Wykres 1. Porównanie liczby publikacji na temat MMA w poszczególnych miesiącach 2014 r. – prasa, internet, radio i telewizja.
Wykres 1. Porównanie liczby publikacji na temat MMA w poszczególnych miesiącach 2014 r. – prasa, internet, radio i telewizja.

Marzec okazał się pierwszym miesiącem 2014 roku z dodatnim wynikiem w stosunku do swojego odpowiednika z roku poprzedniego. Ponad 200 informacji więcej pozwoliło na wygenerowanie drugiego najlepszego wyniku w historii zestawienia.Początek miesiąca to kilkadziesiąt pozytywnych publikacji podsumowujących pierwszą galę proMMAc. Debiutant na polskim rynku był też często przywoływany w kontekście kolejnej wrocławskiej gali Fight Exclusive Night 2, na której zawalczył Wojciech Bartniak. Sama gala pod względem liczby informacji wypadła gorzej niż proMMAc, jednak w przypadku telewizji mogła zdecydowanie liczyć na dobrą promocję w kanałach Polsatu, właśnie ze względu na występ boksera.

Głównym rozgrywającym w marcu była oczywiście Konfrontacja Sztuk Walki. Ponad 1100 publikacji, w których pojawiła się marka, uplasowało galę KSW 26 tuż obok KSW 24, która w 2013 roku była drugą najbardziej medialną galą Federacji. Główny aktor marcowej gali pojawił się w ponad 600 informacjach, natomiast najbardziej kontrowersyjna twarz wydarzenia – Kamila Porczyk, osiągnęła wynik około 3 razy mniejszy. Oczywiście nie tylko sama gala cieszyła się zainteresowaniem mediów, również informacje o kolejnych wydarzeniach spod skrzydeł KSW, były często komentowane. Planowane KSW w Szczecinie oraz KSW 27 z Mariuszem Pudzianowskim i Mamedem Chalidowem, dołożyły swoje trzy grosze do promocji marki. Gwiazdy KSW pojawiły się również w kulinarnym programie Top Chef, a Karolina Kowalkiewicz zawitała do Pytania na śniadanie.

Dziennikarze poinformowali również, że podczas corocznej gali Osobowości i Sukcesy, włodarze organizacji odebrali nagrodę w kategorii Sukces Roku. W marcu media zainteresowały się również: ogłoszeniem nowego rywala dla Piotra Hallmanna, zapowiedzą walki Pawlaka i Soboty na zbliżającym się UFC w Berlinie, informacjami na temat najnowszej odsłony gry EA Sports UFC oraz Tomaszem Drwalem, który w trakcie obozu zorganizowanego przez Polski Związek Motorowy, przygotowywał czołowych polskich żużlowców do nowego sezonu.

Na zakończenie marcowego podsumowania chciałbym zwrócić uwagę na dwa teksty Mirosława Żukowskiego, który pojawiły się nie tylko w sieci, ale też w papierowym wydaniu „Rzeczpospolitej”:

www.rp.pl/artykul/1096019.html
www.rp.pl/artykul/1097741.html

Teksty powyższe pokazują (szczególnie w kontekście ostatniej dyskusji na temat tego, jak mówić i pisać o MMA – do zobaczenia tutaj), że warto nie tylko edukować, ale też myśleć bardziej perspektywicznie o rozwoju dyscypliny, tak aby głosy z przywołanych felietonów pozostały jedynie smutnym marginesem.

Badanie opracowane na podstawie danych zebranych przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów z około: 1100 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej, 3500 źródeł internetowych oraz 100 stacji radiowych i telewizyjnych. W analizie nie uwzględniono branżowych portali internetowych piszących tylko o MMA.

Jacek Łosak
PRESS-SERVICE Monitoring Mediów

Jakub Bijan
FREESTYLE || GRECO

3 KOMENTARZE

  1. To sportowa wyspa mu się skurczy 🙂 Już się  odzwyczaiłem od takiego bełkotu o MMA.

  2. Odnosnie artykułów o mma w sieci – Jakub, czy do tej statystyki też są licozne artykuły dodawane przez portale o MMA, typy Rocksi, Newsyi, MyMMA itp.? Czy tylko informacje z "wielkich" i "rzetelnych" stron typu wp, onet fakt i pozostałych stron wszelkiego rodzaju?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.