(Fot. Denis Rouvre)

Dobrze wam znany Tidzej popełnił bardzo ciekawy artykuł o senegalskich zapasach który jest zamieszczony na zaprzyjaźnionej stronie Dział Zagraniczny, link tutaj. Polecam!

429 KOMENTARZE

 1. Niesamowite jak ogromne pieniądze sa pompowane w ten sport. Obejrzałem kilka walk na YT. Strasznie krótkie są te walki i jak dla mnie mało widowiskowe.

 2. Przeczytalem. Faktycznie mało mnie to interesuje ale art na poziomie TJ 😀

  Nie trzeba tutaj senegalskich zapaśnikow aby Pudzianowi MMA wybić z głowy. Moze lepiej mu nie wybijać? Tak z perspektywy polskiego czytelnika.

 3. Zajebisty art. Mi osobiście bardzo podobają się te zapasy, coś jak sumo combat 😛 Good Joba TJ!

 4. Przerazajace sa te czarnuchy 😀 … ja myslalem ze Kimbo jest duzo 😀
  Bije sie obecnie jakis zawodnik z Arfyki w UFC ??

 5. no własnie moze jakis art o poziomie mma w afryce? jakies gale sie tam organizuje?

 6. Jeżeli naciągniesz definicje "zawodnika z Afryki" to Cheick Kongo, choć urodzony we Francji, ma rodziców z Burkiny Faso i Kongo. No i oczywiście jest Anthony "Nigeryjska Oferta Pieniężna" Njokuani.

 7. Pewnie paru z nich mogło być się wybić i w MMA.

  Dobry artykuł Tidżej, ciekawa sprawa, choć i tak to zainteresuje część tych, których interesuje MMA zapewne, nie pozostałych.

 8. Fajne, a niszowych styli na całym świecie nie brakuje, a to oznacza źródło tematów na najbliższe lata 🙂

 9. Znacie więcej takich ciekawych formuł walki?
  Bardzo interesujący temat. Takedown defence powinni mieć całkiem niezły 😉

 10. jerz, swoją drogą, jak przeczytałem na ich stronie będzie darmowy stream z najbliższej gali EFC w ten czwartek.

 11. Bardzo fajny artykuł, też bym chciał zobaczyć tych zawodników w akcji MMA, pewnie by wage ciężką zupełnie opanowali. A jeśli chodzi o Pudzille to ja do niego nic nie mam

 12. tidzej wiem czytać potrafię chyba 

  z chęcią obejrzę tą gale, trzeba wiedzieć co się na innych kontynentach dzieje 

 13. jerz, to było skierowane bardziej do innych niż do ciebie skoro podałeś linka.

 14. tidzej wiem, że raczej to było skierowane do wszystkich, a z resztą nie ważne nie ma sprawy 

 15. A myślałem że Afrykańczycy to takie małe chude wygłodzone murzyniątka

 16. Świetne mają chłopaki postury 🙂

  Co do pointy tekstu – też chętnie zobaczyłbym jak ktoś skutecznie wybija Pudzianowi MMA z głowy (przed Timem Silvią się położył i odklepał niezagrożony, przydałby się ktoś kto by go bardziej obił zanim P zdążyłby się poddać 😉

  Senegalskie zapasy fajne, ale jak dla mnie trochę mało ekscytujące
  swoja drogą ciekawe jakby chłopaki się sprawdzili z zawodnikami sumo
  na zdziałanie czegokolwiek w MMA raczej nie mają szans. Są za bardzo jednowymiarowi, chyba nie mają też kondycji do takiego rodzaju walki, nie wiem też jak by im poszło z wykańczaniem przeciwnika, bo są przyzwyczajeni, że jeden udany rzut, pchnięcie, podcięcie, generalnie jedna udana akcja kończy starcie.

 17. Mmadrian : )
  W krajach takich jak Ghana, Senegal, Nigeria rodzą się dorodne „egzemplarze”. Wystarczy obejrzeć jakiś mecz piłki nożnej w kategorii U16 i innych młodzieżowych, goście z „czarnego lądu” wyraźnie górują nad rówieśnikami z Europy i Ameryki PŁD w kwestiach warunków fizycznych, siły, rozmiarów(bez głupich skojarzeń).
  Ogólnie natura/ geny predysponują czarnoskórych sportowców do osiągania lepszych rezultatów niż białych, siła, szybkość, atletyzm- mają to we krwi

 18. Jeszcze słyszałem że Hormon Wzrostu (GH) produkowany jest w największej ilości przy diecie wysokobiałkowej lub w czasie głodu. Sądze że ci zapaśnicy radziliby sobie w MMA tak jak Wagner da Conceciao Martins 😉 czyli Zuluzinho

 19. To stereotyp. Czarni są stworzeni do np. koszykówki. Ale już w sportach siłowych czy pływaniu dominują biali.

 20. Front men z foty wygląda groźnie- ale powiedziałbym ze Ten Yekini załatwił tego Tysona pięknym rzutem przez biodro:)) heh

 21. Trzeba sobie zdać sprawę, że Afryka to kontynent 3 razy większy od Europy – występują różne grupy etniczne, a mówiąc prosto z mostu – nie ma jednego typu murzyna. Tak samo jak ze względu na zróżnicowaną genetykę spora dysproporcja w budowie występuje między przeciętnym Norwegiem a Włochem, tak samo jest w Afryce.
  Nie jestem specem 🙂 ale faktycznie na wschodzie są raczej szczupłej budowy z długimi kończynami, przez co świetnie biegają (Kenia, Etiopia), natomiast w Afryce zachodniej, w której znajduje się Senegal, budowę mają raczej dość potężną.

  KingDante – nie masz racji mówiąc, jakoby murzyni mieli całokształtem lepsze geny i atletyzm od białych – nie można tak generalizować. Mają zupełnie inną genetykę, faktycznie dużo lepszą do niektórych sportów, za to w innych sytuacja jest odwrotna. Przykład? Biegi – sami czarni, pływanie – sami biali – nawet reprezentanci państw afrykańskich są biali

 22. @Nilg
  do ciebie, ale i do innych także

  mieszkający w Polsce Afrykańczycy uważają nazywanie ich „murzynami” za obraźliwe.

  Polecam ten tekst: http://afryka.org/?showNewsPlus=3004

  Pod spodem kilka fragmentów, dla tych którym się nie chce kliknąć

  „Wersji jest kilka, ale najbliższa prawdzie wywodzi Murzyna od staropolskiego czasownika „murzać” czyli brudzić. Czarny, więc brudny. I teraz pytanie do wszystkich Polek i Polaków nazywających Afrykańczyków Murzynami? Czy chcielibyście, droga Rodaczko i drogi Rodaku, aby wołali na was „Brudas”?”

  „Ci, których nazywa się Murzynami i pochodzą z Afryki, nie są Murzynami, tylko Afrykańczykami. Nie słyszałem nigdy o kontynencie bądź kraju z przedrostkiem Murzyn. Dlatego Afrykańczycy bądź Afrykanie, ale nie Murzyni.”


  to nie jest głos w imię poprawności politycznej
  po prostu warto wiedzieć, że słowo, które nam się wydaje neutralne, innych obraża

  mój znajomy z Afryki mówi: „Jestem czarny, ale nie jestem murzynem, w domyśle brudasem”.

  Afrykanie są czarni i nazywanie ich w ten sposób ich nie obraża

 23. ad aaron22 To kwestia samooceny, mi tam nie przeszkadza jak ktos mowi o mnie ofay ( bialas ).  

 24. White boy ! Snowflake ! Powiem wam szczerze że ci Panowie z foto, a zwłaszcza ten goryl co ma więcej od Roberta Burneiki w łapie wyglądają strasznie !

 25. Nie czaje czemu tak bardzo chcecie wybijac Pudzianowi MMA z głowy ;/
  Mogę się założyć że gdyby nie Pudzian to KSW 15 nie bylo by tak obsadzone

 26. Mozna uderzac i kopac na glowe , ale w mma raczej nie mieli by szans , bo wszystko w tych „zapasach” konczy sie tam gdzie w mma sie zaczyna.

 27. @carloo992
  kogoś trzeba nie lubić, żeby lubić kogoś 😉

  Pudzian to obraza MMA, tak samo jak jego niektórzy rywale
  Pudzian umie dźwigać ciężary dziwnych kształtów i chwała mu za to
  ale umie i niestety lubi gadać bzdury jak to tanio skóry nie sprzeda 😉
  żeby ją potem oddać za darmo
  obraza dla tego sportu

  Ludzie oglądają walki Pudziana i dochodzą do wniosku, że to całe MMA to podwórkowa napierdalanka, a nie rywalizacja sportowa

 28. Powiem szczerze, że wygenerować 1,5 tysiąca wejść w ciągu 4 godzin, to całkiem niezły wynik. Dziękuję kolegom z MMARocks! 🙂 Pozwolę sobie na udział w dyskusji.

  Nie będę się zagłębiał w dyskusje o tym, że czarni są predysponowani do tego, a biali do tamtego, bo akurat tu genetycy już dawno udowodnili, że to bzdury (choć geny mają oczywiście znaczenie, ale nie tyle w obrębie „rasy”, co bardzo szeroko pojętej „rodziny”, przykładowo czarni mieszkańcy Karaibów, którzy osiągają niesamowite wyniki na krótkim dystansie, a beznadziejne na długim i zupełnie odwrotna sytuacja z pokoleniami dorastającymi na wyżynach Kenii albo Etiopii).

  Natomiast co do sportów walki z regionów „egzotycznych”, to jest ich dużo więcej niż nam się wydaje.
  Azja to oczywiście eldorado w tej kwestii, ale podejrzewam, że o wielu tamtejszych sztukach walki nikt w Polsce nie słyszał. Spójrzmy na przykład na Indie. Pierwsze, co mi przychodzi do głowy, to kusti. Nazw jest tak naprawdę sporo, ale chodzi o tradycyjne hinduskie zapasy. Goście, którzy je uprawiają są po prostu ogromni, a przy tym bardzo sprawni fizycznie i kondycje mają taką, że każdy jeden by dosłownie zajeździł Pudzianowskiego. Polecam filmiki na youtubie, albo liczne fotoreportaże, chociażby polskiego superstara fotografii, Tomasza Gudzowatego. Tu jego reportaż o kusti: http://www.gudzowaty.com/#/essays/5.

  A tu (http://www.gudzowaty.com/#/essays/8) materiał tego samego autora o kalaripayattu, sztuce walki z indyjskiego stanu Kerala. Znowu bardzo polecam filmiki na youtubie, bo to po prostu trzeba zobaczyć w akcji.
  Oczywiście Indie mają mnóstwo innych rodzimych sztuk walki, każdy może sobie poszukać na własną rękę. O reszcie Azji nie wspominając.

  W Afryce zawsze były niezwykle popularne zapasy i boks. W Afryce Zachodniej, na wsi popularna jest np. taka dyscyplina, gdzie zawodnikom wiąże się nadgarstki jednej ręki sznurem, żeby nie mogli od siebie nawzajem uciec. Drugą rękę mają wolną i walka trwa do momentu, kiedy jeden padnie nieprzytomny. Nagrodami są na ogół jakieś telewizory plazmowe, skutery itd, które zawodnicy rozdają między swoich kibiców. Walki odbywają się wielokrotnie w ciągu roku w różnych większych wsiach, często jest tak, że poszczególni zawodnicy pojedynkują się w jednej wsi, później w następnej mają rewanż, później w następnej kolejny rewanż i tak dalej, przez co starcia nabierają nowego wymiaru, przeradzają się w takie wielowątkowe opowieści o zmaganiach dwóch osobowości.

  Jeżeli szukacie prawdziwej egzotyki, to koniecznie odszukajcie zdjęcia nubijskich zapasów autorstwa George’a Rodgera. Rodger był niezłym kotem, jednym ze współzałożycieli legendarnej agencji „Magnum”. Pod koniec wojny trafił jako reporter do Bergen-Belsen i zrobił przerażający dokument o tym, co działo się w niemieckich obozach zagłady. Potem miał tak kompletnie dość, że chciał wyjechać jak najdalej od „cywilizacji”. Dotarł do Gór Nubijskich, gdzie zrobił słynny fotoreportaż o tamtejszych zapaśnikach. Przykład: (a to w czasach, kiedy nie wiedziano co to odżywki). Tam między innymi praktykowano jeszcze taką formę pojedynku, gdzie przeciwnicy zakładali na ramiona strasznie ostre obręcze i później cięli się nimi nawzajem.
  Bonus: kilka lat później film dokumentalny o tych zapaśnikach chciała zrobić Leni Riefenstahl i naciskała na Rodgera, żeby zdradził jej, gdzie ich znaleźć. Ale Brytyjczyk powiedział, że chuja, nadwornej reżyserce Hitlera niczego przekazywać nie będzie. Riefenstahl i tak w końcu do nich dotarła, ale szacun dla George’a za postawę.

  Jeżeli chodzi o bliższe mi rejony, czyli Amerykę Południową, to oczywiście Brazylia. No niby Jiu-Jitsu wywodzi się z Japonii, ale jednak „B” w „BJJ” nie bierze się bez powodu, prawda? Ja jestem zwolennikiem tezy, że to całkowicie odmienna dyscyplina (no może nie tak całkowicie, ale w dużej części). Zresztą to, że Sao Paulo to największe skupisko Japończyków poza ojczyzną daje do myślenia, jak wielki mieli wpływ na rozwój sportów walki w tym kraju (Machida nie bierze się znikąd, prawda?).
  Myślę, że nie wolno pomijać capoeiry, która w naszym kraju często jest traktowana jako jakieś pedalskie podskakiwanie w kółku, a zupełnie niesłusznie. Jako osoba, która ma rodzinę w Brazylii i bywała tam wielokrotnie, mogę z całym sercem polecić wszystkim sprawdzenie przy okazji wakacji jak wygląda prawdziwa uliczna roda. Proste kopnięcia, mnóstwo uderzeń rękoma, potrafi być naprawdę ostro. To nie jest tak, że chłopaki zrobiliby jakąś zawrotną karierę w UFC, ale wierzcie mi na słowo, że fikołki i podskakiwanie na jednej ręce to pic dla turystów.

  Z ciekawostek, to np. w slumsach Caracas są zajęcia dla młodzieży z tradycyjnych indiańskich form walki wręcz. Z wyglądu to głównie zapasy i dodatkowo trzaskanie się różnymi pałkami.

  Warto też jeszcze wspomnieć o tinku. To taka tradycja wywodząca się z regionów andyjskich, przede wszystkim południowej Boliwii. Generalnie wygląda tak, że w okolicach maja mieszkańcy wiosek danego regionu spotykają się w największej z nich i przez cały dzień świętują tłukąc się po głowach jak popadnie. Serio, jeżeli ktoś nie ma jak się wybrać, to znowu polecam youtube, bo to po prostu niesamowita masakra, nikt się nie oszczędza, nawet kobiety. Imponująca jest odporność na ciosy, silnie wspomagana alkoholem oczywiście. Mimo to, sądzę że gdyby wielu miejscowych chłopaków od dzieciństwa solidnie trenować, to mogliby namieszać w niejednym ringu.

  Nooo… Mogę oczywiście wymieniać i wymieniać, ale chyba już starczy, prawda? 🙂
  Osobiście nie czuję się w sportach walki wystarczająco kompetentny, żeby pisać o nich artykuły, ale jeżeli Tomek by się jakoś znowu pokusił, to Dział Zagraniczny z wielką radością udostępni swoje łamy! Przecież wiadomo, że polskiego czytelnika to nie intersuje. 😉

  Maciek

  PS Jeszcze raz pozdrawiam chłopaków z MMARocks, dzięki za podlinkowanie! A jeżeli ktoś z czytelników serwisu chciałby czasem poczytać artykuły o świecie, których nie znajdziecie w dużych mediach (albo chciałby się dowiedzieć, czy w ogóle jest życie na ziemi poza Smoleńskiem i szczytami UE), to serdecznie zapraszam na stronę: http://dzialzagraniczny.pl/.

  Jest RSS, ale jeżeli ktoś woli aktulności fesbukowe, to jest też fanpejdż: http://www.facebook.com/Dzial.Zagraniczny

  Polecam, pozdrawiam.

 29. Hm… dokładnie chyba było tak, że na stronie wikipedii o jednym z dakarskich stadionów piłkarskich było zdjęcie z adnotacją, że to senegalskie zapasy. Więc z ciekawości kliknąłem.

  Co do tekstu o wybijaniu czegokolwiek z głowy Pudziana to przede wszystkim ten artykuł był dla odbiorcy, który nie interesuje się MMA na tyle, żeby rozumieć jakie przełożenie na popularność tego sportu w Polsce mają występy Mariusza. Po drugie, i tak chciałbym zobaczyć jak typ z takim zapleczem poradzi sobie w MMA.

  Niestety, nawet gdybym był managerem z dojściami to „entry level” w MMA amerykańskim, czyli 4tys. + 4tys. i darmowa koszulka tapout pewnie by ich tylko rozśmieszył.

 30. Strasznie duże pieniądze sa w to wkładane. I to na dodatek w Afryce aż się wieżyc nie chce 😀

 31. Nilg to nie moje zdanie, opinia że mają lepsze geny, tak twierdzą naukowcy- przynajmniej w programach, które oglądałem na ten temat- ale telewizja kłamie więc mogę nie mieć racji: ) Co do argumentu z pływaniem- to z tym sportem jest podobnie jak z Hokejem…….. są sporty niepopularne, dla nich. Ogólnie najlepszym wyznacznikiem sprawności/atletyzmu/skoczności/szybkości/ wytrzymałości jest lekkoatletyka. Wiesz ogólnie jest problem z basenami w biednych dzielnicach RPA, Nigerii, czy nawet USA! o lodowiskach już nie wspomnę: ). Jeśli jesteśmy przy sportach walki, to ja w historii boksu nie jestem wstanie znaleźć takiego atletycznego freaka jak Iron Mike wśród białych, owszem zdarzają się wirtuozi techniki, ale nic nie może się różnić z takimi mutantami atletyzmu jak:
  – Lebron James- basket
  – Hershel Walker- futbol amerykański(nie jest najlepszym atletą w nfl, a raczej nie był, ale jest nam wszystkim znany)
  – Jon Jones- mma
  – Ronaldo(ten stary z Barcelony)- piłka
  -Tyson- boks
  – Bolt, Lewis, Donovan Baily, M.Green, Linford Christi, Burell, „Silver”Franki- sprint
  – M.Johnson – średnie dystanse
  – o długich dystansach nawet nie będe pisać
  – Sotomayor- skok w wzwyż- żaden biały nawet nie zbliża się do niego ….od lat
  – Mike Powell, Lewis – skok w dal

  Sporty/dyscypliny w których wygrywają biali bazują na technice, myśleniu i na „nieobecności” czarnoskórych patrz na golf- przyszedł jeden i skasował wszystkich: ) to oczywiście żart z tym golfem, ale nieobecność np. czarnoskórych zawodników w lekkoatletycznych rzutach itp. Tłumaczę, tym, że najsilniejsi, najbardziej dynamiczni idą zarabiać miliony do NFL. Gdyby Jan Zelezny urodził się w Ohio, a nie w „knedlo landzie” to pewnie grałby w Metsach albo Yankesach, gdzie zdobyłby sławę i pieniądze nieporównywalnie większą niż jako legenda królowej sportu.
  Ogólnie może mój sposób myślenia jest uproszczony, ale patrzę na nową historię sportu- od kiedy czarnoskórzy sportowcy mogą rywalizować i widzę wyraźną tendencję do produkcji freaków atletyzmu w różnych dyscyplinach. Nie znajduje takich wśród białych, Gretzky, Sampras, Larry Bird, Popov to nie są takie „typki”

 32. Dante… nie to żebym miał jakiś problem… Ty nie jesteś czasem czarny? 😉

 33. Oczywiście zgadzam się z Tobą Dante, ale jako przykład białego freaka->Phelps, po obejrzeniu jego treningu w Canal + dopiero zobaczyłem, iż ten człowiek to mutant…. Chyba nikt z czołówki nie był w stanie przejść jego treningu….xd

 34. KingDante ma racje, nawet Superman wbrew obiegowej opini jest czarny.

 35. KingDante – czarnoskórzy po prostu są bardziej wyluzowani i dlatego osiągają lepsze wyniki 😉

 36. KingDante użyłeś w pierwszym poście skrótu myślowego, że czarni są lepszymi sportowcami, a mi chodziło o to, by tak nie generalizować. Owszem, słyszałem gdzieś w tv, że ogólnie przez genetykę mają średnio ponad 20% więcej masy mięśniowej, ale to o niczym nie przesądza – są dziedziny w których mają super wyniki, a są i takie, w których nie mają żadnych. Na pewno w jakimś stopniu masz rację z gorszym dostępem w niektórych dyscyplinach, ale myślę że ten czynnik nie wpływa aż tak bardzo na to, że niektóre dyscypliny są kompletnie zdominowane przez białych. Specjalnie podałem przykład pływania – bo na IO państwa afrykańskie wysyłają swoich reprezentantów w pływaniu, czyli jakieś zaplecze sztab finansowanie itd muszą mieć, a czarnego pływaka/pływaczki nie widziałem. Jeśli dana grupa etniczna ma genetycznie pewien zespół cech, typ umięśnienia itd decydujący w danym sporcie, to oczywiście osiąga bardzo dobre wyniki – i każda grupa etniczna ma takie pasujące do swojej genetyki dyscypliny. Może tych gdzie rządzą czarni sportowcy jest więcej, niż tych co biali, ale w większości dziedzin konkurują na równym poziomie – więc wysuwanie wniosku o tym, jakoby byli lepszymi sportowcami jest trochę naciągane.

 37. @aaron22
  póki co obowiązuje mnie słownik języka polskiego, a nie fanaberie jakiejś bliżej nie sprecyzowanej grupy ludzi. Słowo ma takie znaczenie i koniec. To, że dla kogoś jest obraźliwe, nie jest moją winą i żadnym wyznacznikiem. Dla mnie na przykład określenie rycerz jest obraźliwe, chociaż pewnie większość uznałaby to za komplement – trudno chyba, bym zabronił ludziom używać tego słowa? Etymologia słowa już w ogóle nie wiem co ma do rzeczy, to takie naciąganie na siłę.
  Tym bardziej, że:
  Polskie słowo Murzyn pochodzi od słowa Maur, które z kolei wywodzi się od łac. Maurus (-a, um), przymiot. mauri (-orum) – czarny, będący rzymskim określeniem mieszkańców dzisiejszego Maghrebu (por. Maurowie). Portugalczycy nazywali tak wszystkich muzułmanów niezależnie od koloru skóry i pod taką nazwą sprzedawali ich w Europie. Polskie słowo „Murzyn” powstało prawdopodobnie w wyniku zapożyczenia i przekształcenia niemieckiego odpowiednika Maura – Mohr. Słowo to na określenie osoby czarnoskórej używane jest w Polsce od XIV wieku; także według słownika Brücknera pochodzi ono od terminu Maur.
  Proszę zatem dać nam merytorycznie porozmawiać i nie próbować upolityczniać tematu jakimiś dziwnymi teoriami.

 38. Yoshi, jak bym był- to prosiłbym cie, żebyś mówił do mnie Afro- Polak, a nie czarny: ). A w kwestii koloru skóry, to przeważnie jestem biały, ale w dni, kiedy płacę podatki robię się bordowy.
  Nilg ja nie twierdzę, że są lepszymi sportowcami, ja twierdzę, że są lepszymi atletami. Ich ciała są lepiej przystosowane do szybkiego poruszania, biegania, skakania, uderzania, ogólnie motor/atletyzm. Jest to bardzo przydatne w sporcie, w jednych dyscyplinach to wystarcza, w innych nie.
  Dziejo -Co do Phelpsa to się zgadzam, to jest freak, dodałbym do niego jeszcze Australijczyka Thorpa, który ma rozmiar stopy jak Shaq.
  VaeVictis- ja byłym przekonany, że jest on przedstawicielem mniejszości seksualnych, a teraz to mnie zniszczyłeś, nie dość, że pedałuje to jeszcze jak to czarny nie na swoim rowerze: )
  RaoulDuke- oni są wyluzowani, ale tylko na kontynencie Płn Amerykańskim, ale czy to coś dziwnego, w kraju, gdzie w gabinecie owalnym to sekretarka, a nie prezydent pali cygara i to nie kubańskie, a z „Arkansas”

 39. tak w ogole – co to za stronka? tam sa ogolnie informacje ze swiata, czy jak? : P

  a art oczywiscie bdb.

 40. emcess, uzyj archiwum i przeczytaj pierwszy post na Dziale Zagranicznym.

 41. Widzę, że nikt nie podłapał cygara z Arkansas: ) Come on guys- you can do it

 42. nazwiązując do różnic w genetyce ras, wieki ganiania antylop i siłowania się z gorylami robią swoje 😉 najwidoczniej jedne rasy mają predyspozycje fizyczne, inne umysłowe vide rozwój cywilizacyjny na różnych kontynentach.

  http://niggermania.com/tom/funniggerfacts/index.htm

  😉

   

  KingDante świetny dowcip, Clinton jest z Arkansas, ale jaki ma on związek z tematem genetyki murzynów? Czarne sekretarki nie biorą do buzi?

  🙂

 43. hahah yes sir. jestem pod wrażeniem poziomu tej stronki-crazy
  Clinton – wybudował bardzo dużo boisk do koszykówki:) to w kwestii powązań z tematem:)

 44. KingDante – chodzę na siłownie z Nigeryjczykami, Senegalczykiem, Kameruńczykiem. Powiem Ci, że luz to oni mają wrodzony. Każdy bez wyjątku na dźwięk fajniejszego kawałka potrafi zatańczyć lepiej od maseraka 😀 Podejście do życia choć jest im tu ciężko też mają bardzo pozytywne i o to mi właśnie chodzi 😉

 45. no fajnie macie. Jak, zajmują ci przyrządy do ćwiczeń, to wystarczy krzyknąć „straż graniczna” i robi się pusto: )
  p.s
  a tak serio to ja też mam znajomych z Afryki i to bardzo sympatyczni i uśmiechnięci ludzie, mam tylko dobre zdanie o nich

 46. @aaron22
  Nie używać słowa „murzyn” bo czarni mają jakieś widzimisię? Bo słowo kiedyś znaczyło co innego? Pierwotne znaczenie słowa „taras” to odbyt. Ta wiedza spowoduje, że przestaniesz nazywać taras tarasem?
  Trochę nie na temat, ale nosi mnie jak widzę tzw. poprawność polityczną.

  Swoją drogą dzięki za przedstawienie Działu Zagranicznego. Nie znałem a wygląda interesująco!

 47. Jak zajmuja przyrządy do ćwiczeń to wystarczy im powiedzieć, żeby zeszli i schodzą…są mili do bólu ;P szkoda, że tak niewielu z nich trenuje sztuki walki…jednak duża grupa trenujących nie lubi czarnoskórych..

 48. Ogólnie kiedyś na stronce jak wklejałem link, to filmik był widoczny, teraz widoczny jest tylko link…..

 49. @Nilg

  przeklejenie definicji z wikipedii niczego tu nie zmienia

  jak cię boli napisać/powiedzieć „czarny” zamiast „murzyn” twoja sprawa

  rozumiem, że jak ktoś cie nazwie palantem, to będzie ci wszystko jedno

  definicja z wikipedii: „Palant – zespołowa gra na punkty z użyciem drewnianego kija i piłeczki. Znana w Europie i Polsce już od czasów średniowiecza. Rozwijała się w dwóch odmianach: jako gra szkolna i ludowa. Istnieje kilkadziesiąt lokalnych odmian tej gry”

 50. Mnie w szkole uczono ze to forma murzyn jest poprawna, natomiast czarny jest wyrażeniem obraźliwym. Choć mówią se w szkołach kłamią:)

 51. W jednym z linkowanych tutaj tekstów a propos debaty nad poprawnością "murzyna" było bardzo dobre porównanie do "Rumuna", który, choć opisowy dla obywateli Rumunii może w określonych okolicznościach być obraźliwy. Podobnie zresztą jak "żyd".

 52. Żyd to żyd, murzyn to murzyn. Tylko przesadna poprawiać polityczna każe nam na niepełnosprawnych mówić sprawni inaczej.

 53. „Murzyn” w języku polskim ma tylko negatywne konotacje

  „Murzyn zrobił swoje, murzyn może odejść” – w rozumieniu: sługa, niewolnik
  „Sto lat za murzynami” – w rozumieniu: dzikusami
  „Kobieta jest murzynem świata” – w rozumieniu: niewolnikiem
  „Biali murzyni” – w rozumieniu: niewolnicy

  kto znajdzie pozytywną, lub chociaż neutralną konotację, temu konia z rzędem.

  „Murzyn” w języku potocznym jest stosowany bardzo często z rasistowską intencją. To dlatego czarni posługujący się polskim, nazywanie ich murzynami uznają za obraźliwe.

  Pytanie retoryczne: kiedy trenujesz w jednym klubie z czarnym zawodnikiem i zwracasz się do niego per „murzynie”, a on zwraca ci uwagę, że czuje się tym urażony, to nadal nazywasz go „murzynem”, bo „obowiązuje cię słownik języka polskiego”?

 54. aaron22

  Biały murzyn, to określenie także rodem z polskiego hip-hopu…

  Zresztą znaczenia słów się zmieniają. W latach 20stych XX w.  kryminalista to było słowo bardzo szanownej profesji, w XVIII w. kreatura obraźliwa bynajmniej nie była, tak samo oprawca w początkach średniowiecza……

 55. @aaron22

  Murzyn ma same złe konotacje? A taki Żyd nie? I jak mówisz na Żydów?
  To nie murzyn jest problemem, ale stereotyp, że każdy murzyn jest byłym niewolnikiem z dużymi mięśniami i małym rozumkiem. Chcesz murzynów nazywać czarnymi? Super. Tylko z czym się czarny kojarzy?

  „Czarna robota”, „czarny charakter” – i to już jest ok?

  Nie interesuje mnie, że murzyni chcą nam zmieniać język. Jak jesteś gościem w czymś domu to przestawiasz mu meble?
  Ja, mimo że wychowany w chrześcijaństwie, zakładam czapkę jak wchodzę do synagogi, choć dla chrześcijanina to oznaka braku szacunku a nie jego okazanie. Ale w tym miejscu zasady są inne. Nie mam z tym problemu.
  Jak jadę do obcego kraju to staram się dostosować do obyczajów w nim panujących a nie narzucać swoje.

  Spór o murzyna czy czarnego to kwestia semantyki. I czarny i murzyn może być obraźliwe. Wszystko zależy od tego jak to mówisz.
  Powtarzam. Problemem są uprzedzenia a nie słowa. Co zmieni, że ktoś przestanie mówić o kimś murzyn jak i tak będzie go miał za gorszego od siebie bo czarnego? No jaki?

  Murzyn jest powszechnie przyjętym wyrazem i nie jest z zasady obraźliwy. Postaraj się to zrozumieć i przetłumaczyć swojemu koledze.

  Pozdrawiam.

 56. mój znajomy nie jest w Polsce gościem
  ma obywatelstwo
  jest takim samym Polakiem jak ty i ja
  więc nie przestawia mebli w „twoim” domu

 57. a zyd to chyba Izraelita nie?

  ja sie wychowalem na "Murzynku Bambo". Rozumiem, ze teraz ten wierszyk Tuwima trafi do ksiag zakazanych ?

 58. @aarona22

  Jest gościem. Tak samo jak każdy biały choćby sto lat mieszkał w Kongo będzie tam obcy pod wieloma względami. Zaklinanie rzeczywistości nic tu nie da.

  I trochę niepoważne, że pisze się do Ciebie sążnistego posta a Ty wybierasz sobie jedno zdanie do skomentowania.

 59. tutaj się urodził i jest obcy?
  polski to jego ojczysty język i jest obcy?

  nie mam czasu odpowiadać sążniście
  następną razą – jak mawiał Nuta

 60. Aaronie, temat jest o senegalskich zapasach…

  Jednak jeśli już tak chcesz brnąć, to co zrobić z tymi "biedakami", którzy na nazwisko mają Murzyn. Znam takich osób sporo… Też mają czuć się gorsi?

 61. Głęboka Syberia – Amerykanie zrzucają wytrenowanego agenta CIA aby poznał dokładnie tutejsze nastroje polityczne. Agent po przejściu 20 kilometrów przez bezkresne lody trafia w końcu do chaty. Puka do drzwi i słyszy „Kto tam?”. Odpowiada „Swój.” Drzwi się otwierają i staje w progu typowy Rosjanin (czerwony nos, czapka czołgistka i podarty kożuch) i mówi „Ty nie nasz.” Agent mu odpowiada „Jak to nie? Dajcie mi jeść to zobaczycie.” Mężczyzna krzyczy w głąb chałupy „Tania. Mamy gościa. Daj mu jeść.” Tania (120 kilo baby wyglądającej i pachnącej po rosyjsku) sięga do wiadra i wyciąga z niego kawał ociekającej tłuszczem, ochydnej słoniny. Agent ją zjada bez najmniejszego grymasu na twarzy, ale słyszy słowa gospodarza: „Jesz jak nasz, ale ty nie nasz?” „Jak to nie?” – Odpowiada – „Dajcie mi pić to zobaczycie.” Dali mu wiadro z bimbrem i czerpak. Agent pije, pije, pije. Wypił całe wiadro i znowu nawet sie nie skrzywił. „Pijesz jak nasz, ale ty nie nasz.” Usłyszał znowu. „Dajcie mi palić to zobaczycie.” – Mówi agent w nadziei, że to ich przekona. Tania wyciąga ze zwiniętej gazety skrawki kory, rozdrabnia je i robi skręta z tejże gazety. Agent spalił całego skręta, uśmiechnął się i mówi: „I co?” Ruski mu znowu odpowiada: „Palisz jak nasz, ale ty nie nasz.” Agent zdziwiony pyta: „A czemu?” Ruski uśmiechnął się tylko i mówi: „Bo u nas czarnych nie ma.”

 62. @Przemyslaw_law

  He he. Dużo jest dziwnych nazwisk. Znam nawet jednego Fiuta. Nie zamierza zmieniać.

  @OoO
  dobry kawał, chociaż z brodą.

 63. aaron22 odpowiadasz bardzo wybiórczo i podajesz cały czas mówiąc kolokwialnie argumenty z dupy – palant ma znaczenie tylko i wyłącznie obraźliwe. A że jest gra o tej samej nazwie – fajnie, ale co to ma do rzeczy? Wołają na Ciebie w domu per makao?
  Zwrot taki jak 'murzyn zrobił swoje (…)’ wyraża tylko i wyłącznie czyjeś przekonanie, że został potraktowany jak czarny niewolnik w Ameryce, nie ma natomiast żadnego złego czy obraźliwego znaczenia wobec murzynów. Innych przykładów nie skomentuję bo są po prostu głupie.
  Murzyn nie ma ładunku negatywnego, natomiast fakt, że są ludzie uważający murzynów za kogoś gorszego to zupełnie odrębny temat – intencja rasistowska, jak to ją nazwałeś, nie ma żadnego związku z tym słowem – możesz je zastąpić każdym innym, a na powyższą intencję wpływu nie będzie miało żadnego. To tylko zaklinanie rzeczywistości, jak to określił OoO.
  Normalny człowiek mówiąc murzyn nie ma na myśli nic złego, tak się w naszym języku po prostu nazywa osoba o czarnym kolorze skóry.

 64. @ Nilg

  jednak odpowiem, nie zniżając się do poziomu „argumentów z dupy”, albo pisania, że „coś jest głupie i już” – bo jak tak mówię, wielki autorytet Nilg (sic!).

  Palant to przede wszystkim nazwa gry, słowo, które dopiero z czasem nabrało negatywnego znaczenia. I dzisiaj jak ktoś nazwie cię palantem, to najpewniej się obrazisz. Ale dlaczego „palant” ma dzisiaj negatywną konotację już się nie zastanowisz… Bo po co.

  Piszesz”
  „Zwrot taki jak ‘murzyn zrobił swoje (…)’ wyraża tylko i wyłącznie czyjeś przekonanie, że został potraktowany jak czarny niewolnik w Ameryce, nie ma natomiast żadnego złego czy obraźliwego znaczenia wobec murzynów”

  Ten zwrot nie ma obraźliwego znaczenia? Przecież to wprost oznacza murzyn = niewolnik.
  Ale z jakiegoś powodu ten zwrot w języku polskim nie brzmi „niewolnik zrobił swoje, niewolnik może odejść”.

  Piszesz:
  Innych przykładów nie skomentuję bo są po prostu głupie.”

  Brawo, cóż za siła argumentu. Nie wiadomo, śmiać się czy płakać.

  Znasz słowo „Polaczek”? Po prostu taki Polak mały. Nieduży Polak. Niby nic, prawda. Co w nim obraźliwego?

  Stosując słowo w słowo twoją argumentację, moglibyśmy rozumować w następujący sposób: „Polaczek (zamiast Murzyn) nie ma ładunku negatywnego, natomiast fakt, że są ludzie uważający Polaczków (zamiast murzynów) za kogoś gorszego to zupełnie odrębny temat”.

  Pasuje ci to, Polaczku?
  Przecież się nie obrazisz za takie określenie. Przecież nie uważam cię za kogoś gorszego, nie mam złych intencji.

  jeszcze dla twojej wiadomości:
  Słowianie byli kiedyś wielce cenionymi niewolnikami. Istnieją poważne naukowe przesłanki do tego, żeby etymologię słowa Słowianin wywodzić od łacińskiego sclavus = niewolnik.

  Słowianin zrobił swoje, Słowianin może odejść.
  Sto lat za Polaczkami.

  Zgodnie z twoją argumentacją powyższe dwa zdania są całkowicie neutralne.

  i na koniec:
  Czy masz świadomość tego, ze w wielu zachodnich kulturach słowo „Polack” jest pogardliwą obelgą?
  Kiedy Anglik mówi o tobie per „Pole”, to wszystko jest OK, po prostu jesteś Polakiem, obywatelem Polski.
  Ale kiedy mówi o tobie per „Polack” to znaczy, że jesteś dla niego szumowiną, złodziejem i dupkiem, człowiekiem gorszego gatunku.

  Słowo „Polak”, zupełnie neutralne, nie kojarzące się z niczym pejoratywnym, w języku angielskim, ale także i francuskim zyskało niesłychanie negatywne znaczenie. I dzisiaj jego użycie w stosunku do kogoś uznaje się za bardzo obraźliwe – i to w kontekście rasistowskim, bo „Polak” oznacza ten gorszy od nas, gorszy od naszej, lepszej rasy.

 65. @ aaron22

  „jeszcze dla twojej wiadomości:
  Słowianie byli kiedyś wielce cenionymi niewolnikami. Istnieją poważne naukowe przesłanki do tego, żeby etymologię słowa Słowianin wywodzić od łacińskiego sclavus = niewolnik.”

  A jakie to „poważne naukowe przesłanki” na to wskazują? 🙂 Śmieszne to dla mnie bo jestem historykiem z wykształcenia i powtarzasz teorie sprzed stu laty 🙂 Dawno już zarzuconą.

  Słowianin to człowiek mówiący, używający słowa. Niemiec, czyli niemowa, to obcy. Kiedyś wszyscy mówiący niezrozumiale byli przez nas nazywani niemcami (jest cała masa źródeł to potwierdzających).
  Jest to najpowszechniejsza w polskiej historiografii teoria (wbrew temu co pisze wikipedia:)

  Swoja drogą dobrze, że nasi zachodni sąsiedzi nie wiedzą jak ich nazywamy bo by robili problemy jak murzyni.

 66. dodajcie jeszcze więcej odwołań do wikipedii, wtedy murzyni na bank będą biali a słowa zmienią swoje znaczenie. wielcy obrońcy poprawności.

  nie zapomnijcie zmienić "murzynka bambo" na "polaka afrykańskiego pochodzenia babmbo". Choć nie wiem czy czarni się nie będą obrażać o wyraz BAMBO teraz…

 67. Jest kilka koncepcji na pochodzenie słowa Słowianin. Nie zmienia to faktu, że Słowianie byli bardzo cenionymi niewolnikami.

  super łatwo jest zarzucać komuś, że jest obrońcą (głupiej w domyśle) poprawności politycznej.

  mam gdzieś poprawność polityczną

  pytam:
  Jeśli ktoś powie do was w Anglii: „You are such a Polack”, to się uśmiechniecie jakby to był komplement, świadczący o waszym patriotyzmie?

  Podoba się wam określenie „Polaczek”?

 68. "Podoba się wam określenie “Polaczek”?"

  Moge napisac tylko za siebie 🙂 Tak po prawdzie to mam to w dupie!!!!!!!!!!!

 69. Mam wrażenie, że albo nie chcesz zrozumieć co się do Ciebie pisze, albo nie jesteś wstanie.

  Zacytują sam siebie i kończę dyskusję:

  „Spór o murzyna czy czarnego to kwestia semantyki. I czarny i murzyn może być obraźliwe. Wszystko zależy od tego jak to mówisz.
  Powtarzam. Problemem są uprzedzenia a nie słowa. Co zmieni, że ktoś przestanie mówić o kimś murzyn jak i tak będzie go miał za gorszego od siebie bo czarnego? No jaki?

  Murzyn jest powszechnie przyjętym wyrazem i nie jest z zasady obraźliwy. Postaraj się to zrozumieć i przetłumaczyć swojemu koledze.

  Pozdrawiam.”

  Jeszcze cytat z wiki:

  „Niektórzy językoznawcy zwracają uwagę na niewłaściwe stosowanie zasad politycznej poprawności w odniesieniu do określeń niemających w danej kulturze negatywnych konotacji[6]. Językoznawca Jerzy Bralczyk uważa, że nie należy usuwać z języka tradycyjnych słów na określenie narodowości, ale używać ich w pozytywnym kontekście[7]. Przykładem jest słowo Murzyn określające człowieka o czarnym kolorze skóry. Jeszcze kilkanaście lat temu było ono w języku polskim całkowicie neutralne, dziś niektórzy sugerują zastępowanie go przez słowo „czarnoskóry” choć nie wszystkim kojarzy się ono pejoratywnie.”

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Poprawno%C5%9B%C4%87_polityczna

  Oraz z PWN.

  „Dzień dobry,
  Nie mam do Państwa pytań i w zasadzie chcę zwrócić się z prośbą. Czy byłoby możliwe wprowadzić zmianę do języka polskiego polegającą na zaniechaniu mówienia o obywatelach Ukrainy jako Ukraińcach, a zacząć Ukraińczycy? Niestety, ale określenie Ukrainiec jest określeniem posiadającym w języku polskim konotacje negatywne, chociażby stwierdzenie ty Ukraińcu, które oznacza kogoś złego, złośliwego, mającego złośliwością podszyte zamiary.
  Podobnie jest z mieszkańcami Japonii: oficjalnie Japończycy, Japońcy to już osoby negatywne. Skoro są Japończycy, to może jest możliwe Ukraińczycy? Przecież Ukraińczyk brzmi dużo lepiej niż Ukrainiec.
  Gdyby zmiana została rozpoczęta przez takie Wyrocznie Języka Polskiego jak prof. Bralczyk i prof. Miodek, następnie przez redaktorów w mediach, to później jest to tylko kwestia czasu i wszyscy będą zadowoleni.
  Dziękuję i pozostaję z poważaniem
  Małgorzata Galant

  Szanowna Pani Małgorzato,
  Istotnie, czasem mamy ochotę, znajdując niepożądane konotacje w słowie, zastąpić je innym. Czasem ma to wymiar powszechny, związany z tzw. polityczną poprawnością, w imię której w USA mówi się o Afroamerykanach, a u nas o Romach. Bywa i tak, że te nowe słowa po jakimś czasie znów nabywają negatywnych skojarzeń, bo przecież nie tylko w słowach rzecz. Co do mnie, jestem zdania, żeby raczej starać się coś zrobić z dawnym i dobrze zakorzenionym słowem Ukrainiec w jego podstawowym znaczeniu niż wprowadzać nowego i nieco (przyznam) dziwnego Ukraińczyka – który trochę kojarzy się z Chińczykiem, a trochę przywołuje nieco zabawną zdrobniałość. Wolałbym często i co najmniej neutralnie, a w miarę możliwości życzliwie używać słowa Ukrainiec, wspierając je słowem Ukrainka (Ukrainki chyba nie chciałaby Pani zmieniać, zresztą ma chyba mniej negatywnych konotacji). Podobnie używałbym (i zresztą używam) życzliwie i w dobrych kontekstach nazw Murzyn, Żyd, Cygan – po to, by w ten sposób ocalić ich normalne, podstawowe znaczenie w języku. Naszymi przyjaciółmi powinni być Holendrzy, Czesi, Żydzi, Arabowie, Ukraińcy, Łotysze, Cyganie, Murzyni i Hindusi – a także wszyscy inni.
  Pozdrawiam

  — Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski”

  http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=2005

 70. Chyba za duży tekst dałem więc raz jeszcze.

  Kończę tę jałową dyskusję. Nie chcesz, albo nie umiesz pojąć co się do Ciebie pisze. Ostatnia próba.

  „Spór o murzyna czy czarnego to kwestia semantyki. I czarny i murzyn może być obraźliwe. Wszystko zależy od tego jak to mówisz.
  Powtarzam. Problemem są uprzedzenia a nie słowa. Co zmieni, że ktoś przestanie mówić o kimś murzyn jak i tak będzie go miał za gorszego od siebie bo czarnego? No jaki?

  Murzyn jest powszechnie przyjętym wyrazem i nie jest z zasady obraźliwy. Postaraj się to zrozumieć i przetłumaczyć swojemu koledze.

  Pozdrawiam.”

 71. http://pl.wikipedia.org/wiki/Poprawno%C5%9B%C4%87_polityczna

  „Niektórzy językoznawcy zwracają uwagę na niewłaściwe stosowanie zasad politycznej poprawności w odniesieniu do określeń niemających w danej kulturze negatywnych konotacji[6]. Językoznawca Jerzy Bralczyk uważa, że nie należy usuwać z języka tradycyjnych słów na określenie narodowości, ale używać ich w pozytywnym kontekście[7]. Przykładem jest słowo Murzyn określające człowieka o czarnym kolorze skóry. Jeszcze kilkanaście lat temu było ono w języku polskim całkowicie neutralne, dziś niektórzy sugerują zastępowanie go przez słowo „czarnoskóry” choć nie wszystkim kojarzy się ono pejoratywnie.

  Bezkrytyczne stosowanie zasad politycznej poprawności, według jej krytyków, może prowadzić do zubożenia języka przez wyrugowanie tradycyjnych słów i sformułowań, którym przypisano domniemane znaczenie wartościujące lub pejoratywne[8].”

 72. I sam Bralczyk:

  http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=2005

  „Podobnie używałbym (i zresztą używam) życzliwie i w dobrych kontekstach nazw Murzyn, Żyd, Cygan – po to, by w ten sposób ocalić ich normalne, podstawowe znaczenie w języku. Naszymi przyjaciółmi powinni być Holendrzy, Czesi, Żydzi, Arabowie, Ukraińcy, Łotysze, Cyganie, Murzyni i Hindusi – a także wszyscy inni.
  Pozdrawiam

  — Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski”

 73. Kiedy biały człowiek przyjechał do Afryki, ugościliśmy go, bo myśleliśmy, że będzie miał dobre intencje. Tymczasem on nas wykorzystał.

  poruszające

   

 74. Aaronie22

  Nazwisko Murzyn w moich stronach nie jest czymś w stylu cytowanego Fiuta, jest nazwiskiem często spotykanym (znam takie osoby zarówno ze szkoły podst./średniej, jak i z osiedla), wiem też "z życia", że są wsie, gdzie jest to nazwisko dominujące. Co Ty na to?

  Na litość, błagam o nie dodawanie na takim poziomie dyskusji linków do wikipedii. Skoro rozważacie taką "hard case", OoO wprost pisze, że jest z wykształcenia historykiem, a po chwili celuje wikipedią? No proszę… Tym bardziej, że się z Tobą co do zasady zgadadzam – tylko musisz podnieść poprzeczkę uzasadnienia swoich teorii. Przekonanie takiej osoby jak Aaron22 jest, umówmy się, niemożliwe, więc jeśli chcesz dokonać niemożliwego, to musisz wspiąć się na Himalaje argumentacji.

  Raz jeszcze przypomniam, że to dyskusja o (swoją drogą bardzo nudnych) senegalskich zapasach. Również przypominam, kto to czyta i pewnie już i tak ledwo wytrzymuje…

 75. @aaron22 wybacz ale nazywam rzeczy po imieniu – podajesz przykłady, które są niskich lotów, naciągasz, merytorycznie nic jeszcze nam wartościowego nie przedstawiłeś, kombinujesz z odpowiadaniem w sposób wybiórczy – to jak mam to nazywać? Dopiero ostatni post ma przysłowiowe ręce i nogi tj odnosi się do wcześniejszych wypowiedzi w sposób bardziej kompleksowy.

  Po prostu przykłady podałeś słabe, bo żadne nie jest obraźliwe dla murzynów np ‘biały murzyn’ to określenie obraźliwe dla białego, nie murzyna, poza tym nie słyszałem żeby ktoś go na szerszą skalę prócz hiphopowców używał (aczkolwiek mogę się mylić bo nie znam ich slangu), natomiast ‘kobieta murzyn’ z grubsza jest na to samo kopyto jak ‘murzyn zrobił swoje(…)’. I powtarzam po raz drugi to samo, nie jest to obraźliwe dla murzyna, bo owszem – murzyn jest tutaj w znaczeniu niewolnika – ale nie dlatego przecież, że ktoś dziś czarnoskórego uważa za niewolnika wypowiadając to przysłowie – ale dlatego, że w czasach nowożytnych w cywilizowanym świecie niewolnictwo dopuszczone było tylko w Ameryce Płn – i byli to niewolnicy murzyńscy. O to chodzi tylko i wyłącznie.
  ‘Sto lat za murzynami’ też nie wzięło się z powietrza, tylko stąd, że przez nich zamieszkiwany kontynent był i dalej w dużej części jest słabo rozwinięty. Murzyni symbolizują tutaj Afrykę – o to tutaj chodzi, nie o murzynów, można nawet to słowo bez zmiany znaczenia zastąpić. Przyznam rację, że obraźliwe jest – ale nie przez użycie słowa murzyn, tylko przez wytykanie dziczy – i murzyn obrazić się powinien, ale tylko jeśli faktycznie jest z Afryki.

  Polaczek czy też Polack ma znaczenie pejoratywne, tak samo jak czarnuch albo nigger. Natomiast murzyn go nie ma, tak jak Polak, Niemiec, Pole – i tak jak Negro pierwotnie go nie miał.

  Tak się składa, że tezą o Słowianach strzeliłeś jak kulą w płot. Akurat od wielu lat zajmuję się tematem Słowian w IX-XIw. Owszem, Słowianin z pewnością był dobrym niewolnikiem, tak samo jak Bawarczyk, Irlandczyk, Duńczyk, Rzymianin, Got…bo niewolników brano na każdych wojnach, nawet wewnątrz państwa. Co za różnica, czy sprzedawani za okup lub służba wywodzą się z tego czy innego plemienia?
  Teza o etymologii którą przedstawiłeś wymyślona została w XIXw przez agresywnie narodowo nastawionych naukowców niemieckich i po 1945r żaden naukowiec już jej nie głosi. Widać jednak osiągnęli sukces, bo do dziś raz na jakiś czas ktoś ich cytuje.

  Kończąc zatem temat – murzyn nie ma znaczenia pejoratywnego. I proszę to w końcu przyjąć do wiadomości. Oczywiście może je mieć, tak jak każde słowo, jeśli wypowiadający ma taką intencję. 
  Wracając do pytania, które zadałeś wcześniej – gdybym znał murzyna, który by mi powiedział, że dla niego jest to obraźliwe i sobie tego określenia nie życzy, oczywiście wobec niego bym go zaprzestał – dobre wychowanie i szacunek wobec drugiej osoby tego wymagają. Ja znam kilku, ale nic takiego mi nie zgłaszali, choć oczywiście nie mówię im cześć murzyn tylko po imieniu

  Pragnę zaapelować o nie ujawnianie/kreowanie rasizmu tam, gdzie go nie ma.

 76. „OoO wprost pisze, że jest z wykształcenia historykiem, a po chwili celuje wikipedią? No proszę… ”

  O co prosisz?

  Piszę na wiki i dziwi mnie podchodzenie do każdej wiadomości w niej zawartej jako nieprawdziwej, przekłamanej i bałamutnej. Wikipedia to nie jest zło. Jak się wie jak z niej korzystać to może się okazać przydatną pomocą.
  Link do wypowiedzi Bralczyka mam właśnie z tego artykułu.

  P.S Zaczęło się o zapasach a skończy się na ocenie wikipedii…

 77. Nilg

  Polityczna poprawność zbiera żniwa i niestety tego już chyba nie da się zatrzymać. Nawet jeśli pisze się coś, co jest wymagane na pewnym poziomie do zdawania egzaminów na poważnych studiach/uczelni, to potem obrywa się za to od dzieci nowej ery (vide moja skromna osoba razy kilka).

  Tak więc pewnie zaraz dostanie się Tobie :/

  OoO, przecież napisałem, że się z Tobą co do zasady zgadzam! W moim środowisku "naukowym" wiki jest delikatnie mówiąc niepoważana, więc chcąc nie chcąc, też tak do niej podchodzę. Napisałem do Ciebie, to co napisałem, bo jako historyk, mógłbyś podnieść poprzeczkę, ot tyle. Tak więc bez ciśnień 🙂

 78. Myślę, że podlinkowanie wypowiedzi Bralczyka jest owym „podniesieniem poprzeczki”.

  Pozdrawiam.

  P.S Jako historyk umiem przeprowadzać krytykę źródła. Uczono mnie tego przez parę ładnych lat 😉
  Nie oceniaj całej wiki tylko poszczególne artykuły.

 79. nikt tu nie kreuje rasizmu
  ja też nie występuję w obronie poprawności politycznej

  skoro Nilg pisze: „gdybym znał murzyna, który by mi powiedział, że dla niego jest to obraźliwe i sobie tego określenia nie życzy, oczywiście wobec niego bym go zaprzestał – dobre wychowanie i szacunek wobec drugiej osoby tego wymagają”,
  to powstaje pytanie, ilu Afrykańczyków musiałoby ci zwrócić uwagę, że nazywanie ich „murzynami” odbierają jako obraźliwe, żebyś „go zaprzestał”?
  Wszyscy?

  piszesz też: „np ‘biały murzyn’ to określenie obraźliwe dla białego”
  a zastanowisz się dlaczego?
  właśnie tu jest pies pogrzebany
  Odpowiedz sobie na pytanie – dlaczego „biały murzyn” jest określeniem obraźliwym dla białego? Dlaczego porównanie do murzyna jest obraźliwe? Przecież twoim zdaniem „murzyn” nie ma żadnych pejoratywnych konotacji. Takie określenie – według twojej definicji – jako neutralne, nie może być odebrane jako obraźliwe. A jednak – znowu twoim zdaniem – jest obraźliwe.

  piszesz dalej: „Kończąc zatem temat – murzyn nie ma znaczenia pejoratywnego. I proszę to w końcu przyjąć do wiadomości.”
  bo ty tak mówisz i basta?


  zgadzam się, że ta dyskusja jest już nudna i pora ją zakończyć
  ale nie była też kompletnie bez sensu

  zgadzam się również, że senegalskie zapasy są raczej nudnawe
  sumo jest dużo bardziej ekscytujące

 80. OoO, ja to pisałem żeby zwiększyć szansę, które nie oszukujmy się – są na granicy błędu statystycznego – na przekonanie choć częściowe Aarona22 do Twoich/świata nauki racji. Wiem niestety, a to zjawisko się nasila, że mówienie o sprawach oczywistych dla nauki, w rozmowie z osobą, która (żeby już nikogo nie obrażać, to postaram się delikatnie) przyjmuje za pewniki spłyconą i pozoronie ideologicznie neutralną "papkę" medialną, nie prowadzi do niczego.

   

  Jeszcze w kwestii białego Murzyna w polskim rapie, a przypomnę, że muzyka ta z rasizmem akurat w Polsce nic wspólnego nie ma (co innego w USA, gdzie czarny rasizm bynajmniej ukrywany nie jest). Tak więc biały murzyn, to polski raper, który pozuje na amerykańskiego rapera (złota biżutera, super fury, tematyka rapowania), a że życie w Polsce różni się od tego w USA, staje się przez to jego karykaturą, wyśmiewaną w tekstach prawilnych składów.

  No ale na koniec zachowałem sobie ostatni nabój. W min. jednym tekście Gurala (tak wykonawca zapisuje swoją ksywę) ów raper sam siebie nazywa białym Murzynem, oczywiście w sensie pozytywnym!

  Gural]
  Z małej chmury duży deszcz, Gural chmury kurzy też
  Biały murzyn, wiesz, mam na sobie duży dres, wiesz
  I użytek robię z jego dużych kieszeni
  Pięć gram zieleni na niebie słońce wchodzi w zenit
  Gural alias Tonny Denim reprezentant soli ziemi
  Powoli manewrujemy
  A jak coś robimy to robimy to na stówę
  To ten od bletek, lufek, stów, połówek
  Mówią – Gural pewnie niezły widok masz?
  Ja palę hasz, patrzę w twarz codziennie rano w lustrze
  Co wypijesz to wypocisz, co cię nie zabije to cię wzmocni
  PDG, to PDG, yo

   

  Pozdrawiam

   

  Senegalskie zapasy są nudne!

  No ale, żeby oddać autorowi co jego, to fajnie, że przybliżył Nam coś tak egzotycznego.

 81. @Przemyslaw

  bez przesady
  jakie racje naukowe?
  jaka papka medialna?
  spokojnie

  mam kilku znajomych, którzy są Afrykańczykami
  wszyscy bez wyjątku czują się bardzo źle, kiedy nazywa się ich, albo mówi o nich per „murzyni”
  to wszystko

  dotarliśmy jednak do jakiejś konkluzji – dlaczego określenie „biały murzyn” jest postrzegane jako obraźliwe dla białego?
  nic więcej nie trzeba w tym temacie

  dzieki Nilg, bo to ty dostarczyłeś idealnego przykładu 😉

 82. @Aaron22

  Przecież wyżej masz przykład pozytywnego białego Murzyna. Chcialeś minimum jeden, to masz. Nie chcę już teraz przeprowadzać sekcji zwłok twoich racji…

 83. Do żadnego konsensusu nie doszliśmy. Przeciw Twoim kilku znajomym murzynom, którzy czuja się bardzo źle gdy słyszą słowo murzyn mogę przedstawić równą ilość murzynów którzy nie czują żadnych negatywnych przesłanek płynących z tego słowa.

  Wbij sobie do głowy. Słowo murzyn jest neutralne. To określenie osoby o czarnym kolorze skóry. Tak samo jak żyd to określenie na obywatela Izraela. To, że w pewnych okolicznościach i w konkretnym kontekście wypowiedzi może być obraźliwe nie znaczy, że z reguły i z zasady takie jest.

 84. @Yoshihiro

  Żyd to nie jest określenie na obywatela Izraela
  całkiem pokaźny odsetek obywateli Izraela to Arabowie
  proszę więc nie „wbijaj nic do mojej głowy”
  wbij coś do swojej


  @reszta
  myślę, że nie przekonamy się do swoich racji
  każdy może się powoływać na swoich prawdziwych, czy wyimaginowanych czarnych znajomych
  do niczego to nie zaprowadzi
  mnie ktoś grzecznie poprosił, żebym nie używał wobec niego słowa „murzyn”, z powodów które starałem się przytoczyć.
  Przyjąłem je do wiadomości i zrozumiałem, dlaczego Afrykańczyków może razić „murzyn”.
  I właściwie nie mam wątpliwości, że większość z was, kiedy osobiście zetknie się ze sprawą, zmieni zdanie. Bo co innego pisać na forum, a co innego nazywać znajomego „murzynem”, kiedy prosi cię, żebyś tak nie robił.

  język ewoluuje

 85. Użyłem skrótu myślowego a Ty swoim zwyczajem odpowiedziałeś wymijająco i z dala od meritum mojego posta.
  Powtórzę więc. To że parę osób czuje się pokrzywdzonych w związku z używaniem słowa murzyn nie oznacza automatycznie, że jest ono nacechowane pejoratywnie.

  Zresztą prof. Bralczyk precyzyjnie to wyjaśnił.

 86. @Y

  jak używasz skrótów myślowych takiego sortu, to proszę przynajmniej, żebyś nie kazał mi jeszcze tego typu rewelacji wbijać sobie do głowy

  będę zobowiązany

  co do meritum:

  "To że parę osób czuje się pokrzywdzonych w związku z używaniem słowa murzyn nie oznacza automatycznie, że jest ono nacechowane pejoratywnie"

  A jeśli "parę osób" bedzie oznaczać większość Afrykańczyków, lub ich potomków mieskzających w Polsce, to co?

  Odpowiedź jest dość prosta i sądzę, że prof. Bralczyk by się z nią zgodził – ponieważ język wciąż eweoluuje, słowo "murzyn" powszechnie zacznie być uznawane za obraźliwe.

 87. Znowu wybierasz wygodna dla siebie interpretację moich słów.
  Nie kazałem Ci wbić sobie do głowy skrótu myślowego Żyd -> obywatel Izraela tylko to że określenia murzyn czy żyd nie są z reguły nacechowane negatywnie mimo iż w odpowiednim kontekście mogą być obraźliwe.

  Odnośnie prof. Bralczyka OoO kilka postów wyżej zacytował jego wypowiedź dokładnie w tym temacie. Nie bredź zatem co by powiedział i nie gdybaj a odnieś się do  tego co faktycznie powiedział i jakie ma na ten temat zdanie.

  Teraz mogę dać sobie spokój.

 88. Huhu, jakby tu jakiś nacjonalista przyszedł i powiedział 'Polska dla Polaków' to pół forum by go zlinczowało chyba. crazy

 89. No i nie wytrzymałem.

  aaronie22 – Afrykańczyk, czy też Afrykanin to mieszkaniec Afryki. Również białej! Na przykład taki Egipcjanin jest Afrykaninem. Próbujesz być poprawny i się plączesz.

  Od wieków ludzi, których tak opisujesz na około, nazywa się w tym kraju murzynami. I o tym, czy murzyn będzie oznaczać coś negatywnego decydować będzie większość posługujących się językiem polskim a nie garstka murzynów i lewackich oszołomów.

  Większość z forumowiczów używa słowa „murzyn” tak jak nasi przodkowie. Określamy w ten sposób pochodzących z Afryki czarnych ludzi. Jeżeli Tobie się czarny człowiek źle kojarzy to Twój problem.
  Dla nas murzyn to czarny człowiek i nic więcej. To, że murzyni mają problem z wyrazem, który ich określa, świadczy o ich kompleksie. Ich kompleks – ich problem. Nie nasz.

  Nie będę zmieniał swego rodzimego języka bo Twój kolega ma z nim problem.

 90. mam kilku znajomych, którzy na argumenty aarona odpowiedzileliby bardzo prosto. Nie podoba się w Polsce, to wypieprzać do siebie. Nadmierna poprawność i otwartość wcale nie jest tak dobra. I spieranie się przez kilka stron czy słowo murzyn jest właściwe czy nie, nic nie da. Wszystko zależy od wspomnianego w postach wyżej kontekstu. Jeśli będziesz chciał to nadasz pejoratywnego znaczenia każdemu słowu, zrozum to w końcu, zamiast kurczowo trzymać się swoich racji.

  Jestem tolerancyjną osobą, czy to dla innych ras, czy to mniejszości, ale cieszy mnie pewna "zamkniętość" Polaków. Może dzięki temu i trzeźwemu osądowi, nie podzielimy losu Holandii, Francji, Niemiec, czy powoli Szwecji. Gdzie mniejszość narodowe, powoli stają się większością, zmieniając kulturę danego kraju.

  btw. Kiedyś spotkałem się z ciekawymi badaniami naukowców nad wpływem używanego języka na mózg człowieka. ( http://www.focus.pl/dodane/publikacje/pokaz/publikacje/jezyk-wplywa-na-myslenie-hipoteza-sapira-whorfa-m-terlecka/nc/1/) Rugując pewne wyrazy z języka, zubożamy swoją kulturę oraz samych siebie. Warto o tym pomyśleć, bo zaczniemy od jednego słowa, a skończymy na całym słowniku.

 91. damn, napisałem takiego mądrego posta, posiłkując się nawet ciekawymi badaniami na temat wpływu języka na mózg człowieka i co? i gdzieś zniknął!

  dlatego kończąc tą jałową dyskusję, ja nie mam zamiaru jechać do Afryki zmieniać suahili i nie widzę powodu, dlaczego Polacy mieliby zmieniać cokolwiek ze względu na czyjeś widzimisię. Tym bardziej, że jak już wiele razy mówiono samo "murzyn" nie jest problemem, ale znaczenie w jakim się je wypowiada! Jeśli ktoś będzie chciał to każdemu słowu nada się pejoratywny wydźwięk, wszystko zależy od szeroko pojętego kontekstu.

  Jestem tolerancyjny, ale szlag mnie trafia jak pomyślę sobie, gdzie nas może zaprowadzić nadmierne otwarcie. Mamy wspaniałą kulturę i język, który powinniśmy pielęgnować, a niezubażać. I to nie jest myślenie typu "Polska dla Polaków" tylko racjonalne podejście.

  btw. ciekawy art odnośnie języka http://www.focus.pl/dodane/publikacje/pokaz/publikacje/jezyk-wplywa-na-myslenie-hipoteza-sapira-whorfa-m-terlecka/nc/1/

 92. Podane przyklady Aarona22 sprowadzaja sie do tego jakie slowo jest uzywane. W tym przypadku Murzyn jest to obrazliwe wg niego, czyli "Murzyn zrobil sowje…", badz "Sto lat za Murzynami". A gdyby tak wycofac slowo Murzyn i zamiast tego wstawic Afrykanczyk mieli bysmy "Afrykanczyk zrobil swoje…", badz "Sto lat za Afrykanczykami". Bledne kolo. No i wtedy by sie rozpoczela krucjata, ze slowo Afrykanczyk jest obrazliwe i uwlaczajace godnosci czarnoskorego czlowieka. Jak widac nie dane okreslenie sie liczy, a kontekst, jakie kto ma intencje. Tak jak juz wczesniej zostalo podane. Jak ktos bedzie mial Murzyna za osobnika gorszego to nie wazne jakich bedzie uzywal okreslen (Murzyn, Afrykanczyk, czy czarnoskory), bo i tak jego intencje beda jednoznaczne.

  sklep mięsny

 93. Nie ma sensu żebym powtarzał po raz kolejny siebie i wszystkich innych w tym temacie.
  @OoO krótko i zwięźle podsumował jałową dyskusję, podpisuję się oburącz. Uprzedził mnie też z Afrykańczykiem.
  Aarona22 po prostu nie przekonamy, bo wie lepiej – owszem język ewoluuje i to Aaron jest źródłem tej ewolucji 🙂
  @Przemyslaw wyjaśnił kwestię białego murzyna – i mimo że nie mam pojęcia o hh to jednak dobrze mi się wydawało, że oznacza tyle co karykaturę i pozera. Brak negatywnego wydźwięku dla murzyna.
  @Perfumiarz – w kwestii celowego zubażania języka całkowita racja -> Orwell 1984
  @Fusel – jeszcze dodajmy: 'ciemno jak w dupie u Afrykańczyka’

  na koniec w naszym przepełnionym poprawnością polityczną wątku opowiem adekwatny kawał.
  Pełno jest dowcipów o Afrykańczykach (nie mylić z murzynami!!!:D), Żydach itd. – ja powiem kawał O BIAŁYCH!

  Otóż – dlaczego biali nie zbierają bawełny?
  Bo mają od tego czarnych.

  tam gdzie na siłę próbuje się za wszelką cenę komuś coś wmówić i kogoś przekonać, efekt może być co najwyżej odwrotny

 94. Ogladal ktos moze te gale z RPA, ciekaw jestem jak wrazenia ? Mnie sie nawet podobalo zwlaszcza, ze ani jednej decyzji. 

 95. Szczesliwie obejrzalem bez wiekszych trudnosci ( drobne zaciecia ). Szkoda, ze Tobie sie nie udalo bo bylem ciekaw fachowej oceny poziomu tych walk. Ja naprawde jestem pod sporym wrazeniem. 

 96. Trochę zaniedbałem ten wątek ale dziś jest dobry moment na update (dla tych co nie zaglądają na twittera):

  Po pierwsze w walce o status Jona Fitcha Senegalskich Zapasów Balla Gaye 2 rozłożył byłego mistrza Tysona, który wracał do akcji po 22-miesięcznym zawieszeniu. O obu tych zapaśnikach zresztą wspominałem w artykule:

  http://youtu.be/V5fKQmtbmXc

  Po drugie, o wiele lepiej zorganizowany niż turniej Strikeforce turniej CLAF, , który w przeszłości wygrywali tacy zawodnicy jak Papa Sow wyłonił kojeną gwiazdę – wygrał go ochrzczony przez jeden z portali o Lutte mianem "Demolition Man" Malick Niang. Trup w jego walkach słał się gęsto:

  http://www.youtube.com/watch?v=iRVNdho3q5M

  http://www.youtube.com/watch?v=AD6vxZnUufY

  http://www.youtube.com/watch?v=2xFtODJ4icY

 97. Nie wiedziałem. Uderzenia dodają atrakcyjności temu sportowi.
  Fajnie byłoby, Tidzej, jakbyś częściej coś wrzucał, jeśli jesteś zaznajomiony z tym sportem 😉

 98. hohohoh so funny!

  NOT.

  precyzując:

  -zdjęcie zajebiste

  -temat idiotyczny

  Kaczka, powiedz mi po kiego wdajesz się w jakieś zbędne utarczki i osobiste wycieczki? Niby jesteś dorosły, niby ponad to, a zachowujesz się jak jakiś [strike]Mir [/strike]dzieciak. Zdjęcie było wrzucić do skóry, a nie zaśmiecać forum w oczekiwaniu na propsy i tysiące śmiesznych emotek. (tak wiem, mam ciążowy nastrój)

 99. Zgadzam się z Pervertem, post ze zdjęciem można było podlinkować w odpowiednim dziale, a nie od razu osobny topic.

 100. Pervert, prawie całkowita zgoda. Zdjęcie nie jest zajebiste. Po raz n-ty zabawił się w przyklejanie głowy. To już było nudne 5 jego prac temu.

 101. Pervert : )

  Nie wiem jak mam to ocenić, z początku wydawało się to śmieszne, ale … Ciężko mi siebie określić .

 102. Zgadzam się z Pervertem i niech się nikt nie dziwi, jeśli ataki na kaczkę się powtarzają, bo – jak widać- chłopak nie wyciągnął zbyt wielu wniosków. A obrazek bardzo fajny i śmieszny, ale spokojnie wystarczył do "Tanio…".

 103. GLF ur right, na zmęczeniu wydawał się dość zabawny, drugie spojrzenie niestety już się nie obroniło, ale nie dało rady wyedytować tego "zajebiste". "Niezłe/zabawne" byłoby odpowiedniejsze (bez tego napisu na koszulce ofc)

  btw, jeśli sami użytkownicy nie będą dawać odporu śmieceniu na forum, to non stop będą się pokazywały tak idiotyczne tematy, albo jakieś inne testy…

 104. GLF ur right, na zmęczeniu wydawał się dość zabawny, drugie spojrzenie niestety już się nie obroniło, ale nie dało rady wyedytować tego "zajebiste". "Niezłe/zabawne" byłoby odpowiedniejsze (bez tego napisu na koszulce ofc)

  btw, jeśli sami użytkownicy nie będą dawać odporu śmieceniu na forum, to non stop będą się pokazywały tak idiotyczne tematy, albo jakieś inne testy…

 105. kaczka w ankiecie dał swój wiek i prawidłową odpowiedź 30-35. Jak ja mam to ocenić. Po zachowaniu na forum daje mu max 15

 106. kaczka w ankiecie dał swój wiek i prawidłową odpowiedź 30-35. Jak ja mam to ocenić. Po zachowaniu na forum daje mu max 15

 107. Haha kaczy shejtowany. Teraz, juz sie nie pokazuje.

  @kaczka41 Możesz podesłać oryginalny obrazek (z murzyńską twarzą)? Spodobało mi się zdjęcie.

  Zapytam wprost, jestes prowokacja?

 108. Haha kaczy shejtowany. Teraz, juz sie nie pokazuje.

  @kaczka41 Możesz podesłać oryginalny obrazek (z murzyńską twarzą)? Spodobało mi się zdjęcie.

  Zapytam wprost, jestes prowokacja?

 109. @Shoocker Ależ skąd. Najnormalniej w świecie zdjęcie mi się podoba, ale wolałbym aby twarz była tak samo murzyńska jak ręce. Być może zapodam je na jakimś forum (nie na tym). Oczywiście zgadzam się z opinią że skóra byłaby lepszym miejscem na to zdjęcie, ale na to nie jestem w stanie nic poradzić.

 110. @Shoocker Ależ skąd. Najnormalniej w świecie zdjęcie mi się podoba, ale wolałbym aby twarz była tak samo murzyńska jak ręce. Być może zapodam je na jakimś forum (nie na tym). Oczywiście zgadzam się z opinią że skóra byłaby lepszym miejscem na to zdjęcie, ale na to nie jestem w stanie nic poradzić.

 111. Ale macie kierwa problem 🙂 Z Papayem na czele.

  Spoko, nie będe wrzucał przerabianych fotek, bo jak widać się nie przyjęło. Szkoda – tyle w temacie. Narka

 112. Ale macie kierwa problem 🙂 Z Papayem na czele.

  Spoko, nie będe wrzucał przerabianych fotek, bo jak widać się nie przyjęło. Szkoda – tyle w temacie. Narka

 113. @kaczka41 Jeżeli nie chcesz podawać tutaj linku lub oryginału z murzyńską twarzą to prześlij prosze na priva:

  cezaryzwirko [małpka] gmail {kropeczka] com

 114. @kaczka41 Jeżeli nie chcesz podawać tutaj linku lub oryginału z murzyńską twarzą to prześlij prosze na priva:

  cezaryzwirko [małpka] gmail {kropeczka] com

 115. Spoko, nie będe wrzucał przerabianych fotek, bo jak widać się nie przyjęło. Szkoda – tyle w temacie. Narka

  Foch. Foch i chuj.

 116. Spoko, nie będe wrzucał przerabianych fotek, bo jak widać się nie przyjęło. Szkoda – tyle w temacie. Narka

  Foch. Foch i chuj.

 117. Kaczka, powiedz mi po kiego wdajesz się w jakieś zbędne utarczki i osobiste wycieczki? Niby jesteś dorosły, niby ponad to, a zachowujesz się jak jakiś Mir dzieciak. Zdjęcie było wrzucić do skóry, a nie zaśmiecać forum w oczekiwaniu na propsy i tysiące śmiesznych emotek. (tak wiem, mam ciążowy nastrój)

  Dokladnie. Przez takie akcje Kaczka tylko sprawia, ze to co pisze Egzekutor ma sens.

  wole takie tematy Kaczki niż każdy inny Kokosa czy wspomnianego w temacie ;]

  To akurat usprawiedliwianie jednej zenady druga…

  ——–

  Gdy zaczalem czytac MMARocks, tudziez pisac pozniej na forum, to byla dyskusja o MMA i rozmaitych pierdolach, a teraz coraz wieksza czesc tematow/postow, to tresci o innych uzytkownikach/forum samym w sobie. Wot ewolucja.

 118. Kaczka, powiedz mi po kiego wdajesz się w jakieś zbędne utarczki i osobiste wycieczki? Niby jesteś dorosły, niby ponad to, a zachowujesz się jak jakiś Mir dzieciak. Zdjęcie było wrzucić do skóry, a nie zaśmiecać forum w oczekiwaniu na propsy i tysiące śmiesznych emotek. (tak wiem, mam ciążowy nastrój)

  Dokladnie. Przez takie akcje Kaczka tylko sprawia, ze to co pisze Egzekutor ma sens.

  wole takie tematy Kaczki niż każdy inny Kokosa czy wspomnianego w temacie ;]

  To akurat usprawiedliwianie jednej zenady druga…

  ——–

  Gdy zaczalem czytac MMARocks, tudziez pisac pozniej na forum, to byla dyskusja o MMA i rozmaitych pierdolach, a teraz coraz wieksza czesc tematow/postow, to tresci o innych uzytkownikach/forum samym w sobie. Wot ewolucja.

 119. Gdy zaczalem czytac MMARocks, tudziez pisac pozniej na forum, to byla dyskusja o MMA i rozmaitych pierdolach, a teraz coraz wieksza czesc tematow/postow, to tresci o innych uzytkownikach/forum samym w sobie. Wot ewolucja.

  To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny..o ile redakcja nie zamknie/usunie

  @Pervert – Papay – marynarz – czyli Mr. GLF

  Ps. Foch i chuj – idę pić dalej

 120. Gdy zaczalem czytac MMARocks, tudziez pisac pozniej na forum, to byla dyskusja o MMA i rozmaitych pierdolach, a teraz coraz wieksza czesc tematow/postow, to tresci o innych uzytkownikach/forum samym w sobie. Wot ewolucja.

  To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny..o ile redakcja nie zamknie/usunie

  @Pervert – Papay – marynarz – czyli Mr. GLF

  Ps. Foch i chuj – idę pić dalej

 121. To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny

  nie cwaniaczku nie możesz. dopiero co mnie upominałeś, że od takiego gówna jest dział hyde park. no chyba, że z wiekiem zaczynają się jakieś problemy typu demencja…

 122. To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny

  nie cwaniaczku nie możesz. dopiero co mnie upominałeś, że od takiego gówna jest dział hyde park. no chyba, że z wiekiem zaczynają się jakieś problemy typu demencja…

 123. @bobyflex "…@Antek – Ty tak na serio z tym Pudzianem i hieną?…"

  Tak. Poważnie. Chciałbym poznać Wasze zdanie. Oczywiście mam świadomość że będzie to science-fiction i nigdy nie zweryfikujemy kto miał rację. Od taka zabawa.

 124. @bobyflex "…@Antek – Ty tak na serio z tym Pudzianem i hieną?…"

  Tak. Poważnie. Chciałbym poznać Wasze zdanie. Oczywiście mam świadomość że będzie to science-fiction i nigdy nie zweryfikujemy kto miał rację. Od taka zabawa.

 125. No to jeśli o mnie chodzi, to zawodnik MMA jest bez szans, hiena to duży drapieżnik z chyba najsilniejszym uściskiem szczęk u zwierząt lądowych na ziemi – to by była jakaś masakra:-)

  I choćby to był gościu o posturze Alie'go, agresywny jak Shogun, Wand czy Fiedzia za najlepszych lat i wszechstronny jak GSP to nie, kurwa, nie ma szans:-)

 126. No to jeśli o mnie chodzi, to zawodnik MMA jest bez szans, hiena to duży drapieżnik z chyba najsilniejszym uściskiem szczęk u zwierząt lądowych na ziemi – to by była jakaś masakra:-)

  I choćby to był gościu o posturze Alie'go, agresywny jak Shogun, Wand czy Fiedzia za najlepszych lat i wszechstronny jak GSP to nie, kurwa, nie ma szans:-)

 127. "…hiena to duży drapieżnik z chyba najsilniejszym uściskiem szczęk u zwierząt lądowych na ziemi – to by była jakaś masakra[​IMG]…"

  Nie zupełnie. Najsilniejszy uścisk w stosunku do wagi. Lew i tygrys w wartościach bezwzględnych mają lepszy wynik. Choć pewnie i tak wystarczy jedno solidne ugryzienie aby złamać kość człowiekowi.

 128. "…hiena to duży drapieżnik z chyba najsilniejszym uściskiem szczęk u zwierząt lądowych na ziemi – to by była jakaś masakra[​IMG]…"

  Nie zupełnie. Najsilniejszy uścisk w stosunku do wagi. Lew i tygrys w wartościach bezwzględnych mają lepszy wynik. Choć pewnie i tak wystarczy jedno solidne ugryzienie aby złamać kość człowiekowi.

 129. To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny..o ile redakcja nie zamknie/usunie

  Czy ja Ci mowie, ze nie mozesz?

  Po prostu nie bardzo rozumiem sens x testow o tym, jakie kto ma ksywy na forum i tematow rodem z piaskownicy cisnacych jakiegos innego fredzla z forum. W zadnym wypadku nikomu nie zamierzam przekszadzac Ci w taplaniu sie w tym, jesli masz taka fantazje :]

 130. To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny..o ile redakcja nie zamknie/usunie

  Czy ja Ci mowie, ze nie mozesz?

  Po prostu nie bardzo rozumiem sens x testow o tym, jakie kto ma ksywy na forum i tematow rodem z piaskownicy cisnacych jakiegos innego fredzla z forum. W zadnym wypadku nikomu nie zamierzam przekszadzac Ci w taplaniu sie w tym, jesli masz taka fantazje :]

 131. I choćby to był gościu o posturze Alie'go, agresywny jak Shogun, Wand czy Fiedzia za najlepszych lat i wszechstronny jak GSP to nie, kurwa, nie ma szans[​IMG]

  moim zdaniem mocne jiu jitsu i hiena czy inny jej podobny kocur konczy bez glowy 🙂

 132. I choćby to był gościu o posturze Alie'go, agresywny jak Shogun, Wand czy Fiedzia za najlepszych lat i wszechstronny jak GSP to nie, kurwa, nie ma szans[​IMG]

  moim zdaniem mocne jiu jitsu i hiena czy inny jej podobny kocur konczy bez glowy 🙂

 133. Kaczka chyba miał na myśli Popeye'a

  nie cwaniaczku nie możesz. dopiero co mnie upominałeś, że od takiego gówna jest dział hyde park. no chyba, że z wiekiem zaczynają się jakieś problemy typu demencja…

  to nie demencja to procenty wylewające się na klawiaturę 🙂

  [​IMG]

 134. Kaczka chyba miał na myśli Popeye'a

  nie cwaniaczku nie możesz. dopiero co mnie upominałeś, że od takiego gówna jest dział hyde park. no chyba, że z wiekiem zaczynają się jakieś problemy typu demencja…

  to nie demencja to procenty wylewające się na klawiaturę 🙂

  [​IMG]

 135. Antek musielibyśmy chyba się przenieść na jakieś forum poświęcone zwierzętom, jestem trochę zjarany, ale nie aż tak. Albo innym razem ci odpowiem bo już się za bardzo zmęczyłem pisaniem:-)

 136. Antek musielibyśmy chyba się przenieść na jakieś forum poświęcone zwierzętom, jestem trochę zjarany, ale nie aż tak. Albo innym razem ci odpowiem bo już się za bardzo zmęczyłem pisaniem:-)

 137. Kaczka umówmy się, że wszystkie photoshopy, emotki i inne pierdoły zamieszczasz w "tanio skóry nie sprzedam". Nie chcę więcej widzieć, że tworzysz osobne tematy do takich rzeczy, denerwuje to innych userów i tworzy niepotrzebny burdel na forum.

 138. "…Antek musielibyśmy chyba się przenieść na jakieś forum poświęcone zwierzęto…"

  Próbowałem kiedyś, ale za założenie wątku w którym pytałem czy ktoś wie jakim wynikiem kończyły się na igrzyskach w starożytnym Rzymie starcia niedźwiedzia z lwem lub słoniem (to były takie, dziś już wymarłe, małe słonie z gór Atlas) dostałem bana. Na priva wyjaśniono mi że jest to zachęcanie do znęcania się nad zwierzętami. Na szczęście tutaj mamy wyższy poziom tolerancji i inteligencji.

 139. UFC organizuje im tą walkę, a żaden zawodnik nie odważył się jeszcze odmówić, jeśli odmowa nie była spowodowana kontuzją bądź innym czynnikiem losowym.

  Zdanie nie jest prawdziwe. Takie sytuacje w UFC się zdarzają.

 140. Fajna analiza, trochę zwiększyliście moje wątpliwośc co do Bagoutinova. Nie ulegałem jego "hype" w zakładach bukmacherskich na forum, jednak postanowiłem dzisiaj zagrać to za 75% stawki standardowej… i po tej analizie mam więcej wątpliwości.

  Szkoda,że nazwaliście to Czynnikiem X, bo to trochę pachnie kopiowaniem Slipmycha.

  I dlaczego pominęliscie Koscheck vs Woodley? Według Was walka nie warta obstawiania?

 141. Nie postawię tym razem na Ruska, może i wariat z niego, ale za mały. Kasa poszła (w dużej ilości) jedynie na GSP :].

 142. I dlaczego pominęliscie Koscheck vs Woodley? Według Was walka nie warta obstawiania?

  bo to rzut monetą?

 143. BetSafe to jakiś wasz sponsor? Nie pytam ze złośliwości tylko z ciekawości, bo już któys raz widze rózne tematy z nim związane.

 144. Szkoda,że nazwaliście to Czynnikiem X, bo to trochę pachnie kopiowaniem Slipmycha.

  Wy wstydu nie macie czy jak? My nazwaliśmy? Wyrażenie "Czynnik X" w tego typu analizie (dokładnie tego typu) pojawiło się na MMARocks już w 2009 roku. http://www.mmarocks.pl/lyoto-machida/pod-lupa-evans-vs-machida/ – jeżeli już kopiuję kogoś to Jakuba Bijana. Czy Drogi Hubercie teraz mam iść do analiz Slipmycha i nazwać go kserobojem wyrażeń zakorzenionych w 40 edycjach "Pod Lupą"? Nie pomyliło się Wam coś?

 145. Ja zawsze typuję tak, że wciskam tam gdzie jest dużo PINIENDZY do wygrania i nie bardzo nawet pamiętam co obstawiłem. Potem rano wstaje i patrzę czy coś wygrałem. Zwykle nie wygrywam.

  Dżizas przecież ten Czynnik X, pochodzi od X-Factor, czyli coś eXtra. Ciężko tu mówić o zgapianiu

 146. Z tym czynnkiem X – true, ktoś tu nieuważnie spoglądał na stare odcinki z serii"pod lupą", której już dawno nie widzieliśmy…

 147. dlaczego pominęliscie Koscheck vs Woodley?

  Tak jak omijam szerokim łukiem kolektury Lotto, tak nie mam zamiaru inwestować swoich pieniędzy w walkę, której wynik można typować na zasadzie "chybił-trafił". Kto ma szczęście i dobrze trafi, ten będzie szczęśliwy, bo kursy na obu zawodników są dosyć ciekawe.

  Co przemawia na korzyść Woodleya?
  – świetnie wyglądał na ważeniu,
  – jest młodszy i teoretycznie powinien mieć większy głód walki,
  – powinien być minimalnie szybszy i bardziej eksplozywny.

  Atuty "Kosa":
  – lepsza kondycja,
  – większe doświadczenie.

  Obaj są zapaśnikami i obaj walczą w podobnym stylu. Prawdopodobnie skończy się decyzją po nudnej walce. Współczuje sędziom punktowym, bo niuanse mogą mieć spory wpływ na końcowy werdykt.

 148. Dunham – Cerrone.

  w Cerrone wystarczy wejść niczym dzik w żołędzie, po czym zebrać krwawe żniwo

  I ja dokładnie tak uważam. Nie zgadzam się, że Guillard nie ma szklankej szczęki. Gdyby był odrobinę bardziej wytrzymały, to Cowboy leżałby nieprzytomny. Ktoś, kto tańczy po 1 ciosie od Joe Lauzona nie może mieć twardego łba. Ogólnie największym problemem Cerrone jest jego tragiczna obrona. Jeśli Dunham ruszy do ataku, bijąc w różnych płaszczyznach, to Cowboy się pogubi, poplącze i tyle z tego wyjdzie. Moim faworytem 60-40 jest Dunham. Obawiam się tego, czy sędziowie nie będą ślepi po raz kolejny (Dunham – Grant/dos Anjos), jednak uważam, że gra jest warta świeczki po takim kursie.

  A ja postawiłem na Kosa. Mam wrażenie, że Woodley jest przereklamowany przez ten knockout na Hieronie.

 149. @Puczi

  Zgadzam się, ze "Kowboj" ma dziurawą gardę, ale… Dunham w tej materii dużo gorszy nie jest, o czym świadczy między innymi jego walka z, nomen omen, Guillardem. Evan daje się trafiać, co w połączeniu ze ślamazarnym tempem, w którym zaczyna walki może mieć spory wpływ na przebieg pojedynku. Jak ja to widzę? Walka zaczyna się cios za cios, jednak to lepszy technicznie Cerrone częściej i czyściej trafia (mam nadzieję, ze nie zapomni o swoich highkickach, bo są na prawdę wyborne). To sprawia, że rozluźnia się i bez skrępowania walczy dalej, także przyspieszenie i zwiększenie presji przez Dunhama nie będzie mu straszne. Liczę, że Donaldowi uda się urwać dwie rundy. Najbardziej obawiam się, że Evan, wbrew temu co do tej pory robił, zacznie walkę "z przytupem" od samego początku, ale jestem dobrej wiary.

 150. Nie chce się gifów szukać to trzeba po gmoszemu analizy robić robić : D Jeszcze tyle prognoz przed galą nie czytałem, nigdy : ) nie wiem czy w końcu coś w ogólę dzisiaj zagram, bo już mam mętlik w głowie absolutny:-)

 151. midern – będzie typowanie redakcji jak zawsze

  maryjan – gify dojdą, przed tym typowaniem nie starczyło już czasu no i to nowy cykl u nas więc będzie się rozwijał:)

 152. maryjan to tak jak ja ,niby juz zagralem ale mam chec dorzucic rorego przez dec ,ale sie zastanawiam bo mam w grze juz kupon z rorym rampage + minakov + rory do wygrania 50 moze zagrac za 50 przez dec jak wygra przez cokolwiek to maly minus a jak przez dec to spory plus :Pa jak przegra to juz dupa:):-)

  te anazlizy beda tylko UFC czy tez innych gal?

 153. Już teraz wiem, dlaczego Szady siedziałeś cicho przez ostatnie dni. Propsy za wkład 🙂

  Dobry materiał panowie. Mam nadzieję, że będzie cykliczny. Dobrze by też było, jeśli udałoby się Wam wstawiać go trochę wcześniej, niż na kilka godzin przed galą, bo wiele ludzi, ( zaliczam się do nich i ja ) nie czeka do ostatniej chwili ze względu na częste wahania kursów, co mieli postawić – postawili i tekst ten traktują bardziej jako porównanie typowań własnych z typowaniami redakcji (bądź Szadego ) niż analityczną pomoc w obstawianiu. 😉

 154. @Zychal

  Głównie UFC. Myślę, że wobec KSW też nie będziemy obojętni. 🙂

  @Pietagoras

  Ja bym wolał "wypuszczać" analizy dopiero po tym jak Betsafe poda pełną ofertę kursów na całą galę. Mamy zamiar analizować nie tylko kursy na zwycięstwo konkretnego zawodnika, ale i zakłady specjalne typu: "Rundy powyżej/poniżej" czy metody zwycięstw, a te pojawiają się na kilka dni przed galą. Przyznaję, że sobota to trochę późno, ale nieraz może się nie udać szybciej. Projekt dopiero startuje, wszystko się może pozmieniać, także wszelkie sugestie mile widziane. 🙂

 155. @Tomasz Chmura

  Spokojnie. Faktycznie, zapomniałem,że Yoshi używał tego sformułowania. Dawno nie czytałem żadnego pod lupą i to mi sie bardziej kojarzyło z analizami Slipmycha. Najmocniej przepraszam, bez zbędnych nerwów 🙂

 156. Zamiast się wykłócać, kto i co zrobił pierwszy (czy kto stoi tam, gdzie stało ZOMO), może lepiej podyskutować o najbliższej gali? 🙂

  Jest wśród czytających ktoś, kto postawił na Chaela Sonnena? Kurs 2.50 kuszący. Ja się do samego końca zastanawiałem, jednak ciągle mnie coś odciągało od tego pomysłu, a to jak Rashad wyglądał dobrze na ważeniu postawiło kropkę nad i.

 157. Ja stawiałem na Evansa, będzie górował nad Sonnenem warunkami fizycznymi, jednak to nie jest waga naszego ulubieńca, można porównać walkę JJ vs Evans i JJ vs Sonnen. Moim zdaniem Evans ma w tej walce 75% szanse na zwycięstwo.

 158. Postawiłem na wygraną Lawlera przez cokolwiek, bo wtedy nie było jeszcze kursu wygranej przez KO, gdyby był obstawiłbym go, ponieważ i moim zdaniem the Ruthless może wygrać tylko przez KO.

 159. Jeżeli to ma być początek takiej bet-miesiączki to fajna inicjatywa. Nawet z rysowaniem strzałek ala treneiro Gmoch : D No i fajnie że coraz więcej ludzi bierze się do roboty wespół, ja czasami nie dowierzam w ludzi ale tutaj zostałem nie raz zadziwony:-)

 160. Z tej gali zagrałem 3 kupny: Bagautinov – wygrana, Cerrone – wygrana, MacDonald – wygrana przez decyzję, także gala na małym plusie. Paradoksalnie, tego ostatniego kuponu byłem najbardziej pewny.

  Nie zawiodła mnie intuicja – "Kowboj" powrócił i to w świetnym stylu. Był ogień. 🙂 Mam nadzieję, że porzuci zamiary zejścia do niższej kategorii, bo w wadze lekkiej może jeszcze trochę namieszać.

  @Pietagoras

  Gratuluję trafionego Lawlera. 🙂 Kurs 4.00 – kosmos.

 161. ja gralem bagutinova na singlu

  cerone + woodley ( Szady dzieki bo mialem stawiac na dunhama)

  gsp + evans

  175 do przodu

  nie weszlo tylko rory + minakov + jaskosn z belatora

 162. Harris obstawiony mam nadzieje za Rani wygra z finem 😛

  a co do Strusa to chyba sie zgodze i postawie ta dniowke :-)kurs na matta za slaby zeby grac

 163. mysle, ze Strus zostanie zameczony na glebie

  Jest takie prawdopodobieństwo, dlatego odradzam wchodzenie w to "grubo".

  Moje kupony, które mam aktualnie w grze (wszystkie za tą samą standardową stawkę):

  Nate Diaz, kurs 2.37

  Tom Niinimaki, 2.15

  Maximo Blanco 1.58 + Abu Azaitar 1.57 = AKO 2.48

  Walter Harris, 2.75

  Piotr Strus, 2.50

 164. Moje kupony, które mam aktualnie w grze (wszystkie za tą samą standardową stawkę):

  Nate Diaz, kurs 2.37

  Tom Niinimaki, 2.15

  Maximo Blanco 1.58 + Abu Azaitar 1.57 = AKO 2.48

  Walter Harris, 2.75

  Piotr Strus, 2.50

  Cześć, dobra robota panowie, ale ogólnie znacznie bardziej podobało mi się jakbyście wrzucali typy razem ze wszystkimi w dziale zakłady bukmacherskie, jak to Szady robił wcześniej, bo niestety z kursów, które tu Szady podałeś można zagrać tak na prawdę tylko Harrisa po lepszym, reszta już gorsze. Ja jestem dopiero początkujący jeśli chodzi o mma i się nie wychylam, ale z czasem też będę próbował coś grać samodzielnie, ale na razie próbuję to co tutaj na forum wyłapie 🙂

  Nie twierdzę, że ta inicjatywa jest zła, ale wolałbym nawet krótkie opisy kilka zdań, bądź nawet bez, w dziale o zakładach, a później na przykład tak jak tu lub poprzednio przed galą, dłuższy opis, no ale pewnie traci to klimat wyczekiwania na artykuł jak byście te kilka zdań napisali wcześniej 🙂

  Pozdrawiam i powodzenia:-)

 165. Chciałem grać Raniego, ale znów masa wątpliwości po tym wpisie. Rozmyśliłem się już i chyba nie zagram ani jednego ani drugiego. Ewentualnie puszczę Maximo Blanco na singlu na tą galę, bo Maynard też się wydaje troche niepewny. Szkoda,że nie opisywaliście tej walki. Dobra robota.

 166. No, cykl jak się patrzy : ) Szady, jestem pod wrażeniem. Właściwie to jesteś żółtodziub ; ) ale profesjonalne podejście do sprawy masz bez dwóch zdań. Aż mi wstyd i chylę czoła bo mógłbyś być moją kopią, a ja jestem twoim obserwatorem:-) Do wszystkiego trzeba mieć dystans, ty go masz, masz oprócz tego jeszczę chęć zabawy, tego nie mają "zawodowcy". Tomasza Chmurę też pochwalę, ale to już jak chwalić Wołoszańskiego:-)

  🙂

 167. eee… średnio mnie te analizy przekonują…
  Dlatego postawię wg mojego przeczucia (jak to często bywa) ;D

  P.S Będzie możliwość postawienia na Grabowskiego gdzieś?

 168. @Hubi

  Starcie Diaz – Maynard w mojej ocenie jest bardzo wyrównane, dlatego przy podziale szans 50/50, kurs 2.37 wydał mi się bardziej atrakcyjny do zaryzykowania. W aktualnym 2.17 jest jeszcze "value", ale nie jest to aż taka okazja, by to proponować ludziom by obstawiali. Ja w poprzedniej, tej i kolejnych analizach polecałem i mam zamiar polecać te kursy, z których, po pierwsze – sam korzystam, a po drugie – mam spore przekonanie, że "wejdą". Tutaj te dwa warunki nie są spełnione.

  Może nie wszyscy wiedzą, ale Diaz z Maynardem spotykali się w klatce już dwukrotnie. Pierwsze ich starcie miało miejsce w półfinałach The Ultimate Fightera 5 w 2007 roku. Wtedy Maynard dominował, jednak władował się pechowo w poddanie i musiał klepać. Druga walka z 2010 roku była strasznie wyrównana i wynik tak na prawdę mógł pójść w dwie strony. Co warte odnotowania, bój toczył się w stójce. Grey prawdopodobnie bał się powtórki scenariusza z poprzedniej walki i nie odwoływał się do swoich zapasów. Czy teraz będzie podobnie? Mam taką nadzieję, bo Nate od tamtego czasu poprawił się boksersko, z kolei jego rywal sprawia wrażenie wypalonego i zmęczonego kontuzjami. Nawet jak Maynard pójdzie po obalenie to jest szansa, że znowu się właduje w poddanie. Ale jak już wielokrotnie pisałem: walka walce nierówna. Mimo, że wiemy sporo o obu fighterach, to scenariusz akurat tego starcia bardzo ciężko przewidzieć.

  Z innej strony patrząc – obaj w swoich ostatnich walkach zaprezentowali się tragicznie i cholera wie, co im teraz siedzi w głowie i z jakim nastawieniem wyjdą do tej walki. Chciałbym zaobaczyć Diaza w dyspozycji z walki z Cerrone – deklasującego rywala w stójce, w przerwach między rundami pokazującego "fucka" w stronę przeciwnika. 🙂

  @Maryjan

  [​IMG]

  🙂

 169. Wydaje mi się, że Gray jest zdecydowanym faworytem. Gdybym miał stawiać kasę na TUF 18, to zastanawiałbym się na Rakoczy po 3.00 :D.

 170. Gdybym miał stawiać kasę na TUF 18, to zastanawiałbym się na Rakoczy po 3.00 :D.

  Ja mam Rakoczy w singlu. Pena dalej pozostaje faworytem, ale kurs 3.00 jest godny uwagi.

  Z nowych nabytków TUFa mam też kupon Holdsworth + Duke.

  Oboje mają duży potencjał. Holdsworth na codzień trenuje w Team Alpha Male. Trenuje z czołówką dywizji lekkich, co widać. Zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Znalazł się w finale zasłużenie i jestem przekonany, że w przyszłości dołączy do grupy kolegów z teamu oscylujących w granicach walki o pas.

  Grant jest zawodnikiem, którego nie można lekceważyć. Walczy agresywnie, ma dziką stójce, jest też dobry i w parterze. Mocno zdominował Louis'a Fisette. Sęk w tym, że Holdsworth to nie Fisette, wydaje się być lepszy we wszystkich płaszczyznach od Granta.

  Drugim typem jest Jessamyn Duke. Ostatni sezon zapamiętam dzięki jej walce z Raquel Pennington.( notabene jej walka jest też godna pomysłu obstawienia 😉 ) Zarówno Duke, jak i Morgan to zawodniczki, które preferują stójkę, więc tam rozegra się głównie walka.

  Duke ma charakter do walki i umiejętności. Posiada też spory zasób ciosów i często używa nóg ( częstotliwość prawie jak Condit ) Wie jak używać kolan i łokci, umie się też odnaleźć w klinczu.

  Morgan będzie łatwiejszym wyzwaniem dla Duke niż Pennington. Jest delikatniejszej budowy, ciosy też nie będą urywały głowy, jak w ostatniej walce. Słabością Morgan jest to, że stójka opiera się głównie na technikach bokserskich. Styl walki ma też mniej ofensywny od Jessamyn, więc zarówno kontrola oktagonu, jak i punktacja walki powinna być po stronie Duke. Co do parteru, Jessamyn wydaje się też kulać lepiej. Dla mnie ta walka się skończy z wynikiem Jessamyn Duke przez jednogłośną decyzję ( bądź poddanie ). 😉

 171. @up, no nie wiem. Byłbym w stanie postawić pieniądze na cyborgową przeciwko niektórym z fighterów z męskiej dywizji. 😉 … a na Carmouche też się przejechałem :/

 172. @up, no nie wiem. Byłbym w stanie postawić pieniądze na cyborgową przeciwko niektórym z fighterów z męskiej dywizji. 😉 … a na Carmouche też się przejechałem :/

 173. Oj tam, walki kobiet to świetny sposób na zarobek. 🙂 Wystarczy stawiać przeciwko faworytkom. Eye, Andrade, Nunes i Davis elegancko wygrały, a kursy były smakowite. 🙂

 174. Oj tam, walki kobiet to świetny sposób na zarobek. 🙂 Wystarczy stawiać przeciwko faworytkom. Eye, Andrade, Nunes i Davis elegancko wygrały, a kursy były smakowite. 🙂

 175. Moje typy zamieszczone powyżej (Holdsworth, Pennington, Duke) weszły. 😉 Co do Rakoczy, poległa, ale kurs za małą kwotę był godny uwagi 😉

 176. Moje typy zamieszczone powyżej (Holdsworth, Pennington, Duke) weszły. 😉 Co do Rakoczy, poległa, ale kurs za małą kwotę był godny uwagi 😉

 177. Heh, często tak mam, że kupony, których jestem najmniej pewny dosyć łatwo wchodzą. Tym razem tak było z Natem Diazem. Tak jak pisałem – w tej walce mogło się zdarzyć wszystko. Jak ktoś przewidział TKO w pierwszej rundzie to gratuluję. 🙂

  Rozważam obstawienie Luiza Cado Simona z najbliższego KSW. Kurs 3.45 jest wzięty z kosmosu. Mam wrażenie, ze niektórzy mylą Cado z Benem Lagmanem. Brazylijczyk pokazał się z dobrej strony w swojej pierwszej walce w Polsce, także w innych walkach, w których go widziałem prezentował się co najmniej przyzwoicie. Może być sporym zagrożeniem w stójce. Potrafi punktować ciosami prostymi (w najbliższym starciu to nie powinno być trudne ze względu na sporą przewagę zasięgu), ale też nie boi się wchodzić w częste wymiany; bije mocno i raz po raz rzuca obszernymi cepami. W szale bitewnym zdarza mu się zapominać o obronie, ale ma dość wytrzymałą szczękę, a Moks nie ma nokautującego ciosu. Dla mnie jest takim "uboższym krewnym" Diego Sancheza – uwielbia browl i w każdą walkę wkłada 100% serca.

  Przegrał z Rafaelem Carvalho (bilans MMA: 8 zwycięstw, 1 porażka), jednak nie pokazał się wtedy źle. Całą walkę wygrywał, trafiał celniej i mocniej oponenta, który często ratował się wymęczającym klinczem. Niestety pod koniec drugiego starcia popełnił kilka błędów, które zaważyły na końcowym wyniku. Parter Simona też nie jest na złym poziomie i gość też potrafi zaskakiwać różnymi sztuczkami. Zdarzało się, że po tym jak dawał się obalić szybko szedł po skrętówkę.

  Simon ma dopiero 20 lat, zawodowo walczy od ponad dwóch i cały czas się rozwija. Uważam go za utalentowanego fightera. W najbliższej walce kluczowe będzie submission defence Brazylijczyka. Jeśli nie da się nabrać na żadną skrętówkę czy nie wpadnie w gilotynę, to może być różnie. Moks oczywiście jest faworytem, ale grania tego po kursie 1.28 odradzam, bo tam nie ma żadnego value.

  PS. Myślę też nad Olim Thompsonem.

  Abu Azaitar to chyba największy pewniak gali. Szkoda, że Blanco zepsuł mi kupon z nim, bo udało mi się wyhaczyć ładny kurs 1.57.

 178. Heh, często tak mam, że kupony, których jestem najmniej pewny dosyć łatwo wchodzą. Tym razem tak było z Natem Diazem. Tak jak pisałem – w tej walce mogło się zdarzyć wszystko. Jak ktoś przewidział TKO w pierwszej rundzie to gratuluję. 🙂

  Rozważam obstawienie Luiza Cado Simona z najbliższego KSW. Kurs 3.45 jest wzięty z kosmosu. Mam wrażenie, ze niektórzy mylą Cado z Benem Lagmanem. Brazylijczyk pokazał się z dobrej strony w swojej pierwszej walce w Polsce, także w innych walkach, w których go widziałem prezentował się co najmniej przyzwoicie. Może być sporym zagrożeniem w stójce. Potrafi punktować ciosami prostymi (w najbliższym starciu to nie powinno być trudne ze względu na sporą przewagę zasięgu), ale też nie boi się wchodzić w częste wymiany; bije mocno i raz po raz rzuca obszernymi cepami. W szale bitewnym zdarza mu się zapominać o obronie, ale ma dość wytrzymałą szczękę, a Moks nie ma nokautującego ciosu. Dla mnie jest takim "uboższym krewnym" Diego Sancheza – uwielbia browl i w każdą walkę wkłada 100% serca.

  Przegrał z Rafaelem Carvalho (bilans MMA: 8 zwycięstw, 1 porażka), jednak nie pokazał się wtedy źle. Całą walkę wygrywał, trafiał celniej i mocniej oponenta, który często ratował się wymęczającym klinczem. Niestety pod koniec drugiego starcia popełnił kilka błędów, które zaważyły na końcowym wyniku. Parter Simona też nie jest na złym poziomie i gość też potrafi zaskakiwać różnymi sztuczkami. Zdarzało się, że po tym jak dawał się obalić szybko szedł po skrętówkę.

  Simon ma dopiero 20 lat, zawodowo walczy od ponad dwóch i cały czas się rozwija. Uważam go za utalentowanego fightera. W najbliższej walce kluczowe będzie submission defence Brazylijczyka. Jeśli nie da się nabrać na żadną skrętówkę czy nie wpadnie w gilotynę, to może być różnie. Moks oczywiście jest faworytem, ale grania tego po kursie 1.28 odradzam, bo tam nie ma żadnego value.

  PS. Myślę też nad Olim Thompsonem.

  Abu Azaitar to chyba największy pewniak gali. Szkoda, że Blanco zepsuł mi kupon z nim, bo udało mi się wyhaczyć ładny kurs 1.57.

 179. Barry vs Palelei największa zagadka gali jak dla mnie na pewno będzie nokaut tylko pytanie w którą strone.Postawiłem na Barrego sugerując się większym obyciem na galach UFC.Bethe będzie betem gali i liczę na jej wygraną.

 180. Barry vs Palelei największa zagadka gali jak dla mnie na pewno będzie nokaut tylko pytanie w którą strone.Postawiłem na Barrego sugerując się większym obyciem na galach UFC.Bethe będzie betem gali i liczę na jej wygraną.

 181. Tym razem coś średnie te typy. Ta gaka obfituje w całą masę potencjalnych value, ale ten typ z walką w HW to akurat taki strzał w kolano. Soa to ogór, nawet zeta nie postawię na tego leszcza po jego pierwszej walce w UFC :D.

  Fajne zestawienia do typowania to:

  185 lbs: Dylan Andrews (17-4) vs. Clint Hester (8-3)
  135 lbs: Julie Kedzie (16-12) vs. Bethe Correia (6-0)
  205 lbs: Mauricio Rua (21-8) vs. James Te Huna (16-6)
  185 lbs: Caio Magalhaes (6-1) vs. Nick Ring (13-2)

  I oczywiście Jotko za 2,75 :D.

 182. Tym razem coś średnie te typy. Ta gaka obfituje w całą masę potencjalnych value, ale ten typ z walką w HW to akurat taki strzał w kolano. Soa to ogór, nawet zeta nie postawię na tego leszcza po jego pierwszej walce w UFC :D.

  Fajne zestawienia do typowania to:

  185 lbs: Dylan Andrews (17-4) vs. Clint Hester (8-3)
  135 lbs: Julie Kedzie (16-12) vs. Bethe Correia (6-0)
  205 lbs: Mauricio Rua (21-8) vs. James Te Huna (16-6)
  185 lbs: Caio Magalhaes (6-1) vs. Nick Ring (13-2)

  I oczywiście Jotko za 2,75 :D.

 183. Co tu dużo pisać propsy za artykuł, analiza wnikliwa, podejście jak najbardziej profesjonalne. Słowa uznania za profesjonalizm w podejściu do tematu kieruje głównie w stronę Szadego, do Ciebie Tomaszu Ch. oczywiście też, ale jak to maryjan trafnie ujął " Wołoszański', to "Wołoszański", taka praca Panie. 😉

  Co do samych typów,to o Bethy Correia smaruję na forum pozytywy od dwóch dni. Zgadzam się z opinią w stu procentach. Za samą argumentację powinien świadczyć fakt, że postawiłem na nią 40 GBP w singlu.

  Na walkę Barry vs Palelei nie stawiam. To może pójść w obie strony, co przy w miarę stonowanym kursie nie przedstawia się atrakcyjnie bukmachersko.

 184. Co tu dużo pisać propsy za artykuł, analiza wnikliwa, podejście jak najbardziej profesjonalne. Słowa uznania za profesjonalizm w podejściu do tematu kieruje głównie w stronę Szadego, do Ciebie Tomaszu Ch. oczywiście też, ale jak to maryjan trafnie ujął " Wołoszański', to "Wołoszański", taka praca Panie. 😉

  Co do samych typów,to o Bethy Correia smaruję na forum pozytywy od dwóch dni. Zgadzam się z opinią w stu procentach. Za samą argumentację powinien świadczyć fakt, że postawiłem na nią 40 GBP w singlu.

  Na walkę Barry vs Palelei nie stawiam. To może pójść w obie strony, co przy w miarę stonowanym kursie nie przedstawia się atrakcyjnie bukmachersko.

 185. Tomaszu, ja wiem, że to nie Twoja wina. Po prostu Szady był szybszy i podprowadził atrakcyjniejszy kurs. Na Palalei miałem stawiać do czasu, kiedy natknąłem się na bardziej atrakcyjną ofertę ( Correia ). Postanowiłem wtedy anulować wątpliwe typy ( Hunt, Palelei ) i włożyć wszystko w moim zdaniem lepsze value. A że się odgryziesz na następnej gali, nie wątpię. 😉

 186. Tomaszu, ja wiem, że to nie Twoja wina. Po prostu Szady był szybszy i podprowadził atrakcyjniejszy kurs. Na Palalei miałem stawiać do czasu, kiedy natknąłem się na bardziej atrakcyjną ofertę ( Correia ). Postanowiłem wtedy anulować wątpliwe typy ( Hunt, Palelei ) i włożyć wszystko w moim zdaniem lepsze value. A że się odgryziesz na następnej gali, nie wątpię. 😉

 187. Przepraszam, ze tak późno, ale byłem "unplugged" i kto wie, czy za chwilę mnie nie odłączą. Moje kupony (wszystko standardowa stawka – oprócz Cado, którego puściłem za połowę "standardu"):

  Correira 2.85
  Te Huna 1.88
  Hester 2.26
  Big Foot 1,72
  Mizugaki + Scoggins 1.92
  Strus 2.50
  Azaitar 1.45
  Thompson + Azaitar 2.03
  Cado Simon 3.45

 188. Przepraszam, ze tak późno, ale byłem "unplugged" i kto wie, czy za chwilę mnie nie odłączą. Moje kupony (wszystko standardowa stawka – oprócz Cado, którego puściłem za połowę "standardu"):

  Correira 2.85
  Te Huna 1.88
  Hester 2.26
  Big Foot 1,72
  Mizugaki + Scoggins 1.92
  Strus 2.50
  Azaitar 1.45
  Thompson + Azaitar 2.03
  Cado Simon 3.45

 189. Orestos, pisałem już na forum wcześniej, że mam Oliego na kuponie i trochę tego żałuję, ale niech się dzieje co chce – nie będę robić kontrkuponu. 🙂

 190. Orestos, pisałem już na forum wcześniej, że mam Oliego na kuponie i trochę tego żałuję, ale niech się dzieje co chce – nie będę robić kontrkuponu. 🙂

 191. @Zychal

  Oczywiście, że nie mam zakazu. 🙂 Nie udzielam się tylko w temacie bukmacherskim, bo nie podobało mi się w jaki sposób prowadzący go się do mnie odnosił i w sumie tyle w tej kwestii.

 192. @Zychal

  Oczywiście, że nie mam zakazu. 🙂 Nie udzielam się tylko w temacie bukmacherskim, bo nie podobało mi się w jaki sposób prowadzący go się do mnie odnosił i w sumie tyle w tej kwestii.

 193. Ja nie jestem drażliwy – po prostu nie pcham się tam, gdzie mnie nie chcą. 🙂 I skończmy ten pudelkowy temat. 😉

  Nie było możliwości się ustosunkować do analizy Tomka, ale w sumie w zupełności się z nią zgadzam. Dodam tylko, że warto sobie przypomnieć (albo obejrzeć pierwszy raz, jeśli ktoś jeszcze nie widział) walkę Barry'ego z Cheickiem Kongo. Polecam!

 194. Ja nie jestem drażliwy – po prostu nie pcham się tam, gdzie mnie nie chcą. 🙂 I skończmy ten pudelkowy temat. 😉

  Nie było możliwości się ustosunkować do analizy Tomka, ale w sumie w zupełności się z nią zgadzam. Dodam tylko, że warto sobie przypomnieć (albo obejrzeć pierwszy raz, jeśli ktoś jeszcze nie widział) walkę Barry'ego z Cheickiem Kongo. Polecam!

 195. Hahaha, aż muszę zobaczyć ten pojedynek grubasów-ogórasów. Ale mi trafiło się więcej value, a poza tym były lepsze :-).

  "Fajne zestawienia do typowania to:

  185 lbs: Dylan Andrews (17-4) vs. Clint Hester (8-3) OK, choć jak widzę na farcie
  135 lbs: Julie Kedzie (16-12) vs. Bethe Correia (6-0) OK
  205 lbs: Mauricio Rua (21-8) vs. James Te Huna (16-6) – LIPA, kiczowaty bet.
  185 lbs: Caio Magalhaes (6-1) vs. Nick Ring (13-2) – OK

  I oczywiście Jotko za 2,75 :D. – OK "

 196. Hahaha, aż muszę zobaczyć ten pojedynek grubasów-ogórasów. Ale mi trafiło się więcej value, a poza tym były lepsze :-).

  "Fajne zestawienia do typowania to:

  185 lbs: Dylan Andrews (17-4) vs. Clint Hester (8-3) OK, choć jak widzę na farcie
  135 lbs: Julie Kedzie (16-12) vs. Bethe Correia (6-0) OK
  205 lbs: Mauricio Rua (21-8) vs. James Te Huna (16-6) – LIPA, kiczowaty bet.
  185 lbs: Caio Magalhaes (6-1) vs. Nick Ring (13-2) – OK

  I oczywiście Jotko za 2,75 :D. – OK "

 197. Graty za Correire, też chciałem postawić ją i Hestera – ale już kasy nie miałem na buku :C
  Wyszedłem na -1zł, bo kierwa połączyłem Shoguna z under 1,5 w Bader/Perosh. Za to hajs zgarnąłem na over 1,5 Hunt/Silva.

 198. Graty za Correire, też chciałem postawić ją i Hestera – ale już kasy nie miałem na buku :C
  Wyszedłem na -1zł, bo kierwa połączyłem Shoguna z under 1,5 w Bader/Perosh. Za to hajs zgarnąłem na over 1,5 Hunt/Silva.

 199. Ajajaj! Aż mnie skręcało, jak Palelei, Hester i Correia na których postawiłem w lidze wchodzą po zajebistych kursach, a ja nie mam z tego ani grosza :/ ale postanowienie to postanowienie. Do końca roku odpuszczam bukmachera.

 200. Ajajaj! Aż mnie skręcało, jak Palelei, Hester i Correia na których postawiłem w lidze wchodzą po zajebistych kursach, a ja nie mam z tego ani grosza :/ ale postanowienie to postanowienie. Do końca roku odpuszczam bukmachera.

 201. To był piękny weekend. Z 9 kuponów nie weszły tylko 2, z czego jeden był za połowę stawki.

  Jestem z siebie dumny, że udało mi się tak dobrze rozpracować walkę Correira – Kedzie. Nawet split-decision przewidziałem. 🙂

  Piotrek Strus, którego polecałem w poprzedniej analizie Betsafe też wszedł po bardzo ładnym kursie. 🙂

 202. To był piękny weekend. Z 9 kuponów nie weszły tylko 2, z czego jeden był za połowę stawki.

  Jestem z siebie dumny, że udało mi się tak dobrze rozpracować walkę Correira – Kedzie. Nawet split-decision przewidziałem. 🙂

  Piotrek Strus, którego polecałem w poprzedniej analizie Betsafe też wszedł po bardzo ładnym kursie. 🙂

 203. Dzięki Szady za polecenie Strusa. Pewnie postawiłbym na Horwitcha, co do Correia, to za nią propsów ode mnie nie dostaniesz, bo obaj sami ją wyhaczyliśmy bez pomocy innych. :-). Pozdro

 204. Dzięki Szady za polecenie Strusa. Pewnie postawiłbym na Horwitcha, co do Correia, to za nią propsów ode mnie nie dostaniesz, bo obaj sami ją wyhaczyliśmy bez pomocy innych. :-). Pozdro

 205. Pietagoras, mam już jeden typ na najbliższą galę UFC na zawodnika, który na tapology jest underdogiem i mam nadzieję, że dla bukmacherów też taki będzie. Ciekawe, czy tym razem też się tak zdarzy, że będę miał już napisaną analizę i czekał na publikację, a Ty mnie uprzedzisz na forum. 🙂

 206. Pietagoras, mam już jeden typ na najbliższą galę UFC na zawodnika, który na tapology jest underdogiem i mam nadzieję, że dla bukmacherów też taki będzie. Ciekawe, czy tym razem też się tak zdarzy, że będę miał już napisaną analizę i czekał na publikację, a Ty mnie uprzedzisz na forum. 🙂

 207. rozumiem, ze Court McGee broni sie sam, na niego kurs rowniez byl wysoki w pewnym momencie, a za chwile zaczal dyrastycznie spadac… 🙂

  zgadzam sie z analiza Greena. w walce Faber – MacDonald jestem tak rozdarty, ze nie wiem kogo mialbym obstawic, obu lubie. ciekaw jestem tego Makovsky'ego.

  na Castillo nikt nie liczy? :>

 208. rozumiem, ze Court McGee broni sie sam, na niego kurs rowniez byl wysoki w pewnym momencie, a za chwile zaczal dyrastycznie spadac… 🙂

  zgadzam sie z analiza Greena. w walce Faber – MacDonald jestem tak rozdarty, ze nie wiem kogo mialbym obstawic, obu lubie. ciekaw jestem tego Makovsky'ego.

  na Castillo nikt nie liczy? :>

 209. Green zagrany co to reszy to stawialem na johnsons i fabera w dublu i na moje oko ma spora sznse na wejscie.

  dobra robota:P

 210. Green zagrany co to reszy to stawialem na johnsons i fabera w dublu i na moje oko ma spora sznse na wejscie.

  dobra robota:P

 211. Podoba mi się analiza Fabera z Macdonaldem chyba jeden z nielicznych na forum zagrałem Maydaya bo zawsze jestem za młodymi wilkami i jestem przekonany ,że to jest jego czas choć porażka z Urijahem nie jest żadną ujmą.Co do Makovskiego to może być różnie jest Underdogiem przez duże U ale mam go chyba na jednym kuponie i taśmie spierdoli to płaczu nie będzie ale wole żeby zaskoczył i sprawił mała niespodziankę.Jeśli chodzi o walke o pas to wynik może iść w każdą ze stron ostatnio był split i czuje ,że teraz będzie podobnie chyba ,że któryś zaskoczy i będzie przed czasem.Postawiłem na Mysze ale Benevidez jak najbardziej nadaje się na mistrza.Najbardziej jestem pewien Greena i wyczuwam KO.

  Po raz kolejny świetna robota Panowie.

 212. Podoba mi się analiza Fabera z Macdonaldem chyba jeden z nielicznych na forum zagrałem Maydaya bo zawsze jestem za młodymi wilkami i jestem przekonany ,że to jest jego czas choć porażka z Urijahem nie jest żadną ujmą.Co do Makovskiego to może być różnie jest Underdogiem przez duże U ale mam go chyba na jednym kuponie i taśmie spierdoli to płaczu nie będzie ale wole żeby zaskoczył i sprawił mała niespodziankę.Jeśli chodzi o walke o pas to wynik może iść w każdą ze stron ostatnio był split i czuje ,że teraz będzie podobnie chyba ,że któryś zaskoczy i będzie przed czasem.Postawiłem na Mysze ale Benevidez jak najbardziej nadaje się na mistrza.Najbardziej jestem pewien Greena i wyczuwam KO.

  Po raz kolejny świetna robota Panowie.

 213. @baju

  Oczywiście mam kupon z McGee. 🙂 Zdążyłem wyhaczyć jak było 2.02.

  Court jest faworytem, ale Laflare'a nie można lekceważyć. To wyborny zapaśnik, który bardzo fajnie się pokazał w ostatniej walce. Obstawiam przeciwko nie mu ze względu na to, że wziął walkę w zastępstwie kilka tygodni temu, a McGee miał pełny obóż przygotowawczy + to, że w niższej kategorii dobrze się prezentuje i ma całkiem dobre tdd.

 214. @baju

  Oczywiście mam kupon z McGee. 🙂 Zdążyłem wyhaczyć jak było 2.02.

  Court jest faworytem, ale Laflare'a nie można lekceważyć. To wyborny zapaśnik, który bardzo fajnie się pokazał w ostatniej walce. Obstawiam przeciwko nie mu ze względu na to, że wziął walkę w zastępstwie kilka tygodni temu, a McGee miał pełny obóż przygotowawczy + to, że w niższej kategorii dobrze się prezentuje i ma całkiem dobre tdd.

 215. szady co tam jeszcze zagrales?, ukrywasz kupony:D:-)?

  Kiras@

  SZady zawsze ,,pokazywal" i jak pamiec mnie nie myli to zle na tyym nie wychodzil 🙂

 216. szady co tam jeszcze zagrales?, ukrywasz kupony:D:-)?

  Kiras@

  SZady zawsze ,,pokazywal" i jak pamiec mnie nie myli to zle na tyym nie wychodzil 🙂

 217. Szademu się pewnie udziela reguła mojego koleszki który nie pokazuje kuponów bo myśli ,że pokazywanie przynosi pecha i kupon mu wleci jak nikomu nie pokaże 🙂 oczywiście głupie żarty pucuj sie Szady co tam puściłeś 😀

  @Zychal dobrze o tym wiem 😀 robie sobie takie podśmiechujki małe

 218. Szademu się pewnie udziela reguła mojego koleszki który nie pokazuje kuponów bo myśli ,że pokazywanie przynosi pecha i kupon mu wleci jak nikomu nie pokaże 🙂 oczywiście głupie żarty pucuj sie Szady co tam puściłeś 😀

  @Zychal dobrze o tym wiem 😀 robie sobie takie podśmiechujki małe

 219. Dobrze wiecie, że ja się nigdy nie boję ujawniać swoich kuponów przed galą. 🙂

  Każdy za tą samą stawkę:
  Benavidez 2.07
  Mendes przez KO/TKO/DQ 1.85
  McGee 2.02
  Bowling 1.94
  Ozkilic + Jorgensen AKO 1.91
  Green 2.27

  Rozważam dołożenie trochę pieniążków na McGee i Greena. Na spokojnie to przemyślę do jutra wieczora.

 220. Dobrze wiecie, że ja się nigdy nie boję ujawniać swoich kuponów przed galą. 🙂

  Każdy za tą samą stawkę:
  Benavidez 2.07
  Mendes przez KO/TKO/DQ 1.85
  McGee 2.02
  Bowling 1.94
  Ozkilic + Jorgensen AKO 1.91
  Green 2.27

  Rozważam dołożenie trochę pieniążków na McGee i Greena. Na spokojnie to przemyślę do jutra wieczora.

 221. Pozwolę sobie skopiować co postawiłem:

  Johnson • 1,794
  Mendes/Lentz under 2,5 • 2,25
  McDonald • 2,35
  Lauzon/Danzig under 2,5 • 1,92
  Johnson + Mendes + Lauzon + Barboza + Healy • 6,78
  McKenzie • 3,0
  Healy + Mendes • 1,98

 222. Pozwolę sobie skopiować co postawiłem:

  Johnson • 1,794
  Mendes/Lentz under 2,5 • 2,25
  McDonald • 2,35
  Lauzon/Danzig under 2,5 • 1,92
  Johnson + Mendes + Lauzon + Barboza + Healy • 6,78
  McKenzie • 3,0
  Healy + Mendes • 1,98

 223. Mendes/Lentz under 2,5 • 2,25

  Podoba mi się. Teraz jest już mniej. Ja zagrałem na Mendes by KO/TKO i mam na to cały pojedynek. 😉 Ale w sumie ten Twój typ bardziej atrakcyjny się wydaje.

 224. Mendes/Lentz under 2,5 • 2,25

  Podoba mi się. Teraz jest już mniej. Ja zagrałem na Mendes by KO/TKO i mam na to cały pojedynek. 😉 Ale w sumie ten Twój typ bardziej atrakcyjny się wydaje.

 225. Ja mam powązny problem z wytypowaniem kogoś z walki wieczoru. Albo Demitrious wygra decyzją, albo będzie TKO od Benavideza.

  Faber raczej wygra z młodym McDonaldem, którego bardzo lubię. Ciekawe walki się zapowiadają, a OS kurde nie puszcza jej w TV ;/

  Bardzo dobra analiza panowie!

 226. Ja mam powązny problem z wytypowaniem kogoś z walki wieczoru. Albo Demitrious wygra decyzją, albo będzie TKO od Benavideza.

  Faber raczej wygra z młodym McDonaldem, którego bardzo lubię. Ciekawe walki się zapowiadają, a OS kurde nie puszcza jej w TV ;/

  Bardzo dobra analiza panowie!

 227. Jak dla mnie kurs na Uyenoyame również jest zawyżony, i nie wiem czy nie zaryzykować i nie puścić parę groszy.

 228. Jak dla mnie kurs na Uyenoyame również jest zawyżony, i nie wiem czy nie zaryzykować i nie puścić parę groszy.

 229. Kurwa McGee już za 1.75…. Leci kurs na łeb na szyję, chyba jednak nie postawię tego, bo powyżej dwóch było to warte ryzyka, a teraz nie widzę w tym aż tak atrakcyjnego kursu.

 230. Kurwa McGee już za 1.75…. Leci kurs na łeb na szyję, chyba jednak nie postawię tego, bo powyżej dwóch było to warte ryzyka, a teraz nie widzę w tym aż tak atrakcyjnego kursu.

 231. A gala Saffiedine vs Lim? Może byśmy ją odpuścili 😉 za dużo no-name'ów jak dla mnie 🙂

  Co na to reszta użytkowników?

 232. A gala Saffiedine vs Lim? Może byśmy ją odpuścili 😉 za dużo no-name'ów jak dla mnie 🙂

  Co na to reszta użytkowników?

 233. no szkoda, w podsumowaniu typera KSW było o tej gali, myślałem, że zadebiutuje, ale żeby nie siedzieć „o suchym ryju” rzucam to co gram:

  Edson Barboza + Abel Trujillo + Sam Stout + Urijah Faber = ako ~5 stawka : 3/10
  Bobby Green 2.27 stawka: 2/10
  Zach Makovsky 3.35 1/10
  Mac Danzig 2.45 2/10

 234. no szkoda, w podsumowaniu typera KSW było o tej gali, myślałem, że zadebiutuje, ale żeby nie siedzieć „o suchym ryju” rzucam to co gram:

  Edson Barboza + Abel Trujillo + Sam Stout + Urijah Faber = ako ~5 stawka : 3/10
  Bobby Green 2.27 stawka: 2/10
  Zach Makovsky 3.35 1/10
  Mac Danzig 2.45 2/10

 235. Przekonałem się do Barbozy i poszła szalona taśma (stawka standardowa):

  Barboza + Mendes + McGee + Jorgensen. AKO 3.86

  Nie pamiętam kiedy ostatnio postawiłem czwórkowy kupon, ale raz na jakiś czas można zaryzykować. 🙂

 236. Przekonałem się do Barbozy i poszła szalona taśma (stawka standardowa):

  Barboza + Mendes + McGee + Jorgensen. AKO 3.86

  Nie pamiętam kiedy ostatnio postawiłem czwórkowy kupon, ale raz na jakiś czas można zaryzykować. 🙂

 237. Ja za rok zaczynam typowanie, skończę osiemnastkę i zaczynie się zabawa 😀 Będe musiał ogarnąć parę spraw (typu kursy) i obstawiać będę chyba na necie.

  @Szadzior, wpadniesz z kuponem, bo McGee przegra 🙂

 238. Ja za rok zaczynam typowanie, skończę osiemnastkę i zaczynie się zabawa 😀 Będe musiał ogarnąć parę spraw (typu kursy) i obstawiać będę chyba na necie.

  @Szadzior, wpadniesz z kuponem, bo McGee przegra 🙂

 239. UFC on FOX 9: Johnson vs Benavidez 2

  7Kupon:

  1.Chad Mendes – Nik Lentz Typ1 Kurs:1.15

  2. Danny Castillo – Edson Barboza Typ2 Kurs:1.32

  3. Scott Jorgensen – Zach Makovsky Typ1 Kurs:1.33

  AKO:2.02 Stawka:podstawa

  dalem jeszcze cos takiego, mcgee lacznie mam za 100 licze na niego :)green za 50

 240. UFC on FOX 9: Johnson vs Benavidez 2

  7Kupon:

  1.Chad Mendes – Nik Lentz Typ1 Kurs:1.15

  2. Danny Castillo – Edson Barboza Typ2 Kurs:1.32

  3. Scott Jorgensen – Zach Makovsky Typ1 Kurs:1.33

  AKO:2.02 Stawka:podstawa

  dalem jeszcze cos takiego, mcgee lacznie mam za 100 licze na niego :)green za 50

 241. Mam do obrócenia 400zł na promocji w Betssonie,myślę nad Faberem i Johnsonem,no i jakieś trzecie wydarzenie do tego.Co wydaje się wam pewniejsze,McGee,czy Mendes-Lentz poniżej 2.5 rundy?

 242. Mam do obrócenia 400zł na promocji w Betssonie,myślę nad Faberem i Johnsonem,no i jakieś trzecie wydarzenie do tego.Co wydaje się wam pewniejsze,McGee,czy Mendes-Lentz poniżej 2.5 rundy?

 243. Puściłem 3 kupony za małe sumki

  1) Macdonald + Mendes + McGee – po kursie 5,05

  2) Green + Jorgensen + Mendes przez KO – po kursie 5,59

  3) Jorgensen + Lauzon + Mendes + Johnson – po kursie 4,1

  Wszystko za jednakową stawkę , zobaczę co z tego będzie

  Mam Chada na kazdym kuponie, ale by była niespodzianka jakby przegrał 🙂

 244. Puściłem 3 kupony za małe sumki

  1) Macdonald + Mendes + McGee – po kursie 5,05

  2) Green + Jorgensen + Mendes przez KO – po kursie 5,59

  3) Jorgensen + Lauzon + Mendes + Johnson – po kursie 4,1

  Wszystko za jednakową stawkę , zobaczę co z tego będzie

  Mam Chada na kazdym kuponie, ale by była niespodzianka jakby przegrał 🙂

 245. Gdzie polecacie założyć konto? Na daną chwilę zarejestrowałem się w bet-at-home, ale jeszcze nic nie przelałem. Proszę o opinie:)

 246. Gdzie polecacie założyć konto? Na daną chwilę zarejestrowałem się w bet-at-home, ale jeszcze nic nie przelałem. Proszę o opinie:)

 247. Puczi,dzięki za sugestie.^W betclicu i expektcie masz promocje,że do 200/225zł nawet jeśli przegrasz zakład,to i tak zwrócą ci kasę na konto,także proponuję skorzystać z promocji póki są dostępne,a potem możesz sobie grać gdzie chcesz,betsafe ma nienajgorszą ofertę.

 248. Puczi,dzięki za sugestie.^W betclicu i expektcie masz promocje,że do 200/225zł nawet jeśli przegrasz zakład,to i tak zwrócą ci kasę na konto,także proponuję skorzystać z promocji póki są dostępne,a potem możesz sobie grać gdzie chcesz,betsafe ma nienajgorszą ofertę.

 249. Bonus rodem z betssona ma jeden problem jeśli chcesz stawiać na UFC,ponieważ zakład musi być rozliczony w ten sam dzień co został postawiony. Mówiąc krótko trzeba stawiać na główną kartę po północy lub na wcześniejsze walki i liczyć,że skończą się do północy.

 250. Bonus rodem z betssona ma jeden problem jeśli chcesz stawiać na UFC,ponieważ zakład musi być rozliczony w ten sam dzień co został postawiony. Mówiąc krótko trzeba stawiać na główną kartę po północy lub na wcześniejsze walki i liczyć,że skończą się do północy.

 251. ok, dzięki. Jeśli możecie jeszcze powiedzieć mi dokłądniej jak działą ten bonus: wpłącam załóżmy 200 i 200 mam bonusu. Jak mam to rozumieć. Rozjaśnijcie proszę

 252. ok, dzięki. Jeśli możecie jeszcze powiedzieć mi dokłądniej jak działą ten bonus: wpłącam załóżmy 200 i 200 mam bonusu. Jak mam to rozumieć. Rozjaśnijcie proszę

 253. wpłacasz 200zł i jeśli przegrasz to zwracają ci te 200zł na konto tak,że możesz je od razu sobie wypłacić.W innych bukach z reguły jest tak,że nawet jeśli zwrócą ci pieniądze po przegranej,to potem musisz jeszcze spełnić inne warunki,np zagrać po kursie 1.5,żeby można było te pieniądze wypłacić.Tutaj w razie przegranej nie masz żadnego ryzyka.

 254. wpłacasz 200zł i jeśli przegrasz to zwracają ci te 200zł na konto tak,że możesz je od razu sobie wypłacić.W innych bukach z reguły jest tak,że nawet jeśli zwrócą ci pieniądze po przegranej,to potem musisz jeszcze spełnić inne warunki,np zagrać po kursie 1.5,żeby można było te pieniądze wypłacić.Tutaj w razie przegranej nie masz żadnego ryzyka.

 255. Barboza to dla mnie niewiadoma, może przegrać z Castillo, a kurs bardzo niski. Taki jak był na początku czyli w okolicach 1.5 był najlepszy i wtedy bym zagrał Edsona, tak bym prędzej szukał okazji w Dannym za małą stawkę.

  Na moje z wyższym kursem najciekawszy jest McGee i tylko jego grałem na tej gali.

 256. Puściłem 2 kupony :

  1) Barboza 1.32
  Mendes 1.15
  Faber 1.63

  2) Mendes by KO/TKO/DQ – 1.85
  Bowling 1.72
  McGee 1.91

  Co myślicie?

 257. Poleciał dubel na Trujillo i McGee.
  Do Trulijjo jestem przekonany,oglądając ich pierwszy pojedynek,gdzie Bowling został kompletnie zdominowany.Bowling będzie musiał zrobić coś extra żeby wygrać ten pojedynek.
  Co do postawienia na Mcgee to nie ukrywam,że to typ oparty na waszych opiniach:)

 258. Szady, o co chodzi z tym stawianiem na Bowlinga? Kurs jest średni, w dodatku Trujillo moim zdaniem jest faworytem. Jest coś o czym nie wiem?

 259. O kutwa,ale okrutne kursy na tym kuponie.10 minut temu obstawiałem McGee za 2.04.Jeśli chodzi o single,to tylko Pinnacle:-)

 260. @Comber

  Ja pierdziele, cały elaborat napisałem i przez przypadek mi się wiadomość skasowała. ;/

  W skrócie: Dla mnie Bowling jest lepszy kickboksersko, zapaśniczo i parterowo i powinien mieć przewagę siłową. W ich pierwszym starciu wygrał dwie rundy – w obu był blisko poddania przeciwnika. Jego słabą stroną jest kondycja, ale Trujillo też tytanem w tej materii nie jest. No i szczęka jest niezbyt odporna na ciosy, ale wątpię, że Abel go ustrzeli, chociaż nie możemy tego wykluczyć (w sumie to jedyna szansa na wygraną). Jeśli dojdzie do decyzji, to ja widzę wygraną Bowlinga po punktowaniu celnymi ciosami i sporadycznymi obaleniami + gnp. Nie zdziwię się jak złapie Abela w jakąś gilotynę, a nawet znokautuje. Dla mnie ma więcej argumentów na zwycięstwo i jest faworytem.

  Edit: Kurs teraz już mniej ciekawy. Ja to zagrałem jak było po 1.94

 261. Akumulatory też tylko na pinnaclu. W sumie do wszystkiego, poza metodami skończeń – tam betsafe, albo 5dimes jeśli ktoś ma konto.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.