo jeszcze pan Sarna denerwuje podczas wywiadów ( irytuje mnie zakrecony sposób mówienia, platanie sie w trakcie zadawania pytania) Pan Sarna lubuje sie w długich wywodach o własnej opini podczas wywiadu. Mnie dobił ostatni wywiad z Kawulskim (choc ten z Zakopanem tez był kompromitujący) gdzie brak profesjonalizmu Sarny siągnał zenitu. Wzorem dla mnie jest Pan Kowalik , ktory profesjonalnie przeprowadza swoje wywiady , pytanie sa przemyslane i czytelne. Oczywiście zdarza sie taki rozmówca jak Michał Materla:) ( bardzo go lubie swoja drogą) , który rozwala system ,ale Kowalik jakos naturalnie, miło dla oglądajacego wczuwa sie na chwile w role. Na którejs gali KSW w tym roku Kowalik robił wywiad podczas którego ktos go zapytał „a co ty o tym myslisz” na co on odpowiedział ” mysle ze nikogo to nie interesuje” i to powiniem sobie puszczać Pan Sarna codziennie zaraz po przebudzeniu, chyba że jest zapraszany na konwent do debaty.

 52. Venom znowu sie z toba zgadzam. Mam nadzieje ze nie zrozumiałes zle mojego postu ,bo ja wrecz smieje sie do rozpuku kiedy polscy ktorzy nigdy nie byli w USA albo nie znaja stamtad ludzi mowia ze amerykanie to glupie hamburgery. Chyba chodziło ci o post Groobego, ale ja go nie winie..Takie sa stereotypy na temat USa.

  W moim poscie chodziło ze u nas jest mnostwo hipokrytow i sposob bycia Dany napedził by mma jeszcze wiecej przeciwnikow w tv publicznej i mainstreamie ,a nie o to chodzi. Sam fakt ze KSW jawnie boi sie uzyc klatki mowi nam ze tez mysla w ten sam sposob. Inaczej klatka by dawno była na otwartym polsacie.
  Co do ludzi ktorzy mowia o amerykanach, ze sa glupi ocencie poziom przecietnego inzyniera z USA i porownajcie do naszych asow i przede wszystkim polecam porownac zwyklego pierwszego z brzegu lekarza z USA z naszymi konowałami. Roznica jest jakbyscie byli na innej galaktyce. Tam rodzinny zna sie lepiej np na stawach niz u nas wiekszosc ortopedow. Nie mowie o czolowce polskiej ortopedii z Poznania czy Wawy ,ale o ogole.
  Jezeli oni sa tacy glupi itp to jakim cudem zaszli tak daleko i są supermocarstwem ,a jezeli my tacy madrzy i halo to jakim cudem mamy kraj na poziomie rumuunii bo z tego co czytałem bułgaria juz nas wyprzedza.

  Co do reality show moze złapac . Programy w polskiej tv ktore ogladacie, a o ktorych mowa była na naszym forum dzis pod tematem o wojewodzkim, to nic innego jak kupione z Anglii i USA tematy, ktore w Polsce podrabiamy na licencji i wychodza duuzo gorzej niz amerykanskie pierwowzory, duuzo gorzej.
  Zobaczcie jak w U can dance amerykanskim wyglada choreografia a u nas:).
  Ogladamy taka sama papke ,a nawet gorsza ,bo zrobiona na nizszym poziomie z jury ktore nie miałoby prawa oceniac w normalnym kraju innych ludzi ,bo tam chociaz oceniaja gwiazdy muzyki albo tanca -prawdziwi fachowcy. Jesli KSw udaloby sie przepchnac polskiego ultimate fightera to jestem całym sercem za.

  Fakt ze nie ogladaliby ludzie nie zainteresowani spotrtami walki i dlatego jak pisałem tutaj wm oim pierwszym poscie. Jezeli ktos ma w dupie sporty i sztuki walki ,a waloka dla niego to bandytyzm i nawet boks jest fe to nie przekonamy go i tyle.Musi byc „małysz mma” i wtedy bedzie boom..albo Mamed w USA zaczac wygrywac z najlepszymi.

 53. SArna zrobił w Zakopanem dobry wywiad z Kawulskim .
  Akurat w tym wywiadzie Kawulski gadał jak potluczony na temat mma w USA i Bellatora. Jak gostek ktory za main event ma starcie Pudzilii z Sappem ma czelnosc obrazac Bellatora i jego turnieje? to juz szczyty HIMALAJE HIPOKRYZJI.
  To ze Sarna tutaj nie zabłysnał na konwencie nie odbiera mu tego ,ze wywiady robi dobre.
  OBIEKTYWIZM panowie ,a nie własne sympatie i antypatie. Musimy skonczyc w tym srodowisku z dupolistwem itp. Błedy to błedy i je sie wytyka dlatego cenie Pana Sarne jak i Escobara. Szczegolnie tekst o Bagim z rozdania Heraklesow dla mnie był epicki:)

 54. Sarna jest aktywny, robi dużo wywiadów, czasami kuleje ich jakość, ale na pewno nie można powiedzieć, że jest najgorszym dziennikarzem. Zgadzam się z xxl, że obiektywizm byłby mile widziany.

 55. Z Sarną jest ten problem że dość często ma kłopot z krótkim sformułowaniem swoich pytań i czasami prowadzi to do takiego dziwnego wrażenia że próbuje on przekonać rozmówcę, a nie przeprowadzić z nim wywiad. Jego pytania są poprostu za długie, aby zadać pytanie potrzbuje trzech zdań, a wystarczyłoby jedno. Ale mówienie o nim jako o najgorszym dziennikarzu branżowym to stanowcza przesada, a z czasem zapewne nabierze wprawy.
  PITBULL serial online http://tiny.pl/hptrw

 56. poziom przecietnego inzyniera z USA i porownajcie do naszych asow i przede wszystkim polecam porownac zwyklego pierwszego z brzegu lekarza z USA z naszymi konowałami. Roznica jest jakbyscie byli na innej galaktyce.

  Co ty pier#$#?Skąd taka teza?! Jak dobrze pamietam polski inżynier(przynajmniej z dobrej polskiej uczelni) nie odstaje od innych inżynierów na świecie czyli też i w USA.W dziedzinie medycyny też mamy świtnych specjalistów,ludzi ktorzy tworzą innowacyjne roziwązania,leki itd.Ja w życiu poznałem ze sporą wiedzą + byle parówki nie dostają się na medyczną..Różnica jest taka że my nie mamy tyle gotówki na badania i rozwijanie pewnych aspektów np. z dziedziny technicznej ale to nie znaczy że polscy inżynierowie są debilami jak i lekarze konowałami!

  Sorry za offtop ale aż mi ciśnienie podniósł ten tekst..

 57. Nie chodzi o kase . polscy lekarze sa gorsi i to o duzo. miałem powazne uszkodzeine barku 4 lekarz mi dopiero rozpoznał uraz ,ktory jest podrecznikowy. Kazdy z nich miał mimimum doktorat z ortopedii. Spytaj Cipka jacy sa polscy lekarze, spytaj wielu zawodnikow z kunntuzjami . koszmarna wiedza i ilosc błedow ktore w USA spowodowałyby wylew pozwó a u nas mozna tylko stuknac glowa w sciane z bezsilnosci

  Tu nie chodzi o kase tylko chociaz to tez wazne. Mam znajomgo w dosc duzej firmie i on złorzeczy na studentow polskich ktorzy przychodza kompletnie bez przygotowania praktycznego jesli chodzi o kierunki inzynieryjne. Na pewno jest lepiej niz z lekarzami. Teza ze Polacy sa jakos wybitnie wyksztalceni ,a zachod to głaby pochodzi od nas – sami ja wymyslilismy, tak samo ze polki sa najpiekniejsze na swiecie.niemcy teaz twierdza ze niemki sa najlepsze poki nie przyjada do nas. My tak twierdzimy poki nie wyjedziemy do Czech , Ukrainy albo Rosji
  Wierz mi ze nasi lekarze srednio w porownaniu do tych z USA to matoły. Tak jak pisalem nie mowie o specjalistach z Rehasport np z Poznania czy Carolina MC z Wawy. mowie o przecietnym ortopedzie stad. Naprawde musi ci urwac pol reki albo nogi zeby dobrze cos rozpoznali a za rezonans placisz sam 750 zł mimo zre składki co roku walisz grube. PATRIOTYZM PATRIOTYZMEM ALE KONOWAŁOW U NAS JEST POD DOSTATKIEM.

 58. Mam znajomgo w dosc duzej firmie i on złorzeczy na studentow polskich ktorzy przychodza kompletnie bez przygotowania praktycznego jesli chodzi o kierunki inzynieryjne.

  O jakim kierunku mówisz?Wiesz ogólnie trzeba gdzieś zacząć,studia dają mocne podstawy a potem praktyka.Ciekawe czy twój kolega od razu błyszczał w swojej dziedzinie.Ogólnie dobry inżynier musi sam też się zainteresować swoją specjalizacją i na serio polacy wygrywają konkursy np. informatyczne.Oczywiście tak jak WSZĘDZIE są tacy co się przeciną przez studia i nic nie wiedzą..nawet w USA..

  I na pewno znajdzie się spory % konowałów też w stanach.Ja miałem problemy z kręgosłupem i trafiałem tylko na b.dobrych lekrzy i nie moge narzekać.To tyle z mojej strony

 59. Miałes szczescie ,albo mały problem. Ja pisałem o powaznych urazach. Sam ortopeda mi tlumaczył ze 60-70% ludzi zgłasza sie z takimi pierdołami ze tlyko zajmuja mu czas. Przyjme jednak ze miałes powazny uraz- miałes duze szczescie Przemas.
  MAM porownanie i wierz mi ze lekarz w USa nie zapisze ci antybiotyku na grype od tak bo to przeciez jest wirus ,a jak boli cie zwyczajnie gardło to zrobią ci wymaz a nie na oko dadza pierwszy lepszy antybiotyk zeby zmutował ci gronkkowiec. Jak on cos zchrzani to masz prawa , w Polsce masz gowno nie prawa , musza cie naprawde uszkodzic a i tak latami nie dojdziesz swojego.
  Wiedza ogolnomedyczna ich lekarza rodzinnego ,a naszego pierwszego kontaktu jest wrecz nieporownywalna. To jakby inny gatunek ludzi. Mowie serio. Myslisz ze mam z tego satysfakcje? Bardzo bym chciał zeby u nas było inaczej.. nawet nie wiesz jak bardzo i ile bym zaoszczedził czasu i kasy,i nie tylko ja. W kazdym klubie jest takich paru.

 60. Trash talk, negatywne emocje wizwiska i wzajemne obrzucanie się 'mięsem' używane do promocji wielu walk w formule MMA kłóci się nieco z propozycją zachęcania ludzi do przychodzenia na gale z dziećmi i próby pokazania ludziom jaki to przyjazny i wielce ucywilizowany sport.

  Na to że mainstreamowe media się nim nie interesują też zgodzić się nie mogę jak widzę gale MMA w jednej z czołowych, ogólnodostępnych telewizji w primetime, w sobotę. Mainstreamowe media potrzebują mainstreamowych wydarzeń w sporcie żeby o nich choć wspomnieć, przykład to choćby walka Nastula – Wroński o której była wzmianka w Faktach sportowych TVN czy serwisie sportowym TVP nie wspomniając już o szumie wywoływanym przez Pudziana czy Saletę walczącego z Najmanem lub Najmana walczącego z Saletą

  Trzeba pokazać ludziom ten sport takim jakim rzeczywiście jest; bratalnym, krwawym ale trzeba też wspominać o tym, iż mimo 'liberalnych' przepisów w klatce/ringu nie wszystko jest dozwolone i nad wszystkim panuje sędzia a zawodnik w każdej chwili może zrezygnować z kontynuowania walki.

  Czy zachowanie Davida Haye i Dereka Chisory na konferencji po walce tego drugiego o pas z panem Kliczko było kulturalne, miłe i grzeczne? Nie! – To są sporty walki i zarówno negatywne emocje, jak i wyzwiska, bójki czy inne tego typu wydarzenia towarzyszyły, towarzyszą i będą im towarzyszyły choćby nie wiem co się działo… Teraz trzeba tylko umieć to tak zaprezentować, żeby dla przeciętnego widza było to ciekawe, emocjonujące i żeby widział sens w tym, że dwóch facetów wychodzi naprzeciw siebie i gotowi są oni znieść masę bólu po to by udowodnić, że są lepsi, że mieli rację czy też po prostu ukarali rywala za słowa którymi wcześniej ich obraził.

  Drugą sprawa istotną dla popularyzacji tego sportu jest… SUKCES, sukces który musi osiągnąć polski zawodnik na międzynarodowej arenie żeby przyciągnąć fanów nie tylko do swoich walk ale także rozpromować sport jako ogół, tu przykłady są oczywiste: Małysz – każdy ogląda skoki, Kowalczyk – każdy ogląda biegi, a niektórzy nawet sami amatorsko zajęli się tą dyscypliną widząc w niej alternatywę dla zwyczajnego zjeżdżania na nartach z górki, Kubica w F1 – F1 na Polsacie i znów rzesze fanów przed TV – Kubica nie jeździ i ma przerwę to Polsat ma przerwę w notowaniu wysokich oglądalności w sobotę o 14 😉

 61. będzie wrzucona ta debata KSW vs fani ? 🙂 bo nikt mi nie odpowiedział

 62. Co do jednego pytania i tego ze ludzie się gubią i nie do konca znaja zasady to wynika z tego ze nie ogladaja gali od poczatku, wcale albo tylko ogladaja walke Pudziana ;/ przeciez na wszystkich galach z tego co pamietam na poczatku wyjasniaja zasady itd wiec cza by byc debilem aby nie zrozumiec. Ogolnie nie wiem kto te pytania tam zadaje ale dobra.

 63. Wiesz co, byłem na 2 galach na żywca, większość gal KSW obejrzałem i serio nie pamiętam (nie omawiali?) tych wszelkich zasad na początku. Oczywiście w trakcie transmisji w tv Juras stara się przybliżyć zasady Kowalskiemu i …..kaczce 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.