Andrzej Wroński który prowadzi treningi zapaśnicze w Akademii Sarmatii został nominowany do zapaśniczej Galerii Sławy:

Dwukrotny mistrz olimpijski z Seulu i Atlanty Andrzej Wroński nominowany został do zapaśniczej Galerii Sławy. Nominację Polak otrzyma w czasie wrześniowych mistrzostw świata w Moskwie.

Najlepszy zawodnik olimpijskich turniejów zapaśniczych w stylu klasycznym w wadze 100 kg w Seulu w 1988 i Atlancie w 1996 roku będzie pierwszym Polakiem, którego spotkało takie wyróżnienie.

„Ja w Galerii Sławy? – tak sobie myślałem z niedowierzaniem na wiadomość o nominacji. Nie oczekiwałem, że coś takiego miłego mnie spotka. Powiem szczerze, nie wiedziałem, że w ogóle istnieje taka galeria. To coś rzeczywiście fantastycznego znaleźć się w tak szacownym gronie. Nominację odbiorę osobiście we wrześniu z okazji mistrzostw świata” – powiedział PAP Andrzej Wroński.

„To bardzo miłe, że uznano moje zasługi dla zapasów i że jestem znany na świecie, nie tylko w Polsce. W dodatku do tej pory w Galerii Sławy nie było przedstawiciela naszego kraju” – dodał Wroński.

44-letni Andrzej Wroński znajdzie się w Galerii Sławy w Lozannie, gdzie mieści się Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza (FILA) wśród wyróżnionych wcześniej działaczy, arbitrów i zawodników. Trafili tam wielokrotni medaliści olimpijscy oraz mistrzostw świata, a wśród nich Aleksander Miedwied (Białoruś), Aleksander Karelin (Rosja), Aleksander Tomow (Bułgaria), Ahmet Ayik (Turcja), Bruce Baumgartner (USA), Vincenzo Maenza (Włochy), Michaił Mamiaszwili (Rosja), Filiberto Ascuy Aguilera (Kuba), Maik Bullmann (Niemcy) i Frank Andersson (Szwecja).

Przed dwoma laty jedyny polski zapaśnik, zdobywca dwóch złotych medali olimpijskich powrócił do rodzinnego Żukowa, skąd z małego klubu Morena wyruszył w wielki świat.

Wroński reaktywował zajęcia zapaśnicze w klubie Morena Wega Żukowo. Uczęszcza na nie regularnie 15-20 uzdolnionych młodych zawodników. Jest wśród nich 17-letni syn mistrza Artur, uczący się w miejscowym Technikum Ekonomicznym, który przed dwoma tygodniami zajął w Wałbrzychu drugie miejsce w zawodach Pucharu Polski w wadze 85 kg.

„Żukowo wcale nie leży na peryferiach świata. Do Gdańska mam 15 km, a ze znajomymi w Warszawie spotykam się na zawodach” – powiedział Andrzej Wroński.

Andrzej Wroński oprócz dwóch tytułów mistrza olimpijskiego ma w kolekcji cztery medale (jeden złoty, jeden srebrny i dwa brązowe) mistrzostw świata zdobyte w latach 1994-1997 oraz trzy złote i dwa brązowe mistrzostw Europy (1989-1996).

Wielokrotny mistrz Polski, wygrał plebiscyt „Przeglądu Sportowego” na 10 najlepszych sportowców Polski w 1994 roku. W 1988 był drugi, a w 1996 trzeci. Za wybitne osiągnięcia sportowe odznaczony został Krzyżami; Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim.

Źródło: PAP i Sports.pl

Profil Andrzeja Wrońskiego na Grappler.info

Poniżej 1 z walk Andrzeja Wrońskiego

1 KOMENTARZ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.