Nie żyje Rafał Moks, urodzony 4 września 1986 w Szczecinie. Zawodnik MMA wagi półśredniej oraz średniej, który występował w takich organizacjach jak KSW oraz M-1 Global.

Informację o śmierci zawodnika potwierdził Artur Mazur z WP SportoweFakty. Polscy fani znają Moksa najbardziej z występów w KSW. Rafał zawodową karierę rozpoczął w 2007 roku. Walczył wtedy głównie w Niemczech. Po czterech walkach związał się z rosyjską organizacją M-1 w której udało mu się wygrać turniej M-1 Selection a później zdobyć pas mistrzowski wagi średniej. Był to pierwszy w historii pas tej dywizji rosyjskiej organizacji.

W 2011 roku został laureatem pierwszej nagrody portalu MMARocks za najlepsze poddanie  2010 roku którym było zwycięstwo nad Magomed Sultanakhmedov na gali M-1 Challenge 22. Moks nie tylko wywalczył wtedy tytuł mistrza organizacji M-1, ale pobił też rekord najszybszego poddania w polskim MMA.

Fot. Piotr Pędziszewski

Po stracie mistrzostwa, dołączył do KSW. W Polsce miał pamiętne boje z Aslambkiem Saidovem czy Borysem Mańkowskim. Zwycięstwa zaliczył z Naruszczką, Magomedovem, Simonem, Acacio oraz Robertem Radomskim. Walczył efektownie, a jego zawodowy bilans pełny był bonusów za poddania wieczoru. Słynne były przede wszystkim jego skrętówki, którymi odprawiał rywali.

W lipcu 2018 gazeta Wyborcza opublikowała materiał oznajmiając, że Rafał Moks został zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze Policji za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się rozbojami, wymuszeniami pieniędzy, pobiciami i praniem brudnych pieniędzy. 30 marca 2021 Rafał opuścił areszt i wrócił do treningów z obietnicą ponownych startów w MMA.

Oficjalnie nie jest znana przyczyna śmierci Rafała Moksa.

Poniżej nasz ostatni wywiad z Rafałem z połowy zeszłego roku w którym zapowiadał powrót do organizacji KSW

Tomasz Chmura
Sztuki walki od 2004 roku. Pierwsza gala MMA - 2007. Instruktor Sportu, czarny pas w nunchaku jutsu. Pasy w Kenpo Jiu Jitsu i Sandzie.