Rozpoczynamy 2024 rok kolejnym odcinkiem z cyklu Przegląd Klatek, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje ubiegłego tygodnia oraz podsumowujemy wszystkie najważniejsze informacje i wydarzenia z tego okresu.

Conor McGregor (MMA 22-6-0) ostatni raz wszedł do klatki w lipcu 2021 roku, więc w tym roku mogą minąć trzy lata od jego ostatniego pojedynku. Dana White pod koniec 2023 roku zapowiedział, że dojdą do porozumienia z 35-latkiem, a sam „The Notorious” zdradził rywala, termin i kategorię wagową, w której zobaczymy jego powrót. Według słów Irlandczyka przeciwnikiem będzie Michael Chandler (MMA 23-8-0), walka odbędzie się w wadze średniej i zaplanowana jest na 29 czerwca 2024 roku w Las Vegas. Jak zawsze jednak słowa Conora McGregora trzeba brać z dystansem, w związku z czym najlepiej poczekać będzie do oficjalnego ogłoszenia.

Niepokonany w zawodowym MMA Artur Szpilka (MMA 3-0-0) za pośrednictwem swojego profilu na portalu X zdradził, że po raz czwarty do klatki wejdzie w maju lub czerwcu. „Szpila” na swoim koncie w tej formule walki ma Siergieja Radczenkę, Denisa Załęckiego i Mariusza Pudzianowskiego. Wszystkich pokonywał przed czasem.

Wojsław Rysiewski, dyrektor sportowy organizacji KSW, wyróżnił dwóch zawodników za dokonania w 2023 roku. Pierwszym z nich jest Paweł Pawlak (MMA 23-4-1), mistrz wagi średniej, który pas zdobył w czerwcu na KSW 83 rozbijając łokciami w piątej rundzie Tomasza Romanowskiego, a po raz pierwszy udanie obronił w grudniu na KSW 89 wygrywając jednogłośną decyzją sędziów z Michałem Materlą. Drugim z nich jest natomiast niepokonany Adrian Bartosiński (MMA 15-0-0), który w kwietniu zdobył pas nokautując w pierwszej rundzie na KSW 81 Artura Szczepaniaka, a udanie obronił tytuł w grudniu na KSW 89 pokonując na punkty podwójnego mistrza Salahdine’a Parnasse’a.

Michał Oleksiejczuk (MMA 19-6-0) został nominowany przez organizację UFC w jednej z kategorii nagród za 2023 rok. Polak za starcie z Chidim Njokuanim bierze udział w kategorii „Powrót Roku”. Głosować można za pośrednictwem strony – https://www.ufc.com/honors/comeback.

Według doniesień na gali UFC 300 dojdzie do rewanżowego starcia w kategorii półśredniej – mistrz tej wagi, niepokonany od trzynastu pojedynków Leon Edwars (MMA 22-3-0), zmierzy się z niepokonanym od dziesięciu walk Belalem Muhammadem (MMA 23-3-0).

Radosław Paczuski (MMA 5-2-0) z powodu kontuzji wypadł z gali KSW 90. Jego miejsce zajmie jednak nowy nabytek organizacji, Bartosz Fabiński (MMA 16-5-0), który po zwolnieniu z organizacji UFC powrócił do klatki w październiku ubiegłego roku na gali STRIFE 4, pokonując jednogłośną decyzją sędziów Kacpra Karskiego.

Ostatni tydzień 2023 roku to zaledwie kilka gal mieszanych sztuk walki na całym świecie.

28 grudnia w Kazachstanie odbyła się gala Alash Pride 92, podczas której kibice mogli zobaczyć dziewięć pojedynków. W najważniejszych z nich doszło do walk mistrzowskich. W kategorii muszej udany powrót po przegranej na UAE Warriors 45 zanotował Sanzhar Adilov (MMA 12-2-1), który pokonał jednogłośną decyzją sędziów Gadzhimurada Gasanguseynova (MMA 13-3-0) i zdobył pas. W wadze półśredniej natomiast trzecie zawodowe zwycięstwo zanotował Ansar Kasymzhanov (MMA 3-0-0), który zdobył tytuł pokonując przez techniczny nokaut w trzeciej rundzie Bektena Zheenbekova (MMA 5-3-0).

Dzień później, 29 grudnia w Pradze, miała miejsce gala OKTAGON 51. W najważniejszym dla polskich kibiców starciu Piotr Wawrzyniak (MMA 12-5-0) przedłużył serię wygranych do pięciu z rzędu, rozbijając ciosami w trzeciej rundzie Vlasto Cepo (MMA 12-3-0) i zdobywając tym samym tymczasowe mistrzostwo organizacji w kategorii średniej. W walce wieczoru natomiast doszło do finału turnieju w wadze półśredniej, w którym Bojan Velickovic (MMA 25-12-2) poddał duszeniem zza pleców w rundzie trzeciej Andreasa Michailidisa (MMA 16-7-0). Do sporej niespodzianki doszło w starciu z udziałem Karlosa Vemoli (MMA 36-8-0), który w niecałe dwie minuty został odprawiony brutalnym nokautem przez Samuela Kristofica (MMA 17-6-0). Podczas tej gali karierę zakończył Martin Zawada (MMA 29-19-1), który jednogłośną decyzją sędziów przegrał z Danielem Skvorem (MMA 7-3-0).

Rok zakończyła gala RIZIN 45, podczas której doszło do siedemnastu pojedynków. Kolejne zwycięstwo przez poddanie w karierze zanotował Kleber Koike Erbst (MMA 32-7-1), który duszeniem d’Arce w trzeciej rundzie uśpił Yutakę Saito (MMA 21-8-2). Pas RIZIN w kategorii koguciej zdobył Kai Asakura (MMA 21-4-0), który znokautował kolanem na korpus Juana Archuletę (MMA 29-5-0) w odsłonie drugiej. W rundzie drugiej zakończyła się także walka wieczoru tej gali, w której Kyoji Horiguchi (MMA 32-5-0) zdobył mistrzostwo wadzi muszej, poddając duszeniem zza pleców Makoto Shinryu (MMA 16-2-1).

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy (poniżej pierwsze 30)

...wczytuję komentarze...

Avatar of PanMac
PanMac

PRIDE FC
Welterweight

6,662 komentarzy 18,989 polubień

Piękna noc dla rodziny Wawrzyniaków, Kuba i Piotrek wygrali swoje walki.

Odpowiedz 4 polubień

Średniej wielkości znawca

Legacy FC
Lightweight

1,961 komentarzy 5,932 polubień

Szkoda, że Rizin nie robi już walk Fedora, albo Krazy Horsa, bo się od rana oglądało w sylwestra.

Odpowiedz 1 Like