Ponadgodzinna rozmowa z Martinem Lewandowskim, współwłaścicielem Federacji KSW, na temat gali KSW 33, KSW 34 oraz KSW 35, o mistrzach i ich przyszłości, o PPV i relacjach z Polsatem oraz o gali Rizin i występie Gorana Reljicia.

21 KOMENTARZE

 1. Czemu?

  Chłopak z mymma właściwie prawie przed/po każdym KSW przeprowadza dłuższy wywiad z Lewandowskim w Czempionsie.

 2. @Dominik Durniat 43:10 "koszty" nie "koszta", tak samo jak "maszty" a nie "maszta" 😉

  Poza tym fajny wywiad.

  I tu się bracie mylisz. 😉 (podobnie z "akta sprawy")

  Prof. Bańko: "Można pisać i gusta, i koszta", ale częściej spotyka się formy gusty i koszty. Z gramatyk historycznych polszczyzny dowiadujemy się, że dawniej mówiono też fakta, instrumenta, a nawet kłopota i okręta. Czepiec w Weselu Wyspiańskiego radzi Poecie: „Weź pan sobie żonę z prosta:/ Duza scęścia, małe koszta”. Gdyby sięgnął po formę bardziej współczesną, ucierpiałaby struktura wierszowa dramatu.

  Wyszukiwarka Google, gdy pytamy ją o "małe koszta", odpowiada pytaniem: „Czy chodziło Ci o: małe koszty” – i nie wiadomo dlaczego nie kończy go znakiem zapytania. Ale i tak posłusznie znajduje prawie dziesięć tysięcy wyników na "małe koszta", więcej niż na "małe koszty"! Okazuje się, że "małe koszta" są częstym związkiem wyrazowym. Sama forma "koszta" ustępuje jednak formie "koszty" przeszło dwudziestokrotnie (nadal wg Google'a) i ta proporcja chyba lepiej oddaje ich miejsce w dzisiejszej polszczyźnie".

 3. (podobnie z "akta sprawy")

  Analogia raczej słaba… Jak miałaby wyglądać druga forma? "Akta sprawa"? "Akty sprawy"?

  Ale, że profesor powołuje się na argument wyszukiwarki Google? Co za czasy :D.

 4. Analogia raczej słaba… Jak miałaby wyglądać druga forma? "Akta sprawa"? "Akty sprawy"?

  Ale, że profesor powołuje się na argument wyszukiwarki Google? Co za czasy :D.

  To jest dobre porównanie, bo oba sformułowania się nieco archaiczne, ale wciąż używane. Co do prof. Bańki, jest on znany z tego, że często powołuje się na Korpus jęz. pol.

 5. Przede wszystkim podziękowania dla @Dominik Durniat, bo materiał jest naprawdę dobry i bardzo przyjemnie się tej waszej rozmowy słuchało 🙂

  Jeżeli chodzi o kwestie poruszane w wywiadzie to mnie osobiście bardzo cieszy info o tym, że rekord PPV w przypadku gali KSW 33 został pobity i że osiągnięto go bez udziału Pudziana, co również dobrze świadczy o tym jak KSW zbudowało przez te wszystkie lata zawodników reprezentujących stricte mma.

  Ciekawi mnie bardzo jaki kształt miał mieć ten cały "projekt" o którym wspomina Martin, a którym mieli zacząć 2016 rok. Mimo wszystko trochę się jeszcze łudzę, że może jeszcze w drugiej połowie roku Polsat zdecyduje się go zrealizować i zobaczymy jednak trochę więcej w wykonaniu KSW niż zapowiadane 4 duże gale w nadchodzącym roku… Tak czy siak pomarzyć można 😉

  Z innych pozytywnych informacji cieszy mnie, że możliwy jest stosunkowo szybki powrót Ariane Lipski, a także bardzo możliwy występ Damiana Janikowskiego na KSW. Mimo, że od igrzysk w Londynie trochę czasu już minęło i jego rezultaty w zawodach zapaśniczych nie napawają jakimś wielkim optymizmem przed igrzyskami w Rio, to ja w tego kolesia w mma dość mocno wierzę. Jest stosunkowo młody i mam nadzieję, że może jeszcze na koniec 2016 roku zobaczę go w klatce KSW 😉

  No i na sam koniec to muszę przyznać, że wielka szkoda że Japończycy nie zdecydowali się ostatecznie na Komara na tej sylwestrowej gali Rizin. Goranowi będę kibicował, ale inne podejście by było gdyby oglądało się w tym turnieju Polaka.

  Na sam koniec, jeszcze raz @Dominik Durniat – dobra robota i oby tak dalej 😉

 6. Myślę że gdyby ten wywiad trwał 3 dni to i tak za wiele nowych rzeczy byśmy się nie dowiedzieli. Ale plus dla Ciebie Dominik za chęci!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.