Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza (UWW) na swojej stronie internetowej opublikowała podsumowanie mijającej dekady (2010-2019). Obyło się bez niespodzianek, męskie style (wolny i klasyczny) zostały zdominowane przez Rosjan, w zapasach kobiet brylowały natomiast Japonki. Zadziwiająca jest jednakże skala dominacji wspomnianych narodów.

W opisywanym dziesięcioleciu Rosjanie zdobyli łącznie aż dwadzieścia pięć złotych medali mistrzostw świata – ponad dwukrotnie więcej niż plasujące się na drugiej pozycji Stany Zjednoczone (dwanaście medali). Na dalszych lokatach znalazła się Gruzja (sześć medali) oraz Iran i Azerbejdżan (ex aequo po pięć medali). Rosjanie zdobyli także najwięcej srebrnych (dziewięć) oraz brązowych (osiemnaście) krążków, co daje w sumie aż pięćdziesiąt dwa medale mistrzostw świata. W łącznej liczbie zdobytych krążków na drugim miejscu uplasował się Iran, z dorobkiem zamykającym się na dwudziestu dziewięciu (kolejno: sześć, dziewięć i czternaście). Podium zamyka USA z dwudziestoma sześcioma medalami na koncie (dwanaście, trzy i jedenaście) przed Gruzją (dwadzieścia jeden: sześć, trzy i dwanaście) i Azerbejdżanem (dwadzieścia: pięć, siedem i osiem). Federacja Rosyjska wywalczyła także sześć z ośmiu tytułów drużynowych – za wyjątkiem lat 2013 oraz 2017, w których zwycięskimi drużynami był Iran i USA.

W stylu klasycznym Rosjanie dominowali niemalże równie mocno. W latach 2010-2019 zdobyli łącznie trzydzieści siedem medali (czternaście złotych, dziewięć srebrnych i czternaście brązowych), znacznie wyprzedzając Turcję (dwadzieścia sześć krążków)

Warto zauważyć, że “termin” Federacja Rosyjska to pojęcie równie rozległe, jak rozległa jest powierzchnia tego kraju – tymczasem gros rosyjskich medali pochodzi z niewielkiego Dagestanu, słynącego z najlepszych zapaśników na świecie. Dla przykładu, podczas Igrzysk w Rio de Janeiro zapaśnicy znad Morza Kaspijskiego wywalczyli aż sześć medali! Oznacza to, że zamieszkała przez niespełna trzy miliony ludzi Republika Dagestanu zdobyła krążek w pięciu na sześć (sic!) kategorii w stylu wolnym, oraz dodatkowy krążek w stylu klasycznym. To z Dagestanu pochodzi jeden z najlepszych zapaśników młodego pokolenia –  dwudziestotrzyletni Abdułraszyd Sadułajew (Abdulrashid Sadulaev, mistrz olimpijski i trzykrotny mistrz świata).

Jeśli chodzi o zapasy kobiet najmocniejszym graczem od lat jest Japonia. Kraj Kwitnącej Wiśni wspierał program kobiecych zapasów od samego początku, finansując go już od końca lat osiemdziesiątych. Gdy podczas Igrzysk z 2004 roku dopuszczono kobiety (styl wolny kobiet) do uczestnictwa w zmaganiach zapaśniczych, Japonki wyprzedzały konkurentki z innych zakątków świata. Sytuacja nie była inna również i w mijającej dekadzie. Wyspiarki zdobyły ponad jedną trzecią wszystkich złotych krążków (dwadzieścia sześć) i ponad dwukrotnie więcej niż drugie w klasyfikacji Amerykanki (dziesięć złotych medali). Japonia zdobyła również najwięcej medali łącznie (czterdzieści siedem: dwadzieścia sześć złotych, dziewięć srebrnych i dwanaście brązowych), przed USA (dwadzieścia osiem: dziesięć, sześć i dwanaście). W ostatnich latach w kobiecych zapasach coraz lepiej radzą sobie również Chiny i Ukraina (ex aequo czwarte miejsce), natomiast Rosja uplasowała się dopiero na czwartym miejscu (wraz z Mongolią i Kanadą).

Tak jak Dagestan jest dla Rosji miejscem, z którego pochodzą najznamienitsi zapaśnicy, tak dla Kraju Kwitnącej Wiśni prawdziwą kuźnią zapaśniczek jest miasto Obu na wyspie Honsiu… a konkretnie tamtejsze Shigakkan University. To z tamtejszej szkoły pochodzą takie osobistości jak Saori Yoshida (trzykrotna mistrzyni olimpijska i trzynastokrotna mistrzyni świata) czy Kaori Icho (czterokrotna mistrzyni olimpijska i dziesięciokrotna mistrzyni świata)!