W miniony wtorek świat polskiego MMA dowiedział się o decyzji Roberto Soldicia. Mistrz wagi średniej oraz półśredniej KSW przeszedł do azjatyckiej organizacji ONE, wakując tym samym wszystkie pasy. Kto teraz sięgnie po te trofea? Postaramy się rozwiązać tę zagadkę!

Kategoria półśrednia

Zaczynając od niższej wagi, w rankingu zostali Adrian Bartosiński, Shamil Musaev, Brian Hooi, Michał Pietrzak oraz Andrzej Grzebyk. Tych dwóch ostatnich zawodników możemy od razu skreślić, bo na pewno nie dostaną szansy zawalczenia o tytuł. Andrzej Grzebyk dopiero co doznał dotkliwej porażki z rąk Tomasza Romanowskiego. Z kolei Michał Pietrzak ma aż dwie przegrane z rzędu. W tym jedną ze znajdującym się jedno oczko w rankingu wyżej Brianem Hooiem. Hooi to dość ciekawy wybór. Zawodnik ten stoczył w KSW dopiero jeden pojedynek, ale za to taki, że z miejsca znalazł się na ustach wszystkich. Co ważniejsze jednak, zdobył sympatię fanów, nie tylko stylem walki, ale też wywiadem po zwycięstwie, w którym ciepło wypowiedział się o Polsce. Brian jeśli będzie wygrywał, raczej szybko dojdzie do szansy zawalczenia o najwyższe trofeum. Możliwe, że z braku sensownych opcji, KSW już teraz złoży mu tę ofertę.

Drugi w rankingu, Shamil Musaev, jest w bardzo trudnej sytuacji. Raz, że Rosjanin ostatnią walkę w 2021 r. zremisował, a dwa, że KSW odwołało jego występ na gali KSW 68 w Radomiu. Powodem tej anulacji była napaść Rosji na Ukrainę. Organizacja na swoim koncie na Twitterze napisała wtedy:

W związku z brutalną agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, organizacja KSW podjęła trudną, lecz uzasadnioną etycznie decyzję o odwołaniu występu reprezentanta Rosji Shamila Musaeva na zbliżającej się gali KSW 68, 19 marca w Radomiu.

Decyzja ta do tej pory nie została zmieniona ani skomentowana oficjalnie. Możemy się zatem spodziewać, że zakaz występu w Polsce nadal obowiązuje.

Naturalnym pretendentem do zwakowanego pasa jest Adrian Bartosiński. Zawodnik ten nie dość, że jest niepokonany w zawodowej karierze, to w KSW ma trzy ładne zwycięstwa. W debiucie wygrał przez TKO z Lionelem Padillą a w drugiej walce tą samą metodą odprawił Michała Michalskiego. W ostatnim starciu popisał się za to świetnym poddaniem Andrzeja Grzebyka (dźwignia na kolano), dostając za to skończenie bonus od KSW. Tak zresztą sugeruje nawet Adrian, który wygranej z Grzebykiem w wywiadzie dla MMARocks.pl stwierdził: „Myślę, że następna walka będzie o trofeum”. Z racji odejścia Soldicia, jest to teraz bardziej niż pewne. Adrian jest więc pierwszym zawodnikiem, który na pewno zmierzy się o zwakowany pas wagi półśredniej. Z kim jednak mógłby się zmierzyć? Jednym z potencjalnych przeciwników jest Tomasz Romanowski.

Dlaczego „Tommy” jest brany pod uwagę, skoro nie ma go nawet w rankingu? Romanowski to idealny kandydat: Wygrał z #4. i #5. w rankingu Pietrzakiem i Grzebykiem. Ponadto ma świetne zwycięstwo nad Aleksandarem Rakasem. Trzy wygrane z rzędu, dwa bonusy za nokauty, a do tego bardzo efektowny styl walki. Ogromnym problem dla organizacji KSW są jednak jego problemy ze zrobieniem wagi. Trzy razy wygrał, ale ani razu nie zrobił wymaganego limitu. O ile można cały czas karać zawodnika za przestrzelone kilogramy (choć też do pewnego momentu), tak nie można takiego zawodnika traktować poważnie jeśli mowa o pasie mistrzowskim, bowiem trzy razy nadużył już zaufanie fanów oraz organizacji. Nie mówiąc już o tym, że w walkach mistrzowskich waga musi być bezwzględnie przestrzegana. Brak wyrobienia limitu tworzy ogromne problemy i zawirowania jeśli na szali jest pas. Walka, gdzie pretendent nawet jak wygra, nie zdobędzie pasa, nie jest ciekawa. A jeszcze większy ból głowy organizacji przysporzyłoby zdarzenie, w którym świeżo mianowany mistrz jest pozbawiony możliwości obrony pasa, przez niezrobienie wagi. Romanowski swoimi zwycięstwami bezwzględnie zasłużył na walkę o pas, ale raczej jej nie dostanie, z tego samego powodu, dla którego nie ma go w rankingu – bo nie walczy w wadze półśredniej tylko w umownym limicie.

KSW będzie miało więc arcytrudne zadanie z wytypowaniem rywala dla Adriana Bartosińskiego. Albo zluzują ban dla Musaeva, albo dadzą walkę o pas nowemu zawodnikowi z tylko jedną wygraną (Hooi). Mogą też zrobić super-walkę Bartosińskiego z Marianem Ziółkowskim (mistrzem wagi lekkiej), ale Marian raczej schodziłby wagę niżej na taki bój. Nie mówiąc już o tym, że mistrz wagi piórkowej, sam chce iść do wagi lekkiej – także Marian Ziółkowski nie musi wykonywać żadnego ruchu, a super-walka i tak przyjdzie do niego.

Kategoria średnia

W kategorii średniej sprawa jest nieco bardziej klarowna, choć też skomplikowana. Pierwszy w kolejce jest Mamed Khalidov, który po przegranej z Roberto Soldiciem, pół-oficjalnie miał dostać rewanż z Chorwatem. Technicznie rzecz biorąc jest więc pierwszym zawodnikiem, który może zawalczyć o zwakowany pas. W oficjalnym rankingu na drugiej i trzeciej pozycji znajdują się Scott Askham oraz Paweł Pawlak. Paweł ma dwa zwycięstwa w KSW a Scott Askham to były mistrz wagi średniej, który odebrał pas Michałowi Materli. Co przemawia za Askhamem to fakt, iż raz pokonał Mameda. Przegrał jednak w rewanżu. Wielu fanów uważało wtedy, że brak trzeciej walki z Mamedem jest dość krzywdzącą decyzją dla Scotta. Teraz Anglik może dostać tę szansę. Były mistrz (Mamed) vs były mistrz (Askham) to dobre zestawienie. W grze jednak nadal jest Pawlak, więc może okazać się, że Mamed Khalidov zostanie mianowany pierwszym zawodnikiem i będzie musiał poczekać na wyłonienie zwycięzcy z zestawienia Pawlak kontra Askham.

Przejście Roberto Soldicia do organizacji ONE bardzo skomplikowało sytuację związaną z pasami KSW, bo aż dwa z nich musiały zostać zwakowane. Jednak też w pewnym sensie sprawiło, że pojawiły się nowe opcje, które również wzbudzą wielkie zainteresowanie fanów. Zarówno Mamed kontra zwycięzca Pawlak vs Askham czy Bartosiński vs Hooi, zapowiadają się naprawdę świetnie. Zestawienia te przysporzą dużo emocji fanom MMA, a dodatkowo, między dywizją półśrednią a średnią krążyć będzie jeszcze Tomasz Romanowski, który jeśli zdecyduje się osiąść w którejś z kategorii i będzie wygrywać, to szybko zostanie kolejnym pretendentem.

Sztuki walki od 2004 roku. Pierwsza gala MMA - 2007. Instruktor Sportu, czarny pas w nunchaku jutsu. Pasy w Kenpo Jiu Jitsu i Sandzie. Doświadczenie w Boksie Tajskim. Wielokrotny Mistrz Polski w broni białej oraz ekstremalnych sztukach walki (XMA). Mistrz Europy w nunchaku.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

26 komentarzy (poniżej pierwsze 30)

...wczytuję komentarze...

Swebs

EFC Africa
Featherweight

2,792 komentarzy 3,069 polubień

No w 77 to wiadomo że Bartosinski

Odpowiedz 4 polubień

B.I.G Makumba

Bellator
Heavyweight

4,820 komentarzy 6,507 polubień

legendarny bratobójczy rewanż Materla vs Mamed o mistrzostwo wagi średniej :antonio: :kawulpokapoka:

Odpowiedz 10 polubień

jut

ONE FC
Featherweight

2,318 komentarzy 8,079 polubień

Ja bym dał walkę temu Hoojowi. Należy mu się jak psu booda

Odpowiedz 21 polubień

majkelo89

UFC
Middleweight

12,399 komentarzy 44,557 polubień

Ja bym dał walkę temu Hoojowi. Należy mu się jak psu booda

Należy się w chuj.

Odpowiedz 12 polubień

Malkontent

Maximum FC
Lightweight

1,540 komentarzy 2,406 polubień

W średniej mistrzem powinien zostać ten Holender!
A w półśredniej nie ma hooia - trzeba dać szansę młodym prospektom.
Proponuję rewanż Materli z Mamedem !!!1!1!

Odpowiedz 3 polubień

Cyklop Schabowy

Bellator
Featherweight

4,085 komentarzy 7,850 polubień

Należy się w hooi.

Poprawiłem

Odpowiedz 6 polubień

SigisMundis

Maximum FC
Super Heavyweight

1,751 komentarzy 3,192 polubień

Bartosiński z Hooiem o pas półśredniej, bo nie ma komu innemu dać takiej walki. Romanowski przecież wagi nie zrobi, więc bez sensu.
Ewentualnie mógłby Armani zawalczyć w średniej z Mamedem, ale też kiepsko nagradzać gościa co przestrzelił wagę. Mamed po brutalnym nokaucie też niby nie zasługuje, ale był mistrzem. Może trylogia z Askhamem?

Odpowiedz 2 polubień

BogdanJanusz

Brutaal
Heavyweight

614 komentarzy 1,271 polubień

Jest dobrze w hooi

Odpowiedz polub

R
Ragnar L

Jungle Fight
Welterweight

332 komentarzy 706 polubień

Najlepsza organizacja w Europie w której ciężko wybrać pretendentów do pasa bo prawie nikt nie zasłużył.

Odpowiedz 2 polubień

zoom

UFC
Featherweight

8,586 komentarzy 14,498 polubień

Hooi po pas w 77 a w 84 to wyjebane, może ten muslim co pobił euredyte zejdzie w dół

Odpowiedz polub

bokserek

BAMMA
Lightweight

854 komentarzy 1,618 polubień

Bartosiński odjebie tego manekina armaniego

Odpowiedz polub

Dawid _Ozdoba-Legenda

EFC Africa
Flyweight

2,694 komentarzy 3,539 polubień

Bartos z Hooiem w 77, a w 84 jeśli Scott jest zdolny to niech walczy o pas z Pawlakiem. No i dobrze by było jakby ściągnęli Haratyka.

Odpowiedz polub

Komentator Internetu

WSOF
Heavyweight

3,505 komentarzy 6,568 polubień

W półśredniej chętnie zobaczyłbym starcie Bartosiński-Hooi, a w średniej Askham-Chuzhigaev albo Askham-Pawlak.

Odpowiedz 1 Like

KML

BAMMA
Welterweight

901 komentarzy 495 polubień

Zastanawia mnie co w tym rankingu robi jeszcze rusek. Niby nie dają mu walk, to na co go trzymają? W WW logicznie Bartosz i hooi. W MW Pawlak ma chyba obiecana walkę o pas i jak Mamed będzie zdrowy to pewnie Mamed, a jako eliminator Romanowski vs Askham.

Odpowiedz polub

N
Normalny chłop

Oplot Challenge
Lightweight

39 komentarzy 83 polubień

Się będzie dzialo.
Że UFC jest w dupie to wiadomo Czekamy na eksperta który powie nam gdzie aktualnie są nasi intergalaktyczni mędrcy i kelnerzy po odejściu Roberto :)

Odpowiedz 1 Like

Średniej wielkości znawca

BAMMA
Heavyweight

1,048 komentarzy 2,272 polubień

Się będzie dzialo.
Że UFC jest w dupie to wiadomo Czekamy na eksperta który powie nam gdzie aktualnie są nasi intergalaktyczni mędrcy i kelnerzy po odejściu Roberto :)

:gdzie:

Odpowiedz 4 polubień

Draniu

Brutaal
Super Heavyweight

643 komentarzy 542 polubień
bassline9

Shark Fights
Featherweight

1,116 komentarzy 2,134 polubień

Ale bieda w tym ksw.
:childcry:

Odpowiedz 1 Like

Hellah

Maximum FC
Featherweight

1,476 komentarzy 2,099 polubień

Mamed z Mario o pas w średniej, robimy to. Pudzian zapewni, że do walki zejdzie do 84, podczas ważenia na wagę wniesie 120kg i się zrobi historyczny keczłejt o pas.
Mamy to! UFC znowu jest w dupie!

Odpowiedz 2 polubień

Siwy25_1

EFC Africa
Welterweight

2,878 komentarzy 9,754 polubień

Mamed z Mario o pas w średniej, robimy to. Pudzian zapewni, że do walki zejdzie do 84, podczas ważenia na wagę wniesie 120kg i się zrobi historyczny keczłejt o pas.
Mamy to! UFC znowu jest w dupie!

Mario vs Armani i rekordowy pas KECZŁEJT :robbie:

Odpowiedz 1 Like

zielony666

WSOF
Heavyweight

3,593 komentarzy 12,515 polubień

Tak naprawdę jedyne sensowne zestawienie to Ch...j i Bartosinski o pas w 77.

W 84 to jest nieźle gangstersko poj... akcja. Powinno być Khalidov Askham III.

Odpowiedz 1 Like

Baddream

WSOF
Light Heavyweight

3,454 komentarzy 5,469 polubień

W średniej jedyne sensowne to Mamed vs Askham. W sumie to nawet ta trylogia powinna być przed walką Soldicia z Mamedem.

A np Kęsik mógłby ubić modnisia Tomiego i potem zawalczyć o pas.

Odpowiedz polub

Notorious

Legacy FC
Bantamweight

1,884 komentarzy 3,041 polubień

Jest dobrze w hooi

Lecimy w hooi

Odpowiedz polub

axisstyle

BAMMA
Middleweight

971 komentarzy 1,318 polubień

Wiem, że różnica dwóch kategorii, ale do tej walki musi dojść:

Ruchała - Hooi

O wszystkie pasy, wszystkich kategorii, po tym można już zwijać ten burdel.

Odpowiedz polub

JaPA

Maximum FC
Super Heavyweight

1,752 komentarzy 1,637 polubień

Teraz jest najlepsza okazja, żeby zlikwidować 77 i 84. Stopniowo dołączać pozostałe wagi i zamknąć to wpizdu.

Odpowiedz polub

B.I.G Makumba

Bellator
Heavyweight

4,820 komentarzy 6,507 polubień

Wiem, że różnica dwóch kategorii, ale do tej walki musi dojść:

Ruchała - Hooi

O wszystkie pasy, wszystkich kategorii, po tym można już zwijać ten burdel.

mamed vs pudzian:antonio:
A potem ostateczne starcie Kelner vs Kawul:kawulpokapoka:

Odpowiedz polub