Fot. Sherdog.com
Fot. Sherdog.com

Trzecia część z cyklu „Dziesięć najbardziej makabrycznych…”. Po przeanalizowaniu i sformułowaniu list dotyczących kontuzji nóg i rąk, dziennikarze portalu Sherdog.com postanowili kontynuować serię, a jej kolejny odcinek poświęcić głowie.

Lista obejmuje wszystkie typy uszkodzeń głowy, poza rozcięciami, które zostaną omówione w oddzielnym artykule. Dziesiątka wybrana przez panel głosujący na amerykańskiej stronie przedstawia się następująco:

10. Kevin Ferguson vs. James Thompson
EliteXC: Primetime
31.05.2008
Newark, New Jersey, USA

Fot. Sherdog.com
Fot. Sherdog.com

Niewielu nie zgodzi się z teorią, że James Thompson został postawiony przez EliteXC naprzeciwko „Kimbo Slice” w celu wykorzystania ogromnego szumu internetowego, który wytworzył się wokół popularnego na Youtubie ulicznego fightera.

Mimo że zestaw umiejętności Fergusona nie był zbyt imponujący, przyniósł mu zwycięstwo. Thompson obalał przeciwnika i atakował go ciosami, które wyrządziły trochę krzywdy. Niemniej, „Kimbo” odpowiedział kilkoma uderzeniami w ucho „Kolosa” i to one zadecydowały o rozstrzygnięciu w walce. Thompson nabawił się niespotykanych rozmiarów „kalafiora” na lewej małżowinie. Ferguson wymierzył prosto w uszkodzoną część ciała przeciwnika na początku trzeciej rundy i spowodował u niego obfite krwawienie. Od razu po tym ciosie „Król Walk Ulicznych” ruszył z kolejnymi trafieniami, które poważnie zachwiały Anglikiem. Wtedy do akcji wkroczył sędzia Dan Miragliotta i mimo sprzeciwu „Kolosa” zakończył starcie w kontrowersyjnych okolicznościach.

9. Kim Couture vs. Kim Rose
Banner Promotions: Night of Combat
20.06.2008
Las Vegas, Nevada, USA

[youtube id=zCq5LN7R4XA#t]

Couture, była żona członka Galerii Sław UFC Randy’ego, dostała porządne lanie od Kim Rose w debiutanckim starciu. Nie zważając na pęknięcie szczęki w dwóch miejscach, do którego doszło już w pierwszej rundzie, „Sugar Free” kontynuowała walkę i przegrała dopiero po jednogłośnej decyzji sędziów. Brutalność pojedynku dała podstawy wielu do zadawania pytania, dlaczego „The Natural” nie postanowił przerwać boju w dowolnym momencie poprzez rzucenie ręcznika. Aby wyjaśnić sprawę, Kim Couture powiedziała w rozmowie z Sherdog.com z 2008 roku, że do złamania doszło po pierwszej akcji Rose, kiedy to była żona mistrza UFC wystawiła rękę do przywitania, a „Lil’ Pitbull” od razu zaatakowała ciosem.

„Cóż, wyszłam na środek, żeby zderzyć się rękawicami, a ona mnie po prostu uderzyła. Nie była zainteresowana przywitaniem i złamała mi szczękę tym pierwszym ciosem. Moja lewa ręka nie była nawet podniesiona w celu obrony”

8. Kazushi Sakuraba vs. Marius Zaromskis
K-1: Dynamite!! Power of Courage 2010
31.12.2010
Saitama, Japonia

[youtube id=JCHgHG9pU2Q]

Walka została przerwana ze względu na częściowe oderwanie ucha. Tak, dobrze przeczytaliście.

Problemy z uchem Sakuraba zaczął mieć już w 60. sekundzie starcia, to pozwoliło Zaromskisowi na celowanie w zranioną część ciała przeciwnika i oczekiwanie na przerwanie przez sędziego. Początkowo ucho było tylko lekko uszkodzone, lecz po próbie sprowadzenia wykonanego przez „The Gracie Hunter” zerwało się całkowicie. Arbiter Moritaka Oshiro dwukrotnie stopował pojedynek, żeby dać szansę Sakurabie na kontynuowanie wymiany ciosów, ale lekarz zawodów wkroczył do ringu i nie pozwolił japońskiej legendzie na dalszą walkę. Po werdykcie reprezentant Laughter7 nie szukał wymówek, powiedział jedynie:

„Przepraszam, ale moje ucho jakby odpadło, cholera”.

7. Ali Bagautinov vs. Vadim Zhlobich
Fight Nights: Battle of Desne
17.09.2012
Briańsk, Rosja

www.tudou.com/programs/view/k0BdmT0bidQ/?resourceId=0_06_02_99

W tej walce widzowie także mogli obejrzeć poważne uszkodzenie ucha, jednakże tym razem, to poszkodowany opuścił arenę zmagań z podniesioną ręką.

Bagautinov i Zhlobich walczyli w Rosji zanim „Puncher” po raz pierwszy postawił nogę w oktagonie. Pojedynek rozpoczął się na dobre, kiedy Rosjanin wyniósł Białorusina i uderzył nim o matę. Jednakże, sprowadzenie spowodowała także pęknięcie, powstałego w wyniku lat trenowania sambo, „kalafiora” Dagestańczyka. Ucho Bagautinova natychmiast przerwało się w pół i zaczęło obficie krwawić. Kontuzja nie była jednak przeszkodą do tego, aby „Puncher” zapiął szczelną gilotynę i odklepał rywala. Niedawny pretendent do tytułu UFC w wadze muszej kolejny raz wszedł do ringu dwa miesiące po opisanym wydarzeniu.

6. Anderson Silva vs. Rich Franklin
UFC 64: Unstoppable
14.10.2006
Las Vegas, Nevada, USA

[youtube id=vbgMLoEp2bs]

Silva zlał porządnie Franklina w obu walkach, ale w pierwszej – „Ace” opuścił oktagon bez pasa wagi średniej, a za to z poważnie złamanym nosem.

Nawet przez chwilę pojedynek wieczoru gali UFC 64 nie był wyrównany. „Pająk” od razu złapał rywala w klincz tajski i począł go okładać kolanami w ciało i głowę. Brazylijczyk tym sposobem przejął koronę wagi średniej i nie oddał jej przez kolejne siedem lat. Nauczyciel matematyki z Ohio określił później doznaną w walce z Silvą kontuzję jako najboleśniejszą ze wszystkich, które mu się przytrafiły w karierze. Po operacji nosa Franklin walczył jeszcze dwunastokrotnie pod bannerem UFC.

5. Yves Edwards vs. Aaron Riley
HOOKnSHOOT: Showdown
14.07.2001
Evansville, Indiana, USA

Fot. Sherdog.com
Fot. Sherdog.com

Organizacja HOOKnSHOOT zorganizowała od 1996 roku 68 gal, na których odbyło się 497 pojedynków. Wśród tych prawie 500 starć było także to pomiędzy Yvsem Edwardsem a Aaronem Rileyem.

Panowie spotkali się po raz pierwszy w 1999 roku, a ich walka odbyła się na teksańskich zasadach, które pozwalały jedynie na uderzenia otwartą dłonią. Drugie starcie miało miejsce dwa lata później i bardzo na nie oczekiwano. Riley i Edwards walczyli o pas wagi średniej i zaprezentowali pokaz czystej przemocy. Identycznie jak pierwszy pojedynek, tak i drugi zakończył się jednogłośną decyzją na korzyść „Mistrza Thugjitsu”, jednakże urazy, z którymi obaj zawodnicy opuścili klatkę, przeszły do legendy.

4. Jose Aldo vs. Mark Hominick
UFC 129: St. Pierre vs. Shields
30.04.2011
Toronto, Kanada

Fot. Sherdog.com
Fot. Sherdog.com

Słowo „krwiak” zajmuje szczególne miejsce w sercach fanów mieszanych sztuk walki, ponieważ kojarzy się przeważnie z potężnym uderzeniem, które jeden z zawodników przyjął w głowę.

Tak było w wypadku UFC 129, kiedy to mistrz dywizji piórkowej, Jose Aldo, trafił Marka Hominicka w czoło i spowodował u niego to, co można zaobserwować na powyższym zdjęciu. Mimo przerażającego widoku, krwiak – który jest w rzeczywistości nagromadzoną pod skórą krwią – nie jest niebezpieczne dla zawodnika, jeśli tylko nie ogranicza jego zdolności widzenia. W myśl tej tezy, lekarz zawodów oraz sędzia John McCarthy podjęli decyzję o dopuszczeniu Kanadyjczyka do dalszej walki. „Maszyna” wytrzymał aż do końca 25-minutowego starcia, lecz uległ przez jednogłośną decyzję. 32-latek z Ontario po tym spotkaniu wszedł do oktagonu jeszcze trzy razy, za każdym razem wychodził pokonany, po czym zadecydował o przejściu na sportową emeryturę w 2012 roku.

3. Jon Jones vs. Brandon Vera
UFC Live 1: Vera vs. Jones
21.03.2010
Broomfield, Kolorado, USA

brandon-vera-jon-jones
Fot. MMAJunkie.com

Łokcie aktualnego mistrza wagi półciężkiej UFC są tak dewastujące, że wystarczył jeden cios tą częścią ciała, żeby złamać kość policzkową Brandona Very w trzech miejscach.

Na pierwszy rzut oka, uderzenie, które trafiło Verę, nie różniło się niczym od podobnych użytych wcześniej w trakcie rundy. Jednakże, gdy zwiększy się głośność w momencie ciosu, słychać wyraźnie dźwięk rozstrzaskującej się twarzy Amerykanina. Łokcie Jonesa były przyczyną jedynej w karierze dominatora dywizji półciężkiej porażki – „Bones” został zdyskwalifikowany w walce z Mattem Hamillem. Wracając do Very, aktualny zawodnik One FC musiał mieć wstawione dwie płyty z powodu uszkodzeń spowodowanych przez Jonesa. Po prawie dziesięciu miesiącach przerwy od startów Amerykanin powrócił do sportu.

2. Igor Vovchanchyn vs Enson Inoue
Pride Fighting Championships 10: Return of the Warriors
27.08.2000
Saitama, Japonia

Fot. Sherdog.com
Fot. Sherdog.com

Całe starcie pomiędzy Vovchanchynem a Inoue było przerażające. Trudno sobie wyobrazić, aby jakikolwiek zawodnik był w stanie przyjąć w 2014 roku tyle uderzeń, ile otrzymał Japończyk, zanim doszło do przerwania walki.

Po dzikiej wymianie w pierwszych sekundach walki, Ukrainiec zaczął atakować z dominujących pozycji mocnymi ciosami w ciało i głowę przeciwnika. Pierwsze znaki ostrzegawcze, co do stanu Inoue, pojawiły się, kiedy po dynamicznej akcji grapplingowej przeciwnicy znaleźli się za linami i aż dwóch sędziów musiało pomóc „Yamamoto Damashi” przemieścić się na środek ringu, ponieważ on sam nie miał na to siły. Po wznowieniu pojedynku, a raczej jednostronnego ataku, Vovchanchyn powrócił do okładania oponenta. Japończyk przeturlał się na bok i widać było, ze nie jest zdolny do dalszej obrony. Wtedy Ukrainiec wstał, aby zrobić miejsce na reakcję sędziego. Ten jednak się nie ruszył. Inoue dalej przyjmował ciosy aż do gongu kończącego rundę. Reprezentant Purebred Omiya nie mógł się podnieść i dopiero przy pomocy trenera dotarł do narożnika. Tam upadł na matę, kiedy badał go lekarz. Później okazało się, że zawodnik z Kraju Kwitnącej Wiśni doznał kilku urazów: obrzęku mózgu, złamania szczęki, rozerwania błony bębenkowej i wstrząśnienia mózgu.

1. Ricardo Arona vs. Kazushi Sakuraba
Pride Fighting Championships: Critical Countdown 2005
26.06.2005
Saitama, Japonia

Fot. Sherdog.com
Fot. Sherdog.com

W ramach niewątpliwie jednego z najlepszych turniejów zorganizowanych w Pride Fighting Championships, odbyła się w 2005 roku walka ćwierćfinałowa Grand Prix wagi średniej, która przerodziła się w jedno z najbardziej jednostronnych starć w historii MMA.

Sakuraba robił co mógł, by sprowadzić Aronę, lecz za każdym razem, kiedy „The Gracie Hunter” próbował zejścia po nogę, przyjmował karę w postaci brutalnych kolan. Ucho Japończyka zaczęło krwawić, a chwilę później reszta twarzy mieszkańca Katagami poszła w jego ślady. Pojedynek został przerwany w drugiej rundzie przez narożnik reprezentanta Laughter7. Po walce Sakuraba odpoczywał cztery miesiące, zanim powrócił do startów i zaliczył cztery wygrane z rzędu. Słynny widok twarzy zawodnika z Kraju Kwitnącej Wiśni po laniu, które sprawił mu Arona, po dziś dzień przywołuje na myśl jeden z najbardziej niezapomnianych momentów w historii Pride FC.

Dziesięć najbardziej makabrycznych kontuzji rąk w historii mieszanych sztuk walki

Dziesięć najbardziej makabrycznych kontuzji nóg w historii mieszanych sztuk walki

Źródło: C.J. Tuttle/Sherdog.com

1 KOMENTARZ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.