Już 17 lutego wielka, numerowana gala, UFC 298! W głównym wydarzeniu na szali pas wagi piórkowej. Mistrz Alexander Volkanovski zmierzy się z pretendentem Ilią Topurią.Dodatkowo świetna druga walka wieczoru, czyli Robert Whittaker vs Paulo Costa czy Neal vs Garry. Cała karta główna wygląda nadzwyczajnie dobrze.

Sprawdźcie jak to wydarzenie typowała nasza redakcja oraz zajrzyjcie na TOTALbet w celu poznania aktualnych kursów na poniższe zestawienia!

Alexander Volkanovski (1,84) vs Ilia Topuria (1,94)

Redaktorzy typujący Volka: Michał, Jacek, Aleksander
Redaktorzy typujący Topurię: Jakub, Krzysztof

Aleksander Rupik: Pojedynek króla z młodym wojownikiem. Alexander Volkanovski stanie do szóstej obrony pasa dywizji piórkowej, w której jeszcze nigdy nie przegrał. Ilia Topuria ma z kolei na koncie dopiero sześć walk w UFC w ogóle. Hiszpan gruzińskiego pochodzenia przed tą walką jest pewny siebie, arogancki, przekonany, że nadszedł czas na zmianę, że przyszło nowe pokolenie. „Volk”, wychodzący z porażki z Islamem Makhachevem w październiku, planuje pokazać różnicę w doświadczeniu i złamać swojego przeciwnika w oktagonie. Eksplozywny Topuria największe szanse będzie miał w pierwszej rundzie, może dwóch. Jeśli nie ustrzeli mistrza potężnym, nokautującym ciosem, Volkanovski może zdominować resztę walki. I choć Topuria jest świetnym, wyrazistym zawodnikiem i potencjalnie przyszłym mistrzem, na UFC 298 stawiałbym na zwycięstwo Alexandra Volkanovskiego przez decyzję sędziowską.

Michał Tkaczuk: Zestawienie mistrzowskie w wadze piórkowej, którym się bardzo jaram. Z jednej strony panujący od 2019 roku mistrz, z drugiej niepokonany, bardzo utalentowany i niepokorny gruziński dzieciak. Obydwaj są bardzo wszechstronnymi i groźnymi zawodnikami. Ponadto ich kondycja jest na dobrym poziomie. Ciekaw jestem jak Volkanovski będzie wyglądał po pierwszym brutalnym nokaucie w karierze od Islama Makhacheva. Jakby nie patrząc, to starcie miało miejsce niespełna 4 miesiące temu. Topuria potrafi zarówno poddać, jak i znokautować rywala, a w dodatku jest bardzo szybkim zawodnikiem. To nie oznacza, że nie ma luk, pamiętam bowiem jak wysokim kopnięciem ustrzelił go Jai Herbert, po którym Gruzin padł na matę. Volkanovski wydaje się, że będzie chciał korzystać ze swoich zapasów i w parterze rozbijać „El Matadora”. Bardzo ciężko mi wskazać zwycięzcę…. Hmmm… Myślę, że mistrzem pozostanie w dalszym ciągu Volkanovski, który wygra bliską decyzją sędziów punktowych. Nie zdziwi mnie natomiast jeśli to Topuria zostanie nowym mistrzem.

Robert Whittaker (1,40) vs Paulo Costa (2,89)

Redaktorzy typujący Whittakera: Michał, Jacek, Jakub, Krzysztof
Redaktorzy typujący Costę: Aleksander

Jakub Madej: Nie wydaje mi się, żeby Paulo Costa mógł tutaj wygrać. W ostatnich latach więcej było jego odwołanych walk, niż stoczonych pojedynków. Od 2018 roku toczył tylko jedno starcie rocznie, a w 2023 roku nie zawalczył ani razu. Teraz powróci po półtorarocznej przerwie i wydaje mi się, że aktywność w ostatnich latach może być widoczna w formie Brazylijczyka. Robert Whittaker w ostatniej walce zaliczył poważne potknięcie, jednak gdy spojrzymy na jego bilans, to od blisko 10 lat przegrywał tylko z Israelem Adesanyą (dwukrotnie) i Dricusem Du Plessisem. Pozostałych zawodników pokonywał, najczęściej wygrywając decyzjami sędziów. Oczywiście nie zdziwi mnie tu wygrana Costy, jednak wydaje mi się, że Whittaker ma wszystko, aby zwyciężyć zestawienie z takim rywalem. Typ: Robert Whittaker decyzją sędziów.

Krzysztof Kordys: Robert Whittaker wraca do startów po zeszłorocznej przegranej przez nokaut z rąk Dricusa Du Plessisa, natomiast dla Paulo Costy będzie to pierwszy występ od sierpnia 2022 roku, kiedy to rozprawił się z Lukem Rockholdem. Były mistrz oraz pretendent, obaj mniej aktywni w ostatnim czasie, postarają się przypomnieć kibicom, że cały czas należą do ścisłej czołówki wagi średniej i celują w tytuł. Moim zdaniem większe szanse na zrealizowanie tego celu, a co za tym idzie zwycięstwo w nadchodzącym pojedynku, ma Whittaker. Dysponuje on odpowiednimi umiejętnościami, by przeciwstawić się ogromnej sile i presji ze strony Brazylijczyka. Costa najgroźniejszy bywa w początkowych fazach starcia, ale Robert zawsze słynął z taktycznego podejścia, trzymania dystansu i skutecznej pracy w defensywie. Jeżeli Whittaker nie da się wciągnąć w bijatykę z Costą, to przewiduję jego triumf przez jednogłośną decyzję po kontrolowaniu walki w stójce. Typ: Robert Whittaker przez jednogłośną decyzję

Geoff Neal (2,83) vs Ian Machado Garry (1,42)

Redaktorzy typujący Neala: Michał, Jakub
Redaktorzy typujący Garry’ego: Jacek, Krzysztof, Aleksander

Michał Tkaczuk: Panowie po raz drugi zostali ze sobą zestawieni, po wypadnięciu Neala w sierpniu 2023. Samo starcie kategorii półśredniej zapowiada się na stójkową wymianę. Obydwaj bowiem głównie w tej płaszczyźnie toczą i kończą swoje pojedynki. Więcej atutów pięściarskich będzie miał Neal. Amerykanin uderza mocniej niż Garry, a ponadto jego defensywa stójkowa jest na zupełnie wyższym poziomie. Przewagą Irlandczyka będą warunki fizyczne. Pomimo, że Garry jest niepokonany, to nie mam do niego przekonania. 26-latek dawał się trafiać i notował knockdowny od słabszych poziomem rywali. Też należy zwrócić uwagę, że psychika Garry’ego jest skruszona, po tym jak wyśmiewany był w mediach społecznościowych w grudniu… Szczegółów oszczędzę, po prostu wpiszcie w wyszukiwarce Google: Ian Garry żona. Nie widzę innego zakończenia jak nokaut Geoffa Neala w drugiej rundzie.

Krzysztof Kordys: Ian Garry wskoczył już do TOP 10 rankingu wagi półśredniej i podczas UFC 298 powalczy o swoje siódme zwycięstwo w oktagonie największej organizacji MMA na świecie. Niepokonany Irlandczyk zmierzy się z Geoffem Nealem, który według mnie będzie największym wyzwaniem w jego dotychczasowej karierze. Amerykanin również lubi oraz potrafi bić się w stójce, co może być zapowiedzią emocjonującego i wyrównanego pojedynku. Nie jest łatwo wskazać tutaj faworyta, Geoffa stać na powstrzymanie ambitnych celów młodszego rywala, natomiast Ian dalej mógł nie zaprezentować jeszcze pełni swojego potencjału. Bliżej mi jednak w kierunku scenariusza, w którym to ręka Garry’ego powędruje do góry. Typuję, że Irlandczyk częściej będzie wychodził zwycięsko z wymian stójkowych i po wymagającym starciu mocno przybliży się do potencjalnego starcia o tytuł. Typ: Ian Garry przez jednogłośną decyzję

Merab Dvalishvili (1,43) vs Henry Cejudo (2,79)

Redaktorzy typujący Meraba: Jakub, Krzysztof, Aleksander
Redaktorzy typujący Cejudo: Michał, Jacek

Aleksander Rupik: Gruzin Merab Dvalishvili nie przegrał walki w UFC od niemal sześciu lat, choć w szranki stawał m.in. z Marlonem Moraesem, Jose Aldo, czy ostatnio z Petrem Yanem. Na 16 zwycięstw w karierze 12 razy triumfował przez decyzję sędziów, niejednokrotnie zajeżdżając przeciwników swoim światowej klasy cardio. Po tym, jak z tronu dywizji koguciej zszedł jego kolega z drużyny Aljamain Sterling, Merab jest zmotywowany, aby wywalczyć sobie drogę do walki o pas i rozpocząć swój własny okres panowania. Henry Cejudo, były podwójny mistrz UFC, w maju ubiegłego roku powrócił po trzyletniej sportowej emeryturze. Poległ jednak w walce właśnie z Aljamainem Sterlingiem. Dla Cejudo walka z Gruzinem jest walką ostatniej szansy, dlatego z całą pewnością wytoczy w oktagonie swoje najcięższe działa, jednak moim zdaniem przeważy tutaj głód i motywacja mistrzowska Meraba Dvalishviliego, który zwycięży poprzez werdykt sędziów.

Jacek Łosak: Henry Cejudo nie jest faworytem w starciu z Merabem Dvalishvilim, ale ja nie skreślam byłego mistrza w tym pojedynku. Obaj są świetnymi zapaśnikami i zapewne walka prędzej czy później trafi do parteru, trudno mi jednak wskazać, który z zawodników okaże się tam sprawniejszy. W stójce natomiast to Cejudo wydaje się być lepszy i być może będzie chciał punktować rywala w tej właśnie płaszczyźnie. Nie spodziewam się, aby to starcie zakończyło się przed czasem. Gdyby walka była pięciorundowa, postawiałbym w niej na Meraba, który słynie ze świetnej kondycji. W najbliższym pojedynku zaryzykuję jednak i jako wygranego na punkty wskażę Henry’ego Cejudo.

Anthony Hernandez (1,40) vs Roman Kopylov (2,88)

Redaktorzy typujący Hernandeza: Michał, Jacek, Krzysztof
Redaktorzy typujący Kopylova: Jakub, Aleksander

Jacek Łosak: Anthony Hernandez wejdzie do klatki UFC po czterech wygranych z rzędu. Jego rywal również jest na takiej samej fali zwycięstw. Panowie mieli zmierzyć się już wcześniej, ale wówczas Hernandez wypadł z pojedynku. Teraz za to Roman Kopylov wszedł do walki z Hernandezem w zastępstwie. Wydaje się, że Rosjanin będzie szukał swojej szansy w stójce, ale ja postawię na parter Hernandeza, który powinien wygrać przed czasem poddający Kopylova. Walka zakończy się w rundzie drugie.

Amanda Lemos (1,73) vs Mackenzie Dern (2,08)

Redaktorzy typujący Lemos: Michał, Jacek, Jakub, Krzysztof, Aleksander
Redaktorzy typujący Dern:

Jakub Madej: Mam wrażenie, że Mackenzie Dern może tu sprawić małą niespodziankę, jednak zawodniczką bardziej niebezpieczną powinna tu być Amanda Lemos. Oczywiście w ostatnim starciu zobaczyliśmy, że da się ją sprowadzać do parteru, co może chcieć wykorzystać Dern, jednak jeśli uda się zawodniczce z Brazylii utrzymać to starcie na nogach, to może być w stanie nawet skończyć swoją rywalkę. Typ: Amanda Lemos przez techniczny nokaut.

Marcos Rogério de Lima (1,68) vs Justin Tafa (2,15)

Redaktorzy typujący Limę: Michał, Jacek, Krzysztof
Redaktorzy typujący Tafę: Jakub, Aleksander

Rinya Nakamura (1,08) vs Carlos Vera (7,49)

Redaktorzy typujący Nakamurę: Michał, Jacek, Jakub, Krzysztof, Aleksander
Redaktorzy typujący Verę:

Zhang Mingyang (1,79) vs Brendson Ribeiro (1,99)

Redaktorzy typujący Mingyang: Michał, Jacek
Redaktorzy typujący Ribeiro: Jakub, Krzysztof, Aleksander

Josh Quinlan (2,62) vs Danny Barlow (1,47)

Redaktorzy typujący Quinlana: Michał, Jakub
Redaktorzy typujący Barlowa: Jacek, Krzysztof, Aleksander

Oban Elliott (1,31) vs Val Woodburn (3,35)

Redaktorzy typujący Elliotta: Michał, Jacek, Jakub, Krzysztof, Aleksander
Redaktorzy typujący Woodburna:

Andrea Lee (2,51) vs Miranda Maverick (1,51)

Redaktorzy typujący Lee:
Redaktorzy typujący Maverick: Michał, Jacek, Jakub, Krzysztof, Aleksander

Tomasz Chmura
Sztuki walki od 2004 roku. Pierwsza gala MMA - 2007. Instruktor Sportu, czarny pas w nunchaku jutsu. Pasy w Kenpo Jiu Jitsu i Sandzie.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy (poniżej pierwsze 30)

...wczytuję komentarze...

Avatar of Warszawski Antek
Warszawski Antek

Bellator
Featherweight

4,112 komentarzy 20,881 polubień

"Też należy zwrócić uwagę, że psychika Garry'ego jest skruszona, po tym jak wyśmiewany był w mediach społecznościowych w grudniu... Szczegółów oszczędzę, po prostu wpiszcie w wyszukiwarce Google: Ian Garry żona."

Top :D haha

Odpowiedz 6 polubień

Avatar of WaszkaOG
WaszkaOG

EFC Africa
Heavyweight

3,039 komentarzy 9,482 polubień

Volk przez TKO w 5 rundzie.
Whittaker na pkt.
Merab na na pkt.
Neal przez KO w 2 rundzie.
Anthony Hernandez na pkt.

Odpowiedz polub

Avatar of Enigma93
Enigma93

Jungle Fight
Bantamweight

229 komentarzy 338 polubień

Topuria KO
Whittaker Dec
Neal KO
Cejudo Dec
Kopylov KO

Odpowiedz polub

Avatar of Ciuniobunio
Ciuniobunio

Oplot Challenge
Lightweight

31 komentarzy 75 polubień

Z całym szacunkiem,ale pisząc takie cos "Ciekaw jestem jak Volkanovski będzie wyglądał po pierwszym brutalnym nokaucie w karierze od Islama Makhacheva"warto wejść przed publikacja w rekord zawodnika i zobaczyć,że w 4 walce w karierze przegrał w identyczny sposób

Odpowiedz 1 Like

Avatar of Cassius42
Cassius42

UFC
Heavyweight

17,975 komentarzy 30,725 polubień

Z całym szacunkiem,ale pisząc takie cos "Ciekaw jestem jak Volkanovski będzie wyglądał po pierwszym brutalnym nokaucie w karierze od Islama Makhacheva"warto wejść przed publikacja w rekord zawodnika i zobaczyć,że w 4 walce w karierze przegrał w identyczny sposób

Tylko że wtedy był młodym (25 lat) początkującym fighterem, a teraz blisko 36 lat i 29 walk na koncie... a ciosy i walki jednak się odkładają, czyli nie jest to do końca to samo jak było w 2013 r...

Odpowiedz 1 Like

Avatar of Ciuniobunio
Ciuniobunio

Oplot Challenge
Lightweight

31 komentarzy 75 polubień

Tylko że wtedy był młodym (25 lat) początkującym fighterem, a teraz blisko 36 lat i 29 walk na koncie... a ciosy i walki jednak się odkładają, czyli nie jest to do końca to samo jak było w 2013 r...

To nie ma nic do rzeczy,wyraźnie napisał/napisałeś,że pierwszy w karierze,kariera jest jedna,chyba,że odpalisz ufc na konsoli na nowym koncie,no offence,ale trochę logicznego myślenia nie zaszkodzi,nawet w piątek wieczór

Odpowiedz 1 Like

Avatar of Genialny Żółw
Genialny Żółw

Roshi

31,353 komentarzy 106,413 polubień

Mocno podzieleni jesteście Panowie... :penn:

Odpowiedz polub

Avatar of Cassius42
Cassius42

UFC
Heavyweight

17,975 komentarzy 30,725 polubień

To nie ma nic do rzeczy,wyraźnie napisał/napisałeś,że pierwszy w karierze,kariera jest jedna,chyba,że odpalisz ufc na konsoli na nowym koncie,no offence,ale trochę logicznego myślenia nie zaszkodzi,nawet w piątek wieczór

Tylko że ja tu na nic nie pisałem o pierwszym w karierze... a tylko pokazałem różnicę w tych możliwych konsekwencjach nokautów...

Odpowiedz polub

Avatar of Ciuniobunio
Ciuniobunio

Oplot Challenge
Lightweight

31 komentarzy 75 polubień

Tylko że ja tu na nic nie pisałem o pierwszym w karierze... a tylko pokazałem różnicę w tych możliwych konsekwencjach nokautów...cie

Widzę,że do Ciebie trzeba mówić wielkimi literami(nie byłem pewny czy Ty byłeś autorem tej analizy...dlatego użyłem sformułowania "napisał/napisałeś")kolejna sprawa,mówisz,że to nie jest do końca to samo,mianowicie co? Bo sposób skończenia w obu przypadkach, jest identycznie opisany w jego rekordzie.nie wiem co ma odporność i odłożone ciosy,do bezdyskusyjnego faktu,że przegrał 2 razy przez ko/tko,a nie raz

Odpowiedz polub

Avatar of Cassius42
Cassius42

UFC
Heavyweight

17,975 komentarzy 30,725 polubień

Widzę,że do Ciebie trzeba mówić wielkimi literami(nie byłem pewny czy Ty byłeś autorem tej analizy...dlatego użyłem sformułowania "napisał/napisałeś")kolejna sprawa,mówisz,że to nie jest do końca to samo,mianowicie co? Bo sposób skończenia w obu przypadkach, jest identycznie opisany w jego rekordzie.nie wiem co ma odporność i odłożone ciosy,do bezdyskusyjnego faktu,że przegrał 2 razy przez ko/tko,a nie raz

Jak się do kogoś piszę to wypadało by to sprawdzić co pisze drugi user (a nie redaktor)...
1 porażka przez KO Volka
2 porażka przez KO...
Tu tylko po jednym kopie i dobiciu... a w pierwszym przypadku seria kopnięć i pięść... a na końcu dobicie.

Odpowiedz polub

click to expand...
Avatar of Ciuniobunio
Ciuniobunio

Oplot Challenge
Lightweight

31 komentarzy 75 polubień

Jak się do kogoś piszę to wypadało by to sprawdzić co pisze drugi user (a nie redaktor)...
1 porażka przez KO Volka
2 porażka przez KO...
Tu tylko po jednym kopie i dobiciu... a w pierwszym przypadku seria kopnięć i pięść... a na końcu dobicie.

"Bo sposób skończenia w obu przypadkach, jest identycznie opisany w jego rekordzie" nie napisałem,że to wyglądało tak samo,nie ma sensu się spierać,po prostu źle zinterpretowałeś myśl,która chciałem przekazać,pozdrawiam

Odpowiedz 1 Like

click to expand...