Kolejny emerytowany zawodnik MMA w rozmowie z dziennikarzami opisał swoje problemy zdrowotne. Renato Babalu Sobral w wywiadzie dla MMAFighting.com stwierdził, że przez obrażenia mózgu nie wie czy będzie w stanie zobaczyć swoje wnuki.

Dzisiaj zawodnicy uczą się jak walczyć, jak zarabiać pieniądze, ale nie wiedzą jak prowadzić swoje życie. Nie nauczyłem się tego w swojej karierze. Popełniłem kilka błędów jeśli chodzi o pieniądze, mogłem pewne rzeczy zrobić nieco inaczej. Zapłaciłem cenę za to gdzie jestem.

Dzisiaj nie mogę iść po linii prostej, straciłem wzrok w lewym oku, to spory problem. Nie mam balansu, nie mogę się utrzymać. Jak walczę albo występuję w zawodach BJJ czy trenuję to jest normalnie, ale sprawa komplikuje się przy normalnym poruszaniu. Zawodnicy powinni wiedzieć jaką cenę zapłacą za swoją karierę. Wszyscy. Ludzie gadają tylko o dobrych rzeczach, swoich osiągnięciach, ale kiedy przegrywasz, co się z Tobą dzieję?

Jeśli ktoś zapytałby mnie czy chcę, aby mój syn walczył w vale tudo powiedziałbym nie. Moja córka? Również. Mam nadzieję, że nie wejdzie w ten biznes, wolałbym żeby się uczyła. Jest teraz zawodniczką polo w liceum, występuje na zawodach, ale czy będzie profesjonalistką? Każdy sport wymaga wiele od organizmu i trzeba za swoje sukcesy słono zapłacić.

Robisz rzeczy, do których nie jesteś przygotowany, ale musisz przez to przejść. Walczysz z bólem, występujesz z kontuzjami. Jesteś nokautowany podczas przygotowań, walczysz tydzień później. Musisz to robić. Nie możesz odmówić. Cios po ciosie. Teraz płacę za to cenę, prawda? Nie wiem czy zobaczę swoje wnuki, nacieszę się nimi jak normalny człowiek, bo poważnie odczuwam efekty swojej kariery.

Mam już encefalopatię, ludzie o tym w ogóle nie mówią. Możecie o tym poczytać. Zawodnicy popadają w depresję, mają ataki, nie słyszysz już tak dobrze. Nie mam problemu z mówieniem, ale tak jak wspomniałem, straciłem wzrok w lewym oku, cierpię na chorobę zwyrodnieniową stawów w całym ciele. Moje kolano… Ogólnie przeszedłem 13 operacji. Powtórzę – płacę sporą cenę. Kariera nie jest za darmo. Nie myślę nawet o chwale, bo nie ma na to czasu.

Sobral (37-12 MMA) walczył w klatce prawie 50 razy. Zawodnik 24 z 37 wygranych zdobywał przed czasem. Występował on w m.in. Strikeforce, Bellatorze czy UFC. Brazylijczyk 7 razy w swojej karierze był nokautowany przez przeciwników.

4 KOMENTARZE

  1. Smutne ale prawdziwe,zależy też od organizmu ale nikt nie jest ze stali…

  2. Kiedyś to pewnie naparzali się bez opamiętania i jakichkolwiek kasków i takie są teraz efekty. W każdym sporcie trzeba dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo dużo bardziej niż normalnie.

  3. Mam sentyment do Babalu… jego walka o pas z Liddellem to był jeden z pierwszych pojedynków UFC, które oglądałem "na żywo" i od tej walki zacząłem na poważnie oglądać UFC. Wcześniej istniał dla mnie tylko Pride i K-1, ale po UFC 62 poszerzyłem horyzonty :)Tak, jestem stary 🙂

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.