Ben Askren przebojem wdarł się do największej organizacji MMA. Zawodnik z Wisconsin podczas debiutu w UFC pokonał byłego mistrza organizacji, Robbiego Lawlera, czym wywołał spore zamieszanie – zarówno pod względem werdyktu jak i przebiegu samego starcia. “Funky” szybko okazał się być osobowością, której bardzo brakowało dywizji półśredniej, czego dowodem jest szybki wzrost popularności fightera. Dodający wadze do 77 kg kolorytu Askren kolejną potyczkę stoczy już 6 lipca z Jorge Masvidalem, podczas niesamowicie zapowiadającej się gali UFC 239: Jones vs. Santos. Wcześniej – bo już za siedem dni! – Ben powróci jednak do korzeni i wystąpi w super walce zapaśniczej z multimedalistą Jordanem Burroughsem.

Askren, który nie walczył na zapaśniczej macie od swojego przejścia do mieszanych sztuk walki w 2008 roku, oczywiście nie jest faworytem tego starcia. “Funky” jest niesłychanie utytułowanym zapaśnikiem: m.in. Olimpijczyk z Pekinu (2008 rok) oraz dwukrotny mistrz NCAA (2006 i 2007), gdzie był niepokonany przez dwa lata. Przez ten okres zwyciężył 45 pojedynków, aż w 25 z nich pokonał rywali poprzez położenie na łopatki. Jako drugi zawodnik w historii NCAA dwukrotnie zdobył trofeum Dana Hodge’a, może się również pochwalić nagrodą imienia Wade’a Schallesa, przyznawaną za największą ilość zwycięstw przez tusz (położenie na łopatki) w sezonie. – lecz jego rywal to jeden z najlepszych zapaśników w historii, w dodatku cały czas w szczycie formy.

Jordan Burroughs to czterokrotny Mistrz Świata (2011, 2013, 2015 i 2017) oraz Mistrz Olimpijskim z Londynu (2012 rok), dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Świata (2014 i 2018) a także pięciokrotny złoty medalista Panameryki. Podobnie jak Askren, i Burroughs jest dwukrotnym mistrzem NCAA oraz zdobywcą trofeum Dana Hodge’a. Zapaśnik z Nebraski słynie ze swojej eksplozywności i dynamiki, powszechnie uważany jest za zawodnika dysponującego najlepszym zejściem do obu nóg. Jest to prawdą, lecz warto doprecyzować, że to, co faktycznie wyróżnia Burroughsa to tzw. reshot czyli kontra – odpowiedź na akcję oponenta. Prócz tego w ostatnich latach Jordan znacząco wyeksponował niskie zejście do jednej nogi, tzw. John Smith single leg (od imienia i nazwiska zapaśnika, który opracował i rozsławił tę technikę). Poniżej prezentujemy znakomity pojedynek o Mistrzostwo Świata z 2017 roku, który miał miejsce w Paryżu. Burroughs zmierzył się w nim z wyśmienitym zawodnikiem z Rosji, Khetagiem Tsabolovem.

Mecz w stylu wolnym odbędzie się w 6 maja w Nowym Jorku podczas gali zapaśniczej Beat the Streets: Grapple at the Garden. Wydarzenie organizowane jest od kilku lat przez znanego przedsiębiorcę i inwestora Michael Novogratza, który jest wielkim przyjacielem sportu zapaśniczego. Dochód z gali przeznaczony będzie na wsparcie dla dzieci z trudnych regionów poprzez zaangażowanie ich w sport, który to w USA częstokroć umożliwia młodzieży dostanie się na drogie i prestiżowe uniwersytety – nierzadko dając młodym ludziom nowy start. Motywem przewodnim zbliżającego się wydarzenia będzie pojedynek zawodników obecnej kadry USA z aktualnymi mistrzami NCAA.

Jakub Bijan
FREESTYLE || GRECO

1 KOMENTARZ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.