Wywiad z 20.08.2007 , przeprowadzony z legendarną postacią polskiej i światowej sceny sztuk walk dla serwisu judomma.com. Organizacją wywiadu z pierwszym polakiem w PRIDE FC i wielokrotnym mistrzem Europy, Świata oraz mistrzem olimpijskim w judo zajął się Tommy75, tłumaczeniem wywiadu Dzihados. Dzięki wielkie panowie za podzielenie się swoją pracą!!! Zapraszam :

Judomma :Paweł, jak to się stało, że zacząłeś trenować Judo? Jak długo już je trenujesz?
Nastula : Zacząłem trenować judo mając 10 lat, czyli trenuję już 26 lat, moi starsi rówieśnicy chodzili na treningi i strasznie mnie to fascynowało co robią. Poprosiłem Mamę by dała mi zgodę na trenowanie i ubłagała trenera ponieważ wymagany był wiek 12 lat by móc zacząć trenować. Tak też się stało i tak to się wszystko zaczęło.

Judomma :Startując w Judo, jakie były twoje ulubione techniki newaza i tachiwaza?
Nastula :Jeśli chodzi o tachiwaza to ulubionym rzutem było seoi-nage. W przypadku newaza to kata gatame.

Judomma :Podczas twojej kariery Judo, mówiło się o tobie, jako o specjaliście newaza. Gdzie nauczyłeś się umiejętności newaza na tak wysokim poziomie?
Nastula :Hmm, to prawda uwielbiałem walkę w parterze, pamiętam że podczas jakichś ME stoczyłem prawie 3 minutową walkę w parterze z Rosjaninem. To był chyba dotąd nie pobity rekord długości walki parterowej w judo! W dużej mierze dzięki trenerom nauczyłem się tego i naprawdę to polubiłem. Czuje się w tym świetnie i naturalnie.
Judomma : Ze względu na obecne przepisy w Judo, newaza często bywa pomijana (przypis tłum: w treningach/walkach). Co o tym myślisz?
Nastula :Uważam że to błąd, iż nie pozwalano dłużej powalczyć w parterowej walce, obecnie obserwuję tendencję powrotu do pozwalania na walkę parterową. To jest dobre i pozwala na obiektywne wykazanie się w walce, wszechstronnym zawodnikom.


Judomma :Jak myślisz, w jaki sposób twoje umiejętności Judo pomogły ci przygotować się do Mieszanych Sztuk Walki?
Nastula :Ooo…z pewnością judo jest moim sportem bazowym i wielką miłością, na treningu i technikach z judo opieram całą strategię walki w MMA. Judo daje mi pewność moich technik i podbudowę psychiczną. Wiele technik jest identycznych.
Judomma :Przy czym napotkałeś najwięcej trudności przy przystosowywaniu Judo do MMA?
Nastula :Przede wszystkim nie byłem przyzwyczajony do chwytów „za ciało”, brakowało mi judogi do uchwycenia i zastosowania wielu wyrafinowanych technik. W MMA stosowany repertuar technik judo jest mniejszy. To musiałem wziąć pod uwagę w treningu i mentalności. Gdyby była judoga, wszystko byłoby prostsze…ha,ha

Judomma :Czy koncentrowałeś się na jakichś konkretnych, specyficznych technikach Judo pod kątem użycia ich w MMA?
Nastula :Pamiętam, że jak ćwiczyłem judo często z kolegami trenowaliśmy niespodziewane wejścia w nogi w trakcie sparingów i to bardzo mi pomogło w MMA. Z innych technik trenuję ulubione dźwignie.

Judomma :Poza Judo, jak wyglądały twoje przygotowania do walk MMA?
Nastula :Ha, ha…musiałem zaczynać niemal od zera w kwestii uderzeń i kopnięć. Obrona przed tymi technikami na początku sprawiała mi sporo trudności ale poświęciłem na to niemal 1,5 roku, by czuć się pewnie w ringu. Nie skłamię jeśli powiem, że wyzwoliło to we mnie motywację jakiej nie miałem już w judo. To było coś nowego i ekscytującego. Spodobało mi się to i jestem z dnia na dzień lepszy w tych elementach.

Judomma :Które z elementów przygotowań nieobecnych w Judo lubisz najbardziej?
Nastula :Zdecydowanie boks, mogę sparować z niemal każdym przeciwnikiem w chwili obecnej i nie odstaję w technikach. Troszkę trudniej jest nauczyć mi się kopać ale umiem już nieźle bronić kopnięcia i przechwytywać je.

Judomma :Z kim trenujesz MMA? Jak wygląda twoja rozpiska MMA (Trening? Walki?)
Nastula :Do tej pory miałem trudności ze sparingpartnerami w mojej wadze ale obecnie jest kilku młodych zawodników Perfekt Teamu z Warszawy specjalizujących się w Muay Thai i K-1 i z nimi głównie sparuję. Trenuję obecnie raz dziennie z podziałem na walki w parterze i stójce dzieląc to. Raz w tygodniu ostrzejszy sparing z uderzeniami i w inne dni poprawa technik boksu i obron. Parter robię dwa, trzy razy w tygodniu. Dodatkowo pracuję nad kondycją.

Judomma :Z jakiego powodu zainteresowałeś się i rozpocząłeś treningi MMA?
Nastula :W Japonii mieszkał mój znajomy z Polski, który miał kontakt z organizacją Pride i oglądał walki ,stwierdził że jestem do tego stworzony..ha,ha. Obejrzałem kilka pojedynków i stwierdziłem że mimo wieku dam radę i zgodziłem się. Po jakimś czasie odezwali się ludzie z tej organizacji i doszło do podpisania kontraktu na 5 walk. Tak zaczęła się moja przygoda z MMA.

Judomma :W Pride od samego początku dostawałeś ekstremalnie trudnych przeciwników. Co o tym myślisz? W USA Pride jest krytykowane przez fanów właśnie za złe zestawianie walk.
Nastula :Wiesz, można szukać łatwych przeciwników i nabijać sobie bilanse oraz jakiś czas udawać, że jest się dobrym w nowym sporcie. Ja byłem Mistrzem Olimpijskim Judo i jeśli znasz Japonię to wiesz że oni kochają ten sport, nie mogłem ich zawieść więc podjąłem wyzwanie stawienia czoła najlepszym zawodnikom MMA. Nie wybrzydzałem że ten jest numer jeden czy numer dwa. Nie miałem pretensji, że przyjdzie mi stawić czoła najlepszym, nie bałem się tego, Już w judo kiedy miałem słabszego przeciwnika miałem problemy z koncetracją i zdarzało mi się nieoczekiwanie przegrywać. Z dobrymi zawodnikami zawsze znajdowałem w sobie dodatkowe moce. Tutaj chciałem udowodnić że można nawiązać walkę z najlepszymi w Pride a może i wygrać.

Judomma :Co czułeś po wygranej z Edsonem Drago?
Nastula :O, niesamowitą radość, wprawdzie był łatwiejszym przeciwnikiem niż Nogueira czy Emelianienko ale wygrywał w stójce z dobrymi fighterami i miał świetny bilans, poza tym chciał zaistnieć w Pride tak jak ja więc ten pojedynek był ważny dla nas obu. Poza tym moi fani w Japonii i Polsce wierzyli we mnie i nie zawiodłem ich. To było fantastyczne uczucie, wielka ulga!

Judomma :Wielu fanów w USA było pod twoim wrażeniem po walce z Joshem Barnettem. Wygrywałeś walkę z wysoko umiejscowionym w rankingach przeciwnikiem, ale w końcu zostałeś złapany w dźwignię. Co myślisz o tej walce?
Nastula :Człowieku, jak obejrzałem tę walkę to byłem wściekły, miałem go tak blisko… I czułem że umiera mi w rękach. Już w pierwszej rundzie byłem bliski wygranej ale zabrakło czasu. W drugiej było podobnie ale wykorzystał mój jeden błąd I stało się. Ogromnie żałuję tej straconej szansy, ale wiem że jeszcze zabrakło mi doświadczenia z takich ciężkich pojedynków, by to wykorzystać i wygrać.

Judomma :Czy wiesz kiedy jest twoja następna walka MMA? Twoi fani chcieliby szybko cię zobaczyć.
Nastula :Wiem kiedy nie ma walki…ha,ha…we wrześniu nie dojdzie do walki z żadnym przeciwnikiem, więc jestem w zawieszeniu, podobnie jak inni zawodnicy Pride nawet Emelianienko nie wie nic i czeka. Mi została ostatnia walka z kontraktu a potem zamierzam podpisać jeszcze kontrakt na kilka pojedynków. Czuję presję fanów i motywuje mnie to by jeszcze udowodnić iż stary mistrz judo może pokazać się z dobrej strony i udowodnić że jest w stanie nawiązać walkę z najlepszymi w MMA.

Judomma :Co chcesz osiągnąć w MMA?
Nastula :Chcę wygrać z najlepszymi, a najlepiej najbliższą walkę z kimkolwiek, kto by to nie był. Uwierz, że tak właśnie jest, bo czuje ogromny głód walki.

Judomma :Czytaliśmy, że trenowałeś z Mirko Cro Copem. Jak było?
Nastula :Było bardzo ciężko choć nie odbiega to wiele od przygotowań, które ja robię. Mirko przyjął mnie bardzo ciepło u siebie w Chorwacji i byłem tam na jego zaproszenie. Zamierzam powrócić do treningów z nim w momencie jak będzie znany termin mojej walki i przeciwnik.

Judomma :Już na koniec, czy znasz jakiegoś Judokę, który mógłby zdecydować się na MMA?
Nastula :Myślę że jest wielu świetnych zawodników judo, którzy poradzą sobie w MMA, bo judo przygotowuje fizycznie i mentalnie ale muszą chcieć ciężko pracować nad rzeczami, których w judo nie ma i do tego nie każdy jest predestynowany, bo to zupełnie inny sport. Nie wyróżnię nikogo bowiem wiem że trzeba tego spróbować żeby naprawdę wiedzieć czy osiągnie się sukces. MMA jest trudnym sportem który gromadzi najlepszych zawodników z wielu dyscyplin i każdy chce wejść na szczyt. Trzeba mieć to na uwadze

Plus fajny HL naszego mistrza

[youtube=http://pl.youtube.com/watch?v=uXD1hCZUkl4&mode=related&search=]

95 KOMENTARZE

 1. Z jego tekstu mozna wywnioskowac, ze on nawet nie wie ze pride juz nie ma;p i jaka jest sytuacja… no chyba ze wywiad byl z przed dwoch m-cy

 2. Wywiad jest świeży bo z 20.08.2007, Paweł jeśli nie będzie walczyć w PRIDE to ma zawsze opcje w UFC lub w K1 Heros wiec luzz. Napewno go zobaczymy jeszcze.

 3. Zapewniam cie że Paweł wie doskonale jaka jest sytuacja ale co innego doniesienia prasowe a co innego mieć oficjalne stanowisko. On ma kontrakt i jak na razie do momentu wywiadu nic sie nie zmieniło. Fakt iż wywiad był robiony 2 tygodnie wcześniej od daty i z opóźnieniem umieszczony na portalu judomma nie z winy organizatorów. Ale wiele się nie zmieniło od tego czasu.Pozdrawiam

 4. hohohoh so funny!

  NOT.

  precyzując:

  -zdjęcie zajebiste

  -temat idiotyczny

  Kaczka, powiedz mi po kiego wdajesz się w jakieś zbędne utarczki i osobiste wycieczki? Niby jesteś dorosły, niby ponad to, a zachowujesz się jak jakiś [strike]Mir [/strike]dzieciak. Zdjęcie było wrzucić do skóry, a nie zaśmiecać forum w oczekiwaniu na propsy i tysiące śmiesznych emotek. (tak wiem, mam ciążowy nastrój)

 5. Zgadzam się z Pervertem, post ze zdjęciem można było podlinkować w odpowiednim dziale, a nie od razu osobny topic.

 6. Pervert, prawie całkowita zgoda. Zdjęcie nie jest zajebiste. Po raz n-ty zabawił się w przyklejanie głowy. To już było nudne 5 jego prac temu.

 7. Pervert : )

  Nie wiem jak mam to ocenić, z początku wydawało się to śmieszne, ale … Ciężko mi siebie określić .

 8. Zgadzam się z Pervertem i niech się nikt nie dziwi, jeśli ataki na kaczkę się powtarzają, bo – jak widać- chłopak nie wyciągnął zbyt wielu wniosków. A obrazek bardzo fajny i śmieszny, ale spokojnie wystarczył do "Tanio…".

 9. GLF ur right, na zmęczeniu wydawał się dość zabawny, drugie spojrzenie niestety już się nie obroniło, ale nie dało rady wyedytować tego "zajebiste". "Niezłe/zabawne" byłoby odpowiedniejsze (bez tego napisu na koszulce ofc)

  btw, jeśli sami użytkownicy nie będą dawać odporu śmieceniu na forum, to non stop będą się pokazywały tak idiotyczne tematy, albo jakieś inne testy…

 10. kaczka w ankiecie dał swój wiek i prawidłową odpowiedź 30-35. Jak ja mam to ocenić. Po zachowaniu na forum daje mu max 15

 11. Haha kaczy shejtowany. Teraz, juz sie nie pokazuje.

  @kaczka41 Możesz podesłać oryginalny obrazek (z murzyńską twarzą)? Spodobało mi się zdjęcie.

  Zapytam wprost, jestes prowokacja?

 12. Haha kaczy shejtowany. Teraz, juz sie nie pokazuje.

  @kaczka41 Możesz podesłać oryginalny obrazek (z murzyńską twarzą)? Spodobało mi się zdjęcie.

  Zapytam wprost, jestes prowokacja?

 13. @Shoocker Ależ skąd. Najnormalniej w świecie zdjęcie mi się podoba, ale wolałbym aby twarz była tak samo murzyńska jak ręce. Być może zapodam je na jakimś forum (nie na tym). Oczywiście zgadzam się z opinią że skóra byłaby lepszym miejscem na to zdjęcie, ale na to nie jestem w stanie nic poradzić.

 14. @Shoocker Ależ skąd. Najnormalniej w świecie zdjęcie mi się podoba, ale wolałbym aby twarz była tak samo murzyńska jak ręce. Być może zapodam je na jakimś forum (nie na tym). Oczywiście zgadzam się z opinią że skóra byłaby lepszym miejscem na to zdjęcie, ale na to nie jestem w stanie nic poradzić.

 15. Ale macie kierwa problem 🙂 Z Papayem na czele.

  Spoko, nie będe wrzucał przerabianych fotek, bo jak widać się nie przyjęło. Szkoda – tyle w temacie. Narka

 16. Ale macie kierwa problem 🙂 Z Papayem na czele.

  Spoko, nie będe wrzucał przerabianych fotek, bo jak widać się nie przyjęło. Szkoda – tyle w temacie. Narka

 17. @kaczka41 Jeżeli nie chcesz podawać tutaj linku lub oryginału z murzyńską twarzą to prześlij prosze na priva:

  cezaryzwirko [małpka] gmail {kropeczka] com

 18. @kaczka41 Jeżeli nie chcesz podawać tutaj linku lub oryginału z murzyńską twarzą to prześlij prosze na priva:

  cezaryzwirko [małpka] gmail {kropeczka] com

 19. Spoko, nie będe wrzucał przerabianych fotek, bo jak widać się nie przyjęło. Szkoda – tyle w temacie. Narka

  Foch. Foch i chuj.

 20. Spoko, nie będe wrzucał przerabianych fotek, bo jak widać się nie przyjęło. Szkoda – tyle w temacie. Narka

  Foch. Foch i chuj.

 21. Kaczka, powiedz mi po kiego wdajesz się w jakieś zbędne utarczki i osobiste wycieczki? Niby jesteś dorosły, niby ponad to, a zachowujesz się jak jakiś Mir dzieciak. Zdjęcie było wrzucić do skóry, a nie zaśmiecać forum w oczekiwaniu na propsy i tysiące śmiesznych emotek. (tak wiem, mam ciążowy nastrój)

  Dokladnie. Przez takie akcje Kaczka tylko sprawia, ze to co pisze Egzekutor ma sens.

  wole takie tematy Kaczki niż każdy inny Kokosa czy wspomnianego w temacie ;]

  To akurat usprawiedliwianie jednej zenady druga…

  ——–

  Gdy zaczalem czytac MMARocks, tudziez pisac pozniej na forum, to byla dyskusja o MMA i rozmaitych pierdolach, a teraz coraz wieksza czesc tematow/postow, to tresci o innych uzytkownikach/forum samym w sobie. Wot ewolucja.

 22. Kaczka, powiedz mi po kiego wdajesz się w jakieś zbędne utarczki i osobiste wycieczki? Niby jesteś dorosły, niby ponad to, a zachowujesz się jak jakiś Mir dzieciak. Zdjęcie było wrzucić do skóry, a nie zaśmiecać forum w oczekiwaniu na propsy i tysiące śmiesznych emotek. (tak wiem, mam ciążowy nastrój)

  Dokladnie. Przez takie akcje Kaczka tylko sprawia, ze to co pisze Egzekutor ma sens.

  wole takie tematy Kaczki niż każdy inny Kokosa czy wspomnianego w temacie ;]

  To akurat usprawiedliwianie jednej zenady druga…

  ——–

  Gdy zaczalem czytac MMARocks, tudziez pisac pozniej na forum, to byla dyskusja o MMA i rozmaitych pierdolach, a teraz coraz wieksza czesc tematow/postow, to tresci o innych uzytkownikach/forum samym w sobie. Wot ewolucja.

 23. Gdy zaczalem czytac MMARocks, tudziez pisac pozniej na forum, to byla dyskusja o MMA i rozmaitych pierdolach, a teraz coraz wieksza czesc tematow/postow, to tresci o innych uzytkownikach/forum samym w sobie. Wot ewolucja.

  To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny..o ile redakcja nie zamknie/usunie

  @Pervert – Papay – marynarz – czyli Mr. GLF

  Ps. Foch i chuj – idę pić dalej

 24. Gdy zaczalem czytac MMARocks, tudziez pisac pozniej na forum, to byla dyskusja o MMA i rozmaitych pierdolach, a teraz coraz wieksza czesc tematow/postow, to tresci o innych uzytkownikach/forum samym w sobie. Wot ewolucja.

  To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny..o ile redakcja nie zamknie/usunie

  @Pervert – Papay – marynarz – czyli Mr. GLF

  Ps. Foch i chuj – idę pić dalej

 25. To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny

  nie cwaniaczku nie możesz. dopiero co mnie upominałeś, że od takiego gówna jest dział hyde park. no chyba, że z wiekiem zaczynają się jakieś problemy typu demencja…

 26. To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny

  nie cwaniaczku nie możesz. dopiero co mnie upominałeś, że od takiego gówna jest dział hyde park. no chyba, że z wiekiem zaczynają się jakieś problemy typu demencja…

 27. @bobyflex "…@Antek – Ty tak na serio z tym Pudzianem i hieną?…"

  Tak. Poważnie. Chciałbym poznać Wasze zdanie. Oczywiście mam świadomość że będzie to science-fiction i nigdy nie zweryfikujemy kto miał rację. Od taka zabawa.

 28. @bobyflex "…@Antek – Ty tak na serio z tym Pudzianem i hieną?…"

  Tak. Poważnie. Chciałbym poznać Wasze zdanie. Oczywiście mam świadomość że będzie to science-fiction i nigdy nie zweryfikujemy kto miał rację. Od taka zabawa.

 29. No to jeśli o mnie chodzi, to zawodnik MMA jest bez szans, hiena to duży drapieżnik z chyba najsilniejszym uściskiem szczęk u zwierząt lądowych na ziemi – to by była jakaś masakra:-)

  I choćby to był gościu o posturze Alie'go, agresywny jak Shogun, Wand czy Fiedzia za najlepszych lat i wszechstronny jak GSP to nie, kurwa, nie ma szans:-)

 30. No to jeśli o mnie chodzi, to zawodnik MMA jest bez szans, hiena to duży drapieżnik z chyba najsilniejszym uściskiem szczęk u zwierząt lądowych na ziemi – to by była jakaś masakra:-)

  I choćby to był gościu o posturze Alie'go, agresywny jak Shogun, Wand czy Fiedzia za najlepszych lat i wszechstronny jak GSP to nie, kurwa, nie ma szans:-)

 31. "…hiena to duży drapieżnik z chyba najsilniejszym uściskiem szczęk u zwierząt lądowych na ziemi – to by była jakaś masakra[​IMG]…"

  Nie zupełnie. Najsilniejszy uścisk w stosunku do wagi. Lew i tygrys w wartościach bezwzględnych mają lepszy wynik. Choć pewnie i tak wystarczy jedno solidne ugryzienie aby złamać kość człowiekowi.

 32. "…hiena to duży drapieżnik z chyba najsilniejszym uściskiem szczęk u zwierząt lądowych na ziemi – to by była jakaś masakra[​IMG]…"

  Nie zupełnie. Najsilniejszy uścisk w stosunku do wagi. Lew i tygrys w wartościach bezwzględnych mają lepszy wynik. Choć pewnie i tak wystarczy jedno solidne ugryzienie aby złamać kość człowiekowi.

 33. To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny..o ile redakcja nie zamknie/usunie

  Czy ja Ci mowie, ze nie mozesz?

  Po prostu nie bardzo rozumiem sens x testow o tym, jakie kto ma ksywy na forum i tematow rodem z piaskownicy cisnacych jakiegos innego fredzla z forum. W zadnym wypadku nikomu nie zamierzam przekszadzac Ci w taplaniu sie w tym, jesli masz taka fantazje :]

 34. To dział cohones – mogę zakładać temat o dupie Maryny..o ile redakcja nie zamknie/usunie

  Czy ja Ci mowie, ze nie mozesz?

  Po prostu nie bardzo rozumiem sens x testow o tym, jakie kto ma ksywy na forum i tematow rodem z piaskownicy cisnacych jakiegos innego fredzla z forum. W zadnym wypadku nikomu nie zamierzam przekszadzac Ci w taplaniu sie w tym, jesli masz taka fantazje :]

 35. I choćby to był gościu o posturze Alie'go, agresywny jak Shogun, Wand czy Fiedzia za najlepszych lat i wszechstronny jak GSP to nie, kurwa, nie ma szans[​IMG]

  moim zdaniem mocne jiu jitsu i hiena czy inny jej podobny kocur konczy bez glowy 🙂

 36. I choćby to był gościu o posturze Alie'go, agresywny jak Shogun, Wand czy Fiedzia za najlepszych lat i wszechstronny jak GSP to nie, kurwa, nie ma szans[​IMG]

  moim zdaniem mocne jiu jitsu i hiena czy inny jej podobny kocur konczy bez glowy 🙂

 37. Kaczka chyba miał na myśli Popeye'a

  nie cwaniaczku nie możesz. dopiero co mnie upominałeś, że od takiego gówna jest dział hyde park. no chyba, że z wiekiem zaczynają się jakieś problemy typu demencja…

  to nie demencja to procenty wylewające się na klawiaturę 🙂

  [​IMG]

 38. Antek musielibyśmy chyba się przenieść na jakieś forum poświęcone zwierzętom, jestem trochę zjarany, ale nie aż tak. Albo innym razem ci odpowiem bo już się za bardzo zmęczyłem pisaniem:-)

 39. Kaczka umówmy się, że wszystkie photoshopy, emotki i inne pierdoły zamieszczasz w "tanio skóry nie sprzedam". Nie chcę więcej widzieć, że tworzysz osobne tematy do takich rzeczy, denerwuje to innych userów i tworzy niepotrzebny burdel na forum.

 40. "…Antek musielibyśmy chyba się przenieść na jakieś forum poświęcone zwierzęto…"

  Próbowałem kiedyś, ale za założenie wątku w którym pytałem czy ktoś wie jakim wynikiem kończyły się na igrzyskach w starożytnym Rzymie starcia niedźwiedzia z lwem lub słoniem (to były takie, dziś już wymarłe, małe słonie z gór Atlas) dostałem bana. Na priva wyjaśniono mi że jest to zachęcanie do znęcania się nad zwierzętami. Na szczęście tutaj mamy wyższy poziom tolerancji i inteligencji.

 41. UFC organizuje im tą walkę, a żaden zawodnik nie odważył się jeszcze odmówić, jeśli odmowa nie była spowodowana kontuzją bądź innym czynnikiem losowym.

  Zdanie nie jest prawdziwe. Takie sytuacje w UFC się zdarzają.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.