null

Polskie nazwiska nie przestają przewijać się na cenionych zagranicznych portalach. Tym razem największa strona o MMA Sherdog.com przedstawia 10 utalentowanych Europejczyków, których kariery warto śledzić w 2011 roku, a wśród nich Janka Błachowicza i Łukasza Sajewskiego. Cały artykuł, którego autorem jest nasz redaktor Tidzej znajdziecie tutaj, poniżej 10 i tłumaczenie fragmentów o naszych zawodnikach.

1. Papy Abedi (8-0), Szwecja
2. Jonas Billstein (9-0), Niemcy
3. Jan Błachowicz 12-2, Polska

Przed naderwaniem więzadeł w kolanie w 2008 roku, Błachowicz miał na koncie niezłą serię zwycięstw poddając wysoko cenionych Europejczyków Christiana M’Pumbu i Maro Peraka. Co ciekawe, wydaje się, że po kontuzji jego umiejętności jeszcze się podniosły. Julio Brutus, Wojciech Orłowski i Nikolai Onikienko, co prawda, nie byli zawodnikami na jego poziomie, ale 27-letni Ślązak udowodnił, że nie stracił nic ze swojej sportowej klasy demolując Hiszpana Daniela Taberę we wrześniu. Błachowicz jest dobry Thai-bokserem, chociaż w dotychczasowej karierze prezentował głównie swoje nieprzeciętne umiejętności w parterze. Janek ma też całkiem solidne zapasy, co jest rzadko spotykane wśród europejskich talentów, jednak nie zostały one jeszcze sprawdzone przez żadnego twardego Amerykanina z zapleczem w tej dyscyplinie. Taki test powinien być priorytetem na 2011 w poszukiwaniach polskiej organizacji KSW, która stara się zakontraktować Błachowiczowi rywala o przeszłości w UFC i solidnym nazwisku.

4. Guram Gugenishvili (10-0), Gruzja
5. Jimi Manuwa (9-0), Anglia
6. Gunnar Nelson (8-0-1), Islandia
7. Tom Niinimaki (15-5-1), Finlandia
8. Łukasz Sajewski (8-0), Polska

Sajewski to trochę dzika karta: 20-latek, mający problemy z kontuzjami kolana, które spowodowały, że zawalczył tylko dwa razy w ostatnich dwóch latach, po tym jak wcześniej uzbierał sześć zwycięstw w samym 2008 roku. Jednakże, jego pojedynczy występ w 2010 był bardzo imponujący, kiedy pokonał innego znakomicie zapowiadającego się Polaka Marcina Helda. Chociaż werdykt w tej zbyt krótkiej dwurundowej walce wzbudził kontrowersje, pojedynek Sajewskiego i Helda był bardzo wyrównany, a Łukasz postawił Marcinowi trudniejsze warunki niż dużo bardziej doświadczeni Jean Silva czy Bojan Kosednar. Zawodnik Akademii Sarmatii pracujący nad swoimi zapasami pod okiem złotego medalisty olimpijskiego z Atlanty Andrzeja Wrońskiego, pokazał cześć z tych umiejętności zręcznie przetaczając parterowego asa jakim jest Held i generalnie podchodząc bez respektu do jego wysoko cenionego grapplingu.

9. Marcus Vanttinen (18-2), Finlandia
10. Vyacheslav Vasilevsky (11-1), Rosja

17 KOMENTARZE

 1. mega wiadomości, a dlaczego w tych rankingach nie ma ostatnio mameda?

 2. Bo Mamed nie jest już dobrze zapowiadającym się talentem i walczy w jednej z 5 największych organizacji na świecie.

 3. No właśnie cicho coś ostatnio o Sajewskim, wiem, że miał problemy ze zdrowiem. Czy ktoś wie kiedy będzie jego następna walka? Gdyby Boruta jeszcze zaglądał na stronkę, to mielibyśmy news z pierwszej ręki: )
  Ogólnie patrząc na tą listę to Skandynawia w natarciu. Coś w tym jest, że nacje słabe w boksie, ale dobre w zupełnie inny sport dla twardzieli, czyli Hokej – dobrze sobie radzą w MMA: ) Kanada(oni w boksie tacy słabi nie są- ale w porównaniu do mma tak), Szwecja, Finlandia: ) . Nie szukam jakiegoś logicznego połączenia: )między hokejem a mma: ) ale wydaje się to ciekawe.

 4. Malinowsky:
  Raczej nie mam zadnych watpliowsci, ze akurat kilku zawodnikow z tej „10”, a moze i wszystkich ma w swoim notesie Joe Silva.

  PS. Cieszy to, ze utytulowani polscy zapasnicy pomagaja naszym fighterom. Andrzej Wronski Sajewskiemu, a slyszalem tez, ze podobno Ryszard Wolny pomagal/pomaga Jankowi Blachowiczowi.

 5. Kolejny argument za tym,by ci którzy zajmują się Jankiem nie bali się go wypuścić do USA

 6. malinowsky – Danka sie nie zajmuje takimi bzdetami. Niech Oleg czyta te europejskie rankingi 😉

 7. łukasz nie miał problemów z kolanem, tylko stawami skokowymi – nabawił się kontuzji podczas przygotowań do pojedynków itd.

  najbliższa walka łukasz w lutym

 8. A wiecie może dlaczego Helda nie uwzględnili w tym rankingu. Dlatego,że przegrał z Sajewskim i się przez to nie zmieścił ???

 9. Może dlatego, że redaktorzy Sherdoga nie uważają by należał do pierwszej 10siatki talentów, które warto sledzic.
  😛

 10. Wiem, że Helda nie uwzględnili w tym rankingu, dlatego, że ma kontrakt z Bellatorem. We wstępie jest o tym zdanie.

 11. Faktycznie jest. Muszę sie przyznać,że nie wchodziłem na linka.
  Poszedłem na łatwiznę i przeczytałem to co przetłumaczone 😉

 12. Doceniają Sajewskiego i dobrze, moim zdaniem „był lepszy” niż Held w ich walce. Kwestia punktowania, bardziej ikmponowały mi ucieczki ze skrętówek niż ich zakładanie, można wręcz uznać nieudolne skoro tyle podejść i ostatecznie nieskończonych. Życzę obojgu wielkiej kariery.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.