Organizacja ONE przypomniała dziś niesamowite poddanie, którym Yusup Saadulaev w 2016 roku udusił Jordana Lucasa na gali o podtytule „State of Warriors”. Jest to zmodyfikowana wersja duszenia zza pleców. Po wejściu za plecy Yusup zamiast spróbować złapać hakami wewnętrzną część ud Jordana (lub wejść na dosiad), wstał na kolana do pozycji quasi północ-południe, wywierając ogromną presję na kark rywala i dusząc go prawą ręką schowaną pod jego brodą. Warto zwrócić uwagę, że ręce nie tworzyły ciasnej klamry, a wolna ręka, która nie uczestniczyła w procesie duszenia, przytrzymywała bark Lucasa. Tego typu duszenia z jednej ręki są używane w BJJ, a świetnym ich użytkownikiem jest Marcelo Garcia.

Poddanie Saadulaeva niestety nie zostało nawet nominowane do poddania roku 2016, a techniką kończącą, która wygrała w plebiscycie Worlds MMA Awarads 2016 była ta, którą Nate Diaz poddał Conora McGregora – czyli również duszenie zza pleców, ale standardowe.

Tomasz Chmura
Sztuki walki od 2004 roku. Pierwsza gala MMA - 2007. Instruktor Sportu, czarny pas w nunchaku jutsu. Pasy w Kenpo Jiu Jitsu i Sandzie.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.