Saleta

Dyskusja o dopingu w sportach walki, ale nie tylko, toczy się od dawna i zapewne będzie się dalej toczyła. Dziś w radiu Tok Fm gościem Mikołaja Lizuta był Przemysław Saleta. W rozmowie poruszono również kwestię dopingu w sporcie. Na pytanie o to Saleta odpowiedział:

Uważam, że doping był, jest i będzie, bo taka jest natura ludzka. Jeśli ludzie są zmotywowani w każdej dziedzinie życia żeby być najlepszymi, żeby wygrywać, sięgają po rzeczy, które ich wspomagają. W jednych dziedzinach jest to dozwolone w innych nie. […] Czasem ludzie, którzy się nie znają podnoszą argumenty zdrowotne mówiące, że sportowcy gotowi są umierać itd. I tak umierają dlatego, że sport zawodowy nie jest zdrowy z założenia. Zdrowy z założenia jest sport jeśli trenujesz dla siebie, masz zdrową sylwetkę, nie masz nadwagi, nie przemęczasz organizmu. Natomiast sportowiec  zawodowy przemęcza systematycznie organizm i tak naprawdę nigdy nie było to zdrowe i nigdy nie będzie zdrowe. Powiem więcej, doping pomaga się szybciej regenerować, mocniej trenować, szybciej  wracać do normy. I suma summarum, powiem szczerze, że sport zawodowy bez dopingu czyni w organizmie większe spustoszenia niż sport z dopingiem.

Saleta odniósł się również do niedawnego przypadku wpadki dopingowej tenisistki Marii Szarapowej.

Nigdy się nie dowiemy kto bierze, a kto nie bierze. Dlatego, że tak naprawdę czy coś jest dozwolone czy nie jest, to kwestia tego, czy jest to na liście czy nie jest. Przykład Szarapowej – jak brała do końca zeszłego roku ten sam środek to wszystko było ok., a jak bierze w styczniu to nie jest ok.? Więc to jest w ogóle nielogiczne. Podobnie zresztą było i jest w takich krajach gdzie sport jest jakimś oknem na świat. Jak w socjalistycznej Polsce czy Związku Radzieckim. W Chinach mają laboratoria gdzie wymyślane są środki, których nie ma na liście i w związku z tym 15-letnia pływaczka pobija rekord świata, co fizycznie jest niemożliwe. Prawda jest taka, że łapani są ubodzy, naiwni i tacy, którzy podpadli. Zresztą tak naprawdę kto został złapany, a kto nie, to nie do końca wiadomo, bo okazuje się, że te wyniki często są ukrywane i to przez same związki sportowe.

Zapytany o boks i sporty bardziej techniczne Saleta powiedział:

W sportach technicznych rzeczywiście doping ma mniejsze znaczenie niż w sportach wytrzymałościowych – tutaj flagowym sportem jest oczywiście kolarstwo. Ale oczywiście też się zdarza, bo pomaga się szybciej regenerować i mocniej trenować. Kolejna sprawa, to zdanie, które często słyszę i które mnie strasznie irytuje, wypowiadane przez ludzi, którzy nie uprawiali sportu, a mówią: wziął doping i wygrał. Prawda jest taka, że bez względu na to, czy wziął doping czy nie wziął dopingu, to żeby wygrać trzeba naprawdę się katować i strasznie męczyć i to, że ktoś bierze doping, to akurat nie znaczy, że mniej pracuje.

Najważniejszą sprawę w kwestii dopingu jest jednak według Salet brak wiedzy.

To co mnie w dopingu przeraża, to brak wiedzy. Gdyby to było zalegalizowane i gdyby wiedza była powszechnie dostępna i można by było pójść do lekarza i skonsultować się, to człowiek, który ma 16, 18 czy 20 lat i który bierze jakieś środki niewiadomego pochodzenia, bo przeczytał z Internetu, albo dowiedział się od kolegi, a żeby efekty były lepsze, to na wszelki wypadek pomnoży sobie razy dwa, niszczy swój organizm na całe życie. I to jest najbardziej niebezpieczne w dopingu – brak wiedzy, przypadkowość i głupota.

Zapytany natomiast o to czy wierzy, że światowe przepisy się kiedyś zmienią w tym zakresie i doping będzie legalny, odpowiedział:

Nie wierzę. Mówię tak z kilku powodów. Jest to wątpliwe etycznie. Z drugiej strony można przesunąć jakoś tę barierę, bo jeśli ja trzy razy dziennie biorę odżywkę proteinową w proszku, no to może to też można uznać za doping i wszystkie proteiny powinienem mieć z kotletów. Drugi powód jest biznesowy. Bardzo dużo osób żyje i z dopingu i z walki z dopingiem.

56 KOMENTARZE

 1. maras

  Zabrakło pytania czy sam dźgał dupsko niczym rasowy szermierz 🙂

  A czy facet wyglądający jak on, w jego wieku, musi odpowiadać na to retoryczne pytanie? 🙂

 2. Bardzo prosto, logicznie.
  Dla większości trenujących i mających jakieś pojęcie o sporcie zawodowym jest to oczywistość – wydawałoby się, że na forum o MMA również powinno być.
  Natomiast regularnie przekonuję się o tym, że tak nie jest.
  Polecam zatem wywiadzik dopingowym ignorantom

 3. Mnie najbardziej w dopingu przeraża doping negatywny.
  Na przykład: ktoś jest za Svetosłavem Savovem, a stosuje doping negatywny "byłeś gangsterem, a jesteś …"
  😉

 4. Co @Masu?

  Mądrze gada, zgadzam się. Wciąż jednak uważam, że to ludzka cecha do dążenia po trupach do celu i chęć ogrania rywala nawet w niezbyt szanowany sposób sprawia taki stan rzeczy. Jakby ludzie byli uczciwi to by się dało. Tymczasem musi nadejść apokalipsa i może nowe ssaki będą bardziej honorowe ;)))

  Też by mi pewnie wspomaganie większe pomogło w pracy i życiu by chodzić mniej zmęczonym i obolałym, ale w mojej pracy byłoby to pomocne, a nieszkodliwe dla innych w żadnym stopniu.

 5. Pytanie po co szukać odpowiedzi na pytanie kto bierze a kto nie? Biorą wszyscy! Kiedy świat to w końcu pojmie… to my kibice a nawet działacze sportowi odpowiedzialni za walkę z dopingiem w sporcie, pośrednio powodują, iż jest on faktem bo kto jak nie my i oni, oczekuje coraz lepszych wyników? Biorą wszyscy, co za różnica czy dopingiem jest nadranol (WSZYSCY w wadze ciężkiej, półciężkiej a nawet niższej) czy laserowo poprawione oczy (golfista Tiger) czy też kortyzol (WSZYSCY tenisiści). Kary a nawet rozważania na ten temat są więc po prostu żałosne.

 6. marcelus

  Pytanie po co szukać odpowiedzi na pytanie kto bierze a kto nie? Biorą wszyscy! Kiedy świat to w końcu pojmie… to my kibice a nawet działacze sportowi odpowiedzialni za walkę z dopingiem w sporcie, pośrednio powodują, iż jest on faktem bo kto jak nie my i oni, oczekuje coraz lepszych wyników? Biorą wszyscy, co za różnica czy dopingiem jest nadranol (WSZYSCY w wadze ciężkiej, półciężkiej a nawet niższej) czy laserowo poprawione oczy (golfista Tiger) czy też kortyzol (WSZYSCY tenisiści). Kary a nawet rozważania na ten temat są więc po prostu żałosne.

  To zawiesić wszystkich, zdelegalizować ten sport, zamknąć organizacje ;]

  Ktoś Ci mówi, zasady są takie, że nie bierzesz, a on bierze…Łamie proste zasady. To ci co dystrybuują i co biorą oszukują, bo bez tego też się da, nawet jeśli mniej, ale się da. Więc doping nie jest obligatoryjny jak sobie wmawiają wszyscy biorący. Choć część przynajmniej kieruje się przesłanką, że biorą inni, więc i ja muszę. Więc trzeba od tych innych zacząć czystkę w tym sporcie 😉 Niech sobie biorą w strongmence, kulturystyce czy kolarstwie a nie MMA 🙂

  No, ale wpadają wszędzie i wszyscy. Wniosek prosty, wciąż testy i walka z dopingiem jest o chuj rozbić. Jedynie UFC chociaż robi pozory obecnie, ale wciąż to nie jest takie jak należy…Dyskutujcie jak chcecie, mi się nie chcę. Mam w podpisie słowa Luke'a, z którymi się zgadzam, a w dupie mam na ile szczerze je Luke wypowiada 😉 Pozdro.

 7. to on już wrócił do PL z Tajlandii? po tym jak PO przegrało zwiał z kraju bo mu tu nagle się źle zrobiło. straciłem do niego szacunek za wspieranie Komorowskiego i innych polityków z PO którzy za nasze pieniądze obżerali się w drogich restauracjach

 8. 123

  to on już wrócił do PL z Tajlandii? po tym jak PO przegrało zwiał z kraju bo mu tu nagle się źle zrobiło. straciłem do niego szacunek za wspieranie Komorowskiego i innych polityków z PO którzy za nasze pieniądze obżerali się w drogich restauracjach

  w Tajlandii qrwy i towar z malay tigera sa tansze. Ideologia dorobiona "przy okazji":)

 9. Tylko dodam, że jestem za dopingiem w polityce. Im by się przydało więcej koksu, fety by nie spać w sejmie i więcej czegoś na koncentrację by odpowiadali na zadawane pytania, a nie owijali w bawełnę omijając sedno. Tam jest popyt, w MMA mi wystarczą jak będą trenować i walczyć na miarę ludzkiego organizmu 😉

  Jak nielegal for all to po całości, a czemu ja mam się spinać w pracy jak klient wkurwia? Dajcie mi lolka na rozpoczęcie pracy, ustawowo i też będę weselszy i spokojniejszy, ale nie…Nie mogę i chuj, więc się dostosowuję, a nie oszukuję z ryzykiem, że spotka mnie utrata pracy czy konsekwencje prawne. A oni dalej żrą i ćpają by jednak było im łatwiej wytrwać swoją pracę nie bacząc na konsekwencje zawodowe czy zdrowotne.

 10. Zalegalizowaliby, to by był płacz, że najlepszych stać na regularne pizganie hgh, a biedaków z dołu karty nie:ashamed:

 11. Właśnie to mi sie podoba w sportach walki że ile byś nie wziął to jeszcze musisz coś umieć i zazwyczaj mistrzem jest ten kto najwiecej potrafi a nie naszprycowany luj z osiedla.

 12. Jakby Saleta ograniczał się do mówienia wyłącznie o sporcie i tematach z nim związanych wtedy by mógł nawet być moim autorytetem. Popieram tę wypowiedź.

 13. Comber

  Jakby Saleta ograniczał się do mówienia wyłącznie o sporcie i tematach z nim związanych wtedy by mógł nawet być moim autorytetem. Popieram tę wypowiedź.

  Mam takie samo odczucie co do Przemka .

 14. Palhares

  Właśnie to mi sie podoba w sportach walki że ile byś nie wziął to jeszcze musisz coś umieć i zazwyczaj mistrzem jest ten kto najwiecej potrafi a nie naszprycowany luj z osiedla.

  :beer: Zgadzam się.
  W niedzielę pokazał to PerfectLombard 🙂

 15. W sumie, to faktycznie dobrze powiedziane. Brak wiedzy jest najgorszy – gdyby każdy wiedział, kiedy WADA zapuka, to cykle byłyby wyliczone i nikt by nie wpadał 😉

 16. 123

  to on już wrócił do PL z Tajlandii? po tym jak PO przegrało zwiał z kraju bo mu tu nagle się źle zrobiło. straciłem do niego szacunek za wspieranie Komorowskiego i innych polityków z PO którzy za nasze pieniądze obżerali się w drogich restauracjach

  Za to Pisiory za nasze pieniadze zalatwiaja synekury komu sie da.Ostatni przyklad Pati Koti zona najsprawiedliwszego ze sprawiedliwych szeryfa 4 RP . Jedna swolocz tylko z innymi haslami na sztandarach .

 17. Born2kill

  To zawiesić wszystkich, zdelegalizować ten sport, zamknąć organizacje ;]

  Ktoś Ci mówi, zasady są takie, że nie bierzesz, a on bierze…Łamie proste zasady. To ci co dystrybuują i co biorą oszukują, bo bez tego też się da, nawet jeśli mniej, ale się da. Więc doping nie jest obligatoryjny jak sobie wmawiają wszyscy biorący. Choć część przynajmniej kieruje się przesłanką, że biorą inni, więc i ja muszę. Więc trzeba od tych innych zacząć czystkę w tym sporcie 😉 Niech sobie biorą w strongmence, kulturystyce czy kolarstwie a nie MMA 🙂

  No, ale wpadają wszędzie i wszyscy. Wniosek prosty, wciąż testy i walka z dopingiem jest o chuj rozbić. Jedynie UFC chociaż robi pozory obecnie, ale wciąż to nie jest takie jak należy…Dyskutujcie jak chcecie, mi się nie chcę. Mam w podpisie słowa Luke'a, z którymi się zgadzam, a w dupie mam na ile szczerze je Luke wypowiada 😉 Pozdro.

  Pewnie, że bez koksu też się da, ale wówczas poziom osiągnięć większości nie zadowoli, ani sportowców ani kibiców, dlatego biorą… podkreślam: wszyscy. Różnica jedynie ile i na jaką skalę, ci ostrożni odstawiają w odpowiednim momencie a ci ostrożni mniej, walą jeszcze zastrzyk dzień przed walką:) jeśli ktoś wierzy, że 45cm w bicepsie, siły co u konia i regeneracja pozwalająca na 4 walki w roku jest na dietce to niech wierzy.

 18. allladino

  Za to Pisiory za nasze pieniadze zalatwiaja synekury komu sie da.Ostatni przyklad Pati Koti zona najsprawiedliwszego ze sprawiedliwych szeryfa 4 RP . Jedna swolocz tylko z innymi haslami na sztandarach .

  To nie jest temat o polityce, ale jeżeli już przy tym to te posady nie biorą się z dupy. Skoro dało się kogoś politycznie obsadzić, to znaczy, że to stanowisko zależne politycznie i wcześniej było dokładnie to samo 🙂

 19. Saleta w tych kilku zdaniach powiedział więcej sensownych rzeczy niż w niejednej audycji poświęconej dopingowi w sporcie.

 20. Saleta w tych kilku zdaniach powiedział więcej sensownych rzeczy niż w niejednej audycji poświęconej dopingowi w sporcie.

 21. Doping – temat rzeka. Co tu więcej mówić. Chociaż rzeczywiście, zalegalizowanie dopingu ujednoliciłoby rywalizację, ale i tak dalej brali by tylko ci, których na to stać, ale sport wtedy nie byłby już taki sam, chociaż teraz i tak to iluzja, ale chociaż przyjemna i łudząca, że jest jednak czysty.

 22. Doping – temat rzeka. Co tu więcej mówić. Chociaż rzeczywiście, zalegalizowanie dopingu ujednoliciłoby rywalizację, ale i tak dalej brali by tylko ci, których na to stać, ale sport wtedy nie byłby już taki sam, chociaż teraz i tak to iluzja, ale chociaż przyjemna i łudząca, że jest jednak czysty.

 23. no tak w gadaniu analizach przemek byl zawsze duzo lepszy niz jako sportowiec a i jako sporotwiec to dzieki rozumowi wlasnie udalo mu wykozystac swoje 100 procent potencjalu i tak duzo osiagnac brawa za odwage za szczera uczciwa publiczna wypowiedz

 24. Jacek Łosak

  I suma summarum, powiem szczerze, że sport zawodowy bez dopingu czyni w organizmie większe spustoszenia niż sport z dopingiem.

  Jacek Łosak

  To co mnie w dopingu przeraża, to brak wiedzy.

  Brzmi jak Ekspert ds. Koksowania. 😎

 25. Jacek Łosak

  I suma summarum, powiem szczerze, że sport zawodowy bez dopingu czyni w organizmie większe spustoszenia niż sport z dopingiem.

  Jacek Łosak

  To co mnie w dopingu przeraża, to brak wiedzy.

  Brzmi jak Ekspert ds. Koksowania. 😎

 26. Tybura mówił, że stosowanie Gripexu albo Otrivinu w UFC kwalifikuje się jako doping.

 27. Masakra, co za stek bzdur i półprawd. Tytuł ma tyle sensu, co: "W koprofilii przeraża brak wiedzy". Dzisiaj sport to szambo a większość sportowców to biedni ludzie.

 28. Masakra, co za stek bzdur i półprawd. Tytuł ma tyle sensu, co: "W koprofilii przeraża brak wiedzy". Dzisiaj sport to szambo a większość sportowców to biedni ludzie.

 29. Rafciu27

  Tybura mówił, że stosowanie Gripexu albo Otrivinu w UFC kwalifikuje się jako doping.

  No tak, bo zawiera pseudoefedrynę. Liczba zabronionych substancji jest olbrzymia i momentami lekko wręcz śmieszna

 30. Rafciu27

  Tybura mówił, że stosowanie Gripexu albo Otrivinu w UFC kwalifikuje się jako doping.

  No tak, bo zawiera pseudoefedrynę. Liczba zabronionych substancji jest olbrzymia i momentami lekko wręcz śmieszna

 31. skoro wszyscy… to Kusy tez?? musze sie zajac ta sprawa w naszej Gminie, moze poprosze brata o jakies kazanie z ambony. Walczymy o czyste Wilkowyje!

 32. skoro wszyscy… to Kusy tez?? musze sie zajac ta sprawa w naszej Gminie, moze poprosze brata o jakies kazanie z ambony. Walczymy o czyste Wilkowyje!

 33. Nameless

  skoro wszyscy… to Kusy tez?? musze sie zajac ta sprawa w naszej Gminie, moze poprosze brata o jakies kazanie z ambony. Walczymy o czyste Wilkowyje!

  Kusy tak kłuł dupsko, że aż mu noga zesztywniała 🙂

 34. Nameless

  skoro wszyscy… to Kusy tez?? musze sie zajac ta sprawa w naszej Gminie, moze poprosze brata o jakies kazanie z ambony. Walczymy o czyste Wilkowyje!

  Kusy tak kłuł dupsko, że aż mu noga zesztywniała 🙂

 35. Nameless

  skoro wszyscy… to Kusy tez?? musze sie zajac ta sprawa w naszej Gminie, moze poprosze brata o jakies kazanie z ambony. Walczymy o czyste Wilkowyje!

  Pietrek kłuł się na bank. Taaaaka kobita w domu, tyle fanek na koncertach. Musiał lecieć na cyklu Pająka, inaczej by nie ogarnął 😉

 36. Nameless

  skoro wszyscy… to Kusy tez?? musze sie zajac ta sprawa w naszej Gminie, moze poprosze brata o jakies kazanie z ambony. Walczymy o czyste Wilkowyje!

  Pietrek kłuł się na bank. Taaaaka kobita w domu, tyle fanek na koncertach. Musiał lecieć na cyklu Pająka, inaczej by nie ogarnął 😉

 37. Pietrek… pamietam jak oswiadczyl sie mojej corce, wiec, tak, musial cos brac, oczywiscie dawal ostro do tego Mamrota wiec berecik zryty na maksa 😀 ale jak trzeba to Country Club odjebali z chlopakami az milo 😀 Ekipa z laweczki zawsze na propsie 😀

 38. Pietrek… pamietam jak oswiadczyl sie mojej corce, wiec, tak, musial cos brac, oczywiscie dawal ostro do tego Mamrota wiec berecik zryty na maksa 😀 ale jak trzeba to Country Club odjebali z chlopakami az milo 😀 Ekipa z laweczki zawsze na propsie 😀

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.