SONY DSC

Już wczesnym wieczorem rusza transmisja gali UFC Fight Night w Manchesterze. Tym razem całość od początku do końca pokaże Orange Sport. Pierwsza walka zaplanowana jest na 18:15, Piotr Hallmann powinien wyjść do oktagonu w okolicach 20:30, a pół godziny później, o 21:00, ruszy główna karta. Poniżej znajdziecie nasze prognozy na ten wieczór.

Lyoto Machida vs. Mark Munoz

Karol
Dziś w pracy mojemu brygadziście zadałem pytanie – kto jego zdaniem zwycięży w tej walce? Odpowiedź była prozaiczna – Machida. Dlaczego? Bo jest dobry. Oczywiście po tym argumencie obaj zaczęliśmy się śmiać, ale w tej prostej odpowiedzi było ziarnko prawdy. Bardzo lubię Marka Munoza i ubolewam, że muszę typować właśnie tę walkę. Sercem będę za „The Filipino Wrecking Machine”, ale rozsądek podpowiada przeciwnie. Górujący zasięgiem oraz techniką w stójce, Machida weźmie przeciwnika na dystans i przez trzy rundy będzie punktował swoimi kombinacjami uderzeń oraz kopnięć. Jedyne wyjście dla Munoza to w chaotycznej wymianie trafić Brazylijczyka i zakończyć dzieło prze młotki na macie, jednak prognozuje, że raczej nie jest to wykonalne, a o bezpośrednim sprowadzeniu Machidy Amerykanin też może pomarzyć. Lyoto Machida przez jednogłośną decyzję.

Piotrek
Machida w swojej karierze parę razy stawał w klatce z dobrymi zapaśnikami, także nie sądzę, żeby Munoz potrafił czymś zaskoczyć Brazylijczyka (szczególnie, że trenują razem i znają się na wylot). Myślę, iż „Dragon” góruje pod każdym względem nad Amerykaninem, którego jedyną szansą na wygraną jest sprowadzić Machidę na ziemię i uruchomić swój ground’n’pound. Nie potrafię sobie jednak wyobrazić, żeby Machida dał się trzymać na plecach i obijać przez dłuższy czas, dlatego ten scenariusz raczej wrzucam do kosza. Zobaczymy powtórkę z walki Machida vs. Bader i gdzieś w drugiej rundzie Brazylijczyk odprawi Munoza przez TKO. Machida przez TKO, druga runda.

Redaktorzy typujący Machidę: Franek, Wojsław, Piotrek, Tomasz M., Kuba, Karol, Tomasz N.
Redaktorzy typujący Munoza:

Melvin Guillard vs. Ross Pearson

Franek
Stawiam na niespodziankę w postaci lepszego zachowania w stójce Rossa Pearsona i wygranej przez KO/TKO. Skłania mnie ku temu walka Rossa u siebie i w naturalnej kategorii wagowej przeciwko chaotycznemu Melvinowi, który oburza się na media i znajduje daleko od domu. Pearson przez KO/TKO, 2 runda.

Tomasz M.
Typowanie walk Guillarda to wróżenie z fusów. Ostatnio jednak w stójce coraz mniej przypomina tego dynamicznego „młodego zabójcę” prowadzonego przez Jacksona. Pearson to całkiem dobry uderzacz, którego stać na wygrywanie wymian, ale ma kłopoty w defensywie, gdzie zbiera nieprzyzwoicie dużo. Myślę, że to będzie kosztowało go zwycięstwo w tym pojedynku. Przegra, kiedy nadzieję się na pieść Guillarda w jednej z wymian. Guillard przez TKO, 2. runda.

Redaktorzy typujący Guillarda: Tomasz M., Kuba, Karol, Tomasz N.
Redaktorzy typujący Pearsona: Franek, Wojsław, Piotrek

Ryan Jimmo vs. Jimi Manuwa

Tomasz N.
Kiedy myślę o tej walce, to w głowie uruchamia mi się muzyka z Kill Billa (http://www.youtube.com/watch?v=vPh7y_KkyjI). Postawiłbym pieniądze na to, że ta walka nie dotrwa do decyzji. Obaj zawodnicy znani są z tego, iż mają bardzo ciężkie ręce, lubią wymieniać ciosy i nie boją się posmakować smaku skórzanej rękawicy, żeby zadać o jeden cios więcej swojemu przeciwnikowi. Bokserkso lepszy wydaje się Manuwa, którego repertuar w stójce jest bogatszy niż Kanadyjczyka. Jimi potrafi wyprowadzać bardzo techniczne serię, które jeśli dolecą do celu, to nie ma zmiłuj, przeciwnik po prostu ląduje na deskach i parę sekund później pyta co się stało. W walce postawię więc na Manuwę przez nokaut w 2. lub trzeciej rundzie.

Kuba
Zdaje sobie sprawę, że dla wszechświata, a przede wszystkim dla oglądających wieczorne UFC, lepiej byłoby, gdyby Manuwa trafił jednym ze swoich młotków i posyłał Jimmo na krótką drzemkę. Nie przeczę – jest taka możliwość. Czy na nią postawię? Raczej nie. Wydaję mi się, że to Kanadyjczyk będzie podczas tej walki usypiał – niestety, będzie usypiał przede wszystkim widownię, dominacją w swoim tradycyjnie nudnym stylu. Jimmo przez dec… albo zresztą. Manuwa przez KO!

Redaktorzy typujący Jimmo: Franek, Wojsław, Piotrek, Tomasz M.
Redaktorzy typujący Manuwę: Kuba, Karol, Tomasz N.

Norman Parke vs. Jon Tuck

Karol
Doświadczenie Irlandczyka weźmie górę, ale sama walka będzie nudna jak flaki z olejem. Parke wypunktuje rywala sprowadzeniami i pojedynczymi ciosami z góry. Norman Parke przez jednogłośną decyzję.

Tomasz M.
Myślałem, że Tuck to obiecujący zawodnik, ale zawiódł mnie męczarniami z Zhangiem, z którym żaden poważny zawodnik nie powinien mieć kłopotów. Tym niemniej, Guamczyk ma dynamit w dłoni i przez pierwszą rundę, dopóki nie spuchnie, może znokautować Parke’a. Irlandczyk nie ma tak przeważającego o losach walki atutu, ale jest lepiej wyszkolonym, bardziej wszechstronnym i wytrzymałym zawodnikiem. Obstawiam, iż po przegranej pierwszej rundzie, wygra dwie kolejne i wyjdzie z oktagonu z tarczą. Parke przez decyzję.

Redaktorzy typujący Parke’a: Franek, Wojsław, Piotrek, Tomasz M., Kuba, Karol, Tomasz N.,
Redaktorzy typujący Tucka:

Nicholas Musoke vs. Alessio Sakara

Tomasz N.
Trapiony kontuzjami Sakara nie wygrał walki od ponad 3 lat i ma na swoim koncie obecnie trzy porażki z rzędu. Na papierze już dawno nie powinno być go w UFC, ale Alessio wychodził już nie z takich opresji. Nikt nie wie, czemu ten zawodnik dalej walczy w UFC. Według mnie, jest to zasługą jego stylu walki, który podoba się szefom Zuffy i niskiej pensji, którą pobiera „Legionista”. No i tak naprawdę w ostatniej walce pokazał się z bardzo dobrej strony. Miał przewagę nad Patrickiem Cotem do czasu faulu, po którym został zdyskwalifikowany. Poprzednie dwie walki również toczył z nie byle kim – Stannem i Weidmannem. Dlatego chyba w tej walce UFC postanowiło iść mu na rękę i dało mu Musokę, żeby nie musieć się tłumaczyć, czemu Sakara dalej jest w UFC. Musoke, mimo że trenuje z najlepszym Szwedem w MMA, tak naprawdę w UFC jest zagadką. Fakt, że wchodzi w zastępstwie, również nie działa na jego korzyść. Sakara przez nokaut w drugiej rundzie.

Wojsław
Alessio Sakara przez KO, runda 1. Włoch nie walczył prawie rok, więc może być trochę zardzewiały w klatce. Natomiast Musoka wskakuje na kartę w ostatniej chwili i to jeszcze w wyższej kategorii niż walczy normalnie. Zgubą Sakary w większości jego pojedynków była jego słaba szczęka, ale Szwedowi będzie trudno to wykorzystać, gdyż jego styl walki jest zorientowany przede wszystkim na grappling. W starciu z mocniejszym fizycznie i lepiej przygotowanym raczej w ten sposób mu nie zagrozi. „Legionista” będzie skutecznie  bronił się przed sprowadzeniami, znajdzie okazję na trafienie rywala i zakończy walkę przez nokaut.

Redaktorzy typujący Musokę:
Redaktorzy typujący Sakarę: Wojsław, Franek, Piotrek, Tomasz M., Kuba, Karol, Tomasz N.

Phil Harris vs. John Lineker

Piotrek
Kolejna wpadka z wagą na koncie Linekera. Myślę, że za takie zachowanie, w razie przegranej, włodarze powinni zastanowić się nad profesjonalizmem tego zawodnika i jego obecności w UFC. Na jego szczęście Harris to zawodnik, który nie powinien sprawić mu dużych trudności. Przewaga Linekera jest znacząca, także spodziewam się, iż doliczy do swojego konta kolejny knockout. Lineker przez KO, druga runda.

Kuba
Napiszę tak: TKO dla Linekera jest raczej pewne, pozostaje jedynie przewidzieć, w której rundzie nastąpi. Stawiam na drugą. Aha, John nie zrobił wagi, znowu – ale mniejsza z tym. Lineker, TKO, runda 2.

Redaktorzy typujący Harrisa: 
Redaktorzy typujący Linekera: Franek, Wojsław, Piotrek, Tomasz M., Kuba, Karol, Tomasz N.,

Piotr Hallmann vs. Al Iaquinta

Karol
Gdy chodziłem do liceum podbudowywałem moje skromne kieszonkowe, grając w ówczesnym „Profesjonalu”. Wtedy miałem jedną żelazną zasadę – nigdy nie stawiałem na Polaków. Obecnie sporadycznie zaglądam do pobliskiej „Fortuny” i typuję tylko UFC, ale za każdym razem złamałem regułę i pisałem w kuponie nazwisko Hallmann i Omielańczuk, oczywiście weszło. Ważna kwestia – te dobre dwanaście lat temu stawiałem na piłkę nożną (śmiech), ale wracając do pojedynku… Sądzę, że Iaquinta to dużo łatwiejszy i wygodniejszy rywal od Trinalda. „Płetwal” zdominuje go fizycznie, sprowadzi pojedynek do parteru – tam obije nowojorczyka i następnie wyciągnie balachę. Piotr Hallmann przez poddanie, runda 1.

Franek
Jest to walka, w której dwóch bardzo podobnych zawodników sprawdzi, kto lepiej komu podpasuje i będzie miał lepszą dyspozycję dnia. Ciężkie ręce Iaquinty mogą mocno naruszyć Polaka, ale i on może intensywnie rozpocząć walkę, zaskakując spodziewającego się pewnie mądrzejszej walki Amerykanina. Myślę, że walka będzie przebiegać głównie w stójce, skąd w wypadku problemów będzie próbował ją przenieść do parteru Piotrek. Amerykanina czeka duże zaskoczenie w związku z oporem, który postawi Polak, co w połączeniu z pierwszą walką za oceanem będzie mu coraz bardziej przeszkadzać z kolejnymi minutami. Widzę przewagę Hallmanna w parterze, ale wydaje mi się, że walka zakończy się dość bliską decyzją, w której wygra walczący tym razem od razu swobodnie Polak. Hallmann przez decyzję.

Redaktorzy typujący Hallmanna: Franek, Wojsław, Piotrek, Tomasz M., Kuba, Karol,Tomasz N.
Redaktorzy typujący Iaquintę:

Luke Barnatt vs. Andrew Craig

Piotrek
Luke Barnatt to trochę zagadka i jestem bardzo ciekaw, w którym kierunku pójdzie rozwój tego zawodnika. Z jego warunkami fizycznymi ma sporą przewagę zasięgu nad rywalami – pytanie, czy wystarczy mu talentu i umiejętności, żeby to wykorzystać. Craig to dobry test dla młodego Brytyjczyka – solidny średniej klasy zawodnik, który przetestuje na co stać Barnatta. Spodziewam sie, iż po trzech rundach to Amerykanin wyjdzie z klatki jako zwycięzca. Craig przez decyzję.

Wojsław
Andrew Craig przez decyzję. Po zwycięstwach z Natalem czy Lebenem, Craig nie powinien mieć kłopotów z pokonaniem Barnatta. Angielski zawodnik nie jest w tej walce bez szans, bo dysponuje solidnymi warunkami fizycznymi i nieźle się rusza w parterze. Jednak, gdy Craig zacznie przeplatać swoje akcje w stójce próbami przenoszenia walki na ziemię, powinien pewnie wygrać wszystkie trzy rundy.

Redaktorzy typujący Barnatta: Tomasz N.
Redaktorzy typujący Craiga: Franek, Wojsław, Piotrek, Tomasz M., Kuba, Karol

Jessica Andrade vs. Rosi Sexton

Kuba
Wiem, że cały cywilizowany świat MMA nazwie mnie teraz „ignorantem”, „świnią” i „męskim szowinistą”, ale przyznaję –  dalej mało obchodzi mnie żeńskie MMA. Poza kilkoma wyjątkami (oczko w stronę „Aniołków Kowalika”;)) oglądam walki kobiet jednym okiem i absolutnie nie czuję się kompetentny w tej dziedzinie mieszanych sztuk walki. Skoro jednak muszę podać jakiś werdykt, postawię na Sexton – przynajmniej nazwisko ma seksowne, a i jest bardziej doświadczona. Sexton przez… cokolwiek.

Tomasz M.
Śledzący ten sezon TUF-a na pewno zauważyli jeden trend. Zawodniczki „starszej daty”, ze sporym przebiegiem i bagażem doświadczeń, nie potrafią dotrzymać tempa młodszym, lepszym sportsmenkom w walce. Sexton ma na karku 10 lat w MMA w porównaniu do 2-letniego stażu Brazylijki. Jednakże, najgroźniejszą bronią Andrade są poddania, którymi wygrała 5 walk. Mimo wszystko uważam, że w te klocki lepsza jest Sexton, która przez 15 minut nie dała się złapać w poddanie Alexis Davis – jednej z najlepszych grapplerek w dywizji. Myślę, że pani osteopata ucieszy swoją publiczność zwycięstwem. Sexton przez decyzję.

Redaktorzy typujący Andrade: Franek, Tomasz N.
Redaktorzy typujący Sexton: Wojsław, Piotrek, Tomasz M., Kuba, Karol

Cole Miller vs. Andy Ogle

Karol
Ogle znalazł się tutaj tylko dlatego, że jest Anglikiem. Moim zdaniem, ta konfrontacja to zupełne nieporozumienie. Miller to bardzo solidny fighter z ogromnym bagażem doświadczeń w UFC. Podopieczny Ricarda Liboriego sprowadzi Angola na ziemię w sensie dosłownym i metaforycznym. Amerykanin wyciągnie szybkie poddanie i przy okazji powinien zgarnąć bonus za poddanie wieczoru, choć akurat tego z całego serca życzę naszemu „Płetwalowi”. Cole Miller przez poddanie, runda 1.

Wojsław
Cole Miller przez poddanie, runda 2. Ogle to twardy zawodnik, który na pewno będzie mógł liczyć na wsparcie miejscowych kibiców. Obawiam się jednak, że to nie wystarczy na pokonanie Millera. Amerykanin nie ma ostatnio najlepszej passy, ale kilka z jego porażek to wynik złego punktowania sędziów, a nie jego słabej postawy. W tym pojedynku powinien postawić na wykorzystywanie długiego lewego prostego, który otworzy mu drogę do mocnych ciosów. Kiedy jednym z nim dosięgnie szczęki Anglika, w parterze powinien załatwić sprawę i zapisać poddanie na swoim koncie.

Redaktorzy typujący Millera: Franek, Wojsław, Piotrek, Tomasz M., Kuba, Karol, Tomasz N.,
Redaktorzy typujący Ogle’a:

Jim Hettes vs. Robert Whiteford

Piotrek
Whiteford jest silny, szybki, może nie do końca bije technicznie, ale nadrabia pewnością siebie. Niestety, w klatce przyszło mu debiutować przeciwko Hettesowi, który ma odpowiedź na wszystkie te argumenty, a do tego dodaje jeszcze cały repertuar technik w parterze. Tam też spodziewam się, że walka się zakończy – Hettes przez poddanie runda pierwsza.

Tomasz M.
Akcje Hettesa poszybowały w dół po porażce z Brimage’em, która przede wszystkim ujawniła braki zapaśnicze przebojowego Amerykanina. Szczęśliwie dla niego Szkot Whiteford nie będzie ich tak zacięcie bronił jak jego poprzedni rywal. Myślę, że Hettes znajdzie sposób na przeniesienie walki do parteru i tam znów oczaruje swoją nieustępliwością w poszukiwaniu poddań oraz niesamowicie precyzyjnym ground-and-pound. Hettes przez poddanie, 2. runda.

Redaktorzy typujący Hettesa: Franek, Wojsław, Piotrek, Tomasz M., Kuba, Karol, Tomasz N.
Redaktorzy typujący Whiteforda:

Michael Kuiper vs. Brad Scott

Franek
Przyznaję się bez bicia, że nie pamiętam szczegółów mało porywającej walki Brada Scotta w UFC, dlatego postawię w połowie w ciemno na dość przekrojowego Kuipera. Jest stabilny na nogach, ma nokautujący cios i arsenał poddań, pamiętam solidne kolana z czasów walk poza Zuffą, wydaje się, że to powinno wystarczyć, by wygrać. Kuiper przez decyzję.

Tomasz N.
Walka zawodników z dolnej części tabeli UFC, gdy obaj są po porażkach oznacza, że stawką jest utrzymanie się w UFC. Kuiper został poddany w ostatniej walce przez Lawlora. Według mnie w tej walce również nie będzie faworytem. Scott ma całkiem dobre – jak na Anglika – zapasy, dobrze porusza się w stójce, w której, mimo że jest trochę sztywny, w każdy cios wkłada sporo siły i będzie w stanie znokautować Holendra, jeśli trafi go czystym ciosem. Postawię na zwycięstwo Scotta przez nokaut w trzeciej rundzie.

Redaktorzy typujący Kuipera: Franek, Wojsław, Piotrek, Tomasz M., Kuba, Karol
Redaktorzy typujący Scotta: Tomasz N.

Jedyny człowiek na świecie, który wkręcił się w MMA walką Arlovski vs. Eilers. Poliglota. Entuzjasta i propagator indonezyjskiego przemysłu tekstylnego. Warszawiak od kilku pokoleń i dumny z tego faktu. Nie zawsze pisze o sobie w trzeciej osobie ale kiedy to robi jest to w polu biografia na MMARocks.pl

33 KOMENTARZE

 1. Sorry, że tak z grubej rury, ale…

  Wiem, że cały cywilizowany świat MMA nazwie mnie teraz „ignorantem”, „świnią” i „męskim szowinistą”, ale przyznaję – dalej mało obchodzi mnie żeńskie MMA.

  To czemu ktoś taki oficjalnie typuje walkę kobiet? To tak, jakby mnie ktoś poprosił o typowanie undercardowej walki dwóch kogucich.

  „Mimo wszystko wychodzą i walczą, bo tego wymaga etos wojownika” – Juras

 2. Keylock przepraszam jeśli Cię zawiodłem – nie gniewaj się:) Do typowania przydzielani jesteśmy przez TJa losowo, czasem tak wychodzi – choć raczej rzadko.

 3. Redaktorzy typujący Hallmanna: Franek, Wojsław, Piotrek, Tomasz M., Kuba, Karol,Tomasz N.
  Redaktorzy typujący Iaquintę:

  Zaskoczka ;>

 4. Sorry Jakub ale jesteś ignorantem 🙂 Żeńskie MMA rośnie w siłę i jest zajebiste do oglądania, szczególnie w Polsce:

 5. To ja obstawię drugi bonus dla Hallmanna 😀 obojętnie czy to Fight, Sub czy Ko of the night.

 6. Lyoto Machida
  Melvin Guillard
  Jimi Manuwa
  Norman Parke
  Alessio Sakara
  John Lineker
  Piotr Hallmann
  Luke Barnatt
  Jessica Andrade
  Cole Miller
  Jimmy Hettes
  Michael Kuiper

 7. „Górujący zasięgiem oraz techniką w stójce – Machida weźmie przeciwnika na dystans i przez trzy rundy będzie punktował swoimi kombinacjami uderzeń oraz kopnięć”
  Trzy rundy? A nie pięć?

 8. Ja napiszę tylko WAR Płetwal!!! liczę na sub albo efektowne tko.

  edit:

  tak BTW co Rogan zobaczył na plecach Piotrka (zdjęcie)?

 9. Machida

  Pearson

  Manuwa

  Tuck

  Sakara

  Lineker

  Hallmann

  Sexton

  Craig

  Miller

  Whiteford

  Kuiper

 10. Z dzisiejszej gali to interesują mnie tylko dwie walki.

  Machida KO 2 runda (chociaż wolałbym zwycięstwo Munoza)
  Hallmann poddanie 3 runda

 11. Czy transmisja bedzie tez na ufc.tv? Niestety w pracy nie mam telewizora

 12. Sądzę, że Iaquinta to dużo łatwiejszy i wygodniejszy rywal od Trinalda.

  Kompletnie się nie zgadzam. W stójce jest klasę wyżej od surowego Massaranduby, z którym Piotrek miał problemy właśnie w tej płaszczyźnie. Stylistycznie Iaquinta jest mega niewygodny dla Hallmanna ze względu na mocne tdd i wyższe umiejętności kickbokserskie. Jeżeli Al nie da się obalić to może być na prawdę ciężko. 

 13. jw. Iaquinta zapasy szlifuje z Krzyśkiem, więc pod tym względem będzie dobrze przygotowany. Pięściarsko wydaje się być lepszy niż Piotrek, więc nie sądzę, abyśmy byli świadkami łatwej przeprawy Płetwala. Piotrek musi obalać, obijać w parterze i szukać poddania.

 14. Sądzę, że Iaquinta to dużo łatwiejszy i wygodniejszy rywal od Trinalda.

  Kompletnie się nie zgadzam. W stójce jest klasę wyżej od surowego Massaranduby, z którym Piotrek miał problemy właśnie w tej płaszczyźnie. Stylistycznie Iaquinta jest mega niewygodny dla Hallmanna ze względu na mocne tdd i wyższe umiejętności kickbokserskie. Jeżeli Al nie da się obalić to może być na prawdę ciężko.

  Podbijam, Iaquinta cięższym rywalem od Trinaldo. Generalnie uważam, że jeżeli Piotr chce na dłuższą metę zagościć w UFC, powinien pokusić się o jakiś wyjazd na granicę w celach treningowych.
  A co do walki, obstawiam Hallmanna przez decyzję, ew. poddanie w drugiej rundzie. Laughing

 15. Co do żeńskiego MMA to ja osobiście bardzo lubię ogladać niektóre walki. Jest w tych walkach coś surowego, mniej techniki więcej agresji.

 16.  Iaquinta wybitnie Piotrkowi nie pasuje stylem – ma dobrą stójkę, a Piotrek póki co średnią defensywę oraz trudno go obalić, ale liczę, że uda się go zmęczyć klinczem i w końcu przenieść starcie do parteru. Od Trinaldo na pewno jest groźniejszy. 

  Inna rzecz, że mam taką teorię spiskową, że Trinaldo tak dobrze sprawdzał się w pierwszej rundzie, bo zaskoczył kopnięciami, których generalnie nie używał, gdyby zaprezentował stójkę taką jak zawsze, to byłby do pojechania bez większych problemów. Tutaj przynajmniej można się od razu spodziewać arsenału większego niż trinaldowski cep.

 17. Też się absolutnie nie zgadzam z tym,że Al to łatwiejszy rywal niż Trinaldo. Wcześniej na papierze tak się mogło zdawać, ale Iaquinta jest lepiej poukładany boksersko i zapaśniczo. Płetwal musi obalać i mam nadzieję,że da rade to zrobić kilkukrotnie.

 18. Chyba lepiej napisać „nie znam się, to nie podejmę się typowania” niż dawać na stronę „stawię na Sexton, bo ma seksowniejsze nazwisko”…

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.