Ćwierć wieku po bitwach Andrzeja Gołoty z Riddickiem Bowe’em. Kulisy, emocje, anegdoty, nieznane fakty. Polska legenda wagi ciężkiej oczami sław boksu i nie tylko.
2 czerwca premierę miała książka “Niepokonany w 28 walkach”, napisana przez Przemysława Osiaka, dziennikarza oraz współautora wydanej w 2017 roku autobiografii Joanny Jędrzejczyk. Dla fanów Andrzeja Gołoty, boksu zawodowego w Polsce i nie tylko, tytuł wydany na początku czerwca wydaje się być pozycją obowiązkową. Ponad 300 stron ciekawych historii, interesujących wywiadów, które przeprowadzają czytelników przez wiele etapów z życia urodzonego w Warszawie pięściarza.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ:
- Teddy Atlas ostro o Gołocie: “Nie chciałem go trenować!” – fragment książki
- “Po tym, jak Gołota walnął mnie z główki…” – fragment książki “Niepokonany w 28 walkach”
Tytuł książki nawiązuje oczywiście do świetnej serii Gołoty, która rozpoczęła się w lutym 1992 roku od pokonania przez techniczny nokaut Roosevelta Shulera, a zakończyła w lipcu 1996 roku przez przegraną Polaka z Riddickiem Bowe’em. To właśnie wątek tych starć staje się ważnym wątkiem w wydawnictwie Osiaka. Od legendarnych już starć z Bowe’em minęło w końcu 25 lat, a ci, którzy mieli okazję obejrzeć te pojedynki na żywo, z pewnością pamiętają zakończenie, kontrowersje i całą otoczkę walk bardzo ważnych w karierze Gołoty.
Autor funduje czytelnikom prawdziwy powrót do przeszłości dzięki rozmowom z ludźmi, którzy byli blisko (z różnych powodów) wydarzeń z 1996 roku. Warto podkreślić, że nie są to wywiady, a rozmowy, co wielokrotnie da się odczuć w podejściu osób opowiadających historie z tamtych lat. Sam autor nie musi zresztą nikogo “ciągnąć za język”, nie zadaje oczywistych pytań, a podchodzi do tematu w sposób ciekawy, rozwijając i rozkładając na czynniki pierwsze każdą z historii.
Książkę w promocyjnej cenie można zamówić tutaj: https://www.empik.com/niepokonany-w-28-walkach-osiak-przemyslaw,p1270005889,ksiazka-p
W opracowaniu przeczytamy więc rozmowy z takimi osobami, jak Dariusz Michalczewski, Aleksander Kwaśniewski, Andrzej Wasilewski, Kazik Staszewski czy Marcin Daniec. Jest to jednak zaledwie pięć rozmówców z listy dwudziestu trzech osób, co dobrze pokazuje jednak różnorodność postaci, które opowiadają o wydarzeniach z Andrzejem Gołotą w roli głównej. Duży udział w tej książce ma również Janusz Pindera, z którym rozmowa została podzielona na trzy części i znajdziemy ją w różnych momentach tego tytułu. Znany komentator sportowy zresztą razem z Przemysławem Saletą jako pierwsi polscy sprawozdawcy skomentowali rewanż Bowe – Gołota na żywo ze Stanów Zjednoczonych.
Każda rozmowa to tak naprawdę inna historia, z których wyciągnąć można niezwykle interesujące fakty i ciekawostki. Ważnym elementem, który wciąga czytelnika w książkę jest budowanie historii i opowiadanie o otoczce oraz klimacie tamtejszych lat. Dzięki dokładnym opisom na moment można przenieść się do miejsc, w których dzieje się historia.
Trudno jest wyciągnąć najbardziej ciekawe fragmenty z prawdziwego gąszczu, które potrafi zachwycać strona po stronie. Ważne aspekty można wyciągnąć również między innymi z rozmów z pierwszym trenerem Mike’a Tysona Teddy Atlasem, jednego z pierwszych trenerów Gołoty Sama Colonny czy Ziggym Rozalskim, menedżerem Polaka. Ciekawostki wyciąga z rękawa również Lennox Lewis, który opowiada o tym, jak wyglądała z jego perspektywy Warszawa w 1987 roku.
“Niepokonany w 28 walkach” to książka, która powinna znaleźć się na półkach fanów Gołoty, polskiego boksu zawodowego, ale również ogólnie sportów walki. Prawdziwi pasjonaci z pewnością będą wracać do niektórych rozmów Przemysława Osiaka, bo sama lektura tego tytułu nie męczy, a dzięki zmianie narratorów i punktów widzenia, wszystko staje się z każdą stroną coraz ciekawsze.
10 komentarzy (poniżej pierwsze 30)
...wczytuję komentarze...
PRIDE FC Welterweight
BAMMA Bantamweight
PRIDE FC Welterweight
PRIDE FC Middleweight
UFC Middleweight
ONE FC Middleweight
BAMMA Bantamweight
KSW Heavyweight
M-1 Global Lightweight
Oplot Challenge Heavyweight
Dołącz do dyskusji na forum <a href="https://cohones.mmarocks.pl/threads/55093/">Cohones →</a> lub komentuj na <a href="#respond">MMARocks.pl →</a>