(Fot. ACB / Bobipix Photography) Najwyraźniej najlepsza rosyjska organizacja na miesiąc przed swoją galą w Manchesterze zderzyła się z pierwszymi, poważniejszymi przeszkodami przy okazji promocji i budowy wydarzenia na Wyspach Brytyjskich. Mianowicie angielscy sędziowie w osobach Marca Goddarda, Leona Robertsa, Dana Movahedi’ego, jak również arbitrzy punktowi David Lethaby, Ben Cartlidge, Mark Collett i Kev Capel zapowiedzieli zakończenie współpracy z rosyjską organizacją i bojkot imprezy w Manchesterze.

Bezpośrednią przyczyną tak ostrej decyzji Brytyjczyków, była zmiana przez promotorów z Groznego rezultatów dwóch pojedynków – Arbi Agujev vs. Patrick Kincl oraz Shamil Nikaev vs. Joao Luiz Nogueira, które odbyły się podczas niedawnej imprezy ACB 52 w Wiedniu.

Przypomnijmy że Brazylijczyk Joao Luiz Nogueira (MMA 24-6) wygrał pojedynek z Czeczenem występującym pod belgijską flagą – Shamilem Nikaevem (MMA 6-1) przez jednogłośną decyzję. Nadmienimy, że werdykt miał miejsce przy równej i oczywistej punktacji 29-28 przez wszystkich trzech sędziów: naszego Piotra Michalaka i Anglików Marka Colletta oraz Davida Lethaby’ego. Promotorzy ACB nie zgadzali się z ich zdaniem błędną decyzją i postanowili zmienić werdykt tego pojedynku jako No Contest. Na tę chwilę rekordy na Sherdogu pozostają niezmienione.

Rezultat walki Nikaev vs. Nogueira zostaje zmieniony na NC (No Contest). W piątek do biura ACB wpłynęły raporty niezależnych ekspertów sędziowskich z Rosji i Europy. Wszystkich dwunastu sędziów przyznało punkty Nikaev’owi. Byli to eksperci z Rosji m.in. Viktor Korneev, Maria Makhmutova, Ahmed Baysultanov, Magomed Magomedov, Yuri Batman, polski sędzia Paweł Harasim oraz wielu innych. W wyniku tego organizacja postanowiła zmienić decyzję sędziów, którzy pracowali podczas ACB 52 w Wiedniu. Począwszy od następnej gali ACB skład sędziowski na naszych imprezach ulegnie radykalnym przetasowaniom.

Wymieni wyżej brytyjscy sędziowie za pośrednictwem magazynu Fighters Only opublikowali oficjalne oświadczenie na ten temat:

Bez jakichkolwiek oznak korupcji i niekompetencji, jako grupa sędziów sądzimy, że zmiana jednogłośnego werdyktu po gali jest to wielce niebezpieczny i bezprecedensowy krok. Oprócz tego w walce wieczoru sędzia Neil Hall zatrzymał pojedynek, tym samym oddając wygraną przez TKO na rzecz Patricka Kincla. Pan Hall podjął taką decyzję, gdyż uznał, że Agujev nie był w stanie dłużej inteligentnie się bronić w dosiadzie rywala i zatrzymał tę walkę w trosce o zdrowie zawodnika. Rezultat tego pojedynku został również zmieniony przez promotorów ACB jako walka nieodbyta.

Z uwagi na poszanowanie występujących tam zawodników i w oparciu o zasady znane jako Unified Rules Of MMA, wszyscy wymienieni powyżej brytyjscy sędziowie potwierdzają, że forma sędziowania w organizacji ACB jest nie do przyjęcia.

Warto dodać, że autorzy oświadczenia Marc Goddard, Leon Roberts i Dan Movahedi to doświadczone i znane nazwiska w świecie sędziowania i zasad. Mało tego dwaj pierwsi to kandydaci do tytułu Sędziego Roku w prestiżowym konkursie World MMA Awards organizowanym przez Fighters Only Magazine. Podobnie arbitrom punktującym pojedynek Nikaeva z Nogueirą – nie można zarzucić braku kwalifikacji.

Wcześniej jeszcze oliwy do ognia dolał sam właściciel ACB – Mairbek Khasiev, który swoimi wypowiedziami i decyzjami ewidentnie starał się ingerować w pracę sędziów, podważać decyzje, a także poruszać się na cienkiej granicy w kwestii protegowania „swoich” (czeczeńskich czy rosyjskich) zawodników. Z przykrością należy stwierdzić, że tak niestety prezentuje się ta sprawa w oczach, opiniach kibiców i komentarzach świata MMA.

Pomijając fakt, że jestem właścicielem organizacji, praktycznie wszystkie gale śledzę z perspektywy kibica. I jako kibica nic mnie tak nie denerwuje w tym sporcie, jak błędne decyzje sędziowskie. Z przykrością muszę przyznać, że podczas gali ACB 52 kolejny raz doszło do nieprzyjemnych w tej kwestii zdarzeń. Głównie chodzi mi tutaj o walkę wieczoru Agujev – Kincl, gdzie niekompetentny sędzia zbyt wcześnie przerwał pojedynek. Nie zgadzam się również z werdyktem w walce Nikaev vs. Nogueira.

Na tę chwilę nieznane jest kolejne stanowisko organizacji ACB w tej sprawie. Ciekawe, jak zachowa się w takim układzie zarząd rosyjskiej organizacji, jakim echem odbije się cała sprawa w świecie MMA ogółem i równocześnie jak wpłynie na promocję imprezy ACB 54: Supersonic w Manchesterze. Gala odbędzie się już 11 marca, a w daniu głównym Mamed Chalidow skrzyżuje rękawice z Anglikiem Lukem Barnattem.

31 KOMENTARZE

 1. Póki co nie róbcie z tego Norymbergi… Komisji w sprawie Afery Rywina… Poczekamy na kolejne oświadczenia 😉 i jak się rozwinie sytuacja. Fakt faktem, że kiepsko to wygląda z tej perspektywy i w obliczu gali w Manchesterze, ale jest to ciekawa sprawa. Na oficjalu rekord nie został zmieniony na NC… i dobrze! Moim zdaniem ACB zagalopowało się z tą zmianą werdyktów, mnie bolą takie sytuacje – Khasiev mógł już darować sobie takie wypowiedzi i decyzje – i ewentualnie po prostu zrobić rewanże w przyszłości, stać ich na to. Nabrać wody w usta i bez publicznego wylewania żali i brudów zrezygnować z usług konkretnych sędziów… przetasować skład ot tak i już! Ale to tylko moja skromna opinia.

 2. Werdykty sędziów nie powinny być zmieniane nawet w sytuacji kiedy są absurdalne. Rozwiązaniem w przyszłości może być zastąpienie sędziów przez komuter i powinno być wprowadzone w każdym sporcie.

 3. Przyznam, ze jestem troche zdezorientowany. Myslalem, ze to szef ACB zapowiedzial rezygnacje z uslug brytyjskich sedziow.

 4. — Najbardziej mnie interesuje sprawiedliwość.

  Po turnieju w Austrii poprosiłem, aby nas uwolnić od brytyjskich sedziow.

  Teraz pokazuję sędzióm, że każdy ich błąd lub — jeszcze gorzej — zaklad, nie odbędzie się w АСВ. Oni teraz będą myśleć: "Albo szczerze sądzić, albo my tutaj nie pracujemy".

  — Jakie sędziowie będą pracować w Anglii?

  — Prowadzimy negocjacje z Herbem Dean i John Mccarthy. Do Polski zaprosić najlepszych sędziów nie zdążymy, ale w Anglii u nas będzie, chyba, kolor światowej sędziowania.

  Майрбек Хасиев

 5. Zasady punktowania i przerywania walki w MMA są bardzo mało precyzyjne. Dopóki nie zostanie to dopracowane kontrowersje będą co chwile

 6. Jak wchodziłem w newsa to byłem pewny, że chodzi o bojkot z powodu przekonań religijnych właścicieli. Zawiodłem się…

 7. Ja z tego nic nie rozumiem, zakręcone to strasznie. ACB zmienia decyzję gdzie wszyscy punktowali tak samo, pózniej wypływa jakiś news że Brytole ustawiali wyniki walk, karwa o co chodzi.

 8. Ja z tego nic nie rozumiem, zakręcone to strasznie. ACB zmienia decyzję gdzie wszyscy punktowali tak samo, pózniej wypływa jakiś news że Brytole ustawiali wyniki walk, karwa o co chodzi.

  Ja na takie sytuacje mam bardzo prosty sposób: nie wierzę w rzeczy pisane cyrylicą.

 9. Powiem tak – po wygranej Mameda z d*py każdy mówił, że K&L powinni zachować się uczciwie i przyznać wygraną Turka. Tutaj właściciel zareagował impulsywnie, ale no ku*wa, widzieliście w jakim momencie zatrzymał walkę? Przecież to żenada i dno.

 10. Ten bojkot na pewno odbije się szerszym echem w światowym mma a ACB takimi decyzjami sami na siebie pętlę wieszają. Jeszcze kilka takich zmian decyzji i nikt konkretny nie będzie chciał u nich zawalczyć bo nawet jak wygra to i tak przegra 😉 Ale w szoku jestem, że nie zmienili decyzji w walce Cooper – Saidov tylko zorganizowali natychmiastowy rewanż. Czyli jak chcą to potrafią wyjść z twarzą.

 11. opierdolilem wlasnie kilo ziemniakow i pol kilo wolowiny. zaraz pekne

  Dobrze, kontynuuj. Tylko przy nastepnym posilku zmien proporcje na korzyść krowy.

 12. Ja z tego nic nie rozumiem, zakręcone to strasznie.

  Też niewiele rozumiem, ale ruskim nie wierzę, zwłaszcza ruskim ekspertom.

 13. Niepodważalnie jest to strata, bo nazwiska Goddarda i Robertsa znane wśród sędziów. Myślę, że jednak pojawi się szansa na inne, grubsze nazwiska, bo chyba nie ma jakichś zakazów dla sędziów pomiędzy organizacjami. I w sumie dlaczego nie dać miejsca także innym z Polskich sędziów? W końcu Bosy, Michalak raczej dobrze sobie radzą w ACB, a to nie jedyne niezłe nazwiska w PL.

 14. I daj tu Ruskim tknąć się jakiegokolwiek sportu. Doping na przemysłową skalę lub zmiana wyniku, bo nasz nie wygrał. I jeszcze sugestie (dobrze, że nie na RussiaToday) że to sędziowie robili sobie zakłady.

  Ruska propaganda w pełnej krasie.

  Krym i Donbas to nie ruska armia zaatakowała a tylko prokremlowscy "separatyści" nawalający z ruskich artylerii rakietowych.  A z Moskwy pozdrowienia płyną "oby separatystom naboi nie zabrakło".

  Ruskie to nie są cywilizowani ludzie i to się nigdy nie zmieni. Zawsze będą robić syf.

 15. I daj tu Ruskim tknąć się jakiegokolwiek sportu. Doping na przemysłową skalę lub zmiana wyniku, bo nasz nie wygrał. I jeszcze sugestie (dobrze, że nie na RussiaToday) że to sędziowie robili sobie zakłady.

  Ruska propaganda w pełnej krasie.

  Krym i Donbas to nie ruska armia zaatakowała a tylko prokremlowscy "separatyści" nawalający z ruskich artylerii rakietowych.  A z Moskwy pozdrowienia płyną "oby separatystom naboi nie zabrakło".

  Ruskie to nie są cywilizowani ludzie i to się nigdy nie zmieni. Zawsze będą robić syf.

  Akurat Krymu nikt nie zaatakował i nikt nie zginął w żadnych walkach o Krym bo ich nie było. A w Donbasie(i na Krymie i w Ługańsku zresztą też) 2/3 ludności to Rosjanie, którzy nie chcą żyć w kraju rządzonym przez ludzi czczących Banderę i uważających ich za wrogów narodu. Przed zamachem stanu w Ukraińskiej armii było ~140 000 pracowników, po zamachu zostało ich 34-39 000, do tego bardzo kiepsko zorganizowanych Jedynym dowodem na obecność armii rosyjskiej na terenie Ukrainy(nie licząc garnizonu na Krymie bo on tam był legalnie zgodnie z umową) są zdjęcia satelitarne na których nic nie widać i te "biadadowody" TVN-u, które pokazują sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu i Ukraińskiej i Rosyjskiej armii jako dowód obecności ruskich wojsk, albo kartę kredytową znalezioną przy jednym z żołnierzy na której pisze "…bank of russia" tyle, że ukraińska filia tego banku też nazywa się "…bank of russia"(nie pamiętam jaki konkretnie bank to był).

  Jakby Rosyjska armia wkroczyła na Ukrainę to by się nie zatrzymali na Donbasie. Ale nie wkroczyła. Tam się biją tylko ukraińscy Rosjanie, którzy nie chcą być częścią UE i NATO  z ukraińskimi Ukraińcami, którzy nie chcą oddać wschodniej Ukrainy na rzecz FR. Jedni dostają "pomoc" w postaci sprzętu i specjalistów od Rosji, a drudzy od NATO.

  A co do dopingu w ruskim sporcie to fakt, ale w sumie u nas też jest podobnie :mamed:

 16. Oprócz tego w walce wieczoru sędzia Neil Hall zatrzymał pojedynek, tym samym oddając wygraną przez TKO na rzecz Patricka Kincla. Pan Hall podjął taką decyzję, gdyż uznał, że Agujev nie był w stanie dłużej inteligentnie się bronić w dosiadzie rywala i zatrzymał tę walkę w trosce o zdrowie zawodnika. Rezultat tego pojedynku został również zmieniony przez promotorów ACB jako walka nieodbyta.

  hahahahahaha ;D Na miejscu Kincla to bym się z lekka wkurwił ;]

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.