fot. EH

24-26 listopada 2017r. odbyły się w Bogocie Mistrzostwa Świata Ju Jitsu. Ponad 1000 sportowców z 80 różnych krajów rywalizowało ze sobą w trzech systemach walki: Ne Waza, Duo System oraz Fighting. Tegoroczne mistrzostwa okazały się bardzo udane dla reprezentantów Polski, którzy ze stolicy Kolumbii przywieźli aż 22 medale!  

Dwudziestu trzech – właśnie tylu Polaków toczyło przez trzy dni zacięte boje z reprezentantami innych krajów. A to wszystko 2640 metrów nad poziomem morza. Niecodzienna wysokość, na której znajdowały się obiekty sportowe, nie była jednak w stanie powstrzymać naszej reprezentacji, która zaprezentowała się na bardzo wysokim poziomie.

Tomasz Knap, prezes Polskiego Związku Ju-Jitsu, ma powody do zadowolenia. Polacy zdobyli w Bogocie 22 medale – 8 złotych, 6 srebrnych i 8 brązowych. Tym samym biało-czerwoni po raz trzeci z rzędu zostali najlepszą drużyną globu! To historyczne osiągnięcie, bo jeszcze nigdy żadna reprezentacja nie ustrzeliła podobnego „hattricka” w klasyfikacji drużynowej.

Swoje tytuły mistrzów świata obronili: Anna Augustyn-Mitkowska (49 kg), Jędrzej Loska (62 kg) i Maciej Polok (69 kg) w konkurencji Ne Waza oraz Martyna Bierońska (55 kg) w fightingu. Poza wymienioną czwórką na najwyższym stopniu podium stanęli: Paweł Bańczyk (85 kg) w Ne Waza, drużyna Ne Waza oraz Dawid Karkosz (77 kg) i Mateusz Duran (94 kg) w fightingu.

Srebro zawisło na szyjach poniższych zawodników: Rafał Riss (+94 kg), Magda Giec (49 kg) i Magda Walotek (62 kg) w formule fighting oraz Karolina Zawodnik (70 kg) i Justyna Sitko (+70 kg) w formule Ne Waza. Drugie miejsce zajęli Polacy również w drużynówce tzw. mix oraz w rywalizacji zespołowej w fightingu.

Brązowymi medalistami zostali: Magda Giec (49 kg), Martyna Bierońska (55 kg), Sandra Pniak (62 kg), Karolina Zawodnik (70 kg) i 45-letni Piotr Bagiński (94 kg) – w walce parterowej (Ne Waza), Justyna Sitko (+70 kg) w fightingu oraz Martyna Wowra i Wiktoria Lechowicz w konkurencji duo-system i duo show.

Osiągnięcia naszej reprezentacji w Ju Jitsu to nie przypadek. Ci zawodnicy zawsze zostawiają  na macie serce i jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że możemy ich wspieraćpodkreśla Maciej „Alf” Glabus z firmy Extreme Hobby, która od kilku lat ubiera polską reprezentację.

27 KOMENTARZE

 1. Zajebiste sa takie informacje. Gratulacje, a szczegolnie dla Bagiego ze ma tyle sily w sobie w sumie juz nie najmlodszym wieku.

 2. Bez przesady, wszystko ma się stać dyscypliną olimpijską?  Może jeszcze przeciąganie liny, walki rycerskie i f1?  Jest jeszcze taka "dyscyplina" jak zjazdy z góry na wielkim balu w kilkunastu albo kilkudziesięciu chłopa, to też można wpychac na olimpiade 🙂

  A dla uczestników życzę dalszych sukcesów,  zostaną po raz czwarty najlepszą drużyna świata.

 3. Jest judo, są zapasy to dlaczego miałoby nie być bjj?

  Wiele dyscyplin "mniej sportowych" jest na olimpiadzie, a bjj jak najbardziej by pasowało.

 4. Ja nie mówię czy pasuje czy nie,  po prostu wkurwia mnie ten trend pchania wszystkiego na olimpiade, jednak przykład z zapasami jest nie na miejscu, bo to jedna z najstarszych dyscyplin na igrzyskach, ale rozumiem o co Ci chodzi. . Za 20 lat na igrzyskach będą same dyscypliny nie wymagające sprawności fizycznej. Jakieś pokery, bilardy, gierki komputerowe. Kurwa przecież to dramat 😀

 5. Ja nie mówię czy pasuje czy nie,  po prostu wkurwia mnie ten trend pchania wszystkiego na olimpiade, jednak przykład z zapasami jest nie na miejscu, bo to jedna z najstarszych dyscyplin na igrzyskach, ale rozumiem o co Ci chodzi. . Za 20 lat na igrzyskach będą same dyscypliny nie wymagające sprawności fizycznej. Jakieś pokery, bilardy, gierki komputerowe. Kurwa przecież to dramat 😀

  Ale co ma bjj do pokerow, bilardow i gierek komputerowych? Wiem o co ci chodzi, ale zabrzmiało to jakbyś stawial bjj w jednym szeregu że "sportami" umysłowymi

 6. Bez przesady, wszystko ma się stać dyscypliną olimpijską?  Może jeszcze przeciąganie liny, walki rycerskie i f1?  Jest jeszcze taka "dyscyplina" jak zjazdy z góry na wielkim balu w kilkunastu albo kilkudziesięciu chłopa, to też można wpychac na olimpiade 🙂

  A dla uczestników życzę dalszych sukcesów,  zostaną po raz czwarty najlepszą drużyna świata.

  Walki rycerskie jak najbardziej

 7. Ale co ma bjj do pokerow, bilardow i gierek komputerowych? Wiem o co ci chodzi, ale zabrzmiało to jakbyś stawial bjj w jednym szeregu że "sportami" umysłowymi

  W tej wypowiedzi która zacytowales nie ma słowa o JJ z mojej strony.

 8. W tej wypowiedzi która zacytowales nie ma słowa o JJ z mojej strony.

  No tak, ale @Baddream napisał, że fajnie gdyby bjj było dyscyplina olimpijska i do tej wypowiedzi się odniosłes 😀

 9. No i pięknie. Jakby kiedyś bjj stało się dyscyplina olimpijską  t mógłby być sport (prawie) narodowy.

  Będzie! 🙂 Ju-Jitsu

 10. Niestety kolega wyżej ma racje. Nie są to MŚ IBJJF czyli te najbardziej znane i poważane. Pzdr

  Pany, ale to chyba były zawody w tradycyjnym jj a nie bjj? :travolta:

  Sry, że odkopuje.

  Są zawody IBJJF czyli zawody typowo z kimonami, ale również organizują bez. Są zawody typowo grapplingowe ADCC, jeszcze są zawody UAEJJF. Macie jeszcze mase innych organizacji jak Polaris itd. Ale pierwszy raz słysze, żeby te organizacje organizowały walki typowo reprezentacyjne czyli zliczanie medali i dawanie za to pucharów. Z tego co wiem, takimi zawodami typowymi reprezentacyjnymi w grapplingu zajmuje się United World Wrestling, ale w kimonach nie mam pojęcia.

 11. Sry, że odkopuje.

  Są zawody IBJJF czyli zawody typowo z kimonami, ale również organizują bez. Są zawody typowo grapplingowe ADCC, jeszcze są zawody UAEJJF. Macie jeszcze mase innych organizacji jak Polaris itd. Ale pierwszy raz słysze, żeby te organizacje organizowały walki typowo reprezentacyjne czyli zliczanie medali i dawanie za to pucharów. Z tego co wiem, takimi zawodami typowymi reprezentacyjnymi w grapplingu zajmuje się United World Wrestling, ale w kimonach nie mam pojęcia.

  Na zawodach IBJJF też są miejsca za drużynówkę-sumują punkty za miejsca na podium. Tylko, że tam nie ma Państw, są kluby

  Ktoś tu wspomniał o Ju-Jitsu Sportowym / Tradycyjnym czy jak to zwał. Tak są to zawody organizowane przez nich i mocno szarpiących zawodników z BJJ, zeby startowali u nich pod tzw Ne Waza -po naszemu BJJ z podobnymi punktami. Ale mają tez kategorie Fighting czyli takie MMA z kimonach z dużą ilością ograniczeń. Jest też kategoria Duo System – wychodzą pary i robią układy obrony przed ciosem ,kopnięciem czy atakiem pałką. Taki pokaz, kto lepiej to opracuje ten jest Mistrzem.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.