W wyniku dyskwalifikacji trzech uczestników ubiegłorocznych mistrzostw świata w Kazachstanie spowodowanej naruszeniem polityki antydopingowej, Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza odebrała kwalifikacje olimpijskie krajom, których reprezentanci zostali przyłapani na stosowaniu zabronionych środków dopingujących. W rezultacie “paszporty olimpijskie” zostały przekazane państwom, których reprezentanci podczas mistrzostw w Nursułtan zostali najwyżej sklasyfikowani. W związku z powyższym dla Polski kwalifikację olimpijską w kategorii wagowej do 74 kilogramów wywalczył Kamil Rybicki. Łącznie nasza reprezentacja posiada cztery paszporty: wspomniany wyżej w stylu wolnym, a także te wywalczone przez Tadeusza Michalika (97 kg) w stylu klasycznym oraz Roksanę Zasinę (53 kg) i Jowitę Wrzesień (57 kg) w zapasach kobiet.

Poniżej informacja ze strony Polskiego Związku Zapaśniczego:

Trzech zapaśników z Mistrzostw Świata seniorów w Nur-Sultan zostało zdyskwalifikowanych po naruszeniu przepisów antydopingowych. Kwalifikacje dla Polski w kategorii 74 kg wywalczył Kamil Rybicki.

Po kontroli antydopingowej przeprowadzonej przez Międzynarodową Agencję Testową („ITA”) w imieniu United World Wrestling ustalono,że doszło do naruszenia przepisów antydopingowe dotyczących obecności substancji zabronionych w organizmach poniższych zawodników:

Zelimkhan KHADJIEV (FRA, 74),
Badkha KHUTABA (SYR, 125),
Khasanboy RAKHIMOV (UZB, 125),

Pozytywny wynik badań skutkuje automatyczną dyskwalifikacją wyników, a w konsekwencji odebraniem kwalifikacji olimpijskich dla kraju, który reprezentują. Postępowania dyscyplinarne, prowadzone niezależnie przez ITA, wciąż toczą się w celu ustalenia sankcji wobec sportowców. Nowe kwalifikacje olimpijskie zostały przyznane narodom kolejnych najwyżej sklasyfikowanych zapaśników w wadze 74 kg (Polska, Kamil Rybicki) i 125 kg (Iran, Kosowo). Narodowe federacje Francji (74 kg), Uzbekistanu (125 kg) i Syrii (125 kg) będą mogły brać udział w zawodach podczas kontynentalnych zawodów kwalifikacyjnych w marcu.

Jakub Bijan
FREESTYLE || GRECO

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.