cung_le_miesnie

(Fot. James Goyder/Sherdog.com)

Cung Le (MMA 9-3) jest pierwszym zawodnikiem w historii UFC, który będzie odwoływał się od wyników testu antydopingowego przeprowadzonego przez samą organizację. W wywiadzie dla portalu ESPN.com Dana White  oznajmił, że zawodnik będzie mógł bronić swego stanowiska przed specjalną komisją, w której zasiądą również specjaliści z niezależnych ośrodków badawczych.

Szef działu prawnego UFC, Lawrence Epstein, wypowiedział się w opisywanej sprawie:

Zawodnik ma określony czas na złożenie odwołania. Zbierze się komisja arbitrażowa, przed którą będzie mógł przedstawić swoją wersję zdarzeń, następnie członkowie komisji podejmą decyzję co zakończy całą sprawę.

Menadżer Cunga, Gary Ibarra, w rozmowie z portalem MMAjunkie.com złoży odwołanie od wyników badań, które wykazały w jego organizmie wyższy od dopuszczalnego poziom hormonu wzrostu. Był to dla zawodnika cios mocniejszy od tych zadanych przez Michaela Bispinga (MMA 25-6) w walce wieczoru gali UFC Fight Night 48.  

Zazwyczaj zawodnik składa odwołania od wyników badań przeprowadzonych przez nadzorującą zawody komisję sportową, ale wspomniana gala odbywała się w Makao a obowiązki organu nadzorującego przejęło samo UFC.

Jestem zadowolony z tego, że UFC umożliwiło złożenie odwołania. Pokazuje to, że są świadomi tego, iż mogą popełniać błędy. Z pewnością skorzystamy z tej możliwości i przedstawimy swoje stanowisko przed członkami komisji arbitrażowej. Nie martwię się o dobór jej członków. Sama idea jej powołania jest znakomita, lecz wiąże się to z odpowiedzialnością odpowiedniego doboru członków i miejsca posiedzenia. Niemniej, jest to pierwszy krok w dobrym kierunku.

Organizacja podała do informacji publicznej, że decyzja o przeprowadzeniu badań zapadła w wyniku podejrzeń, jakie wzbudziły zdjęcia przedstawiające sylwetę Cunga tuż przed walką. Według informacji udzielonych przez UFC, specjalnie wynajęty laboratorant pobrał próbki krwi od obu zawodników i przekazał je ośrodkowi badawczemu znajdującemu się w Hong Kong. Wyniki wykazały znacznie przekroczoną zawartość hormonu wzrostu w organizmie Le.

Sposób przeprowadzenia badań oraz wybór samego ośrodka wzbudziły wiele kontrowersji w środowisku MMA. Ośrodek w Hong Kongu nie jest zrzeszony w World Anti-Doping Agency (WADA), która opracowała ogólnoświatowe standardy dla testów antydopingowych. Zawodnik oznajmił, że próbki pobrano tuż po zakończeniu walki, co według wielu specjalistów było oczywistym błędem, jako że po tak ekstremalnym wysiłku fizycznym poziom hormonu potrafi być podniesiony naturalnie przez sam organizm.

W poniedziałek UFC wydało oświadczenie, że przyjmuje wyniki badań za ostateczne i odmówiło dalszego komentowania całej sytuacji. Niemniej Dana White oznajmił, że organizacja w przyszłości będzie korzystała wyłącznie z usług ośrodków zrzeszonych w WADA. Epstein dodał również, że w przypadku przeprowadzania testów przez samo UFC zawodnicy zawsze będą mieli możliwość odwołania się od ich wyników.

W opisywanej sprawie Dana pozostaje jednak niewzruszony:

Przeprowadzane przez nasz testy są coraz lepsze i jeżeli ktokolwiek zdecyduje się na stosowanie jakichkolwiek środków dopingujących musi liczyć się z ryzykiem wykrycia tego procederu. Nieważne, czy jesteś dl nas wartościowym zawodnikiem, a nasze relacje układają się świetnie – oszustwo zawsze pozostanie oszustwem. Jako organizacja bardzo doceniamy Cunga Le. Pojechał do Chin nie tylko po to, by poprowadzić tamtejszą edycję The Ultimate Fighter, ale wziął na siebie ciężar organizacji całego programu. Włożył w to sporo pracy. Brak mi słów by nachwalić jego osobę. Nigdy byśmy nie wrobili go w coś takiego.

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.