Romero ufc 241

Komisja Sportowa Stanu Kalifornia w 2017 roku wprowadziła zasadę do swego regulaminu, która przeciwdziałałaby nadmiernemu przybieraniu na wadze po oficjalnym ważeniu. Aż 13 zawodników w zeszłą niedzielę tę zasadę złamało.

Według rozporządzenia z posiedzenia z 16 maja 2017 r. zawodnik wychodząc do walki, może zyskać nie więcej niż 10% powyżej masy, którą oficjalnie wniósł w dniu ważenia. Ma to na celu zahamowanie drastycznego cięcia, odwadniania się i innych ekstremalnych metod by ważyć mniej na wadze oraz szybko przybrać kilogramy w dniu gali. Nowy regulamin wszedł w życie przy okazji UFC 214. Poniżej lista zawodników, którzy do tej reguły się nie zastosowali:

Co grozi tym zawodnikom? Na ich szczęście, komisja nie przewiduje drastycznych kar. Osoba, której zarejestrowana różnica wagi będzie wynosić powyżej 10%, dostanie pismo z rekomendacją przejścia do wagi wyżej. Gdy sytuacja będzie się powtarzać, CSAC będzie mogło jednak zawiesić licencję zawodnika. To właśnie spotkało niedawno Aspen Ladd (MMA 8-1), która 13 lipca zmierzyła się z Germaine de Randamie (MMA 9-3). Aspen przechodziła z wagi muszej do koguciej i różnica między oficjalną wagą a dniem walki, w przypadku tego boju, wyniosła u niej aż 18%. Komisja Sportowa Stanu Kalifornia zawiesiła jej licencję i kazała dostarczyć zaświadczenie od lekarzy, potwierdzające jej zdolność do walki w kategorii koguciej.

Ladd w grudniu zakontraktowana została by walczyć w wadze koguciej z Yaną Kunitskayą (MMA 12-4). Bój ten odbywać się będzie w Waszyngtonie, który podlega pod jurysdykcję sportową dystryktu Kolumbii. Także mimo iż jej licencja została zawieszona, to jest zawieszona jedynie w Kalifornii i CCSC może ją dopuścić do pojedynku. Andy Foster (Dyrektor wykonawczy komisji w Kalifornii) zapowiedział jednak, że wystosuje odpowiednią notkę do Waszyngtonu, mając nadzieję, że tamtejszy organ nadzorujący walkę, uszanuje kalifornijskie zasady i nie wyda Aspen licencji. Przynajmniej do czasu aż zawodniczka złoży wspomniane zaświadczenie od lekarza, że może bezpiecznie schodzić do kategorii koguciej.

Choć Andy Foster nie może jeszcze stosować innych kar niż odbieranie licencji na walki w Kalifornii, to zapowiedział już, że zamierza ostro wziąć się za proceder cięcia wagi. Zamierza też wprowadzić bardziej drastyczne sankcje za przekroczenia masy ciała o 10%, łącznie z możliwością usunięcia zawodników z karty walk. Do walki z tym zjawiskiem przyłączają się powoli inne komisje, a Foster zbiera sojuszników, do grona których dołączył ostatnio Michael Mazzulli z Association of Boxing Commissions, organizacji regulującej walki bokserskie oraz MMA.

17 KOMENTARZE

 1. Czy ktoś oblatany w temacie wie jak wygląda ten problem w innych dyscyplinach, przede wszystkim w boksie i zapasach? Jak cięcie wagi i nawadnianie rozwiązane jest w Polsce?

 2. Costa 97kg ja pierdolę… Ciekawe ile taki Rockhold ważył w średniej jak po przejściu do półciężkiej był dużo wiekszy od Janka który w tej wadze całe zycie walczy.

 3. A DC po co się odwadniał aż 5 kilo w wadze ciężkiej to nie wiem.

  Zatwardzenie może miał xd

  A tak na serio to kurwa Yoel i Costa mogli spokojnie w ciężkiej wystąpić tego dnia jak by któryś wypadł

 4. A DC po co się odwadniał aż 5 kilo w wadze ciężkiej to nie wiem.

  To po prostu grubas, pewnie po ważeniu sie najadl skrzydelek kurczaka i lodów

 5. Costa to praktycznie półciężki, stąd też według mnie jak na swoje gabaryty i styl walki w którym napiera od początku i bije bardzo dużo na zabicie, to i tak kondycyjnie nieźle sobie radzi. Około dwóch rund przewalczy, a mało kto wytrzyma taką kanonadę. Ale w walkach mistrzowskich może być problem. On w ogóle nie zrobił kiedyś wagi? Bo aż dziw, że robi tą wagę i nie wpada.

  Zdziwiło mnie, że Pettis i Diaz ważyli prawie tyle samo, bo ten drugi wydawał się znacznie większy i silniejszy.

 6. na dzien dzisiejszy te kategorie wagowe nie maja zadnego sensu i nie obchodzi mnie to, ze tak bylo zawsze. Teoretycznie ogladasz gosci do 84kg a w klatce naprzeciw siebie staje dwoch lapsow dobijajacych setki. No chyba nie taki byl zamysl tych kategorii?! Wazenie powinno byc w dniu walki, najlepiej na dwie trzy godziny przed co wyeliminowaloby w jakims stopniu robienie sobie przewagi fizycznej poprzez lepsze scinanie/odwadnianie sie.

 7. tak powinno wyglądać ważenie

  „Federacja World Boxing Council potwierdziła, że wprowadzi dodatkowe ważenia zawodników. Jedno z nich będzie się odbywać w dniu walki.

  Kontrolne ważenia WBC mają już miejsce na 30 i 7 dni przed pojedynkiem. Wkrótce wprowadzone zostaną też ważenia na 14 dni przed walką oraz w dniu potyczki. W pierwszym przypadku bokser nie będzie mógł ważyć więcej niż 5% poniżej zakontraktowanego limitu, w drugim – więcej niż 10%.”

 8. Costa to praktycznie półciężki, On w ogóle nie zrobił kiedyś wagi? Bo aż dziw, że robi tą wagę i nie wpada.

  No zdarzyło mu się raz czy dwa.

 9. Costa 97kg ja pierdolę

  Chyba ciezszego skurwiela w dniu walki to nie ma od niego w tej kategorii wagowej…

 10. A DC po co się odwadniał aż 5 kilo w wadze ciężkiej to nie wiem.

  Bez kitu to wyglada jakby wpierdoli w nocy przed walka wiadro lodów i zagryzł wiadrem skrzydełek. Miał zrzucić kilogramy, być szybszy itd a w walce już w drugiej rundzie miałem wrażenie ze coś jest nie tak z nim

 11. Czy ktoś oblatany w temacie wie jak wygląda ten problem w innych dyscyplinach, przede wszystkim w boksie i zapasach? Jak cięcie wagi i nawadnianie rozwiązane jest w Polsce?

  W boksie WBC wprowadzila wedlug mnie lepszy system aczkolwiek jezeli sie nie myle dotyczy tylko walk o pas. Mianowicie zawodnicy przechodza przez kontrolne badanie wagi 30 dni przed walka i potem 7 i maja limity ktorych nie moga przekroczyc. Maja chyba jeszcze zamiar dodac wazenie na 14 dni przed walka.

  30 dni – nie mozesz przekraczac limitu kategorii w ktorej walczysz wiecej niz o 10%

  14 dni – 5 %

  7 dni – 3%

  Edit: widze, ze @yonigga wrzucil juz to info

 12. Costy i Romero nie powinno to dotyczyc  ,daja dobre walki wiec na chuj maja trzymac ta diete i sie odchudzac poza walkami zeby to odbilo sie na ich dyspozycji w klatce , waża ponad limit polciezkiej w dniu walki no i chuj .

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.