Tomasz Drwal, pierwszy zawodnik MMA, który wprowadzał Polskę do międzynarodowej federacji UFC będzie trenował żołnierzy polskiego kontyngentu wojskowego (PKW) stacjonującego na Łotwie. Zajęcia odbędą się 27-28 listopada br. w ramach programu przeznaczonego dla weteranów pod nazwą Projekt Wojownik.

Po raz pierwszy Projekt Wojownik zawita poza granice kraju. Dotychczas w 7 edycjach tego programu wzięło udział ponad 300 żołnierzy z czego większość to weterani. Biorąc pod uwagę odpowiedzialne zadania wykonywane na misjach, stres towarzyszący działalności operacyjnej czy szkoleniowej, długotrwale przebywanie poza granicami kraju uznano za stosowne stworzenie możliwości przeciwdziałania negatywnym emocjom, integracji weteranów oraz spotkania żołnierzy z autorytetem sportowym już w PKW.

Podczas wizyty łotewskiej bazie Adażi odbędą się 4 treningi z mieszanych sztuk walki w których weźmie udział kilkudziesięciu żołnierzy PKW Łotwa oraz państw wchodzących w skład batalionowej grupy bojowej eFP. Tomasz Drwal będzie mógł zapoznać się działalnością natowskiej jednostki oraz sprzętem wojskowym jakim na co dzień dysponuje. W zajęciach weźmie udział także weteran poszkodowany w Afganistanie plut. Tomasz Rożniatowski.

Podobnego wsparcia dla swoich żołnierzy udzielały Stany Zjednoczone m.in. podczas operacji w Afganistanie. Program „Entertainment from the Home Front” polegał na wizytach w bazach (wspólne posiłki, spotkania grupowe) znanych sportowców z amerykańskich zapasów Wrestling, futbolu NFL czy kierowców NASCAR.

Tomasz Drwal trenował karate, kick-boxing i brazylijskie jiu-jitsu. W mieszanych sztukach walki zadebiutował w 2004 roku. We wrześniu tego samego roku wygrał turniej Colosseum 3 w Bielsku-Białej. W 2007 roku podpisał kontrakt z UFC – największą organizacją MMA na świecie. Jest pierwszym Polakiem, który stoczył walkę dla tej organizacji. Jego zawodowy rekord to 27 walk, z których 21 razy wyszedł zwycięsko, 5 razy musiał uznać wyższość swojego przeciwnika a jedną walkę zremisował.

Trzon III zmiany PKW Łotwa stanowią żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Narodowy Element Wsparcia został ukompletowany przez 1Brygadę Logistyczną. Zasadniczym sprzętem wojskowym w rejonie misji są czołgi PT-91 „Twardy”. Dowódcą III zmiany PKW w Republice Łotewskiej jest mjr Arkadiusz Skórnóg. PKW wchodzi w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP). Grupa liczy ok. tysiąca żołnierzy i oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład delegują swoich przedstawicieli Włochy, Albania, Słowenia, Słowacja, Czechy i Hiszpania.

Decyzja o utworzeniu wzmocnionej Wysuniętej Obecności, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) była jedną z najważniejszych decyzji Szczytu NATO w Warszawie. Jest ona ukierunkowana na realne zwiększenie potencjału obrony i odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Główną siłę eFP stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO rozmieszczone w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Każda grupa tworzona jest przez państwo ramowe, którymi są odpowiednio: Stany Zjednoczone – Polska, Niemcy – Litwa, Kanada – Łotwa i Wielka Brytania- Estonia. Grupy, w których skład oprócz żołnierzy z państw ramowych wchodzą pododdziały z Albanii, Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Norwegii, Polski, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Czech i Włoch, posiadają pełen potencjał bojowy i są gotowe do prowadzenia działań obronnych.

Informacja prasowa

15 KOMENTARZE

 1. Wyglada trochę jak Martin L. 😉 chyba ze mi sie wydaje Heh swoją droga spoko inicjatywa . Czekam na powrot do klatki

 2. Przeciez on juz nie wroci.

  "Chociaż dawałby bańkę to nie zawalczy w KSW… to jest case closed Drawala"

 3. A po cholerę ci on w klatce ?

  Bo lubię ludzkie walki kogutów. Potocznie zwane Mixed Martial Arts. Nie no, ale serio, Drwal to legenda, lubię gościa, chcę go zobaczyć, ma kontrakt, a nie wiem nawet czy ma jakąś kontuzję. Trenuję w Krakowie, ale od 4 miechów nie byłem w SWD i nie znam nawet plotek. O co chodzi, Drwal nie walczył od ponad 3 lat. Coś mnie ominęło, skończył karierę?

 4. Bo lubię ludzkie walki kogutów. Potocznie zwane Mixed Martial Arts. Nie no, ale serio, Drwal to legenda, lubię gościa, chcę go zobaczyć, ma kontrakt, a nie wiem nawet czy ma jakąś kontuzję. Trenuję w Krakowie, ale od 4 miechów nie byłem w SWD i nie znam nawet plotek. O co chodzi, Drwal nie walczył od ponad 3 lat. Coś mnie ominęło, skończył karierę?

  No po ludzku mu się pewnie nie chce już zapierdalać na treningach. Kasę trzepie na tym fitness platinium, to po co się męczyć ? To już nie czas na powrót, a zarabiać w klatce już nie musi. Swoje zrobił

 5. Jedynie Damian, prawilnie łysy jak kolano.

  raczej jak dupa niemowlaka, bo prawdziwy mężczyzna kolano też ma lekko włochate

  Co oni z tymi brodami?

  To się nazywa testosteron. Kiedy podrośniesz, Twój organizm też zacznie go produkować, wtedy wiele rzeczy zrozumiesz. I zaczną się pojawiać włosy na Twoim ciele, między innymi broda 🙂

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.