W miniony wtorek świat polskiego MMA dowiedział się o decyzji Roberto Soldicia. Mistrz wagi średniej oraz półśredniej KSW przeszedł do azjatyckiej organizacji ONE, wakując tym samym wszystkie pasy. Kto teraz sięgnie po te trofea? Postaramy się rozwiązać tę zagadkę!

Kategoria półśrednia

Zaczynając od niższej wagi, w rankingu zostali Adrian Bartosiński, Shamil Musaev, Brian Hooi, Michał Pietrzak oraz Andrzej Grzebyk. Tych dwóch ostatnich zawodników możemy od razu skreślić, bo na pewno nie dostaną szansy zawalczenia o tytuł. Andrzej Grzebyk dopiero co doznał dotkliwej porażki z rąk Tomasza Romanowskiego. Z kolei Michał Pietrzak ma aż dwie przegrane z rzędu. W tym jedną ze znajdującym się jedno oczko w rankingu wyżej Brianem Hooiem. Hooi to dość ciekawy wybór. Zawodnik ten stoczył w KSW dopiero jeden pojedynek, ale za to taki, że z miejsca znalazł się na ustach wszystkich. Co ważniejsze jednak, zdobył sympatię fanów, nie tylko stylem walki, ale też wywiadem po zwycięstwie, w którym ciepło wypowiedział się o Polsce. Brian jeśli będzie wygrywał, raczej szybko dojdzie do szansy zawalczenia o najwyższe trofeum. Możliwe, że z braku sensownych opcji, KSW już teraz złoży mu tę ofertę.

Drugi w rankingu, Shamil Musaev, jest w bardzo trudnej sytuacji. Raz, że Rosjanin ostatnią walkę w 2021 r. zremisował, a dwa, że KSW odwołało jego występ na gali KSW 68 w Radomiu. Powodem tej anulacji była napaść Rosji na Ukrainę. Organizacja na swoim koncie na Twitterze napisała wtedy:

W związku z brutalną agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, organizacja KSW podjęła trudną, lecz uzasadnioną etycznie decyzję o odwołaniu występu reprezentanta Rosji Shamila Musaeva na zbliżającej się gali KSW 68, 19 marca w Radomiu.

Decyzja ta do tej pory nie została zmieniona ani skomentowana oficjalnie. Możemy się zatem spodziewać, że zakaz występu w Polsce nadal obowiązuje.

Naturalnym pretendentem do zwakowanego pasa jest Adrian Bartosiński. Zawodnik ten nie dość, że jest niepokonany w zawodowej karierze, to w KSW ma trzy ładne zwycięstwa. W debiucie wygrał przez TKO z Lionelem Padillą a w drugiej walce tą samą metodą odprawił Michała Michalskiego. W ostatnim starciu popisał się za to świetnym poddaniem Andrzeja Grzebyka (dźwignia na kolano), dostając za to skończenie bonus od KSW. Tak zresztą sugeruje nawet Adrian, który wygranej z Grzebykiem w wywiadzie dla MMARocks.pl stwierdził: „Myślę, że następna walka będzie o trofeum”. Z racji odejścia Soldicia, jest to teraz bardziej niż pewne. Adrian jest więc pierwszym zawodnikiem, który na pewno zmierzy się o zwakowany pas wagi półśredniej. Z kim jednak mógłby się zmierzyć? Jednym z potencjalnych przeciwników jest Tomasz Romanowski.

Dlaczego „Tommy” jest brany pod uwagę, skoro nie ma go nawet w rankingu? Romanowski to idealny kandydat: Wygrał z #4. i #5. w rankingu Pietrzakiem i Grzebykiem. Ponadto ma świetne zwycięstwo nad Aleksandarem Rakasem. Trzy wygrane z rzędu, dwa bonusy za nokauty, a do tego bardzo efektowny styl walki. Ogromnym problem dla organizacji KSW są jednak jego problemy ze zrobieniem wagi. Trzy razy wygrał, ale ani razu nie zrobił wymaganego limitu. O ile można cały czas karać zawodnika za przestrzelone kilogramy (choć też do pewnego momentu), tak nie można takiego zawodnika traktować poważnie jeśli mowa o pasie mistrzowskim, bowiem trzy razy nadużył już zaufanie fanów oraz organizacji. Nie mówiąc już o tym, że w walkach mistrzowskich waga musi być bezwzględnie przestrzegana. Brak wyrobienia limitu tworzy ogromne problemy i zawirowania jeśli na szali jest pas. Walka, gdzie pretendent nawet jak wygra, nie zdobędzie pasa, nie jest ciekawa. A jeszcze większy ból głowy organizacji przysporzyłoby zdarzenie, w którym świeżo mianowany mistrz jest pozbawiony możliwości obrony pasa, przez niezrobienie wagi. Romanowski swoimi zwycięstwami bezwzględnie zasłużył na walkę o pas, ale raczej jej nie dostanie, z tego samego powodu, dla którego nie ma go w rankingu – bo nie walczy w wadze półśredniej tylko w umownym limicie.

KSW będzie miało więc arcytrudne zadanie z wytypowaniem rywala dla Adriana Bartosińskiego. Albo zluzują ban dla Musaeva, albo dadzą walkę o pas nowemu zawodnikowi z tylko jedną wygraną (Hooi). Mogą też zrobić super-walkę Bartosińskiego z Marianem Ziółkowskim (mistrzem wagi lekkiej), ale Marian raczej schodziłby wagę niżej na taki bój. Nie mówiąc już o tym, że mistrz wagi piórkowej, sam chce iść do wagi lekkiej – także Marian Ziółkowski nie musi wykonywać żadnego ruchu, a super-walka i tak przyjdzie do niego.

Kategoria średnia

W kategorii średniej sprawa jest nieco bardziej klarowna, choć też skomplikowana. Pierwszy w kolejce jest Mamed Khalidov, który po przegranej z Roberto Soldiciem, pół-oficjalnie miał dostać rewanż z Chorwatem. Technicznie rzecz biorąc jest więc pierwszym zawodnikiem, który może zawalczyć o zwakowany pas. W oficjalnym rankingu na drugiej i trzeciej pozycji znajdują się Scott Askham oraz Paweł Pawlak. Paweł ma dwa zwycięstwa w KSW a Scott Askham to były mistrz wagi średniej, który odebrał pas Michałowi Materli. Co przemawia za Askhamem to fakt, iż raz pokonał Mameda. Przegrał jednak w rewanżu. Wielu fanów uważało wtedy, że brak trzeciej walki z Mamedem jest dość krzywdzącą decyzją dla Scotta. Teraz Anglik może dostać tę szansę. Były mistrz (Mamed) vs były mistrz (Askham) to dobre zestawienie. W grze jednak nadal jest Pawlak, więc może okazać się, że Mamed Khalidov zostanie mianowany pierwszym zawodnikiem i będzie musiał poczekać na wyłonienie zwycięzcy z zestawienia Pawlak kontra Askham.

Przejście Roberto Soldicia do organizacji ONE bardzo skomplikowało sytuację związaną z pasami KSW, bo aż dwa z nich musiały zostać zwakowane. Jednak też w pewnym sensie sprawiło, że pojawiły się nowe opcje, które również wzbudzą wielkie zainteresowanie fanów. Zarówno Mamed kontra zwycięzca Pawlak vs Askham czy Bartosiński vs Hooi, zapowiadają się naprawdę świetnie. Zestawienia te przysporzą dużo emocji fanom MMA, a dodatkowo, między dywizją półśrednią a średnią krążyć będzie jeszcze Tomasz Romanowski, który jeśli zdecyduje się osiąść w którejś z kategorii i będzie wygrywać, to szybko zostanie kolejnym pretendentem.

Tomasz Chmura
Sztuki walki od 2004 roku. Pierwsza gala MMA - 2007. Instruktor Sportu, czarny pas w nunchaku jutsu. Pasy w Kenpo Jiu Jitsu i Sandzie.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

32 komentarzy (poniżej pierwsze 30)

...wczytuję komentarze...

Avatar of Swebs
Swebs

EFC Africa
Lightweight

2,827 komentarzy 3,160 polubień

No w 77 to wiadomo że Bartosinski

Odpowiedz 4 polubień

Avatar of B.I.G Makumba
B.I.G Makumba

UFC
Middleweight

11,700 komentarzy 20,978 polubień

legendarny bratobójczy rewanż Materla vs Mamed o mistrzostwo wagi średniej :antonio: :kawulpokapoka:

Odpowiedz 11 polubień

Avatar of jut
jut

M-1 Global
Light Heavyweight

3,820 komentarzy 20,208 polubień

Ja bym dał walkę temu Hoojowi. Należy mu się jak psu booda

Odpowiedz 22 polubień

Avatar of majkelo89
majkelo89

UFC
Middleweight

13,534 komentarzy 50,020 polubień

Ja bym dał walkę temu Hoojowi. Należy mu się jak psu booda

Należy się w chuj.

Odpowiedz 13 polubień

Avatar of Malkontent
Malkontent

ONE FC
Heavyweight

2,589 komentarzy 5,359 polubień

W średniej mistrzem powinien zostać ten Holender!
A w półśredniej nie ma hooia - trzeba dać szansę młodym prospektom.
Proponuję rewanż Materli z Mamedem !!!1!1!

Odpowiedz 3 polubień

Avatar of Cyklop Schabowy
Cyklop Schabowy

UFC
Flyweight

7,937 komentarzy 17,728 polubień

Należy się w hooi.

Poprawiłem

Odpowiedz 6 polubień

Avatar of SigisMundis
SigisMundis

EFC Africa
Middleweight

2,933 komentarzy 5,966 polubień

Bartosiński z Hooiem o pas półśredniej, bo nie ma komu innemu dać takiej walki. Romanowski przecież wagi nie zrobi, więc bez sensu.
Ewentualnie mógłby Armani zawalczyć w średniej z Mamedem, ale też kiepsko nagradzać gościa co przestrzelił wagę. Mamed po brutalnym nokaucie też niby nie zasługuje, ale był mistrzem. Może trylogia z Askhamem?

Odpowiedz 2 polubień

Avatar of BogdanJanusz
BogdanJanusz

UFC
Welterweight

9,998 komentarzy 72,597 polubień

Jest dobrze w hooi

Odpowiedz polub

R
Ragnar L

Brutaal
Bantamweight

457 komentarzy 1,112 polubień

Najlepsza organizacja w Europie w której ciężko wybrać pretendentów do pasa bo prawie nikt nie zasłużył.

Odpowiedz 2 polubień

Avatar of zoom
zoom

UFC
Middleweight

10,207 komentarzy 27,955 polubień

Hooi po pas w 77 a w 84 to wyjebane, może ten muslim co pobił euredyte zejdzie w dół

Odpowiedz polub

Avatar of bokserek
bokserek

Maximum FC
Middleweight

1,644 komentarzy 3,710 polubień

Bartosiński odjebie tego manekina armaniego

Odpowiedz polub

Avatar of Dawid _Ozdoba-Legenda
Dawid _Ozdoba-Legenda

KSW
Heavyweight

6,033 komentarzy 13,153 polubień

Bartos z Hooiem w 77, a w 84 jeśli Scott jest zdolny to niech walczy o pas z Pawlakiem. No i dobrze by było jakby ściągnęli Haratyka.

Odpowiedz polub

Avatar of Komentator Internetu
Komentator Internetu

KSW
Heavyweight

6,134 komentarzy 13,131 polubień

W półśredniej chętnie zobaczyłbym starcie Bartosiński-Hooi, a w średniej Askham-Chuzhigaev albo Askham-Pawlak.

Odpowiedz 1 Like

Avatar of KML
KML

Maximum FC
Light Heavyweight

1,667 komentarzy 2,613 polubień

Zastanawia mnie co w tym rankingu robi jeszcze rusek. Niby nie dają mu walk, to na co go trzymają? W WW logicznie Bartosz i hooi. W MW Pawlak ma chyba obiecana walkę o pas i jak Mamed będzie zdrowy to pewnie Mamed, a jako eliminator Romanowski vs Askham.

Odpowiedz polub

Avatar of Normalny chłop
Normalny chłop

Oplot Challenge
Heavyweight

197 komentarzy 397 polubień

Się będzie dzialo.
Że UFC jest w dupie to wiadomo Czekamy na eksperta który powie nam gdzie aktualnie są nasi intergalaktyczni mędrcy i kelnerzy po odejściu Roberto :)

Odpowiedz 1 Like

Średniej wielkości znawca

Legacy FC
Welterweight

2,032 komentarzy 6,353 polubień

Się będzie dzialo.
Że UFC jest w dupie to wiadomo Czekamy na eksperta który powie nam gdzie aktualnie są nasi intergalaktyczni mędrcy i kelnerzy po odejściu Roberto :)

:gdzie:

Odpowiedz 4 polubień

Avatar of Draniu
Draniu

Shark Fights
Lightweight

1,189 komentarzy 1,397 polubień
Avatar of bassline9
bassline9

Legacy FC
Bantamweight

1,861 komentarzy 4,042 polubień

Ale bieda w tym ksw.
:childcry:

Odpowiedz 1 Like

Avatar of Hellah
Hellah

KSW
Light Heavyweight

5,862 komentarzy 19,174 polubień

Mamed z Mario o pas w średniej, robimy to. Pudzian zapewni, że do walki zejdzie do 84, podczas ważenia na wagę wniesie 120kg i się zrobi historyczny keczłejt o pas.
Mamy to! UFC znowu jest w dupie!

Odpowiedz 2 polubień

Avatar of Siwy25_1
Siwy25_1

UFC
Middleweight

11,585 komentarzy 59,161 polubień

Mamed z Mario o pas w średniej, robimy to. Pudzian zapewni, że do walki zejdzie do 84, podczas ważenia na wagę wniesie 120kg i się zrobi historyczny keczłejt o pas.
Mamy to! UFC znowu jest w dupie!

Mario vs Armani i rekordowy pas KECZŁEJT :robbie:

Odpowiedz 1 Like

Avatar of zielony666
zielony666

UFC
Light Heavyweight

16,837 komentarzy 70,727 polubień

Tak naprawdę jedyne sensowne zestawienie to Ch...j i Bartosinski o pas w 77.

W 84 to jest nieźle gangstersko poj... akcja. Powinno być Khalidov Askham III.

Odpowiedz 2 polubień

Avatar of Baddream
Baddream

Bellator
Featherweight

4,055 komentarzy 6,911 polubień

W średniej jedyne sensowne to Mamed vs Askham. W sumie to nawet ta trylogia powinna być przed walką Soldicia z Mamedem.

A np Kęsik mógłby ubić modnisia Tomiego i potem zawalczyć o pas.

Odpowiedz 1 Like

Avatar of Notorious
Notorious

Legacy FC
Middleweight

2,065 komentarzy 3,577 polubień

Jest dobrze w hooi

Lecimy w hooi

Odpowiedz 1 Like

Avatar of axis
axis

Shark Fights
Middleweight

1,277 komentarzy 2,533 polubień

Wiem, że różnica dwóch kategorii, ale do tej walki musi dojść:

Ruchała - Hooi

O wszystkie pasy, wszystkich kategorii, po tym można już zwijać ten burdel.

Odpowiedz polub

Avatar of JaPA
JaPA

ONE FC
Featherweight

2,304 komentarzy 3,257 polubień

Teraz jest najlepsza okazja, żeby zlikwidować 77 i 84. Stopniowo dołączać pozostałe wagi i zamknąć to wpizdu.

Odpowiedz 1 Like

Avatar of B.I.G Makumba
B.I.G Makumba

UFC
Middleweight

11,700 komentarzy 20,978 polubień

Wiem, że różnica dwóch kategorii, ale do tej walki musi dojść:

Ruchała - Hooi

O wszystkie pasy, wszystkich kategorii, po tym można już zwijać ten burdel.

mamed vs pudzian:antonio:
A potem ostateczne starcie Kelner vs Kawul:kawulpokapoka:

Odpowiedz polub

Avatar of Malkontent
Malkontent

ONE FC
Heavyweight

2,589 komentarzy 5,359 polubień

Zastanawia mnie co w tym rankingu robi jeszcze rusek. Niby nie dają mu walk, to na co go trzymają?

bez niego by się mogło okazać, że ranking będzie niepełen, bo po prostu nie ma więcej zawodników w kategorii :D by musieli zrobić ranking łączony z kilku wag, jak u babek

Odpowiedz polub

Avatar of Ludwiczek
Ludwiczek

UFC
Welterweight

9,759 komentarzy 20,525 polubień

W średniej Nasz Mamed! :antonio:
Na resztę wyjebane! ::jondance::

Odpowiedz polub

Avatar of B.I.G Makumba
B.I.G Makumba

UFC
Middleweight

11,700 komentarzy 20,978 polubień

W średniej Nasz Mamed! :antonio:
Na resztę wyjebane! ::jondance::

jeszcze brat Mameda gangster ze Szczecina z groźnego bersker team(tam zwykle takie przyjeby wytatuowane chodzą) Materla
REKORDOWA gala ME Kawul-kelner co main bratobójczy rewanż i można cyrk kończyć

Odpowiedz polub