(Foto www.kswfoto.com) Kwestia PPV, widowiska i całej otoczki z tym związanej zapewne zostanie poruszona przez kolegów po fachu. Tym bardziej chciałbym odnieść się w tym tekście tylko i wyłącznie do kwestii elementu sportowego gali KSW 20. Jako dziennikarz obserwujący branżę, subiektywnie przedstawię kwestie, które poruszyły mnie do tego stopnia, iż uzewnętrznić się muszę. Niniejsza krytyka powinna być traktowana tak samo jak ta, którą spotykamy w gazetach po słabych występach naszych piłkarzy. W MMA również nie powinniśmy rezygnować z wytknięcia palcem tego, co dobre, a co złe. O ile w innych dziedzinach rzecz to normalna, że po słabszych zawodach wyciągane są analizy postępowania organizatorów/trenerów/zawodników, tak i u nas powinno być to normą.  Nie w celu ataku, lecz nawiązania dialogu i wypunktowania oczekiwań. Choćby dla samej formalności.

1. Sędziowanie

Sędziowanie to brew pozorom jedna z najbardziej trudnych rzeczy w sporcie. Bezbłędna znajomość przepisów i szybkie reagowanie na to co dzieje się na macie to elementarne przymioty, które sędzia sportowy powinien mieć w małym paluszku. Niestety jak to bywa w większości przypadków, ludzie pamiętają nie dziesiątki pojedynków prowadzonych dobrze, a tych kilka potknięć, które wypaczą wynik walki. I tak samo zapamiętają Piotra Bagińskiego. Szanuję pana Piotra, bywałem z nim na Ligach BJJ w Krakowie, gdzie walczył na matach obok, szanuję jako zawodnika i trenera. Jednak pomyłki nawet nie z jego winy w stylu pomyłki kart z nazwiskami (Thomson vs. Pudzianowski), czy obecne nieco przedwczesne przerwanie w walce Wiśniewskiego z Walusiem zmuszają mnie do postawienia tezy, że sędziowanie w Polsce jest złe. I nawet ludzie ze wspaniałymi osiągnięciami mogą popełniać okropne błędy jako arbitrzy. Jakakolwiek motywacja zaistniała w tym przerwaniu nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Że Jacek to nowicjusz? Sędzia powinien być bezstronny i daleki od wszelkich wpływów i nacisków. Gdy dwaj zawodnicy wchodzą, nie wolno patrzeć na nic innego jak zasady, które panują w klatce/ringu. Jeżeli te zasady nie zostaną spełnione, to przerywać się nie powinno, bo inaczej jest to złe sędziowanie. Dlaczego Pudzianowski mógł zadać aż pięćdziesiąt dwa uderzenia (sic!), a Waluś już tylko osiem i nastąpiło przerwanie? O to właśnie się rozchodzi. W obu przypadkach, obijani zawodnicy byli w pozycji „dostawania ciosów na gardę bez widocznej odpowiedzi” – niestety jeden mógł więcej przyjąć, a drugi mniej wg oceny sędziego. Ten zbieg okoliczności ukazuje jednak swoisty kontrast pomiędzy tymi dwoma pojedynkami i interwencją sędziowską.

Ludzie często powtarzają mity – o dziwo broniąc nawet takich decyzji – o tym, że to dla zdrowia zawodnika. Jednak jest to jedna z najbardziej chybionych teorii w tym sporcie. Żeby zrozumieć dlaczego, trzeba głębiej przeanalizować sprawę, a nie tylko oceniać z pozycji Kowalskiego uruchamiającego stream w Internecie. Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, że jest to zawodowy sport. O ile zdrowie zawodnika jest tu najważniejsze, o tyle właśnie to zdrowie jest już dawno zdefiniowane w przepisach, które jasno dają do zrozumienia kiedy ono jest zagrożone, a kiedy nie jest. Przerwanie asekuracyjne jak to miało miejsce w walce Walusia z Wiśniewskim jest nie do przyjęcia. O ile w przypadku Jacka, rzeczy takie jak: sponsoring, spadek w rankingach, renegocjacje kontraktowe i oddalenie walki o pas, nie wchodziły w rachubę, to jednak dla samej formalności przepisów powinien być tak samo traktowany jak każdy inny. Czy zasady postępowania mają być indywidualnie ustalane pod kątem rangi wydarzenia? Zawsze żyłem w przekonaniu, że jeżeli pracuję w danej firmie, to powinno się mnie oceniać tak samo jak mojego współpracownika, a robienie wyjątków to czysty rasizm i objaw dyskryminacji – a już na pewno w tym przypadku asekuracyjnego sędziowania, które jest i było kompletnie zbędne.

Odwołując się do wyżej wymienionych słów należy jeszcze dodać błędy w innych walkach jak np. podniesienie pojedynku do stójki w czasie uderzeń w parterze ponieważ obijany zawodnik miał głowę poza linami. Bezsens bez konsekwencji. Ground`n`pound przerwany, zmarnowany i wznowiony w stójce, tak jakby się nic nie stało. Sędziowanie na polskich galach to od lat bolączka KSW i nic nie zanosi się na to, by zaszły zmiany w tej płaszczyźnie. Dlatego potrzebne są inicjatywy w postaci pogadanek i konferencje mające na celu podnieść poziom na organizowanych w Polsce galach MMA.

2. Ring

O ringu pisać będziemy, ponieważ dochodzi do paranoi, którą on sam stwarza i rozszerza do niebotycznych rozmiarów. Kochamy KSW za to co robi, za promocję sportu, za świetne nazwiska zagraniczne i za zawodników KSW Team. Jednak ile pojedynków zostało wypaczonych tym, że akcja dzieje się na ringu, a nie w klatce? Ileż uderzeń w parterze zostało przerwanych tylko dlatego, że przeciwnik uciekł głową poza liny? To już nawet nie wkurza, to irytuje. Fan sportu patrzy na coś takiego widząc, że gdyby nie ring, walka już dawno by się zakończyła. Kto wie jakim finałem skończyłyby się uderzenia w parterze Karla Knothe’a, gdyby nie ucieczka Karola za liny? Nie bądźmy mitomanami. Klatka bardzo dobrze się sprawdziła i wręcz świetnie została przyjęta przez telewidzów podczas gali MMA Attack. Jedynym prawdziwym twierdzeniem tutaj jest to, iż ring ma być symbolem KSW. Jeżeli tak podchodzić do zagadnienia, to arena ta ma pełne uzasadnienie, jednak należy tutaj zadać sobie pytanie: czy naprawdę warto wypaczać walki dla tego symbolu? Zamiast iść z duchem czasu i zainwestować w klatkę? Esencja KSW będzie żyła wraz z najlepszą w Europie oprawą wizualną, z zawodnikami i renomą, którą federacja sobie wypracowała. Bez ringu KSW nie zginie, a wręcz zyska. 3×5 minut też miały być na polską scenę MMA za długie i co się okazuje? Że jednak ten przedział czasowy sprawdza się doskonale! Może warto więc przestać już marudzić o klatkę i po prostu zrobić to co należy.

3. Walki

Aspekt sportowy gali KSW 20 jest jak sinusoida. Raz można chwalić, a raz krytykować. Moks z Mańkowskim to największy pozytyw dwudziestki. Ich walka była piękna, dynamiczna i jak na przyjaciół przystało – z prawdziwymi emocjami. Anzor, Karol i Janek również dali czadu. Jednak po drugiej stronie mamy walki Różalskiego i Pudziana, które niestety przypominają to, co w 2008 roku sprezentowała nam organizacja EliteXC, czyli erę Kimbo. Czym Różal, a tym bardziej Pudzianowski różni się od Kevina Fergusona? To jest ta sama śpiewka. Organizacja bierze charakterystycznego człowieka, który nie umie walczyć i na którym zaczyna opierać swój wizerunek promując go tak jakby walczył z mistrzami, a podsyłając mu pod nos Tanków Abbotów czy Jamesów Thomsonów (o ironio!). Super Mario podobnie jak Kimbo jest główną atrakcją gali. Czy widzieliście jakąkolwiek różnicę między walką tych dwóch z Thomsonem? Bo ja nie. Na polską arenę można bardzo łatwo przenieść cytat, którego twórcą był cztery lata temu Frank Mir: Z jednej strony osobnik ten przyciąga przed telewizory ogromne rzesze ludzi, a z drugiej za każdym razem gdy walczy, MMA cofa się w rozwoju.

Podobnie Różal, który również stał się atrakcją KSW, któremu nawet dano walkę wieczoru w Płocku. Rodney Glunder – lat 37. Rekord 25-19. Nie walczył od trzech lat. Na dziewięć ostatnich pojedynków przegrał siedem (jeden NC). Ostatnia wygrana z kimś, kto ma dodatni rekord była w 2006 roku (powtórzę: przez sześć lat człowiek ten nie wygrał z nikim, kto ma więcej wygranych niż przegranych). Wzięty na ostatnią chwilę, z kondycją z którą chwiał się na nogach i z brzuszkiem sugerującym wiele. O przebiegu pojedynku szkoda nawet pisać zwłaszcza, że istniała w nim tylko stójka, która była bazowym sportem obu panów. Jednak szczerze sobie powiedziawszy: Pudzianowski i Różalski są niczym innym jak tylko polskimi Kevinami Fegusonami, którzy dostają main eventy i których zadaniem jest tylko i wyłącznie promocja marki. O ile rozumiemy ten zabieg i wręcz go wspieramy, bo jak do tej pory w przeciwieństwie do Kimbo, pan Pudzianowski zrobił wiele dobrego dla polskiego MMA – tak po prostu sytuacja ta zaczyna już powoli irytować. Zwłaszcza w sytuacji w której dostajemy trzy takie walki na siedem pojedynków za 30 zł. Nachodzi tutaj pytanie kiedy pojawi się odpowiednik Setha Petruzelli’ego. Dla KSW – oby nigdy.

O pozytywnych aspektach będą pisać inni redaktorzy. Ja również widziałem ich całą masę. Powyższa krytyka nie jest atakiem na federację KSW. Jest to po prostu spojrzenie na sytuację z perspektywy tego, co trzeba jeszcze poprawić, lub czego poprawiać nie trzeba i nie wolno (polscy Kimbo), a co nadal powoduje zgrzytanie zębów fanów MMA. Z całą pewnością kupię kolejną subskrypcję PPV i zachęcał będę każdego do tego, bo wiem ile sport może na tym zyskać (wbrew pozorom nie tylko kieszenie organizatorów zyskują), jednak czas najwyższy na zmiany, które nie zburzą misternego wizerunku Konfrontacji Sztuk Walki, a pomogą i federacji i fanom i zawodnikom.

Tomasz Chmura
Sztuki walki od 2004 roku. Pierwsza gala MMA - 2007. Instruktor Sportu, czarny pas w nunchaku jutsu. Pasy w Kenpo Jiu Jitsu i Sandzie.

244 KOMENTARZE

 1. hohohoh so funny!

  NOT.

  precyzując:

  -zdjęcie zajebiste

  -temat idiotyczny

  Kaczka, powiedz mi po kiego wdajesz się w jakieś zbędne utarczki i osobiste wycieczki? Niby jesteś dorosły, niby ponad to, a zachowujesz się jak jakiś [strike]Mir [/strike]dzieciak. Zdjęcie było wrzucić do skóry, a nie zaśmiecać forum w oczekiwaniu na propsy i tysiące śmiesznych emotek. (tak wiem, mam ciążowy nastrój)

 2. Zgadzam się z Pervertem, post ze zdjęciem można było podlinkować w odpowiednim dziale, a nie od razu osobny topic.

 3. Pervert, prawie całkowita zgoda. Zdjęcie nie jest zajebiste. Po raz n-ty zabawił się w przyklejanie głowy. To już było nudne 5 jego prac temu.

 4. Pervert : )

  Nie wiem jak mam to ocenić, z początku wydawało się to śmieszne, ale … Ciężko mi siebie określić .

 5. Zgadzam się z Pervertem i niech się nikt nie dziwi, jeśli ataki na kaczkę się powtarzają, bo – jak widać- chłopak nie wyciągnął zbyt wielu wniosków. A obrazek bardzo fajny i śmieszny, ale spokojnie wystarczył do "Tanio…".

 6. GLF ur right, na zmęczeniu wydawał się dość zabawny, drugie spojrzenie niestety już się nie obroniło, ale nie dało rady wyedytować tego "zajebiste". "Niezłe/zabawne" byłoby odpowiedniejsze (bez tego napisu na koszulce ofc)

  btw, jeśli sami użytkownicy nie będą dawać odporu śmieceniu na forum, to non stop będą się pokazywały tak idiotyczne tematy, albo jakieś inne testy…

 7. kaczka w ankiecie dał swój wiek i prawidłową odpowiedź 30-35. Jak ja mam to ocenić. Po zachowaniu na forum daje mu max 15

 8. Haha kaczy shejtowany. Teraz, juz sie nie pokazuje.

  @kaczka41 Możesz podesłać oryginalny obrazek (z murzyńską twarzą)? Spodobało mi się zdjęcie.

  Zapytam wprost, jestes prowokacja?

 9. Haha kaczy shejtowany. Teraz, juz sie nie pokazuje.

  @kaczka41 Możesz podesłać oryginalny obrazek (z murzyńską twarzą)? Spodobało mi się zdjęcie.

  Zapytam wprost, jestes prowokacja?

 10. @Shoocker Ależ skąd. Najnormalniej w świecie zdjęcie mi się podoba, ale wolałbym aby twarz była tak samo murzyńska jak ręce. Być może zapodam je na jakimś forum (nie na tym). Oczywiście zgadzam się z opinią że skóra byłaby lepszym miejscem na to zdjęcie, ale na to nie jestem w stanie nic poradzić.

 11. @Shoocker Ależ skąd. Najnormalniej w świecie zdjęcie mi się podoba, ale wolałbym aby twarz była tak samo murzyńska jak ręce. Być może zapodam je na jakimś forum (nie na tym). Oczywiście zgadzam się z opinią że skóra byłaby lepszym miejscem na to zdjęcie, ale na to nie jestem w stanie nic poradzić.

 12. Ale macie kierwa problem 🙂 Z Papayem na czele.

  Spoko, nie będe wrzucał przerabianych fotek, bo jak widać się nie przyjęło. Szkoda – tyle w temacie. Narka

 13. Ale macie kierwa problem 🙂 Z Papayem na czele.

  Spoko, nie będe wrzucał przerabianych fotek, bo jak widać się nie przyjęło. Szkoda – tyle w temacie. Narka

 14. @kaczka41 Jeżeli nie chcesz podawać tutaj linku lub oryginału z murzyńską twarzą to prześlij prosze na priva:

  cezaryzwirko [małpka] gmail {kropeczka] com

 15. @kaczka41 Jeżeli nie chcesz podawać tutaj linku lub oryginału z murzyńską twarzą to prześlij prosze na priva:

  cezaryzwirko [małpka] gmail {kropeczka] com

 16. Spoko, nie będe wrzucał przerabianych fotek, bo jak widać się nie przyjęło. Szkoda – tyle w temacie. Narka

  Foch. Foch i chuj.

 17. Spoko, nie będe wrzucał przerabianych fotek, bo jak widać się nie przyjęło. Szkoda – tyle w temacie. Narka

  Foch. Foch i chuj.

 18. Kaczka, powiedz mi po kiego wdajesz się w jakieś zbędne utarczki i osobiste wycieczki? Niby jesteś dorosły, niby ponad to, a zachowujesz się jak jakiś Mir dzieciak. Zdjęcie było wrzucić do skóry, a nie zaśmiecać forum w oczekiwaniu na propsy i tysiące śmiesznych emotek. (tak wiem, mam ciążowy nastrój)

  Dokladnie. Przez takie akcje Kaczka tylko sprawia, ze to co pisze Egzekutor ma sens.

  wole takie tematy Kaczki niż każdy inny Kokosa czy wspomnianego w temacie ;]

  To akurat usprawiedliwianie jednej zenady druga…

  ——–

  Gdy zaczalem czytac MMARocks, tudziez pisac pozniej na forum, to byla dyskusja o MMA i rozmaitych pierdolach, a teraz coraz wieksza czesc tematow/postow, to tresci o innych uzytkownikach/forum samym w sobie. Wot ewolucja.

 19. Kaczka, powiedz mi po kiego wdajesz się w jakieś zbędne utarczki i osobiste wycieczki? Niby jesteś dorosły, niby ponad to, a zachowujesz się jak jakiś Mir dzieciak. Zdjęcie było wrzucić do skóry, a nie zaśmiecać forum w oczekiwaniu na propsy i tysiące śmiesznych emotek. (tak wiem, mam ciążowy nastrój)

  Dokladnie. Przez takie akcje Kaczka tylko sprawia, ze to co pisze Egzekutor ma sens.

  wole takie tematy Kaczki niż każdy inny Kokosa czy wspomnianego w temacie ;]

  To akurat usprawiedliwianie jednej zenady druga…

  ——–

  Gdy zaczalem czytac MMARocks, tudziez pisac pozniej na forum, to byla dyskusja o MMA i rozmaitych pierdolach, a teraz coraz wieksza czesc tematow/postow, to tresci o innych uzytkownikach/forum samym w sobie. Wot ewolucja.

 20. Gdy zaczalem czytac MMARocks, tudziez pisac pozniej na forum, to byla dyskusja o MMA i rozmaitych pierdolach, a teraz coraz wieksza czesc tematow/postow, to tresci o innych uzytkownikach/forum samym w sobie. Wot ewolucja.

  To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny..o ile redakcja nie zamknie/usunie

  @Pervert – Papay – marynarz – czyli Mr. GLF

  Ps. Foch i chuj – idę pić dalej

 21. Gdy zaczalem czytac MMARocks, tudziez pisac pozniej na forum, to byla dyskusja o MMA i rozmaitych pierdolach, a teraz coraz wieksza czesc tematow/postow, to tresci o innych uzytkownikach/forum samym w sobie. Wot ewolucja.

  To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny..o ile redakcja nie zamknie/usunie

  @Pervert – Papay – marynarz – czyli Mr. GLF

  Ps. Foch i chuj – idę pić dalej

 22. To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny

  nie cwaniaczku nie możesz. dopiero co mnie upominałeś, że od takiego gówna jest dział hyde park. no chyba, że z wiekiem zaczynają się jakieś problemy typu demencja…

 23. To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny

  nie cwaniaczku nie możesz. dopiero co mnie upominałeś, że od takiego gówna jest dział hyde park. no chyba, że z wiekiem zaczynają się jakieś problemy typu demencja…

 24. @bobyflex "…@Antek – Ty tak na serio z tym Pudzianem i hieną?…"

  Tak. Poważnie. Chciałbym poznać Wasze zdanie. Oczywiście mam świadomość że będzie to science-fiction i nigdy nie zweryfikujemy kto miał rację. Od taka zabawa.

 25. @bobyflex "…@Antek – Ty tak na serio z tym Pudzianem i hieną?…"

  Tak. Poważnie. Chciałbym poznać Wasze zdanie. Oczywiście mam świadomość że będzie to science-fiction i nigdy nie zweryfikujemy kto miał rację. Od taka zabawa.

 26. No to jeśli o mnie chodzi, to zawodnik MMA jest bez szans, hiena to duży drapieżnik z chyba najsilniejszym uściskiem szczęk u zwierząt lądowych na ziemi – to by była jakaś masakra:-)

  I choćby to był gościu o posturze Alie'go, agresywny jak Shogun, Wand czy Fiedzia za najlepszych lat i wszechstronny jak GSP to nie, kurwa, nie ma szans:-)

 27. No to jeśli o mnie chodzi, to zawodnik MMA jest bez szans, hiena to duży drapieżnik z chyba najsilniejszym uściskiem szczęk u zwierząt lądowych na ziemi – to by była jakaś masakra:-)

  I choćby to był gościu o posturze Alie'go, agresywny jak Shogun, Wand czy Fiedzia za najlepszych lat i wszechstronny jak GSP to nie, kurwa, nie ma szans:-)

 28. "…hiena to duży drapieżnik z chyba najsilniejszym uściskiem szczęk u zwierząt lądowych na ziemi – to by była jakaś masakra[​IMG]…"

  Nie zupełnie. Najsilniejszy uścisk w stosunku do wagi. Lew i tygrys w wartościach bezwzględnych mają lepszy wynik. Choć pewnie i tak wystarczy jedno solidne ugryzienie aby złamać kość człowiekowi.

 29. "…hiena to duży drapieżnik z chyba najsilniejszym uściskiem szczęk u zwierząt lądowych na ziemi – to by była jakaś masakra[​IMG]…"

  Nie zupełnie. Najsilniejszy uścisk w stosunku do wagi. Lew i tygrys w wartościach bezwzględnych mają lepszy wynik. Choć pewnie i tak wystarczy jedno solidne ugryzienie aby złamać kość człowiekowi.

 30. To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny..o ile redakcja nie zamknie/usunie

  Czy ja Ci mowie, ze nie mozesz?

  Po prostu nie bardzo rozumiem sens x testow o tym, jakie kto ma ksywy na forum i tematow rodem z piaskownicy cisnacych jakiegos innego fredzla z forum. W zadnym wypadku nikomu nie zamierzam przekszadzac Ci w taplaniu sie w tym, jesli masz taka fantazje :]

 31. To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny..o ile redakcja nie zamknie/usunie

  Czy ja Ci mowie, ze nie mozesz?

  Po prostu nie bardzo rozumiem sens x testow o tym, jakie kto ma ksywy na forum i tematow rodem z piaskownicy cisnacych jakiegos innego fredzla z forum. W zadnym wypadku nikomu nie zamierzam przekszadzac Ci w taplaniu sie w tym, jesli masz taka fantazje :]

 32. I choćby to był gościu o posturze Alie'go, agresywny jak Shogun, Wand czy Fiedzia za najlepszych lat i wszechstronny jak GSP to nie, kurwa, nie ma szans[​IMG]

  moim zdaniem mocne jiu jitsu i hiena czy inny jej podobny kocur konczy bez glowy 🙂

 33. I choćby to był gościu o posturze Alie'go, agresywny jak Shogun, Wand czy Fiedzia za najlepszych lat i wszechstronny jak GSP to nie, kurwa, nie ma szans[​IMG]

  moim zdaniem mocne jiu jitsu i hiena czy inny jej podobny kocur konczy bez glowy 🙂

 34. Kaczka chyba miał na myśli Popeye'a

  nie cwaniaczku nie możesz. dopiero co mnie upominałeś, że od takiego gówna jest dział hyde park. no chyba, że z wiekiem zaczynają się jakieś problemy typu demencja…

  to nie demencja to procenty wylewające się na klawiaturę 🙂

  [​IMG]

 35. Kaczka chyba miał na myśli Popeye'a

  nie cwaniaczku nie możesz. dopiero co mnie upominałeś, że od takiego gówna jest dział hyde park. no chyba, że z wiekiem zaczynają się jakieś problemy typu demencja…

  to nie demencja to procenty wylewające się na klawiaturę 🙂

  [​IMG]

 36. Antek musielibyśmy chyba się przenieść na jakieś forum poświęcone zwierzętom, jestem trochę zjarany, ale nie aż tak. Albo innym razem ci odpowiem bo już się za bardzo zmęczyłem pisaniem:-)

 37. Antek musielibyśmy chyba się przenieść na jakieś forum poświęcone zwierzętom, jestem trochę zjarany, ale nie aż tak. Albo innym razem ci odpowiem bo już się za bardzo zmęczyłem pisaniem:-)

 38. Kaczka umówmy się, że wszystkie photoshopy, emotki i inne pierdoły zamieszczasz w "tanio skóry nie sprzedam". Nie chcę więcej widzieć, że tworzysz osobne tematy do takich rzeczy, denerwuje to innych userów i tworzy niepotrzebny burdel na forum.

 39. Kaczka umówmy się, że wszystkie photoshopy, emotki i inne pierdoły zamieszczasz w "tanio skóry nie sprzedam". Nie chcę więcej widzieć, że tworzysz osobne tematy do takich rzeczy, denerwuje to innych userów i tworzy niepotrzebny burdel na forum.

 40. "…Antek musielibyśmy chyba się przenieść na jakieś forum poświęcone zwierzęto…"

  Próbowałem kiedyś, ale za założenie wątku w którym pytałem czy ktoś wie jakim wynikiem kończyły się na igrzyskach w starożytnym Rzymie starcia niedźwiedzia z lwem lub słoniem (to były takie, dziś już wymarłe, małe słonie z gór Atlas) dostałem bana. Na priva wyjaśniono mi że jest to zachęcanie do znęcania się nad zwierzętami. Na szczęście tutaj mamy wyższy poziom tolerancji i inteligencji.

 41. "…Antek musielibyśmy chyba się przenieść na jakieś forum poświęcone zwierzęto…"

  Próbowałem kiedyś, ale za założenie wątku w którym pytałem czy ktoś wie jakim wynikiem kończyły się na igrzyskach w starożytnym Rzymie starcia niedźwiedzia z lwem lub słoniem (to były takie, dziś już wymarłe, małe słonie z gór Atlas) dostałem bana. Na priva wyjaśniono mi że jest to zachęcanie do znęcania się nad zwierzętami. Na szczęście tutaj mamy wyższy poziom tolerancji i inteligencji.

 42. UFC organizuje im tą walkę, a żaden zawodnik nie odważył się jeszcze odmówić, jeśli odmowa nie była spowodowana kontuzją bądź innym czynnikiem losowym.

  Zdanie nie jest prawdziwe. Takie sytuacje w UFC się zdarzają.

 43. UFC organizuje im tą walkę, a żaden zawodnik nie odważył się jeszcze odmówić, jeśli odmowa nie była spowodowana kontuzją bądź innym czynnikiem losowym.

  Zdanie nie jest prawdziwe. Takie sytuacje w UFC się zdarzają.

 44. pisałem to już w 5 tematach, może ktoś mnie w końcu zripostuje, że się myle 🙂

  Bagiński przerwał za wcześnie o pare sekund ale co Wiśniewski zrobił, zeby wyjść z opresji ? NIC. Czy to naprawde jest aż tak wielki błąd i taka kontrowersja żeby to poruszać wszędzie ? Wina leży w 85% po stronie Wiśniewskiego i sam jest sobie winien. Bardziej mam pretensje do Bagińskiego o pierwszy pojedynek gdzie za szybko podnosił walke do stójki.

 45. Co do ringu to się zgodzę — klatka jest dużo lepsza i nie ma się co tutaj rozpisywać.

  Na przerwanie walki Walusia i Wiśni nie narzekałbym. Gdyby musieli Wiśnie znosić po 9 i 10 ciosie to krytyka byłaby w 2 stronę.

  Wie widzę nic złego w walkach Pudziana i Różala. Jak przyszło typować galę to 5 opinii redakcji było na greka i to TKO w 1 lub 2 rundzie. Stało się inaczej, czyli Mariusz dął radę — czemu to krytykować? Wreszcie dostał kolesia który nie przyjechał tak jak ostatni przeciwnik tylko po kasę. Nie był to też Najman ani totalny ogór. Zgodzę się, że Piliafas to nie wirtuoz ale nie można umniejszać tego że przegrał w 1 rundzie.
  Różal dostał na zastępstwo to co było pod ręką, a do tego był chory. Można by gdybać czy jeżeli był w pełni sił to wyglądałoby to zupełnie inaczej.

  Decyzja o tym, żeby było 3×5 to był strzał w dziesiątkę.Oczywiście też kupię następne PPV i będę zachęcał do tego innych.
  „Zawodnik wygląda jak świniak w rzeźni, a sędzia mówi, że wszystko w porządku”

 46. @Keylock

  Nawet jeśli nie, to niedługo video konferencja z Maciejem Kawulskim, a chłopaki na pewno mu przedstawią sytuację.

 47. poziom umiejętności Wiśni w stójce – gdzie podobno trenował boks jest dla mnie śmieszne nie mam nic do Wiśni ale niech zawalczy na kilku mniejszych galach i nabierze doświadczenia , Bagi dobrze zrobił 

 48. Moim zdaniem niesprawiedliwie wsadziłeś Pudziana do punktu trzeciego a nie umieściłeś w nim Wiśniewskiego. Pudzian trenuje jak każdy inny poważny zawodnik KSW a może nawet ciężej. Trenuje już od trzech lat, wyjeżdża do renomowanego klubu w USA. Rozwija się i chce się rozwijać jeszcze bardziej. Widać postępy.

  Różalski za to z każdą walką się cofa i potrzeba mu niezłego kopa żeby w ogóle miał jakąkolwiek motywację do treningu.

  Wiśniewski ma plus za chęci i odwagę i to że przyciąga nowych kibiców, ale to nie ten poziom.

 49. Anzor vs Reed – bardzo dobra walka na poziomie światowym nic się nie przyczepię.Na plus.

  Waluś vs Wiśnia – dobrze, że Jacek nie wszedł w korkach i ochraniaczach byłaby jeszcze większa klapa. Na minus.

  Borys vs Moks – ciekawa,dynamiczna walka najlepsza na gali według mnie. Na plus.

  Bedorf vs Knothe – dominacja Karola i charakter Knotha stoworzyła kilka ciekawych akcji, ale kondycja Koko stoi na poziomie amatorskim. Plus/Minus.

  Różal vs Glounder* – bójka jak spod baru, brak Le Bannera zepsuł całą zabawę. Minus.

  Błachowicz vs Alexander – wymagająca walka, w której tak jak w walce Różala i innych odegrały swoją rolę liny …Janek nie jest i prędko nie będzie światowej klasy zawodnikiem, ale ma swoje atuty i musi popracować nad sobą. Plus.

  Pudzianowski vs Piliafas – Postawa Pudziana jak najbardziej na plus, w końcu zobaczyliśmy taktykę ala Lesnar, która jest najlepszą z możliwych. Natomiast szalony grek się skompromitował i nie powinnien się już pojawiać więcej na dużych galach… Plus/Minus.

   

  Ocena:

  5 + /4 –

   
  Pacquiao, Lara, Abril, Sosnowski, Larduet pamiętamy.

 50. Podzielam zdanie,
  P.s dla Bedorfa tez moglby byc ktos lepszy…ale kto wie jakby to bylo.
  Dobry artykuł.

 51. noodles -> Można i tak twierdzić, ale z drugiej strony jak teraz mamy patrzeć na pojedynki, które pomimo takich sytuacji zmieniały się o 180 stopni tylko dlatego, że sędzia nie przerwał gradu ciosów? Brock, Kongo, Edgar etc. etc. Czy to nie jest krzywdzące, że jedni dostają szansę na powrót, a drudzy nie? Czy Wiśniewski stracił przytomność czy dostał choć dwa ciosy na głowę, by móc zastosować przepis o tym, że przeciwnik nie broni się inteligentnie? No właśnie.

  cRe -> To Wiśnia był tam z przypadku? To on nie wiedział w co się pakuje? Wiedział i za to pieniądze dostał. Sędziowie również dostali za to, by traktować wszystkich równo wedle przepisów. Jeżeli wchodzisz do MMA jako nowicjusz, to licz się z tym, że druga osoba może cię pozbawić prądu. Ostatnio rozmawiałem z jednym zawodnikiem właśnie o tym jak to na ALMMIE sędziowie puszczali walki dalej po mocnych akcjach, a na PLMMIE już w podobnych sytuacjach walka była przerywana (wybacz anonimowość). Także krytyka nie mogła by być w drugą stronę za żadne skarby, bo i niby dlaczego? Krytyka nastąpiła by tylko w sytuacji, gdyby Waluś zadał z trzy/cztery ciosy na głowę nieprzytomnego Wiśni i sędzia by nie reagował, ale w przypadku jednego, dwóch ciosów odcinających prąd Wiśni? NO BEZ żartów. O to właśnie chodzi w MMA.

 52. Waluś zadał Wiśni w parteże tylko jeden celny cios i to taki , który nie wyłączyłby prądu nawet mojej babci zresztą podobnie było z Bazelakiem. Ogólnie takie walki nie przystoją KSW

 53. Świetny artykuł, czekam kiedy pod Twoim nickiem pojawi się napis MMArocks 🙂

 54. Evangelista nie wiem co robisz na codzien ,ale boze jak ja bym chciał pracowac z tak logicznymi, normalnymi ludzmi.

  Cały twoj artykuł jest tak jasny  i dobrze napisany ,ze powinien go przeczytac kazdy fan , nawet taki niedzielny .

  Ja w mojej opinii nawet nie pisałem o klatce ,bo oni na to nie pojda nigdy.

  Ring w KSW to w roku 2012 pomysł wrecz niedorzeczny , biorąc pod uwagę fakt ile wypaczył juz pojedynkow i pozmieniał akcji w trakcie walki.

  Walka Karola była tego idealnym przykładem. To mi przypomniało cwaniactwo piłkarskie . To, ze o ironio jest to moj jeden z ulubionych zawodnikow dodatkowo mnie zobolało , bo psychofanem nikogo nigdy nie byłem. Sedzia  wznowił to od stojki ,co jest tak niedorzeczne ,ze  trudno przejsc nad tym do porządku. Problem jest przez to wiekszy- sedziowie wypaczaja czasem walki , ktore są o wiele trudniejsze dla nich do sędziowania  poprzez odbywanie sie ich na tym debilnym luznym ringu.

  Jesli chodzi o Wisniewskiego , Rozala i Pudziana to słowa Franka oddają idealnie  tę cała sytuacje. Miny ludzi w barze mojego kolegi , duuzej grupy ludzi były dziwne..po walce Pudziana klaskały moze z 3 osoby , kilkadziesiat było zdziwionych..lekko mowiac.

  Rozala lubie jako czlowieka i szanuje za to ,ze wyszeł mimo wirusa , ktory go prawie polozył. Nie jego tez winą jest to ze dostał dilera na walke. W razie kontuzji Le Bannera powinno byc jakies planowane dobre zastepstwo. O kontuzjach Francuza wiedza wszyscy , latap o lekarzach , nawet na blogach swoich widac było ze co rusz co tam  ma . TA walka zniesmaczyła kazdego – glownie inedzielnych fanow. Pani Guzowska dobitnie i inteligietnie powiedziała co o tym mysli ,a to raczej niedzielny fan mma. Pomyslcie co mysleli ludzie ogladajacy np z innych krajow- prawdziwi kibice mma. Ja  wiedziałme kim jest RG ale myslalem, ze moze interes mu nie idzie i on naprawde sie przygotowywał .Po walce facet powiedział ze WCALE sie nie przygotowywał do tego starcia…

  Tak samo do Kamila Walusia – to nie chlopa wina ,ze walka została zatrzymana- zreszta mało kto zauwazył PRZEWALE w walce Karola z Knothem, a nagle wszyscy zalują Wisniewskiego. To akurat Bagi mogł zatrzymac i nie musiał . wisniewski jest tak słaby ,ze nic by to nie zmieniło .Jestem zdania ,ze w przypadku normalnej walki byłoby to wypaczenie i nie obejrzelibysmy wielu wspaniałych historycznych juz walk MMA gdyby sedziowie tak zatrzymywali. Biorac jednak pod uwage fakt ,iz Bagi zdawał sobie sprawe z poziomu Jacka , nic złego sie nie stało. 

  Mariusz dostał gostka ,ktory własciwie był/jest takim Najmanem ,tyle ze amerykanskim. Nikt mi nie zarzuci ,ze mowie to teraz ,bvo pierwszego dnia kiedy oglosili to zestawienie  pisałem to samo. Jak facet ma mistrzowska klase w Sambo  i braz w BJJ to ja jestem Kaczka.

  Chyba ze….ale nie chce mi sie w to wierzyc…chociaz Evangelista -jesli mierzyc Setha  tylko miarą po tym co było  już po pamietnej walce z FErgusonem to moze widzielismy jego odpowiednik wczoraj….w main evencie…:(

 55. Brock, Kongo, Edgar

  no stary, kiedy oni dostawali cios który ich mroczył to albo szli w nogi albo się kręcili albo na ślepo walili cepy a nie zrobili tak jak Wiśniewski, który jak to napisał GLF w innym temacie skulił się do pozycji embrionalnej i czekał na niewiadomo na co. W sytuacji gdy zawodnik  w ogóle nie odpowiada albo przynajmniej nie stara się unikać ciosów sędzia ma prawo przerwać walke. Tu co prawda Bagi zrobił to za wcześnie ale nie jest to żaden kardynalny błąd bo mógł poczekać te 5 sekund i by to wyglądało tak samo. Podobne przerwanie było w walce Pudziana, Piliafas tylko zakrył twarz rękoma i tyle. A czy te ciosy naprawde coś mu zrobiły ? Czy był znokautowany ? Czy tracił przytomność ? Nie, po prostu nie odpowiadał.

  Co innego gdy zawodnik dostaje, ale stara się żeby nie zostać dobitym i nagle wraca a co innego gdy zawodnik nie robi kompletnie nic.
  „1. Kobiety są bardziej mściwe, zawistne i perfidne od facetów.
  2. Do końca życia będę samotny, za dużo na świecie kurestwa.” – M.Noonan

 56. Waluś powinien dostać kogoś kto jest zawodnikiem MMA z prawdziwego zdarzenia, kogoś kto ma doświadczenie (z resztą wszyscy wiemy o co chodzi ) i udowodnić swą wartość . Dziękuje. Dobranoc :))

 57. Evangelista w pełni zgadzam się z tym co napisałeś. Nie ma tu żadnego pojazdu, tylko racjonalnie przedstawione fakty. W zupełności jeden Pudzian na gale wystarczy. Nie mam problemu z zapłaceniem 30zł cztery razy do roku, ale oczekiwałbym skrócenia tych przerw i dołożenia dwóch walk na zasadzie undercardu dla mniej znanych zawodników i wcale nie będzie ich to dużo kosztować.

 58. Noodles -> Nawet jeżeli Wiśnia tylko zakrywał twarz, to dla mnie nadal robił to na tyle inteligentnie, że miał pełne prawo kontynuować pojedynek. Nie chcę przypominać, że w takich przypadkach istnieje komenda sędziego do zawodnika, by zaczął się bronić, albo przerywa walkę. „You got to fight back Wiśnia”. Oczywiście, że decyzja nie była AŻ tak kontrowersyjna, ale szansę zawodnik ten powinien dostać taką jak wszyscy inni. Już nawet nie musi chodzić o tego nieszczęsnego Jacka, który nawet nie miał czasu na to by wejść w nogi czy zrobić jakąś reakcję, którą Ty oczekujesz, ale o ogólnie o to, że podobnych wpadek jest kilka co galę. Człowiek, który nie dostał więcej niż jeden cios na głowę, który normalnie staje i już w czasie interwencji krzyczy „NIE, nie!” nie kwalifikuje się pod TKO. Odnoszę wrażenie, że na sędziów działa to, że przeciwnik zrobi szybki wiatrak trafiając na chybił-trafił, a wyobraźnia robi swoje.

 59. na samym poczatku chcialbym bardzo podziekowac Rafalowi Moksowi i Borysowi Mankowskiemu za tyle emocji i walke na swiatowym poziomie – jestem pelen podziwu .
  Sama gala , podczas ogladania wzbudzila tyle emocji we mnie co mieszanie makaronu w rondlu zeby nie „przywarl” aczkolwiek 2 walki byly emocjonujace na tyle zebym wysiedzial cala gale przed monitorem .
  Zawsze nalezalem do zwolennikow ringu w sportach w alki[ jestem kibicem od parwie 20 lat ] ale zmieniam powoli zdanie poniewaz zawodnicy „zaczynaja to wykozystywac” w taki sposob ze powoli zaczynam zmieniac zdanie .
  Niestety Janek Blachowicz poraz kolejny mnie zawiodl swoja kondycja , technika , jezeli to wina kolan – wylecz i pozniej walcz .
  Ciesze sie , ze Pudzian wygral , widze ze nabral odrobine ” pewnosci podczas walki ” i potrafi planowac akcje .
  KArol Bedorf z takimi warunkami fizycznymi wedlug mnie wypad bardzo slabo a o kondycji na kika minut juz nie mowie .
  Marcin Rozalski – niech pzrestanie udawac zawodnika mma .
  Bagi popelnia zaduzo bledow – osobiscie nie chce go widziec jako sedzie w tym sporcie , podnoszenie do stojki / przerywanie akcji , zla decyzja odnoscie WIsniewskiego trzeba byc slepym zeby tego nie stwierdzic .
  Co do Wisniewskiego to nie wiem kogo on tak bil ale kazdy amator bokserki by go zalatwil na pierwszym „counterze” jezeli wogole by sie zdecydowal Wisnia wyprowadzic strzal .
  Jak dla mnie przygoda z KSW jest poniekad skonczona , szkoda czasu .

 60. Dobry artykuł, chociaż Pudziana aż tak bym się nie czepiał bo robi jakieś tam postępy, mniejsze czy większe ale robi. Może kiedyś da dobrą walkę, ale musi wracać do ATT

 61. @ Evangelista GRATULUJE, sam bym tego lepiej nie napisał i dobrze że zwracasz uwagę na to co słuszne.

  Mam nadzieje że dotrze to do Panów K&L że nie jest to hejt a zdrowy rozsądek kibiców którzy chcą wyższej jakości.

  Pozdrawiam!

 62. Albo Pudzania dawać jakieś dwie, trzy walki wcześniej, a nie jako walka wieczoru.

 63. Gala z taką ilością walk w wadze ciężkiej nie mogła być efektowna , podobnie było na KSW12 . Na szczescie na następnej gali będzie dużo ,,lżej" więc i  fajerwerków powinno byc więcej. 

 64. @Ewangelista

  Tak samo nie chodzi o to, żeby oglądać jak jeden okłada drugiego podczas gdy ten zwija się w kulkę i czeka na nie wiadomo co. Wolę aby tak reagował sędzia niż czekał aż Wiśnia zmieni stan skupienia i rozleje się na ringu.

  Jak pisał Noodles „Co innego gdy zawodnik dostaje, ale stara się żeby nie zostać dobitym i nagle wraca a co innego gdy zawodnik nie robi kompletnie nic.”

  A jestem pewien, że gdyby była walka puszczona dalej i Waluś następną serią by skasował przeciwnika to byłaby ta krytyka, że sędzia nie reagował. To jest taka sama sytuacja jak walka Pudzianowskiego – skoro wygrał to Grek był lamusem, ale jakby przegrał to by było, że wreszcie dostał kogoś porządnego kto pokazał Mariuszowi gdzie jego miejsce.

  Nie ma sensu tutaj dyskutować jeżeli nie ma między nami czegoś do picia. Ja mam swoje zdanie ty swoje i raczej się nie przekonamy nawzajem. Uścinąłbym ci dłoń ale za mały mam zasięg ^^

 65. Nikt nie zwrócił na to uwagi, albo ja się przesłyszałem…. podczas prezentacji sędziów jako czasowy przedstawiony został A. Chmielewski…. no i przyjrzyjcie się jak ten czas „wyglądał” w walce Anzora z Reedem. W pierwszej rundzie Bagiński nie dosłyszał gongu, zaś po drugiej walka trwała ponad 5minut….. jakieś kilkanaście sekund dłużej, tak, jakby to był specjalnie czas dla Anzora

 66. 100% popieram autora tego tekstu! Śmieszą mnie wszyscy, którzy popierają decyzję sędziego o przerwaniu walki Walusia z Wiśniewskim! Przerwanie nie miało wiele wspólnego z sytuacją w ringu i było mega asekuracyjne(poziom amatorski). Takie akcje niszczą widowisko. Jeżeli walki mają być przerywane w takich sytuacjach, to może takiego Wiśniewskiego powinni wypuszczać w komplecie ochraniaczy z zamkniętym kaskiem! A co by było, jakby sędzia zareagował tak asekuracyjnie w walce Kong ovs. Barry? Dupa blada!

 67. Po podniesieniu Karola do stójki po udanej akcji Knothe takież samo było moje pierwsze skojarzenie… PRZEWAŁ! Ale przecież sędzia Tomasz Bronder już wiele razy zdążył nas do tego przyzwyczaić, wyraźnie drukuje na korzyść określonych zawodników, co na KSW 20 wyjątkiem nie było. I takich właśnie sędziów należy eliminować… świat przecież patrzy. Myślicie że na KSW wystąpi jeszcze kiedykolwiek jakiś Japończyk? Mocno wątpię, bo to bardzo honorowi ludzie. Wpadkę Bagiego z Wiśnią nazwałbym za to trzeciorzędną, kolejne kilka-kilkanaście sekund nic by nie zmieniło. Natomiast IMHO Bagi ewidentnie się podłożył po walce Pudzian-Thompson. Ciekawe tylko za ile:)

 68. wg mnie Bagi nie przerwał za wcześnie, a przemawia za tym do mnie kilka powodów. Po pierwsze Wiśniewski został trafiony w głowę prawym sierpem i po tym uderzeniu padł na ring, nie potknął się ani nie pośliznął – doznał knockdownu, po którym padł do „pozycji embrionalnej” jak ktoś wcześniej dobrze zauważył, nie bronił się, nie zmieniał pozycji, po czym otrzymał przynajmniej jeden mocny cios w parterze (ja widziałem mocny podbródek tuż przed przerwaniem), to była podstawa do przerwania. Po drugie Bagi jest trenerem od wielu lat, walczył wiele, wychował wielu, wiem, że uczestniczy aktywnie w sparingach ze swoimi zawodnikami, zapewne „sędziuje” większość nich i wie kiedy należy przerwać walkę, aby nie narażać nikogo na poważne niekiedy konsekwencje grubego KO, a wiadomo, że mocne high-kicki, gnp czy skrętówki są cały czas w użyciu przy sparowaniu na takim poziomie. Po trzecie Wiśnia po walce powiedział, że nie znał zasad walki, także i to może tłumaczyć jego zdziwienie.

  Co do Bagiego i podnoszenia do stójki – wg mnie to nie żadne widzimisie Bagiego, tylko wytyczne od K&L, aby „młócka” w stójce bardziej zapadła w pamięć niedzielnemu fanowi mma, niż „przytulanie się” w parterze. I tyle na temat sędziowania.

  Porównanie walk Lesnara czy Edgara o pas UFC do walki trenującego od 3 miesięcy Wiśni, to z całym szacunkiem, nie istnieje 🙂

  Jeśli chodzi o same walki, to oczywiście największe wrażenie zrobiła na mnie walka Borysa z Kultim. Dali zajefajny pokaz mma 😀 Aż ciężko uwierzyć, że dobre ziomki dały najlepszą wojnę na KSW 20. To tylko pokazuje, jak niewielu fajterów trzyma poziom w Kejesdablju. Borys nie chcial za dużo obalać i ryzykować walki w parterze z Rafałem, nie dziwi mnie też, że Kulti wyjątkowo nie szedł do skrętówki, myśle, że to jedyne czego nie zrobił w tej walce, ogólnie jestem mega pozytywnie zaskoczony tym pojedynkiem.
  Anzor z Reedem również dali ładną walkę, brawa dla Anzora, widać, że ma szanse wyrosnąć na niezłego kota 🙂
  Różal i Glunder to flaki z olejem, tak jak się wcześniej spodziewałem. Ja chcę oglądać techniczną walkę, a nie cepeliade jak spod baru Mietka. Takie troche „chybił-trafił”. W Polsce są setki ludzi, którzy rozjechaliby, za przeproszeniem, obydwu fighterów czy w stójce, czy w parterze.
  Karol vs Karl 🙂 po kilku intensywnych wymianach w 1 i 2 rundzie tempo sie „zwolniło”, ale to waga ciężka, także jestem w stanie uwierzyć w ich zmęczenie.
  Janek vs Alexander, nie wiadomo w koncu jak tymi Janka więzadłami, jeśli miał naprawdę naderwane i z nimi walczył, to dał dobrą walkę.
  Mario vs Piliafas, tutaj wyjątkowo Pudzian wyglądał, jakby w koncu przemyślał trochę i postawił na jakąs taktykę. Podobało mi się jak nigdy, choć zakończenie u mnie też wywołało chwile niedowierzania.

 69. Co do klatki.

  Czy są jakieś normy na grubość lin i zagęszczenia siatek? Wydaje mi się że nie ma. Ciekawym rozwiązaniem byłoby, gdyby KSW wypracowało własny styl klatki.

  – po pierwsze. Klatka nie musi być czarna, może być biała. Nawiązanie do Pride pozostaje.

  – po drugie. Jeśli nie ma norm na grubość lin, dlaczego ich nie skurczyć? Nie wierzę że z punktu widzenia technicznego nie da się zrobić cieńszych link przy zachowaniu bezpieczeństwa zawodników i stabilności konstrukcji. To będzie odpowiedź na problemy z widocznością w pierwszych rzędach (o ile taki problem rzeczywiście jest, nie widziałem live). Być może nawet udałoby się choćby o kilka procent zmniejszyć gęstość siatek

 70. @adrianz

  Dłuższa runda była spowodowana niezatrzymaniem zegaru telewizyjnego podczas przerwy po kopnieciu Anzora. 
  winter is coming

 71. nie wiadomo w koncu jak tymi Janka więzadłami, jeśli miał naprawdę naderwane i z nimi walczył

  Janek mówił w wywiadzie, ze zerwane a nie naderwane. 

 72. Co do Bagiego i podnoszenia do stójki — wg mnie to nie żadne widzimisie Bagiego, tylko wytyczne od K&L, aby „młócka” w stójce bardziej zapadła w pamięć niedzielnemu fanowi mma, niż „przytulanie się” w parterze. I tyle na temat sędziowania.

   

  To w walce Rozala powinni rozrywac ten klincz wczesniej.

 73. obejrzalem wczorajsza gale na ipli i stwierdzam, ze byla to najlepsza gala ksw pod wzgledem sportowym jaka do tej pory widzialem. wszyscy przeciwnicy polakow przyjechali do polski przygotowani i bylo widac, ze walczyli z pelnym zaangazowaniem stawiajac naszym twarde warunki (co do tej pory nie zawsze bylo oczywistoscia).
  oprocz tego wlodarze ksw bardzo pozytywnie zaskoczyli mnie ogloszeniem podczas gali o zatrudnieniu pawla nastulii. ciesze sie niesamowicie, ze bedziemy mogli zobaczyc zywa legende polskiej sceny sztuk walki na ringu ksw podczas nastepnego iwentu. szkoda, ze tak pozno, ale lepiej pozno niz wcale… ciekaw jestem jak zaplanowali jego droge w ksw i czy zestawia go od razu z pudzianem.. taki pojedynek sprzedal by sie byc moze nawet lepiej niz pierwsza potyczka pudziana z nejmanem.
  walka wieczoru to jak dla mnie borys vs kulturysta, chociaz wszystkie trzymaly w napieciu.
  podsumowujac nie zaluje wydania 30 plnow (chociaz jakosc transmisji na ipli jak zwykle pozostawila wiele do zyczenia). czas trwania gali byl optymalny, choc wolalbym jedna walke wiecej na rzecz przydlugich przerw.. nie przeszkadza mi nawet brak jeroma. mysle, ze walka z nim nie wygladalaby lepiej, niz ta rozala z glunderem. le banner to juz niestety nie ten sam typ, co przed 10cioma laty..
  oby tak dalej panowie lewandowski i kawulski!

 74. Klatka jak najbardziej.
  Co do Kevina Fergusona to jestem zdania,że to jednak nie to samo co Pudzian czy Różal-braki parterowe i zapaśnicze jednak nadrabiał bazą bokserską,a poza tym to bardzo sympatyczny fighter i chętnie bym go zobaczył w następnym starciu z Pudzillą.
  Bagi mógł faktycznie minimalnie dłużej poczekać na przerwanie ale pretensji na pewno do niego o to mieć nie można,w niektórych sytuacjach faktycznie za szybko walka wracała do stójki-ale to nie wiem kto sędziował.
  Ogólnie ta walka w linach najbardziej doskwiera-niech zrobią jakąś oryginalną klatkę(każda organizacja ma jakiś patent(np.Bellator:okrągła).

 75. ciesze sie niesamowicie, ze bedziemy mogli zobaczyc zywa legende polskiej sceny sztuk walki na ringu ksw podczas nastepnego iwentu

  Paweł będzie dopiero na KSW 22 i nie będzie walczył z Pudzianem. Pierwsza walka niewiadoma, druga z Bedorfem.

 76. @shogunteam

  Nastula na pewnie nie zawalczy z Pudzianem w pierwszej walce i nie wiadomo czy w ogóle. Martin mówił w wywiadzie, że na 2 walkę jest brany pod uwagę Bedorf.
  EDIT:
  słaby refleks, Grzechu szybszy;)
  „Zawodnik wygląda jak świniak w rzeźni, a sędzia mówi, że wszystko w porządku”

 77. Martin przesadził z tym że Nastek by zniszczył Pudziana tym bardziej że Pudzian zrobił spory postęp a Nastek już jest dosc wiekowy 

 78. @up

  może by nie zniszczył Pudziana, ale na pewno by go pokonał mimo swojego wieku..

 79. Bardzo podoba mi się punkt pierwszy, czyli analiza sędziowania; 100% racji. Mam nadzieję, że wobec pana Bagińskiego zostaną wyciągnięte poważne konsekwencje dyscyplinarne.

  Natomiast jeśli chodzi o Glundera małe sprostowanie – nie walczył od trzech lat, ale w formule MMA, przez ten czas toczył boje w kickboxingu i normalnie trenował.

 80. @MaalyAndChoody

  rozwala mnie Twój nick Laughing i do tego ustawiłeś sobie chyba fotkę Doozego (o ile się nie mylę) na awka Smile

 81. Nie zgadzam się w kwestii za szybkiego przerwania walki w przypadku Wiśniewskiego. Pudzian w parterze zadał dużo więcej ciosów zanim sędzia przerwał pojedynejk. To fakt. Różnica polega jednak na tym, że Wiśnia padł na matę po ciosie sierpowym, a Waluś skończył go kilkoma ciosami w parterze przy braku odpowiedzi rywala. To co innego niż sprowadzenie i ciosy w parterze.

 82. Genialny art zepsuty przez niepotrzebny ostatni akapit….
  Pilifas….- jezu…co to było/? kto to jest/był?
  Klatka alby wyp*&(
  Borys i Moks uratowali ten cyrk. Reszta nie ma żadnego znaczenia.

 83. Ten cios sierpowy zaledwie drasnął Wiśniewskiego. Ten upadł raczej po nieudolnej próbie odchylenia się do tyłu, co pokazuje jedynie jego pięcioletnie przygotowanie bokserskie 😀

 84. Bez argumentów i wywodów, bom zmęczony po całodniowej podróży: 20 to najsłabsza gala KSW jaką widziałem. Absolutnie nie warta tych 30 PLN, które na nią wydałem. Poziom trzymały tylko dwie walki na siedem (każdy wie które). Jedyny pozytyw dla mnie jest taki, że dostałem nauczkę -> więcej PPV z KSW nie kupować. Płynie z tego wszystkiego jeszcze taka prosta lekcja dla panów K&L: jak się chce z powodzeniem sprzedawać produkt, to trzeba zadbać o jego jakość. Niby oczywiste, a jednak Wam umknęło.

 85. Może nie będę stronniczy bo jestem podopiecznym Bagiego, ale nawet jak chciałeś zwrócić uwagę na słabe sędziowanie to przyczepiłeś się strasznie do Niego. Piszesz, że go szanujesz, a podkreślasz błąd, który NIE JEST wynikiem SŁABEGO SĘDZIOWANIA w PL, tylko słabej ORGANIZACJI SĘDZIOWANIA którą już KSW poprawiło. Nie popełnił błędu w ocenie walki tylko podana została zła karteczka! Czy to jest równoważne ze słabym sędziowaniem Piotra Bagińskiego? Jak nie umiesz ubrać w słowa tego co chcesz powiedzieć to najlepiej wcale nie poruszaj takich tematów. Co do „zbyt wczesnego” przerwania walki Waluś-Wiśnia, to zrobił prawidłowo. Myślisz, że jak zawodnik 10 sekund zasłania się gardą i nic nie próbuje zrobić aby odwrócić sytuację na swoją korzyść, nagle przez kolejne 3-4sek by coś zrobił? Z tego co mówisz trenujesz bjj, mma na pewno też czasem skubniesz, a więc powinieneś z doświadczenia wiedzieć, że pod gradem ciosów, nawet na garde, które odczuwasz o te 20-30% słabiej nawet w te 5 sekund dłużej nic byś nie zrobił.

 86. Jeszcze jedno! Może to podczas walki Pudziana sędzia popełnił błąd? Skoro pozwolił oddać aż 52 ciosy na garde rywala?!Wall Nawet jeżeli masz rację co do minilanie zbyt wczesnego przerwania, to przy następnym artykule postaraj się podać chociaż 3-4 pomyłki różnych sędziów (a były gorze niż te Bagiego), bo tu wygląda jakbyś go "szanował" tylko dlatgo bo to ładnie brzmi. Reszta artykułu? Zgadzam się w 100%Smile

 87. WG shogunteam to była najlepsza gala KSW w historii…..dla mnie najgorsza…wiekszosc tez tak sądzi. Shogun na ilu KSW byłes ,ze te uwazasz za najlepszą?

 88. DejvBT -> Nie dziesięć sekund, a pięć-sześć był obijany i mam pytanie: dlaczego odbierasz człowiekowi szansę na odzyskanie wigoru? Mało było walk, które odwracały się po przetrzymaniu tych ciosów na gardę? Sędziowanie nie polega na zgadywaniu „aha, ten zawodnik nic nie umie, więc już i tak z tego nie wyjdzie”, tylko na dawaniu równych szans każdemu kto wejdzie do oktagonu.

  Specjalnie dałem porównanie do Pudzianowskiego, by każdy sobie zobrazował to. Mariusz zadaje pięćdziesiąt dwa ciosy (liczone) na przeciwnika, który właśnie nie broni się inteligentnie. Natomiast Waluś zadaje osiem, z czego dwa może dochodzą do opierającego się na rekach przeciwnika, który jest świadomy i nawet prostuje rękę w celu obrony przed ciosami, vide: kontaktuje jeszcze doskonale o czym świadczą jego sprzeciwy. Wiem, że przeciwnik nie musi być martwy, by nastąpiło przerwanie, znam przepisy i przesłanki, które mogą sugerować sędziemu, że warto wkroczyć i zainterweniować. Domyślam się natomiast, że w tym przypadku przerwanie nastąpiło tylko dlatego, że to walczył amator, były piłkarz i osoba, której jakby bano się dać pełnej szansy na obicie twarzy, tak jak należy się każdemu wchodzącemu do ringu/klatki.

  Osobiście moim najgorszym koszmarem byłoby to gdyby sędzia przerwał moją walkę tylko z powodu wiatraku przeciwnika. Jestem przeciwny delikatnemu sędziowaniu i w teorii i w praktyce. Jeżeli Tobie to nie przeszkadza, to Twoja opinia i masz do niej prawo.

  A co do wcześniejszego zarzutu, to nie napisałem, że to wina Bagiego. Napisałem, że przez tę sytuację (i wiele innych), stał się symbolem niezbyt dobrego sędziowania na polskich galach. Nawet jeżeli to nie jego wina, to jego nazwisko będzie kojarzone z tą pomyłką. Prawda to czy fałsz?

  DejvBT -> nie moim celem jest szykanowanie Piotra. Mógłbym napisać nazwiska innych sędziów i ich błędy i chyba będę następny raz to robił. Jednak tutaj chciałem po prostu zaznaczyć, że najbardziej widoczny na KSW 20 był jednak Bagi i swoją charakterystyczną osobą niestety wpisał się kanon złego sędziowania. Nie mówię, że jest najgorszy, bo są ludzie popełniający o wiele większe błędy. Może rzeczywiście niefortunnie to napisałem, zmienię to na wszelki wypadek, bo widzę, że nie jest to tak odbierane jak tego chciałem.

 89. „Z całą pewnością kupię kolejną subskrypcję PPV i zachęcał będę każdego do tego, bo wiem ile sport może na tym zyskać (wbrew pozorom nie tylko kieszenie organizatorów zyskują)”
  Bzdura!! Cytat Rossa Greenburga, szefa działu sportowego HBO czyli chuba lidera jeżeli chodzi o ppv:
  „Nie powiem, że pay per view ratuje sport, bo tak nie jest. Pay per view zabija sport bo ogranicza oglądalność. Musimy jednak robić pay per view bo zawodnicy i promotorzy chcą większych pieniędzy. Jeśli my tego nie będziemy robić to będzie to robił ktoś inny”

  Co do sędziowania zupełnie się zgadzam i w większości jeżeli chodzi o freak fighty, ale co do ringu to akurat mam zupełnie inne zdanie. W Pride był ring i jakos to nie przeszkadzało zbytnio. Jak dla mnie ring to taka specyfika KSW i mi zawsze miło sie ogląda dla odmiany walkę w ringu zamiast klatki. Poza tym jest to już taka tradycja i specyfika KSW, która wyróżnia ją od innych organizacji.

 90. W Pride był ring i jakos to nie przeszkadzało zbytnio.

  Tylko sędzia musiał ciągnąć zawodników przez połowie ringu za rękę czy nogę Laughing

 91. DejvBT -> Masz rację jednak. Wyrzuciłem zdanie o Piotrze Bagińskim i wstawiłem ogół. Nie zasłużył, bym stawiał go jako wzór złego sędziowania. Sprawdź teraz punkt pierwszy mego wywodu.

  Pozdrawiam.

 92. Ja tak teraz się zastanawiam, co by powiedzieli Ci forumowicze, którzy tak tutaj chwalili Walusia, pisali jaki to utalentowany nie jest. Albo redaktorzy, którzy nie wiem skąd zdobyli informacje o ogromnym potencjale Piliafasa i skazali Pudzianowskiego na porażkę przez tko czy poddanie w rundzie pierwszej, gdyż wrócił do „złych nawyków” treningowych. Co Waluś pokazał i gdzie ten talent? Talentem jest taki Anzor, który jest niezwykle kreatywny. Waluś nie pokazał nic. Przeczytałem wszystkie komentarze pod tym świetnym artykułem i wiele z nich jest śmiechu warte. Może na streamach nie było widać, ale walka była przerwana za wcześnie. Ciosy na rękawice, fakt Wiśniewski się nie bronił, bo nawet nie zdążył nic zrobić, gdyż walka została przerwana. Z całym szacunkiem dla Walusia, ale nie wróżę mu kariery w mma, chyba że weźmie się za porządny trening bo póki co tylko o nim mówi w wywiadach. Czy z którymkolwiek z ciężkich na kontrakcie z KSW lub z pośród tych, którzy się pojawiali ostatnio na galach Waluś miał by szansę? Po tym co widziałem, to śmiało twierdzę, że nie. Nie miał by ich z Pudzianem, nie miał by z innymi. „Największe wyzwanie Pudziana” okazało się najwiekszym dla potrzeb reklamy ppv. Nie wiem skąd redakcja, użytkownicy mieli informację o tych wielkich umiejętnościach tego Piliafasa?!

 93. Wszyscy ktorzy porownuja przerwanie u Wiśniewskiego i u Greka: Wiśnia w parterze znalazl sie po ciosie a nie po obaleniu. Feel the difference?

 94. cześć
  Część dotycząca walk jest trochę nie jasna.
  Piszesz że skończmy z Pudzianami.
  Pudzian nie jest Marcinem Najmanem, a trenuje ,stara się , a o ostatnim jego przeciwniku sami (MMAROCKS) pisaliście że to jest dobre posunięcie i sportowy krok w przód dla mario więc o co kaman? Szalony Grek padł w 1 rundzie wbrew założeniom MMAROCKS i teraz Pudzian i ta walka jest „be”?
  nie wymagajmy aby dostał od razu kogoś z pierwszej 20 lub prezentował poziom Fedora po 3 latach treningów.
  Facet się rozwija sportowo a co najważniejsze rozpędził ten cały wózek MMA i nadal przyciąga cały czas rzesze widzów.
  Nie chcę tu stać murem za Pudzianowskim, a po prostu takie są fakty.
  Niestety KSW to nie UFC które może pozwolić sobie na rezygnację z zawodników typu Lesnar czy Kimbo.

  pozdrawiam

 95. Ja z kolei nie rozumiem Twojego komentarza. W tekście umieściłem zupełnie inne zarzuty wobec Pudzianowskiego. Nigdzie nie napisałem, by z nim skończyć. Napisałem za to, że z marketingowego punktu widzenia jest to Polski Kimbo. To co dzieje się na KSW naprawdę przypomina to co działo się w EliteXC.

 96. Cała gala nie powaliła na kolana, nie ma co się oszukiwać. Na wielki plus walka Moks-Mańkowski, znowu świetnie się oglądało Anzora, pozytywnie zaskoczył Pudzian, reszta wyglądała dosyć przeciętnie. Solidne MMA bez fajerwerków pomieszane z freak show.

  Walki Waluś-Wiśniewski nie chce mi się komentować, bo nie warto. Jeden zawodnik słabszy od drugiego. Błąd Bagiego, który jednak nie wypaczył wyniku walki.

  Walka Różala to była młócka. Zdania co do tego, że on nie podnosi poziomu gal KSW nie zmienie. Super, że dołożył w tej walce do tego charakter, wyszedł mega osłabiony ale wygrał, za to brawa. Jego miejsce na rozpiskach KSW powinien zająć jakiś młody talent. Przykład Anzora pokazuje, że jak ktoś ma umięjętności, do tego walczy efektownie to nie musi mieć 1521 dziar i być satanistą aby wzbudzić zainteresowanie widzów.

  Bedorf bez szału ale to nigdy nie był i już chyba nie będzie zawodnik, przy którego walkach podnosi się ciśnienie. Niech pokonuje kolejne szczeble, taki rywal jakiego dostał odpowiadał jego potencjałowi. Ciekawy jestem jak dalej ułożą mu karierę K&L.

  To w jaki sposób Pudzian walczył zaskoczyłby mnie nawet gdybym nie słuchał wcześniej Escobara i kolegów 😀 Zasugerowałem się tym co mówiliście, byłem lekko w szoku, jak bardzo przeceniliście umiejętności Greka.

  Występ Janka chciałem określić jako przeciętny, byłem rozczarowany. Później się dowiedziałem, że walczył tak naprawdę na jednej nodze. Napisze jedno – Big up Johnny !

  Anzor po raz kolejny pokazał, że warto w niego inwestować mega środki. Tego chłopaka trzeba ustawiać wyżej w rozpiskach, niech coraz więcej ludzi widzi w nim produkt flagowy KSW ! Aktualnie trudniej dostrzec większy talent w polskim MMA.

  O walce Moks-Mańkowski jedno zdanie. To była obok Materla-Silva najlepsza walka w tym roku oraz jedna z najlepszych jakie widziałem w historii KSW, szacun dla obu fighterów.

 97. …ok ale napisałeś że sytuacja ta zaczyna irytować oraz przytoczyłeś cytat Mira że w ten sposób organizacja cofa się w rozwoju więc może powinienem przy moim stwierdzeniu
  „Piszesz że skończmy z Pudzianami.” po prostu postawić znak zapytania?
  bo nie rozumiem do czego zmierzasz, aby KSW pozbyło się pudziana? aby dało mu zawodnika z pierwszej 10 światowej czy aby jak w matrixie wczytac Mariuszowi umiejętności fedora?

 98. Do niczego nie zmierzam. Po prostu daję opinię, iż obecna sytuacja w KSW z Pudzianowskim przypomina tą, która była w 2008 roku w organizacji EliteXC. Jednak jeżeli muszę rozwinąć swoją myśl, to najbardziej skłaniam się ku temu, że pojedynków na takim poziomie było na tej gali za dużo. No bo nie oszukujmy się, dla nas – fanów MMA z dziada pradziada – takie walki nie są interesujące i choć promują one sport i robią dużo dobrego, to pozostawiają pewien niesmak i poczucie niesprawiedliwości, vide: main eventy. A z cytatem Mira chodzi o to, że w dobie dzisiejszych perspektywicznych zawodników czy choćby tych walczących na mniejszych galach, te trzy pojedynki które widzieliśmy z okazji KSW 20 cofają tę organizację wstecz jeżeli chodzi o poziom sportowy. I sądzę, że wielu fanów się tutaj ze mną zgodzi.

 99. ZA porownywanie talentu Pudziana do Kimbo powininna byc kara finansowa na rzecz portalu, zap orownywanie Pudziana do Brocka powinna byc kara finansowa i lisc od np Tja. i kop w dupe od Escobara- lub odwrotnie jak kto lubi:)

  Kimbo ma stojke na naprawde solidnym poziomie ,boksersko rusza sie dobrze. Brock to bly mistrz HW UFC i niewatpliwie wielki talent zapasniczy i do mma- motoryczny freak. W obecnej wadze nawet siła Brocka jest wieksza niz Pudziana. Przynajmniej w martwym i przysiadzie.
  Trzy lata to nie jest malo na nauke , biorac pod uwage fakt ze cwiczy sie indywidualnie z najlepszymi trenerami , ktorzy sprowadzaja specjalnie dla ciebie sparringpartnerow i ma sie zaplecze całe . Cwiczac 3 lata dzien w dzien indywidualeni i w grupie ,majac 2-3 treinngi dziennie robi sie postep jak zwykly trenujacy chlopak muszacy godzic szkole / prace i 4-6 treningow tygodniowo robi przez 6-10 lat zaleznie od talentu.
  Ktos kto gada, ze Pudzian ma jeszcze czas ,sam nie ma pojecia ,ze jak po TRZECH KUZWA latach nie jestes na jakims tam poziomie chociaz srednim to lekko i oglednie mowiac gowno z ciebie nie zawodnik.
  Zycze Pudzianowi dobrze , pewnie jako jeden z niewielu byłem jego kibicem podczas Arnoldow i bardzo wkurzały mnie jego porazki i pozniejsze promowanie go w tv jako najsilniejszego. Niech sobie walczy w mma z Bogiem i ma zdrowie ,ale robienie z niego rozwijajacego sie talentu po tym co wyczyniał i wyczynia na ringu z przeciwnikami godnymi miejsca w sanatorium przechodzi ludzkie pojecie.
  Promował pieknie mma – tzn nie tyle promował bo to slowo ma inne znaczenie – on ROZSŁAWIŁ i szacunnek…al w chwili obecnej takie walki na pewno nie promuja mma. Tak samo jak sławny jest tomasz Karolak i AL Pacino…to aktor i to aktor…oboje w PL sławni , Karolak moze bardziej. Kogo filmy bardziej promują kino?

 100. Pomijając już fakt, bycia „Polskim Kimbo” dobrze, że Mario dostał chociaż zawodnika mniej więcej swojej klasy, bo kolejny Bob Sapp byłby bardziej żartem.

  Zaaferowany byłem walką Walusia z Wiśniewskim, ale Wiśnia to chyba bardziej street fighter niż zawodnik MMA, za stary by się zmienić. Wypadł w tej walce tragicznie.

  Różal niby spoko, poprawił na pewno swoją technikę, to dobrze.

  Klatka zdziałała by wiele dobrego.

 101. @Evangelista
  Wiem o co Ci chodziło, tylko zwracam Ci uwagę, że źle to ubrałeś w słowa;) Ja jak to czytałem miałem wrażenie jakby Bagi Ci coś zrobił, jakbyś go nie lubił, bo strasznie naciskasz na jedną osobę, a innych nazwisk, które popełniły błedy nie wymieniasz;) Każdy wie, że najlepszym rozwiażaniem jest sędzia ala MMAttack, ale to nie takie proste. Zawsze w szkole mi mówiono, że jak chcem coś podpisać argumentami to trzeba wymienić nie 2-3 przykłady a min 5. Spokojnie mógłbyś napisać: 1-walka Walusia przerwana za wcześnie, 2-walka Pudziana za późno, 3-nie pamiętam która walka, ale zbyt wczesne podnoszenie do stójki, 4- nie wystarczające moim zdaniem zwrócenie uwagi, że Pudzian bił w tył głowy około 50% ciosów (fakt nie miał jak trafić gdzie indziej, bo grek odwracał tak głowe, ale cios w tył to cios w tył niezależnie, czy któs odwaca głowe, czy trzyma ją w miejscu) 5-niezatrzymanie czasu na ostatnie 15sek bodajże 1/2 rudny (nie pamiętam tak na szybko) w walce Rafała i Borysa, gdy ten pierwszy robił akcje w parterze, a Borysowi zaplatałą się noga – perfidne odebranie okazji do spróbowania techniki, czy kilku ciosów, które mogłyby przeważyć punkcik na strone Kultiego. 6-czyżby pomyłka sędziego, czy zbieg okoliczności, że wyniki sędziów to 2x 30-28 dla Borysa i 1x30x28 dla Kultiego? Mi się zdaje, że tu padł taki sam błąd jaki popełnił Bagi w walce Thomsona, albo któryś z sędziów nie był stronniczy, bo mimo, że byłem tu za Kultim, to sam punktowałem, na koniec jedno punktowe zwycięsto Borysa;) Widzisz, wymieniłem 6 błędów pozakujących jak mamy straszne sędziowanie i nie urazłem tu ani jednego nazwiska, wypisałęm błędy kilku z nich, przedstawiając ich jako grupę sędziowską, a nie tego jednego kozła ofiarnego;) Widzisz różnice? I nie chodzi mi o ochronę decyzji Bagiego, sam bym podobnie przerwał tą walkę – widocznie też popełnił bym błąd, chodzi mi o podstawy etyki i dobrego smaku w tego typu artykułach;) PozdrawiamSmile

 102. lolo napisał:

  Co do Bagiego i podnoszenia do stójki — wg mnie to nie żadne widzimisie Bagiego, tylko wytyczne od K&L, aby „młócka” w stójce bardziej zapadła w pamięć niedzielnemu fanowi mma, niż „przytulanie się” w parterze. I tyle na temat sędziowania.

   

  W 97 % racja!

  Za mną sporo kibiców na hali, non stop marudziła, żeby już ten sędzie podnaosił walkę do stójki. Często były jakieś aluzje do 2 gejów (tak, wiem, że akutar pewnie głąby za mną siedziały (geje??) , ale jakoś mi to utkwiło w pamięci. Wielu (większość?) tak naprawdę na hali nie ma pojęcia, że jak jest pełen dosiad, to pprzerwanie walki i wznowienie od stojki, jest krzywdzące dla tego z góry (zwłaszcza, gdy faktycznie próbował zadawać ciosy mając pełen dosiad). 

  Co do walki Karola…Zastanawiał mnie 1 fakt: kopał te kolana (czym wzbudzał kolejne salwy śmiechu u gejów (patrz wyżej) i jakoś w nich nie było kompletnie siły, nic! Mógł Karla próbować obalić, nie wiem – skoczyć mu na plery, próbować dosić, bo faktycznie ten okres , gdy stał za Konthe i kopał go w dupsko, był małociekawy….

  Wiśnia wyglądał SŁA-BO! Nawet moi kumple, którzy mu kibicowali to potwierdzili. Niektóre jago akcje w stójce wyglądały jak żywcem wyjęte z szermierki. Też sądzę, że Bagi mógł jeszcze pare sekund poczekać, ale znów (na 97 %) nic to by nie zmieniło wg. mnie. Wiśnia po prostu nie ma tego instynktu. Nie wie jak się zachować po ciosach, słabe bjj mu nie pomagało. NO BO CO MIAŁ ZROBIĆ , BĘDĄC BITY Z GÓRY?? Proszę mi odpowiedzieć na to pytanie. Jego warsztat nie przewidywał odpowiedzi na to pytanie (g n p ). 

  Serio większe emocje sa  (przynajmniej nahali da się to odczuć) gdy walczy Polak vs. obcokrajowiec. Dlatego też świetna walka Moks-MAńkowski wg. mnie nie wzbudzała w kibicach takich emocji, jakie by dało zestawienie Mańkowskiego ,chociażby z Saidovem (o jego walce z Puhaką to już nawet nie wspominam – CZEKAM NA NIĄ!) . 

  Dla mnie najciekawszą walką był Aleksander-Błachowicz. Widać bylo, że to nie 2 ogóry (mam nadzieje ,że na hali ludzie tez dostrzegli tę różnicę) . Janek się starał, próbował (np. kimura, trójkąt nogami) i  faktycznie wierzyłbym z tym jego kolanem (pamiętacie, jak domel1 pisał na forum, że coś nie tak z kolanem JAnka !) 

  Galę oceniem tak 5/10 Niestety, przy tej rozpisce nie liczyłem na niec więcej niż 6/10 (więc nie było tak źle w sumie 😉  )

   

  Co do ringu/klatki: Nie siedziałem zbyt daleko, ale jakby była klatka, to chyba jeszcze częściej patrzyłbym na telebim wówczas. Oczywiście plusy przeważają za klatką, jednak ring aż tak bardzo mi nie przeszkadza. 

 103. Będąc na tej gali najbardziej irytował mnie wlasnie ring.przy walkach bedorfa i różala aż człowiek się gotował ze złości bo psuło to cale widowisko.gdy dochodziło juz do ataku na przeciwnika ten sprytnie uciekał za liny.licze ze włodarze ksw wkoncu pójdą śladem innych organizacji i walki będą toczyć się w klatce

 104. nie bylem na zadnej, do tej pory ogladalem mniej wiecej 5 na zywo (nie prowadze zadnego notesika, gdzie odnotowywalbym obejrzane gale).

 105. Panowie K&L są tak zapatrzeni i zakochani w „trupie” PRIDE że nie zauważają, że już żadna licząca się organizacja nie ma ringu. K&L bronią ringu jak niepodległości.

 106. @pitt e nie przesadzaj, Martin w video konferencji mówił, że je jak będzie potrzeba to wprowadzą oktagon. A że jest potrzeba..

 107. Chodzi raczej o to by dać mu młodego zawodnika, któremu zależy na rankingu i da z siebie wszystko by wygrać. Raczej nie umiem sobie wyobrazić Materli, Moksa, Mańkowskiego czy wielu innych zawodników by dali się tak obijać w połgardzie bez próby ucieczki.

 108. Fajna analiza, trochę zwiększyliście moje wątpliwośc co do Bagoutinova. Nie ulegałem jego "hype" w zakładach bukmacherskich na forum, jednak postanowiłem dzisiaj zagrać to za 75% stawki standardowej… i po tej analizie mam więcej wątpliwości.

  Szkoda,że nazwaliście to Czynnikiem X, bo to trochę pachnie kopiowaniem Slipmycha.

  I dlaczego pominęliscie Koscheck vs Woodley? Według Was walka nie warta obstawiania?

 109. Fajna analiza, trochę zwiększyliście moje wątpliwośc co do Bagoutinova. Nie ulegałem jego "hype" w zakładach bukmacherskich na forum, jednak postanowiłem dzisiaj zagrać to za 75% stawki standardowej… i po tej analizie mam więcej wątpliwości.

  Szkoda,że nazwaliście to Czynnikiem X, bo to trochę pachnie kopiowaniem Slipmycha.

  I dlaczego pominęliscie Koscheck vs Woodley? Według Was walka nie warta obstawiania?

 110. Nie postawię tym razem na Ruska, może i wariat z niego, ale za mały. Kasa poszła (w dużej ilości) jedynie na GSP :].

 111. Nie postawię tym razem na Ruska, może i wariat z niego, ale za mały. Kasa poszła (w dużej ilości) jedynie na GSP :].

 112. I dlaczego pominęliscie Koscheck vs Woodley? Według Was walka nie warta obstawiania?

  bo to rzut monetą?

 113. I dlaczego pominęliscie Koscheck vs Woodley? Według Was walka nie warta obstawiania?

  bo to rzut monetą?

 114. BetSafe to jakiś wasz sponsor? Nie pytam ze złośliwości tylko z ciekawości, bo już któys raz widze rózne tematy z nim związane.

 115. BetSafe to jakiś wasz sponsor? Nie pytam ze złośliwości tylko z ciekawości, bo już któys raz widze rózne tematy z nim związane.

 116. Szkoda,że nazwaliście to Czynnikiem X, bo to trochę pachnie kopiowaniem Slipmycha.

  Wy wstydu nie macie czy jak? My nazwaliśmy? Wyrażenie "Czynnik X" w tego typu analizie (dokładnie tego typu) pojawiło się na MMARocks już w 2009 roku. http://www.mmarocks.pl/lyoto-machida/pod-lupa-evans-vs-machida/ – jeżeli już kopiuję kogoś to Jakuba Bijana. Czy Drogi Hubercie teraz mam iść do analiz Slipmycha i nazwać go kserobojem wyrażeń zakorzenionych w 40 edycjach "Pod Lupą"? Nie pomyliło się Wam coś?

 117. Szkoda,że nazwaliście to Czynnikiem X, bo to trochę pachnie kopiowaniem Slipmycha.

  Wy wstydu nie macie czy jak? My nazwaliśmy? Wyrażenie "Czynnik X" w tego typu analizie (dokładnie tego typu) pojawiło się na MMARocks już w 2009 roku. http://www.mmarocks.pl/lyoto-machida/pod-lupa-evans-vs-machida/ – jeżeli już kopiuję kogoś to Jakuba Bijana. Czy Drogi Hubercie teraz mam iść do analiz Slipmycha i nazwać go kserobojem wyrażeń zakorzenionych w 40 edycjach "Pod Lupą"? Nie pomyliło się Wam coś?

 118. Ja zawsze typuję tak, że wciskam tam gdzie jest dużo PINIENDZY do wygrania i nie bardzo nawet pamiętam co obstawiłem. Potem rano wstaje i patrzę czy coś wygrałem. Zwykle nie wygrywam.

  Dżizas przecież ten Czynnik X, pochodzi od X-Factor, czyli coś eXtra. Ciężko tu mówić o zgapianiu

 119. Ja zawsze typuję tak, że wciskam tam gdzie jest dużo PINIENDZY do wygrania i nie bardzo nawet pamiętam co obstawiłem. Potem rano wstaje i patrzę czy coś wygrałem. Zwykle nie wygrywam.

  Dżizas przecież ten Czynnik X, pochodzi od X-Factor, czyli coś eXtra. Ciężko tu mówić o zgapianiu

 120. Z tym czynnkiem X – true, ktoś tu nieuważnie spoglądał na stare odcinki z serii"pod lupą", której już dawno nie widzieliśmy…

 121. Z tym czynnkiem X – true, ktoś tu nieuważnie spoglądał na stare odcinki z serii"pod lupą", której już dawno nie widzieliśmy…

 122. dlaczego pominęliscie Koscheck vs Woodley?

  Tak jak omijam szerokim łukiem kolektury Lotto, tak nie mam zamiaru inwestować swoich pieniędzy w walkę, której wynik można typować na zasadzie "chybił-trafił". Kto ma szczęście i dobrze trafi, ten będzie szczęśliwy, bo kursy na obu zawodników są dosyć ciekawe.

  Co przemawia na korzyść Woodleya?
  – świetnie wyglądał na ważeniu,
  – jest młodszy i teoretycznie powinien mieć większy głód walki,
  – powinien być minimalnie szybszy i bardziej eksplozywny.

  Atuty "Kosa":
  – lepsza kondycja,
  – większe doświadczenie.

  Obaj są zapaśnikami i obaj walczą w podobnym stylu. Prawdopodobnie skończy się decyzją po nudnej walce. Współczuje sędziom punktowym, bo niuanse mogą mieć spory wpływ na końcowy werdykt.

 123. dlaczego pominęliscie Koscheck vs Woodley?

  Tak jak omijam szerokim łukiem kolektury Lotto, tak nie mam zamiaru inwestować swoich pieniędzy w walkę, której wynik można typować na zasadzie "chybił-trafił". Kto ma szczęście i dobrze trafi, ten będzie szczęśliwy, bo kursy na obu zawodników są dosyć ciekawe.

  Co przemawia na korzyść Woodleya?
  – świetnie wyglądał na ważeniu,
  – jest młodszy i teoretycznie powinien mieć większy głód walki,
  – powinien być minimalnie szybszy i bardziej eksplozywny.

  Atuty "Kosa":
  – lepsza kondycja,
  – większe doświadczenie.

  Obaj są zapaśnikami i obaj walczą w podobnym stylu. Prawdopodobnie skończy się decyzją po nudnej walce. Współczuje sędziom punktowym, bo niuanse mogą mieć spory wpływ na końcowy werdykt.

 124. Dunham – Cerrone.

  w Cerrone wystarczy wejść niczym dzik w żołędzie, po czym zebrać krwawe żniwo

  I ja dokładnie tak uważam. Nie zgadzam się, że Guillard nie ma szklankej szczęki. Gdyby był odrobinę bardziej wytrzymały, to Cowboy leżałby nieprzytomny. Ktoś, kto tańczy po 1 ciosie od Joe Lauzona nie może mieć twardego łba. Ogólnie największym problemem Cerrone jest jego tragiczna obrona. Jeśli Dunham ruszy do ataku, bijąc w różnych płaszczyznach, to Cowboy się pogubi, poplącze i tyle z tego wyjdzie. Moim faworytem 60-40 jest Dunham. Obawiam się tego, czy sędziowie nie będą ślepi po raz kolejny (Dunham – Grant/dos Anjos), jednak uważam, że gra jest warta świeczki po takim kursie.

  A ja postawiłem na Kosa. Mam wrażenie, że Woodley jest przereklamowany przez ten knockout na Hieronie.

 125. Dunham – Cerrone.

  w Cerrone wystarczy wejść niczym dzik w żołędzie, po czym zebrać krwawe żniwo

  I ja dokładnie tak uważam. Nie zgadzam się, że Guillard nie ma szklankej szczęki. Gdyby był odrobinę bardziej wytrzymały, to Cowboy leżałby nieprzytomny. Ktoś, kto tańczy po 1 ciosie od Joe Lauzona nie może mieć twardego łba. Ogólnie największym problemem Cerrone jest jego tragiczna obrona. Jeśli Dunham ruszy do ataku, bijąc w różnych płaszczyznach, to Cowboy się pogubi, poplącze i tyle z tego wyjdzie. Moim faworytem 60-40 jest Dunham. Obawiam się tego, czy sędziowie nie będą ślepi po raz kolejny (Dunham – Grant/dos Anjos), jednak uważam, że gra jest warta świeczki po takim kursie.

  A ja postawiłem na Kosa. Mam wrażenie, że Woodley jest przereklamowany przez ten knockout na Hieronie.

 126. @Puczi

  Zgadzam się, ze "Kowboj" ma dziurawą gardę, ale… Dunham w tej materii dużo gorszy nie jest, o czym świadczy między innymi jego walka z, nomen omen, Guillardem. Evan daje się trafiać, co w połączeniu ze ślamazarnym tempem, w którym zaczyna walki może mieć spory wpływ na przebieg pojedynku. Jak ja to widzę? Walka zaczyna się cios za cios, jednak to lepszy technicznie Cerrone częściej i czyściej trafia (mam nadzieję, ze nie zapomni o swoich highkickach, bo są na prawdę wyborne). To sprawia, że rozluźnia się i bez skrępowania walczy dalej, także przyspieszenie i zwiększenie presji przez Dunhama nie będzie mu straszne. Liczę, że Donaldowi uda się urwać dwie rundy. Najbardziej obawiam się, że Evan, wbrew temu co do tej pory robił, zacznie walkę "z przytupem" od samego początku, ale jestem dobrej wiary.

 127. @Puczi

  Zgadzam się, ze "Kowboj" ma dziurawą gardę, ale… Dunham w tej materii dużo gorszy nie jest, o czym świadczy między innymi jego walka z, nomen omen, Guillardem. Evan daje się trafiać, co w połączeniu ze ślamazarnym tempem, w którym zaczyna walki może mieć spory wpływ na przebieg pojedynku. Jak ja to widzę? Walka zaczyna się cios za cios, jednak to lepszy technicznie Cerrone częściej i czyściej trafia (mam nadzieję, ze nie zapomni o swoich highkickach, bo są na prawdę wyborne). To sprawia, że rozluźnia się i bez skrępowania walczy dalej, także przyspieszenie i zwiększenie presji przez Dunhama nie będzie mu straszne. Liczę, że Donaldowi uda się urwać dwie rundy. Najbardziej obawiam się, że Evan, wbrew temu co do tej pory robił, zacznie walkę "z przytupem" od samego początku, ale jestem dobrej wiary.

 128. Nie chce się gifów szukać to trzeba po gmoszemu analizy robić robić : D Jeszcze tyle prognoz przed galą nie czytałem, nigdy : ) nie wiem czy w końcu coś w ogólę dzisiaj zagram, bo już mam mętlik w głowie absolutny:-)

 129. Nie chce się gifów szukać to trzeba po gmoszemu analizy robić robić : D Jeszcze tyle prognoz przed galą nie czytałem, nigdy : ) nie wiem czy w końcu coś w ogólę dzisiaj zagram, bo już mam mętlik w głowie absolutny:-)

 130. midern – będzie typowanie redakcji jak zawsze

  maryjan – gify dojdą, przed tym typowaniem nie starczyło już czasu no i to nowy cykl u nas więc będzie się rozwijał:)

 131. midern – będzie typowanie redakcji jak zawsze

  maryjan – gify dojdą, przed tym typowaniem nie starczyło już czasu no i to nowy cykl u nas więc będzie się rozwijał:)

 132. maryjan to tak jak ja ,niby juz zagralem ale mam chec dorzucic rorego przez dec ,ale sie zastanawiam bo mam w grze juz kupon z rorym rampage + minakov + rory do wygrania 50 moze zagrac za 50 przez dec jak wygra przez cokolwiek to maly minus a jak przez dec to spory plus :Pa jak przegra to juz dupa:):-)

  te anazlizy beda tylko UFC czy tez innych gal?

 133. Już teraz wiem, dlaczego Szady siedziałeś cicho przez ostatnie dni. Propsy za wkład 🙂

  Dobry materiał panowie. Mam nadzieję, że będzie cykliczny. Dobrze by też było, jeśli udałoby się Wam wstawiać go trochę wcześniej, niż na kilka godzin przed galą, bo wiele ludzi, ( zaliczam się do nich i ja ) nie czeka do ostatniej chwili ze względu na częste wahania kursów, co mieli postawić – postawili i tekst ten traktują bardziej jako porównanie typowań własnych z typowaniami redakcji (bądź Szadego ) niż analityczną pomoc w obstawianiu. 😉

 134. @Zychal

  Głównie UFC. Myślę, że wobec KSW też nie będziemy obojętni. 🙂

  @Pietagoras

  Ja bym wolał "wypuszczać" analizy dopiero po tym jak Betsafe poda pełną ofertę kursów na całą galę. Mamy zamiar analizować nie tylko kursy na zwycięstwo konkretnego zawodnika, ale i zakłady specjalne typu: "Rundy powyżej/poniżej" czy metody zwycięstw, a te pojawiają się na kilka dni przed galą. Przyznaję, że sobota to trochę późno, ale nieraz może się nie udać szybciej. Projekt dopiero startuje, wszystko się może pozmieniać, także wszelkie sugestie mile widziane. 🙂

 135. @Tomasz Chmura

  Spokojnie. Faktycznie, zapomniałem,że Yoshi używał tego sformułowania. Dawno nie czytałem żadnego pod lupą i to mi sie bardziej kojarzyło z analizami Slipmycha. Najmocniej przepraszam, bez zbędnych nerwów 🙂

 136. Zamiast się wykłócać, kto i co zrobił pierwszy (czy kto stoi tam, gdzie stało ZOMO), może lepiej podyskutować o najbliższej gali? 🙂

  Jest wśród czytających ktoś, kto postawił na Chaela Sonnena? Kurs 2.50 kuszący. Ja się do samego końca zastanawiałem, jednak ciągle mnie coś odciągało od tego pomysłu, a to jak Rashad wyglądał dobrze na ważeniu postawiło kropkę nad i.

 137. Ja stawiałem na Evansa, będzie górował nad Sonnenem warunkami fizycznymi, jednak to nie jest waga naszego ulubieńca, można porównać walkę JJ vs Evans i JJ vs Sonnen. Moim zdaniem Evans ma w tej walce 75% szanse na zwycięstwo.

 138. Postawiłem na wygraną Lawlera przez cokolwiek, bo wtedy nie było jeszcze kursu wygranej przez KO, gdyby był obstawiłbym go, ponieważ i moim zdaniem the Ruthless może wygrać tylko przez KO.

 139. Jeżeli to ma być początek takiej bet-miesiączki to fajna inicjatywa. Nawet z rysowaniem strzałek ala treneiro Gmoch : D No i fajnie że coraz więcej ludzi bierze się do roboty wespół, ja czasami nie dowierzam w ludzi ale tutaj zostałem nie raz zadziwony:-)

 140. Z tej gali zagrałem 3 kupny: Bagautinov – wygrana, Cerrone – wygrana, MacDonald – wygrana przez decyzję, także gala na małym plusie. Paradoksalnie, tego ostatniego kuponu byłem najbardziej pewny.

  Nie zawiodła mnie intuicja – "Kowboj" powrócił i to w świetnym stylu. Był ogień. 🙂 Mam nadzieję, że porzuci zamiary zejścia do niższej kategorii, bo w wadze lekkiej może jeszcze trochę namieszać.

  @Pietagoras

  Gratuluję trafionego Lawlera. 🙂 Kurs 4.00 – kosmos.

 141. ja gralem bagutinova na singlu

  cerone + woodley ( Szady dzieki bo mialem stawiac na dunhama)

  gsp + evans

  175 do przodu

  nie weszlo tylko rory + minakov + jaskosn z belatora

 142. Harris obstawiony mam nadzieje za Rani wygra z finem 😛

  a co do Strusa to chyba sie zgodze i postawie ta dniowke :-)kurs na matta za slaby zeby grac

 143. mysle, ze Strus zostanie zameczony na glebie

  Jest takie prawdopodobieństwo, dlatego odradzam wchodzenie w to "grubo".

  Moje kupony, które mam aktualnie w grze (wszystkie za tą samą standardową stawkę):

  Nate Diaz, kurs 2.37

  Tom Niinimaki, 2.15

  Maximo Blanco 1.58 + Abu Azaitar 1.57 = AKO 2.48

  Walter Harris, 2.75

  Piotr Strus, 2.50

 144. Moje kupony, które mam aktualnie w grze (wszystkie za tą samą standardową stawkę):

  Nate Diaz, kurs 2.37

  Tom Niinimaki, 2.15

  Maximo Blanco 1.58 + Abu Azaitar 1.57 = AKO 2.48

  Walter Harris, 2.75

  Piotr Strus, 2.50

  Cześć, dobra robota panowie, ale ogólnie znacznie bardziej podobało mi się jakbyście wrzucali typy razem ze wszystkimi w dziale zakłady bukmacherskie, jak to Szady robił wcześniej, bo niestety z kursów, które tu Szady podałeś można zagrać tak na prawdę tylko Harrisa po lepszym, reszta już gorsze. Ja jestem dopiero początkujący jeśli chodzi o mma i się nie wychylam, ale z czasem też będę próbował coś grać samodzielnie, ale na razie próbuję to co tutaj na forum wyłapie 🙂

  Nie twierdzę, że ta inicjatywa jest zła, ale wolałbym nawet krótkie opisy kilka zdań, bądź nawet bez, w dziale o zakładach, a później na przykład tak jak tu lub poprzednio przed galą, dłuższy opis, no ale pewnie traci to klimat wyczekiwania na artykuł jak byście te kilka zdań napisali wcześniej 🙂

  Pozdrawiam i powodzenia:-)

 145. Chciałem grać Raniego, ale znów masa wątpliwości po tym wpisie. Rozmyśliłem się już i chyba nie zagram ani jednego ani drugiego. Ewentualnie puszczę Maximo Blanco na singlu na tą galę, bo Maynard też się wydaje troche niepewny. Szkoda,że nie opisywaliście tej walki. Dobra robota.

 146. No, cykl jak się patrzy : ) Szady, jestem pod wrażeniem. Właściwie to jesteś żółtodziub ; ) ale profesjonalne podejście do sprawy masz bez dwóch zdań. Aż mi wstyd i chylę czoła bo mógłbyś być moją kopią, a ja jestem twoim obserwatorem:-) Do wszystkiego trzeba mieć dystans, ty go masz, masz oprócz tego jeszczę chęć zabawy, tego nie mają "zawodowcy". Tomasza Chmurę też pochwalę, ale to już jak chwalić Wołoszańskiego:-)

  🙂

 147. eee… średnio mnie te analizy przekonują…
  Dlatego postawię wg mojego przeczucia (jak to często bywa) ;D

  P.S Będzie możliwość postawienia na Grabowskiego gdzieś?

 148. @Hubi

  Starcie Diaz – Maynard w mojej ocenie jest bardzo wyrównane, dlatego przy podziale szans 50/50, kurs 2.37 wydał mi się bardziej atrakcyjny do zaryzykowania. W aktualnym 2.17 jest jeszcze "value", ale nie jest to aż taka okazja, by to proponować ludziom by obstawiali. Ja w poprzedniej, tej i kolejnych analizach polecałem i mam zamiar polecać te kursy, z których, po pierwsze – sam korzystam, a po drugie – mam spore przekonanie, że "wejdą". Tutaj te dwa warunki nie są spełnione.

  Może nie wszyscy wiedzą, ale Diaz z Maynardem spotykali się w klatce już dwukrotnie. Pierwsze ich starcie miało miejsce w półfinałach The Ultimate Fightera 5 w 2007 roku. Wtedy Maynard dominował, jednak władował się pechowo w poddanie i musiał klepać. Druga walka z 2010 roku była strasznie wyrównana i wynik tak na prawdę mógł pójść w dwie strony. Co warte odnotowania, bój toczył się w stójce. Grey prawdopodobnie bał się powtórki scenariusza z poprzedniej walki i nie odwoływał się do swoich zapasów. Czy teraz będzie podobnie? Mam taką nadzieję, bo Nate od tamtego czasu poprawił się boksersko, z kolei jego rywal sprawia wrażenie wypalonego i zmęczonego kontuzjami. Nawet jak Maynard pójdzie po obalenie to jest szansa, że znowu się właduje w poddanie. Ale jak już wielokrotnie pisałem: walka walce nierówna. Mimo, że wiemy sporo o obu fighterach, to scenariusz akurat tego starcia bardzo ciężko przewidzieć.

  Z innej strony patrząc – obaj w swoich ostatnich walkach zaprezentowali się tragicznie i cholera wie, co im teraz siedzi w głowie i z jakim nastawieniem wyjdą do tej walki. Chciałbym zaobaczyć Diaza w dyspozycji z walki z Cerrone – deklasującego rywala w stójce, w przerwach między rundami pokazującego "fucka" w stronę przeciwnika. 🙂

  @Maryjan

  [​IMG]

  🙂

 149. Wydaje mi się, że Gray jest zdecydowanym faworytem. Gdybym miał stawiać kasę na TUF 18, to zastanawiałbym się na Rakoczy po 3.00 :D.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.