(fot. Adam Bondarowicz / KSW)

Krótka rozmowa Pawła Kowalika ze Sports.pl z mistrzem KSW w wadze średniej

Sports.pl: Co stało się na obozie KSW podczas feralnego sparingu z Łukaszem Jurkowskim?
Krzysztof Kułak: Pękł mój kręgosłup moralny (śmiech). A na poważnie cała nazwa kontuzji brzmi:

Duża szerokopodstawna przepuklina tylna dolnokanałowa, centralna z lateralizacją na stronę prawą k.m L4-L5 oraz wydzielonym sekwestrem przemieszczonym podwiezadłowo do dołu na odcinku 14 mm, ucisk na worek opony twardej, wypełnia zachyłek poboczny prawy, uciska korzeń nerwowy po stronie prawej. Oraz przewlekła wypuklina centralno-prawoboczna k.m L5-S1 ze współistnieniem osteofitów na tylnych i bocznych krawędziach trzonów, zwęża otwór międzykręgowy po stronie prawej, modeluje korzeń nerwowy. Krążek L4-L5 ma uszkodzona strukturę, jego wysokość jest obniżona, obniżona intensywność sygnałów w czasie T2 jako wyraz dehydyracji.

W przetłumaczeniu na moje odczucia – miałem niedowład prawej nogi, nie umiałem się schylić, nie czułem prawej stopy, a od feralnego sparingu czułem cały czas ból i mogłem tylko stać!

Nie łatwo jest podjąć szybką decyzję o tak poważnej operacji. Miałeś jeszcze jakieś wahania?

Gdy najlepszy neurochirurg w Polsce mówi „Jeśli chcesz normalnie chodzić, muszę cie pokroić”, to nic nie jest łatwe i żadnej decyzji nie podejmuje się z uśmiechem na ustach.

Jak wygląda teraz twoja sytuacja? Masz jakieś trudności z codziennym funkcjonowaniem?

Obecnie normalnie chodzę, bo ileż można leżeć? Przez sześć tygodni nie wolno mi nic robić, potem czeka mnie kolejne sześć tygodni rehabilitacji, czyli mam długi urlop (śmiech). Dobrze, że mój pracodawca jest łaskawy. Rehabilitować będę się najprawdopodobniej po trochu w Częstochowie i w Warszawie. Zależnie od możliwości.

Myślisz już o powrocie na ring?

Tak, na pewno stoczę walkę z Michałem Materlą. Potem zobaczę jak moje zdrowie, bo teraz inaczej się myśli. Dowodem jest wycofanie się Jurasa i Maćka Gorskiego. O sportowej emeryturze myśli także Antek Chmielewski!

Czy na twojej kontuzji ucierpi w jakiś sposób życie klubu?

Nie

Chcesz coś dodać od siebie?

Prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym jak kończy, a nie po tym jak zaczyna. Ja jeszcze nie skończyłem!

83 KOMENTARZE

 1. No pięknie, niech jeszcze Antek odejdzie… Mam nadzieję, że nadal będzie walczył.

 2. Ostatnio mowil Górski ze konczy kariere – oczywiscie sprawy finansowe.

 3. Nie powiem „nie lubię Kułaka” ponieważ go nie znam. Nie odpowiada mi jednak jego wizerunek, ale bardzo szanuję go jako wojownika i życzę powrotu do zdrowia oraz formy. Trzymam kciuki !

  No i nie mówcie że teraz załoga KSW odchodzi na emeryturę, co to ma być ? Zbiorowy foch ? (górski – pieniądze, Antek – werdykt sędziów co tak naprawdę sprowadza się do braku umiejętności pogodzenia się z porażką.)

 4. Logan masz racje. Ale ja ci powiem tak, „TU JEST POLSKA ROZUMISZ ? ” 😀
  Nasi kopacze pilki noznej tez fochy strzelaja i ile zarabiaja ? Duzo. Inna spiewka by byla jak Gorski wygral z Puhakka, pewnie slowa by sie nie odezwal.

 5. Antek dał wyjątkowo dobrą walkę z Zikiciem. Ambicja go zżera…

 6. Kułak – dasz radę!

  Zawsze lubiłem jego walki, bo nie odpuszczał, mimo że często kosztowało go to porażkę. Dlatego z chęcią popatrzę jak bije się z Materlą, który jakiegoś szału na powrót nie wywołał 😉

 7. Ta wypowiedź Kułaka to chyba jakiś żart… Antek też ma skończyć karierę? Maciek ma 28 lat, Juras 30, Antek 29, przecież oni dopiero co w Prime wchodzą, to jest straszne co się dzieje w KSW Team. Kogo oni na szybko wypromują? Musieli by Irokeza podpisać, ale nie zanosi się na to by Iro był zwolniony z UFC, Nastula i Drwal „leżą” w FAŁ…
  chyba następna gala to będzie parę Freak Show, Różal z kimś zawalczy, Słowiński wyleczy się z kontuzji i też dostanie jakiś pojedynek, więc będziemy mieć dwóch ponadprzeciętnych stójkowiczów na KSW 16. Pudzian… Mamed, może Janek? aczkolwiek wątpię. Może Kornik w 66kg z Reedem? Mankiewicz i Mańkowski?

 8. No to w KSW Team, wkrótce zostanie tylko Mamed

  W jednym z wywiadów Kawulski bądż Lewandowski wspomniał, że odchodzą już od idei KSW Team.   

 9. i bardzo dobrze, zdrowiej będzie na scenie w Polandii, bez pompowania promocji na siłę (jak z Górskim). pozostanie normalna konkurencja między zawodnikami, żeby dawać jak najlepsze walki.

 10. Możesz podać link? Zachodzę w głowę ale nie mogę sobie przypomnieć takich deklaracji ze strony K&L. Czyżbym to przeoczył?

 11. Yoshi

  W wywiadzie dla eurosportu, który wrzucaliście na mmarocks padły mniej więcej takie słowa, o odchodzeniu od idei ksw team…

 12. Tak, wspominał coś (ale chyba Martin, sam już nie pamiętam) w wywiadzie, chyba nawet dla MMARocks, że powoli będą odchodzić od idei KSW Team, że było to potrzebne kiedyś, a teraz już nie do końca jest.

 13. Ja uważam, że najprościej będzie uzupełnić stawkę KSW Team innymi zawodnikami, niekoniecznie Polakami… to jest Polska organizacja, ale niekoniecznie musi w 100% skupiać się na promocji Polskich zawodników, którzy jak widać nieładnie się odpłacają…

 14. K&L w jednym z ostatnich wywiadów powiedzieli, że KSW Team to jedynie pozostałość po tym co było kiedyś, kiedy trzeba było promować zawodników w takich sposób i teraz stopniowo się od tego odcinają, więc nie ma co liczyć na uzupełnianie tego "teamu". Dla mnie również to nie ma sensu.

 15. MMA jeszcze będzie Polskim sportem narodowym, podoba mi się ta wojownicza postawa Kułaka, niech wraca do formy.

 16. Krzysztof… rób co tylko chcesz:D ale z daleka od komentowania gal i wszelkich wydarzen sportowych…;p bo ring naprawde duzo stracil przez komentatora. pozdrawiam

 17. O kurcze.. To nie dobrze ze Chmielu mysli o emeryturze.. Dal bardzo dobra walke z Zikicem mimo ze byl przez wielu spisywany na straty. Wielka szkoda! :/

 18. Dlaczego tak piszecie o polskich zawodnikach? Najpierw jak Różal mówił że liczą się dla niego tylko pieniądze to nie znalazłem w komentarzach krytyki takiego zachowania.
  A teraz ,,ładnie im się zawodnicy odpłacają”…
  Mam nadzieje że Kułak nie będzie walczył z Materlą. Nie wyszedł on zbyt dobrze w walce z Francuzem. Kułak skończyłby z nim szybciej niż z Dowdą.

 19. Michał wypadł z Babene lepiej niż Antek, po za tym co to znaczy skończyłby z nim szybciej niż z Dowdą? Kułak walczył z Danielem dogrywkę i przy całym szacunki kiedy ostatni raz kogoś „skończył” ?

 20. Juz mowie, Faverusa w grudniu 2007 roku, a wiec ponad trzy lata temu 😉 Dla odmiany Michal mial dlugo przerwe, a i tak ostatnio (nie wliczajac Babene’a) „skonczyl” swojego ostatniego rywala w lutym 2009r. Ot taki paradox 😀

 21. Jaka riposta 😀 a walka Kułak – Materla teraz może być bardziej jednostronna Michał już wrócił po kontuzji a Kułaka to będzie walka na przetarcie wiec nie wiem jak można twierdzić ,że skończy Z nim szybciej niż z Dowdą (13 minut) 😀

 22. offtop KSW rozwiązało dziś kontrakt z Górskim, na stronie organizacji jest info

 23. Faktycznie przesadziłem że Materla wyszedł słabo w walce z Babene. Co do walki Kułaka z Dowdą: nie uważacie że ta dogrywka nie była potrzebna? Oglądałem walkę Kułak vs Materla. Wszyscy wiemy kto wygrał, ale wygladało to jakby Kułak przegrał wygraną dla siebie walkę(tak samo jak zresztą Kita).

 24. Nie wiem co zrobił wtedy Dowda żeby zasłużyć na tą dogrywkę.. Michał z Babene pokazał się z niezłej strony zarówno w partzerze jak i stójce.

 25. Nie wiem co zrobił wtedy Dowda żeby zasłużyć na tą dogrywkę.

  Daniel wygrał pierwszą rundę, Krzysiek 2. Z przebiegu całej walki mogło wydawać się, że Daniel przegrał po 2 rundach, ale w MMA rundy punktuje się oddzielnie.

 26. Wiem, że musiał wygrać jedną rundę, co prawda oglądałem tą walkę dawno, ale wydawało mi się że Kułak zdecydowanie dyktował warunki przez całą walkę.

 27. Daniel obalał i był z góry przez większą część 1 rundy, Krzysiek dominował w drugiej, gdzie Danielowi zabrakło prądu. 

 28. Dawno oglądałem tą walkę, ale w 2 rundzie Kułak dużo razu obalił Daniela. Ta druga runda dużo większa dominacja niż ta którą miał Dowda w 1 rundzie nad Kułakiem.
  Ale dogrywka szkody nie zrobiła. Byłbym za tym aby wszystkie walki odbywały się w dystansie 3 rund, ale wiadomo że nie zawsze zawodnicy by to wytrzymali, a szkoda.

 29. Może to trochę nie na temat, ale chciałbym żeby na KSW 16 walki toczyły się na dystansie 3 rund i były rozgrywane w oktagonie, ciekawe czy KSW wogóle rozważa zmiany odnośnie formuły walk.

 30. W Octagonie na bank nie będzie duża gala. A 3 rundy pewnie pozostawią Mamedowi, Jankowi może Kułakowi i walkom o pas.

 31. hohohoh so funny!

  NOT.

  precyzując:

  -zdjęcie zajebiste

  -temat idiotyczny

  Kaczka, powiedz mi po kiego wdajesz się w jakieś zbędne utarczki i osobiste wycieczki? Niby jesteś dorosły, niby ponad to, a zachowujesz się jak jakiś [strike]Mir [/strike]dzieciak. Zdjęcie było wrzucić do skóry, a nie zaśmiecać forum w oczekiwaniu na propsy i tysiące śmiesznych emotek. (tak wiem, mam ciążowy nastrój)

 32. Zgadzam się z Pervertem, post ze zdjęciem można było podlinkować w odpowiednim dziale, a nie od razu osobny topic.

 33. Pervert, prawie całkowita zgoda. Zdjęcie nie jest zajebiste. Po raz n-ty zabawił się w przyklejanie głowy. To już było nudne 5 jego prac temu.

 34. Pervert : )

  Nie wiem jak mam to ocenić, z początku wydawało się to śmieszne, ale … Ciężko mi siebie określić .

 35. Zgadzam się z Pervertem i niech się nikt nie dziwi, jeśli ataki na kaczkę się powtarzają, bo – jak widać- chłopak nie wyciągnął zbyt wielu wniosków. A obrazek bardzo fajny i śmieszny, ale spokojnie wystarczył do "Tanio…".

 36. GLF ur right, na zmęczeniu wydawał się dość zabawny, drugie spojrzenie niestety już się nie obroniło, ale nie dało rady wyedytować tego "zajebiste". "Niezłe/zabawne" byłoby odpowiedniejsze (bez tego napisu na koszulce ofc)

  btw, jeśli sami użytkownicy nie będą dawać odporu śmieceniu na forum, to non stop będą się pokazywały tak idiotyczne tematy, albo jakieś inne testy…

 37. kaczka w ankiecie dał swój wiek i prawidłową odpowiedź 30-35. Jak ja mam to ocenić. Po zachowaniu na forum daje mu max 15

 38. Haha kaczy shejtowany. Teraz, juz sie nie pokazuje.

  @kaczka41 Możesz podesłać oryginalny obrazek (z murzyńską twarzą)? Spodobało mi się zdjęcie.

  Zapytam wprost, jestes prowokacja?

 39. @Shoocker Ależ skąd. Najnormalniej w świecie zdjęcie mi się podoba, ale wolałbym aby twarz była tak samo murzyńska jak ręce. Być może zapodam je na jakimś forum (nie na tym). Oczywiście zgadzam się z opinią że skóra byłaby lepszym miejscem na to zdjęcie, ale na to nie jestem w stanie nic poradzić.

 40. Ale macie kierwa problem 🙂 Z Papayem na czele.

  Spoko, nie będe wrzucał przerabianych fotek, bo jak widać się nie przyjęło. Szkoda – tyle w temacie. Narka

 41. @kaczka41 Jeżeli nie chcesz podawać tutaj linku lub oryginału z murzyńską twarzą to prześlij prosze na priva:

  cezaryzwirko [małpka] gmail {kropeczka] com

 42. Spoko, nie będe wrzucał przerabianych fotek, bo jak widać się nie przyjęło. Szkoda – tyle w temacie. Narka

  Foch. Foch i chuj.

 43. Kaczka, powiedz mi po kiego wdajesz się w jakieś zbędne utarczki i osobiste wycieczki? Niby jesteś dorosły, niby ponad to, a zachowujesz się jak jakiś Mir dzieciak. Zdjęcie było wrzucić do skóry, a nie zaśmiecać forum w oczekiwaniu na propsy i tysiące śmiesznych emotek. (tak wiem, mam ciążowy nastrój)

  Dokladnie. Przez takie akcje Kaczka tylko sprawia, ze to co pisze Egzekutor ma sens.

  wole takie tematy Kaczki niż każdy inny Kokosa czy wspomnianego w temacie ;]

  To akurat usprawiedliwianie jednej zenady druga…

  ——–

  Gdy zaczalem czytac MMARocks, tudziez pisac pozniej na forum, to byla dyskusja o MMA i rozmaitych pierdolach, a teraz coraz wieksza czesc tematow/postow, to tresci o innych uzytkownikach/forum samym w sobie. Wot ewolucja.

 44. Gdy zaczalem czytac MMARocks, tudziez pisac pozniej na forum, to byla dyskusja o MMA i rozmaitych pierdolach, a teraz coraz wieksza czesc tematow/postow, to tresci o innych uzytkownikach/forum samym w sobie. Wot ewolucja.

  To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny..o ile redakcja nie zamknie/usunie

  @Pervert – Papay – marynarz – czyli Mr. GLF

  Ps. Foch i chuj – idę pić dalej

 45. To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny

  nie cwaniaczku nie możesz. dopiero co mnie upominałeś, że od takiego gówna jest dział hyde park. no chyba, że z wiekiem zaczynają się jakieś problemy typu demencja…

 46. @bobyflex "…@Antek – Ty tak na serio z tym Pudzianem i hieną?…"

  Tak. Poważnie. Chciałbym poznać Wasze zdanie. Oczywiście mam świadomość że będzie to science-fiction i nigdy nie zweryfikujemy kto miał rację. Od taka zabawa.

 47. No to jeśli o mnie chodzi, to zawodnik MMA jest bez szans, hiena to duży drapieżnik z chyba najsilniejszym uściskiem szczęk u zwierząt lądowych na ziemi – to by była jakaś masakra:-)

  I choćby to był gościu o posturze Alie'go, agresywny jak Shogun, Wand czy Fiedzia za najlepszych lat i wszechstronny jak GSP to nie, kurwa, nie ma szans:-)

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.