Legendy MMA – nowa seria artykułów na portalu MMARocks! W każdym wpisie przybliżana będzie sylwetka wybranego zawodnika, który swoimi występami zapisał się na stałe w historii MMA. Opis kariery i osiągnięć, kulisy walk, najważniejsze wypowiedzi oraz nagrania z całych pojedynków i najlepszych akcji.

Bohaterem pierwszego artykułu z cyklu jest Mirko „Cro Cop” Filipović (MMA 38-11-2, 1 NC). Chorwacki zawodnik MMA, występujący zawodowo od 2001 do 2019 roku dla takich organizacji jak Pride, UFC, Rizin, czy Bellator. W trakcie swojej kariery zasłynął przede wszystkim z wysokich kopnięć, którymi niejednokrotnie nokautował swoich rywali.

Początki i kariera kickboxera

Mirko Filipović przyszedł na świat 10 września 1974 roku w chorwackim mieście Vinkovci, wówczas znajdującym się na terenach Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Razem ze swoją trzy lata starszą siostrą wychowywał się w rodzinie z klasy robotniczej. Ojciec Mirko pracował jako elektryk w przedsiębiorstwie kolejowym i to on umożliwił synowi realizację swojej pasji do walk.

Filipović od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie sportem i wszelkiego rodzaju aktywnością fizyczną. Zanim zdecydował się poświęcić występom w ringu, zajmował się również lekkoatletyką, startując przede wszystkim w biegach sprinterskich na 100, 200 lub 400 metrów. Na swój pierwszy prawdziwy trening sztuk walki udał się już w wieku 7 lat. Mirko zaczynał od zajęć taekwondo, a następnie rozpoczął swoją przygodę z karate. Osobami odpowiedzialnymi za zaszczepienie w Filipoviciu miłości do sportów walki są kultowi aktorzy kina akcji – Bruce Lee oraz Jean-Claude Van Damme. Obserwując niesamowite wyczyny swoich idoli w „Wejściu Smoka”, czy „Krwawym sporcie”, Mirko zamarzył o zdobyciu podobnych umiejętności.

Žarko, ojciec Mirko, pozwolił synowi trenować w swoim garażu. Zorganizował mu również prowizoryczny sprzęt do ćwiczeń, przynosząc z pracy między innymi stare części torów, które miały zastępować prawdziwe ciężary w treningu siłowym. „Trenowałem w starym garażu – sam dach, żadnych ścian. Kiedy padał śnieg, najpierw musiałem odśnieżyć całą podłogę, a dopiero potem przechodziłem do ćwiczeń. Nie miałem worka bokserskiego, nigdzie nie było opcji, żeby go kupić. Udało mi się pozyskać prowizoryczną gruszkę bokserską. Nie posiadała żadnej platformy i mechanizmu obrotowego, po prostu przybiłem ją gwoździami do sufitu i zacząłem w nią kopać. Była taka lekka i mała, że nie mogłem w nią boksować. Trenowałem same wysokie kopnięcia, po kilkaset dziennie. W ten sposób się rozwinąłem, tak to się wszystko zaczęło” – opowiada Mirko, wspominając swoje pierwsze treningi. Spartańskie warunki i ograniczony dostęp do sprzętu ukierunkował Filipovicia na trening wysokich kopnięć, czyli akcji, z której zasłynął podczas swojej bogatej kariery. „Lubię kopnięcia na głowę oraz na korpus. Zadasz jedno i jest po walce. Jeśli chodzi o low kicki, to musisz trafić ich z dwadzieścia, żeby wykończyć przeciwnika. W tym czasie on będzie miał dwadzieścia szans na zablokowanie kopnięcia i złamanie twojej nogi” – kontynuuje Mirko.

Po osiągnięciu pełnoletności Mirko Filipović poszedł do wojska. Był to kolejny kluczowy moment w życiu Chorwata, który ostatecznie pchnął go dalej w kierunku kariery zawodowego sportowca. „W 1993 roku dołączyłem do chorwackiej armii jako radiotelegrafista. Moją jednostką dowodził pewien pułkownik, do którą napisałem prośbę o pozwolenie na dwutygodniowe treningi z reprezentacją Chorwacji w kickboxingu. Ku mojemu zdziwieniu otrzymałem zgodę na wyjazd. Po dwóch tygodniach wróciłem do jednostki i od razu zostałem wezwany przez dowódcę” – wspomina Filipović. Chwilę później Chorwat usłyszał od pułkownika następujące słowa: „Nie wydaje mi się, że będziesz jakimś wyjątkowym żołnierzem, ale uważam, że pewnego dnia możesz zostać naprawdę dobrym wojownikiem. Nie musisz dłużej uczyć się na radiotelegrafistę. Wypuszczam cię z jednostki i chcę, żebyś trenował dwa razy dziennie oraz przyniósł swojemu kraju dumę”.

Mirko opisuje ten dzień jako jeden z najszczęśliwszych w swoim życiu. Wiedział, że musi odnieść sukces, spełnić pokładane w nim nadzieje oraz odwdzięczyć się za okazany mu szacunek i otrzymaną szansę. Najpierw jednak 20-letni Filipović musiał pogodzić się ze śmiercią ojca. Žarko zmarł w 1994 roku, kilkanaście miesięcy po dołączeniu jego syna do armii. Młodemu Chorwatowi nie zależało wcale na sławie, chciał tylko zdobyć trochę pieniędzy dla swojej rodziny w tym ciężkim dla nich okresie. „Wydaje mi się, że był to 1995 rok, kiedy wyjechałem ze swojej wioski do oddalonego o 200 kilometrów Zagrzebia. Nie miałem w kieszeni złamanego centa i byłem głodny. Wiedziałem, że sport był dla mnie jedyną szansą na ucieczkę od całego cierpienia. Tylko w ten sposób mogłem zarobić pieniądze oraz uratować moją mamę i resztę rodziny. Gdybym zdecydował się tylko na pracę w policji, byłbym skazany na życie od pierwszego do pierwszego i zarobki rzędu 500-600 dolarów miesięcznie. Tylko sport mógł zagwarantować nam lepsze życie i to była dla mnie prawdziwa motywacja. Nie chciałem być sławny, tylko potrzebowałem pieniędzy” – tłumaczy Filipović.

Swoje pierwsze pojedynki w ringu Mirko toczył już w 1992 roku. W trakcie kariery w amatorskim boksie dorobił się bilansu walk 48-8. W tym czasie udało mu się znokautować 31 rywali oraz trzykrotnie zdobyć amatorskie mistrzostwo kraju. Mirko wystąpił nawet na mistrzostwach świata w boksie, ale w pierwszej walce turnieju poległ z Alexeiem Lezinem, brązowym medalistą olimpijskim z 1996 roku. Mirko Filipović zdecydował się na przejście na zawodowstwo w kickboxingu. Karierę w tej dyscyplinie rozpoczął w wieku 22 lat od udziału w prestiżowym turnieju K-1 World Grand Prix 1996. W swoim debiucie pokonał na punkty Jerome’a Le Bannera, a w trakcie starcia udało mu się nawet posłać słynnego Francuza na deski. Mirko pożegnał się jednak z Grand Prix już w następnej rundzie. W ćwierćfinałowej potyczce musiał uznać wyższość Ernesto Hoosta, jednego z najlepszych kickboxerów w historii, który niskimi kopnięciami rozbił lewą nogę Filipovicia, skutecznie uniemożliwiając mu dalszą walkę.

Filipović dołączył następnie do ATJ Lučko, prestiżowej chorwackiej jednostki policyjnej powołanej do walki z terrorystami podczas wojny o niepodległość Chorwacji w latach 90. ubiegłego wieku. Mirko służył przez 6 lat i to właśnie w tym czasie przylgnął do niego pseudonim „Cro Cop”, co było skrótem od „Croatian Cop”, a więc „chorwacki glina”. Przydomek ten przyjął się bardzo dobrze w środowisku i przez lata wkradał się w świadomość fanów i dziennikarzy do tego stopnia, że Chorwat zaczął być bardziej kojarzony właśnie jako Mirko Cro Cop, aniżeli Mirko Filipović.

Pierwszy etap kariery Cro Copa w kickboxingu trwał od 1996 do 2003 roku. Jego rekord przed pełnym poświęceniem się występom w MMA wynosił 19-6. Na ringach K-1 Filipović wygrywał z takimi zawodnikami jak między innymi Mike Bernardo, Peter Aerts, Mark Hunt, czy Remy Bonjasky. Już wtedy zasłynął ze swoich potężnych wysokich kopnięć, trenowanych za młodu w garażu. Firmowa akcja Chorwata stała się jeszcze bardziej rozpoznawalna po efektownych nokautach w MMA w kolejnych latach.

Przejście do MMA

Data debiutu Mirko Filipovicia w MMA to 19 sierpnia 2001 roku. Rywalem Chorwata na gali K-1 Andy Hug Memorial 2001 Japan został Kazuyuki Fujita. Mirko zmierzył się z Japończykiem w części gali, podczas której kickboxerzy rywalizowali z grapplerami na specjalnych zasadach. Cro Cop wchodził do świata w MMA jako wciąż niezbyt popularny zawodnik, a przede wszystkim jako jednopłaszczyznowy stójkowicz. Pomimo sukcesów Filipovicia w boksie i kickboxingu, przeważała opinia, że nie poradzi sobie w mieszanych sztukach walki. Sukcesy członków rodziny Gracie, czy Kazushiego Sakuraby, udowadniały jak skuteczna jest walka w parterze i to właśnie zawodnicy specjalizujący się w grapplingu uchodzili za najgroźniejszych. Fujita był uważany za jednego z nich, miał doświadczenie w zapasach i kilka zwycięstw przez poddania na koncie. Japończyk dotarł do półfinału słynnego Pride Grand Prix w 2000 roku, gdzie między innymi zadał pierwszą porażkę w karierze Markowi Kerrowi. Bardziej zorientowani japońscy kibice wiedzieli, że pojedynek Mirko z Kazuyukim raczej nie potrwa długo. Scenariusze istniały dwa, Fujita szybko obali Chorwata i pokona go w parterze albo kickboxer popisze się nokautem w stójce.

„Największym szokiem była dla mnie pierwsza walka. Zupełnie nie wiedziałem czego się spodziewać” – opowiada Cro Cop. „W tamtych czasach Fujita był jednym z najniebezpieczniejszych zawodników Pride. Totalna bestia, 130 kilogramów czystych mięśni, koleś nie miał szyi. Wiedziałem, że będzie chciał mnie obalić i właśnie pod to trenowałem. Chciałem skontrować go kolanem i właśnie to się wydarzyło. Trafiłem go dobrym kolanem na głowę i było po walce, tak to się zaczęło”. Cro Cop uniknął dwóch pierwszych prób obalenia ze strony Japończyka, ale za trzecim razem Fujita w końcu dopiął swego. Udało mu się sprowadzić walkę na ziemię, jednak po drodze przyjął wspomniane kolano na głowę od Mirko. Kazuyuki zajął pozycję boczną, ale już po chwili sędzia przerwał starcie, ponieważ zobaczył u zawodnika głębokie rozcięcie. Lekarz nie dopuścił Fujity do dalszej walki, która skończyła się po 39 sekundach na korzyść Mirko Cro Copa.

Chorwat kolejny pojedynek stoczył 2,5 miesiąca później już w legendarnej organizacji Pride FC. Na gali Pride 17 zmierzył się z Nobuhiko Takadą na specjalnych zasadach Pride vs K-1, które uwzględniały 3 rundy po 3 minuty walki. W przypadku braku skończenia przed czasem zarządzano dwie dodatkowe odsłony, po upływie których był ogłaszany remis. W ten właśnie sposób zakończyła się walka Cro Copa z Japończykiem. Takada przez większość czasu unikał starcia w stójce i kładł się na ziemi, starając się zachęcić Mirko do wejścia w parter. Tym oto sposobem dotrwał do końca piątej rundy i uzyskał remis w walce z Filipoviciem. Wściekły Chorwat nie krył swojego rozgoryczenia na konferencji prasowej. Nazwał Takadę tchórzem unikającym prawdziwej walki i zażądał pojedynków z Fujitą i Sakurabą.

Cro Cop dał upust swoim emocjom na gali Inoki Bom-Ba-Ye 2001, kiedy to w zaledwie 21 sekund pokonał nieposiadającego żadnego doświadczenia w MMA Yujiego Nagatę. Filipović posłał swojego rywala na deski lewym high kickiem, a następnie dokończył dzieło zniszczenia ciosami w parterze. Szybki i dominujący występ ze strony Chorwata, a świat MMA po raz pierwszy przekonał się jak groźną bronią są wysokie kopnięcia w wykonaniu Mirko.

W swojej czwartej walce Cro Cop musiał zmierzyć się ze zdecydowanie cięższym wyzwaniem. Naprzeciwko niego w białym ringu na gali Pride 20 stanął Wanderlei Silva. „Silva jest dobrym zawodnikiem, ma dobrą stójkę, ale moja jest dużo lepsza. Przewiduję zwycięstwo przez nokaut” – mówił przed starciem Cro Cop. Brazylijczyk, choć walczący w niższej kategorii wagowej od Mirko, był już bardzo uznanym zawodnikiem, słynącym ze swojego agresywnego stylu walki, świetnej stójki i kolan w tajskim klinczu. Silva przed walką z Filipoviciem legitymował się rekordem 19-3 (1 NC), był mistrzem Pride w wadze średniej, a za sobą miał także pojedynek o tytuł UFC z Tito Ortizem. Starcie Cro Copa z Wanderleiem również odbyło się na specjalnych zasadach. 5 rund trwających po 3 minuty nie przyniosło skończenia przed czasem i Filipović musiał dopisać do swojego bilansu kolejny remis. Chorwat wyrządził sporo szkód Wanderleiowi za pomocą kopnięć na tułów, ale w przypadku normalnych zasad, decyzja sędziowska najpewniej powędrowałaby na konto Silvy. Brazylijczyk miał dobry plan na pojedynek i po prostu zaprezentował się lepiej w starciu z wciąż niedoświadczonym Chorwatem.

Po dwóch zwycięstwach i dwóch remisach Filipović otrzymał szansę występu w walce wieczoru historycznej gali Pride Shockwave 2002. Do tej pory jest to rekordowa gala MMA na świecie pod względem liczby osób zgromadzonych na trybunach. 91 107 kibiców (według innych danych ponad 71 tysięcy) zasiadło 28 sierpnia 2002 na krzesełkach stadionu narodowego w Tokio. Rywalem Chorwata została ikona i największa gwiazda japońskiego MMA – Kazushi Sakuraba. „The Gracie Hunter” miał już na swoim koncie dwie porażki z poprzednim rywalem Mirko, Wanderleiem Silvą, a teraz ponownie przyszło mu mierzyć się z większym i silniejszym fizycznie przeciwnikiem. W trakcie walki Filipović popisywał się skutecznymi obronami przed obaleniami, w końcu wraz z kolejnymi występami Chorwat wyrósł na jednego z najlepszych specjalistów od obrony sprowadzeń na świecie, a jego sprawl stał się kolejnym znakiem rozpoznawczym. W stójce Chorwat był dużo lepszy i niskimi kopnięciami świetnie ustawiał sobie Sakurabę. Japończykowi udało się jednak przenosić walkę do parteru, ale Mirko udowodnił, że z pleców nie jest całkowicie bezbronny. To właśnie ciosami z dołu udało mu się złamać Sakurabie kość oczodołową. Opuchlizna pod okiem Kazushiego rosła i w przerwie po drugiej rundzie lekarz uznał, że Japończyk nie jest zdolny do kontynuowania pojedynku. Zwycięzcą przez TKO został Mirko „Cro Cop” Filipović!

Wygrana z Sakurabą była początkiem świetnego okresu w karierze Chorwata. Cro Cop zakończył swoją „przyjaźń” z remisami i zanotował serię 5 zwycięstw z rzędu w nieco ponad 13 miesięcy. Najpierw Filipović pokonał przez jednogłośną decyzję Kazuyukiego Fujitę w rewanżowym starciu na Inoki Bom-Ba-Ye 2002. Następnie w końcu przyszła kolej na pierwszą walkę Filipovicia na właściwych zasadach Pride, a nie tych znanych ze starć z Takadą lub Silvą. Mirko zmierzył się z Heathem Herringiem i był to dla niego pierwszy poważniejszy test na tle zawodnika z czołówki rankingów wagi ciężkiej. Amerykanin wygrywał wcześniej z takimi zawodnikami jak Enson Inoue, Mark Kerr, czy Igor Vovchanchyn, a za sobą miał także boje z Vitorem Belfortem, Anotonio Rodrigo Noguirą, czy Fedorem Emelianenko. Herring zaprezentował się jednak fatalnie w starciu z Cro Copem, jego próby obaleń okazały się klapą, a w stójce nie miał szans z Chorwatem. Filipović zwyciężył po 3 minutach i 17 sekundach przez TKO za pomocą kopnięcia na tułów i ciosów w parterze. Mirko tym triumfem udowodnił, że potrafi wygrywać na prawdziwych zasadach MMA i będzie się liczył w starciach z najlepszymi wojownikami w królewskiej dywizji. Jeśli ktoś nadal nie był przekonany co do umiejętności Cro Copa, to kolejnymi dwoma występami kickboxer z Vinkovci rozwiał wszystkie pozostałe wątpliwości. W drugiej połowie 2003 roku Filipović odniósł dwa zwycięstwa przez brutalne nokauty wysokim kopnięciem. Podczas Pride Total Elimination 2003 w półtorej minuty odprawił swoją koronną techniką mocno bijącego Igora Vovchanchyna, a następnie w 46 sekund znokautował Dos Caras Juniora (znanego później z występów w WWE jako Alberto Del Rio). Po dwóch latach od momentu debiutu w MMA Mirko Filipović wciąż był niepokonany. Cro Cop mógł się pochwalić rekordem 7-0-2 i szybko stał się głównym pretendentem do tytułu mistrzowskiego Pride.

Droga na szczyt

Pojedynek Mirko Cro Copa z ówczesnym mistrzem wagi ciężkiej, Fedorem Emelianenko, został zaplanowany na galę Pride Final Conflict 2003, która odbyła się w listopadzie 2003 roku. Rosjanin musiał jednak wycofać się z tego zestawienia po złamaniu kciuka i japońska organizacja postanowiła zorganizować walkę o pas tymczasowy pomiędzy Filipoviciem, a Antonio Rodrigo Nogueirą. „Minotauro” był prawdziwym królem parteru, do dzisiaj uchodzi za jednego z najlepszych specjalistów od brazylijskiego jiu-jitsu w historii MMA. Na początku XXI wieku Nogueira należał do absolutnej czołówki zawodników bez podziału na kategorie wagowe, przed walką z Mirko dysponował świetnym rekordem 20-2-1 i do niedawna był posiadaczem tytułu Pride w królewskiej kategorii, który utracił na rzecz wspomnianego Fedora zaledwie kilka miesięcy wcześniej.

Chorwat zaprezentował się fenomenalnie w pierwszej rundzie starcia z Nogueirą. Skutecznie bronił kolejnych sprowadzeń ze strony „Big Noga”, a w stójce nie dawał swojemu rywalowi większych szans. Antonio walczył o przetrwanie i kilkukrotnie znalazł się na skraju nokautu – w ostatnich sekundach odsłony wylądował na deskach po uderzeniach Cro Copa i prawdopodobnie tylko gong uratował go od porażki przed czasem. „Po pierwszej rundzie spojrzałem na narożnik Mirko, widziałem jak jego trenerzy już świętują, byli przekonani, że zaraz mnie znokautuje. Wtedy zdałem sobie sprawę, że nie wszystko jest stracone” – wspomina Nogueira. I faktycznie, Brazylijczykowi udało się wrócić po ciężkich 10 minutach walki. W drugiej rundzie sprowadził Cro Copa na plecy, zajął dosiad i chwilę później mógł się cieszyć ze zwycięstwa przez balachę. Niesamowicie emocjonujący pojedynek, powszechnie uznawany jeden z najlepszych w historii dyscypliny. Najpierw dominacja ze strony Chorwata, a potem genialny powrót i poddanie w wykonaniu Brazylijczyka, którego twarda szczęka i BJJ na najwyższym poziomie uchroniły przed przegraną. „Minotauro” został tymczasowym mistrzem i to on znalazł się bliżej starcia z Fedorem Emelianenko.

Podrażnione ambicje Mirko nie dawały mu spokoju, był przecież tak blisko zdobycia tytułu Pride. Chorwat powrócił do białego ringu trzy miesiące później i w lutym 2004 roku stoczył aż dwie walki. Przeciwnicy tym razem byli dużo mniej wymagający i Cro Cop mógł się spokojnie odbudować po bolesnej porażce z Nogueirą. Filipović najpierw pokonał Rona Watermana, a zaledwie dwa tygodnie później świętował wygraną walkę z Yoshihisą Yamamoto. Obu rywali nokautował w pierwszej rundzie.

Prawdziwy test dla Cro Copa miał jednak nadejść nieco później. Japońska organizacja zorganizowała w 2004 roku Grand Prix w wadze ciężkiej. 16 zawodników, wśród nich Emelianenko, Filipović, Nogueira, Coleman, Randleman, Schilt, śmietanka królewskiej kategorii. W pierwszej rundzie turnieju, która miała miejsce na gali Pride Total Elimination 2004, Cro Cop wylosował do pojedynku Kevina Randlemana. „The Monster” był amerykańskim zapaśnikiem i byłym mistrzem UFC. Randleman wchodził jednak do ringu po dwóch porażkach z rzędu i wszystko wskazywało na to, że jego najlepsze lata minęły. Taktyka Kevina na ten pojedynek była łatwa do przewidzenia, klinczować i za wszelką cenę starać się przenieść walkę na ziemię. Obrona przed obaleniami „Cro Copa” stała jednak na najwyższym poziomie i Randlemana czekało nie lada wyzwanie. Filipović nie pozwolił się sprowadzić na plecy, ale Kevin po kolejnym nieudanym podejściu wystrzelił lewym sierpowym, którym posłał Chorwata na deski! Randleman doskoczył do swojego rywala i po kilku kolejnych ciosach mógł podnieść ręce do góry w geście triumfu. Mirko Filipović, jeden z najlepszych stójkowiczów w MMA, został ciężko znokautowany w niecałe dwie minuty przez zapaśnika! Już sam wynik starcia był zaskakujący, ale sposób w jaki zakończył się ten pojedynek sprawił, że spotkanie Randlemana z Filipoviciem uchodzi za jedną z największych niespodzianek w historii tej dyscypliny. Chorwat pożegnał się z turniejem już w pierwszej fazie eliminacyjnej, a Randleman przeszedł co ćwierćfinału, gdzie musiał uznać wyższość Fedora.

Niecały miesiąc trwała przerwa Cro Copa od startów, co po porażce przez taki nokaut wydaje się obecnie absurdalne i wręcz niedopuszczalne. Chorwat po raz kolejny musiał się odbudować i wrócić na zwycięski szlak. Na swoim koncie miał już dwie porażki i pojawiły się wątpliwości, czy Mirko aby na pewno jest w stanie wrócić na wyżyny swoich umiejętności i rywalizować na równi z najlepszymi. Filipović zaliczył dwa występy na galach z serii Pride Bushido, gdzie mierzył się z Hiromitsu Kaneharą oraz Shungo Oyamą. Pierwszego z nich pokonał tylko przez decyzję, ale drugiego udało mu się znokautować już po niecałej minucie starcia.

Filipović narzucił sobie naprawdę dużą intensywność występów, w 2004 roku wchodził do białego ringu prawie co miesiąc. Szóstą walką Chorwata w tym roku była potyczka z Aleksandrem Emelianenko, młodszym bratem Fedora, na gali Pride Final Conflict 2004. Podczas tego samego wydarzenia odbywały się także decydujące boje wspomnianego Grand Prix w wadze ciężkiej. 23-letni Aleks dopiero raczkował w zawodowym sporcie. Po pierwszych poważniejszych sukcesach w sambo zdecydował się pójść ścieżką Fedora i spróbować swoich sił w MMA. Po trzech zwycięstwach stanął naprzeciwko piekielnie groźnego Chorwata i ta przeszkoda okazała się już nie do przeskoczenia. Cały bój potrwał 2 minuty i 9 sekund. Cro Cop popisał się kolejnym spektakularnym nokautem przez wysokie kopnięcie z lewej nogi. „Righ leg hospital, left leg cemetery” – tak brzmiało siejące postrach powiedzenie związane z zabójczymi kopnięciami Filipovicia. Zawodnik z Vinkovci po raz kolejny udowodnił, że high kicki opanował do perfekcji, a po pokonaniu Aleksa jego wciąż korespondencyjna rywalizacja z Fedorem tylko nabrała rumieńców. Po walce Mirko wziął mikrofon i oznajmił zgromadzonym w Saitama Super Arenie, że „powrócił”.

Mirko kontynuował swoją drogę na szczyt królewskiej kategorii Pride. W kolejnym występie zmierzył się z Joshem Barnettem. Amerykanin przychodził do japońskiej organizacji z rekordem 18-1 i jako były posiadacz pasa w UFC. Debiutu w białym ringu nie może jednak zaliczyć do udanych, Barnett po przeniesieniu walki do parteru i wylądowaniu w górnej pozycji zaczął klepać, a powodem takiego zachowania była kontuzja ramienia, której nabawił się całkowicie przypadkowo po 46 sekundach potyczki. Po tym nietypowym zwycięstwie Cro Cop obiecał Joshowi rewanż, gdy tylko ten wróci do zdrowia. W międzyczasie to Chorwat otrzymał szansę na zrewanżowanie się za ostatnią porażkę. Na sylwestrowej gali Pride Shockwave 2004 spotkał się z Kevinem Randlemanem, który od czasu sensacyjnego nokautu przegrał dwa pojedynki. Tym razem niespodzianki nie było, zwyciężył Filipović, choć sposób w jaki to uczynił z pewnością zaskoczył niejednego kibica. Próbujący obalenia Randleman szybko wpakował się w ciasną gilotynę ze strony Chorwata i tym samym Mirko zapisał do swojego rekordu pierwsze zwycięstwo przez poddanie. Następne pojedynki Mirko to kolejne dwa pewne zwycięstwa.

Na gali Pride 29 Cro Cop pokonał Marka Colemana, doświadczonego zapaśnika i kolejnego już byłego mistrza UFC. „The Hammer” był bezradny w tym starciu, nie potrafił obalić Chorwata, a potyczka w stójce z kickboxerem nie mogła skończyć się dla niego dobrze. Filipović znokautował zrezygnowanego Amerykanina kombinacją ciosów sierpowych i podbródkowych. „Emelianenko Fedor, jesteś następny” – zakomunikował Cro Cop po imponującym triumfie. Następny nie był jednak Fedor, a Ibragim Magomedov. Emelianenko znalazł się w narożniku swojego rodaka i z bliska obserwował jak Filipović nokautuje jego kolegę mocnym kopnięciem na wątrobę. Mirko miał na swoim koncie już 7 zwycięstw z rzędu, w tym 6 ostatnich odniósł przed czasem w pierwszej rundzie. Wszystko stało się jasne, pojedynek dwóch najlepszych zawodników wagi ciężkiej Pride musiał się odbyć.

Cro Cop vs Fedor

Po zwycięstwie z Magomedovem Cro Cop ponownie wyzwał Fedora do walki. Rosjanin wkroczył do ringu, panowie uścisnęli sobie dłoń i stanęli oko w oko przed przyszłym pojedynkiem. Termin historycznego starcia został ustalony. 28 sierpnia 2005 roku, Saitama Super Arena, gala Pride Final Conflict 2005.

Fedor Emelianenko był dominatorem, wyrachowaną maszyną do wygrywania, postrachem całej kategorii ciężkiej. Twarz Rosjanina zawsze miała jednakowy, chłodny wyraz. Mogło się wydawać, że „The Last Emperor” nie ma uczuć i nie odczuwa żadnych emocji, co tylko potęgowało jego wizerunek zawodnika nie do pokonania. W MMA debiutował w 2000 roku, a dwa lata później dołączył do Pride. Na początku jako nieznany wojownik, ale szybko udało mu się podbić królewską kategorię japońskiej organizacji. Świat MMA na poważnie przekonał się o wysokich umiejętnościach Fedora po tym, jak zdominował Antonio Rodrigo Nogueirę na gali Pride 25 i odebrał mu tytuł mistrzowski. Rosjanin w kolejnych latach kontynuował serię zwycięstw po świetnych występach. Zwyciężył w Grand Prix Pride wagi ciężkiej w 2004 roku, a w białym ringu odprawiał z kwitkiem między innymi Fujitę, Goodridge’a, Randlemana, Colemana, czy ponownie Nogueirę. Emelianenko do pojedynku z Cro Copem wychodził z rekordem 22-1 (1 NC). Jedyną porażką w jego karierze było kontrowersyjne starcie z Tsuyoshim Kohsaką, które zostało rozstrzygnięte na korzyść Japończyka, po tym jak ten rozciął Rosjanina nielegalnym łokciem. Poza tym na kilka miesięcy przed starciem z Cro Copem, Fedor odpłacił się Kohsace za przegraną sprzed lat i pewnie pokonał swojego rywala na gali Pride Bushido 6. Emelianenko był mistrzem wagi ciężkiej Pride i niewątpliwie najlepszym zawodnikiem tej kategorii wagowej na świecie. Pojedynek z Chorwatem miał jednak być dla niego jednym z najcięższych w karierze.

Była to co najmniej trzecia próba zestawienia ze sobą obu zawodników przez właścicieli Pride. Do potyczki na Pride Final Conflict 2003 nie doszło z powodu kontuzji Rosjanina, a później plany pokrzyżował Kevin Randleman, który wyeliminował Cro Copa z Grand Prix. Cały turniej szykowany był pod finałowe starcie z udziałem Fedora i Mirko, ale japońska organizacja znów musiała zmieniać scenariusz. Nic więc dziwnego, że emocje i oczekiwania przed pojedynkiem Cro Copa z Fedorem sięgały zenitu. Ludzie nie mogli doczekać się tego zestawienia przez dwa lata i prawdopodobnie każdy kibic MMA na świecie z wypiekami na twarzy odliczał kolejne dni do 28 sierpnia. Walka szybko została nazwana największym wydarzeniem w historii tego sportu. Wśród bukmacherów delikatnym faworytem starcia był Rosjanin, jednak opinie obserwatorów były podzielone. Z jednej strony Fedor jeszcze nie walczył z tak doskonale spisującym się w MMA kickboxerem, który jest w stanie znokautować każdego i dodatkowo świetnie broni obaleń, a z drugiej Cro Cop musiał zmierzyć się z właściwie niepokonanym i niesamowicie wszechstronnym mistrzem. Zawodnicy nie mieli wiele czasu na przygotowania, ale starali się jak najlepiej przyszykować na wachlarz umiejętności rywala. Filipović, spodziewający się obaleń, trenował z mistrzem parteru Fabricio Werdumem, natomiast Emelianenko udał się do Holandii, gdzie ćwiczył pod okiem Ernesto Hoosta. Ponad 47 tysięcy kibiców zgromadziło się na trybunach wypełnionej po brzegi Saitama Super Areny. Choć tego samego dnia odbywała się również decydująca faza Grand Prix w wadze średniej, to chyba nie było osoby, która najbardziej nie czekałaby na pierwszy gong w wojnie Mirko Filipovicia z Fedorem Emelianenko.

Cro Cop lepiej wystartował, to on skuteczniej punktował w wymianach stójkowych na początku walki. W połowie pierwszej rundy Chorwat trafił rywala dwoma ciosami prostymi i od tego momentu Rosjanin musiał kontynuować walkę ze złamanym nosem. Wbrew pozorom uraz nie przeszkodził jednak zbytnio Fedorowi. Ten, wraz z upływem kolejnych minut coraz bardziej przejmował inicjatywę. Druga i trzecia runda toczyła się już zdecydowanie pod dyktando Fedora. Stałe wywieranie presji przez Emelianenko doprowadziło do szybszej utraty sił u Chorwata. Filipović po pierwszej odsłonie był zbyt zmęczony, by kontynuować wyrównaną batalię z mistrzem. Emelianenko mieszał ataki w stójce z obaleniami oraz pracą w parterze. Tym sposobem utorował sobie drogę do drugiej udanej obrony pasa i zwycięstwa przez jednogłośną decyzję.

Pojedynek Mirko Filipovicia z Fedorem Emelianenko zapisał się złotymi zgłoskami w historii MMA jako jedna z największych i najbardziej wyczekiwanych walk wszech czasów. Co do samego przebiegu starcia, był on jak najbardziej emocjonujący i widowiskowy, nikt nie mógł narzekać na brak aktywności i nudę. Czy pod tym względem była to jednak najlepsza walka MMA? W moim odczuciu z pewnością nie, w samym 2005 roku można wskazać kilku lepszych kandydatów do tego miana. Nie przeszkodziło to jednak w zdobyciu kilku nagród za najlepszą walkę roku, a nawet całej dekady. Był to bez wątpienia kluczowy pojedynek dla obu zawodników, organizacji Pride, jak i całego sportu. Fedor Emelianenko potwierdził, że jest najlepszym zawodnikiem na świecie bez podziału na kategorie wagowe, a Cro Cop po trzeciej porażce w karierze został zmuszony do kolejnej odbudowy.

2006 Pride Grand Prix

Cro Cop nie zwalniał tempa i w tym samym roku stoczył jeszcze dwa pojedynki. Do ringu wrócił po niecałych dwóch miesiącach od czasu porażki z Fedorem. Jego rywalem został Josh Barnett, który otrzymał obiecany mu rewanż. Chorwat od czasu pierwszego spotkania obu panów stoczył aż cztery walki, natomiast były mistrz UFC wracał bezpośrednio po porażce i kontuzji ramienia na Pride 28. Tym razem pojedynek potrwał pełen dystans, a przez jednogłośną decyzję sędziów wygrał Filipović. Nie był to jednak szczególnie wybitny występ w wykonaniu Mirko, widać było po nim spadek formy i być może pierwsze oznaki wypalenia. Kibice policjanta z Zagrzebia zaczęli mieć jeszcze większe obawy po porażce z Markiem Huntem na gali Pride Shockwave 2005. Zawodnicy zmierzyli się trzy lata wcześniej w kickboxingu, wówczas lepszy na punkty okazał się Chorwat. W MMA było dokładnie na odwrót, tym razem to Hunt zwyciężył przez decyzję sędziów, choć niejednogłośną. Słynący z twardej szczęki „Super Samoan” przyjmował najmocniejsze wysokie kopnięcia Cro Copa i nic sobie z nich nie robił. To musiało skutecznie wybić z rytmu Chorwata, w końcu co więcej mógł uczynić skoro rywal bez problemów przyjmował jego najlepsze uderzenia. Po przegranej walce mistrzowskiej z Fedorem, gorszym występie z Barnettem i kolejnej porażce z Huntem, całkiem słusznie mogło się wydawać, że Mirko Filipović nie jest już tym samym zawodnikiem co kiedyś i będzie notował dalszy regres formy. Jak się jednak okazało największy sukces w karierze Cro Copa był dopiero przed nim.

Pride FC słynęło z organizacji turniejów Grand Prix w różnych kategoriach wagowych z udziałem 8 lub 15-16 zawodników. W przeszłości takie wydarzenia wygrywali Mark Coleman, Wanderlei Silva, Fedor Emelianenko, Mauricio Rua, Dan Henderson oraz Takanori Gomi. Ostatnim turniejem przeprowadzonym przez japońską organizację był 2006 Pride Openweight Grand Prix. Udział w nim wzięło 15 zawodników: Aleksander Emelianenko, Josh Barnett, Mark Hunt, Tsuyoshi Kohsaka, Alistair Overeem, Fabricio Werdum, Antonio Rodrigo Nogueira, Zuluzinho, Ikuhisa Minowa, Hidehiko Yoshida, Yosuke Nishijima, Kazuyuki Fujita, James Thompson oraz oczywiście Mirko Filipović i Fedor Emelianenko. W Grand Prix nie obowiązywały ograniczenia wagowe, ale naturalnie większość stawki stanowili wojownicy z kategorii ciężkiej.

Pierwsza runda turnieju odbyła się 5 maja 2006 roku na gali Pride Total Elimination Absolute w Osace. Wolny los na starcie otrzymał Emelianenko, który miał dodatkowy czas na wyleczenie kontuzji dłoni i bez walki znalazł się od razu w ćwierćfinale. Cro Cop miał wyjątkowo łatwą przeprawę, ponieważ w 1/8 Grand Prix trafił na Ikuhisę Minowę, najmniejszego uczestnika turnieju, który jako jeden z niewielu nie występował na co dzień w kategorii ciężkiej. Pytaniem nie było kto wygra, lecz jak szybko Chorwat upora się z rywalem i jakiej techniki użyje do zwycięstwa przed czasem. O niespodziance mowy być nie mogło, Filipović posłał Japończyka na ziemię lewym podbródkowym i ciosem na korpus, a po kolejnych uderzeniach w parterze mógł świętować awans do dalszej fazy. Cała potyczka zajęła 70 sekund. Swoje pojedynki wygrali również Barnett, Hunt, Nogueira, Werdum, Fujita oraz Yoshida i poznaliśmy pełny skład ćwierćfinałów.

Ćwierćfinałowe starcia miały miejsce niecałe dwa miesiące później na gali Pride Critical Countdown Absolute. Kontuzja Fedora niestety okazała się na tyle poważna, że został zmuszony do wycofania się z Grand Prix, a jego miejsce zajął Wanderlei Silva. Rywalem Cro Copa został Hidehiko Yoshida, ulubieniec miejscowej publiczności. Złoty medalista olimpijski w judo z 1992 roku nie miał jednak większych szans w starciu z Mirko. Yoshida nie potrafił przenieść walki na ziemię, a w stójce dysproporcja umiejętności była zbyt duża. Chorwat zwyciężył przez TKO w pierwszej rundzie, skutecznie odbierając swojemu przeciwnikowi chęci do dalszej walki za pomocą niskich kopnięć. W pozostałych starciach Nogueira wypunktował Werduma, Silva znokautował Fujitę, a Barnett poddał Hunta. W Grand Prix została już tylko czwórka zawodników i przyszła pora na decydującą fazę turnieju.

Mirko Filipović kontra Wanderlei Silva oraz Josh Barnett kontra Antonio Rodrigo Nogueira. Tak prezentowały się półfinałowe zestawienia Grand Prix, które miało zostać w pełni rozstrzygnięte 10 września 2006 roku na gali Pride Final Conflict Absolute. Kickboxer z Vinkovci mógł się wreszcie zrewanżować Brazylijczykowi za starcie sprzed 4 lat, kiedy to w pierwszym pojedynku obu zawodników lepiej zaprezentował się Silva, ale z powodu specjalnych zasad ogłoszono remis. Na nieszczęście Wanderleia, Cro Cop był już zupełnie innym zawodnikiem niż wtedy. Naprzeciwko „Axe Murderera” nie stał mało doświadczony kickboxer z trzema walkami na koncie, ale pełnoprawny zawodnik MMA ze światowej czołówki. Chorwat popisał się świetnym występem, bez problemów unikał szalonych ciosów rywala i bezkarnie obijał go w stójce. Po nieco ponad pięciu minutach boju Mirko wyprowadził kończącą akcję, a jakżeby inaczej, lewy high kick! Silva padł nieprzytomny na matę i stał się ofiarą jednego z najbrutalniejszych nokautów w MMA. Drugi półfinał również obfitował w emocje, Barnett i Nogueira stoczyli ze sobą niezwykle widowiskowy i wyrównany pojedynek na pełnym dystansie. Ostatecznie przez niejednogłośną decyzję górą okazał się Amerykanin i to on został przeciwnikiem Filipovicia w wielkim finale Grand Prix.

Tym sposobem Mirko Cro Cop i Josh Barnett spotkali się po raz trzeci w białym ringu Pride. Finał Grand Prix odbył się tradycyjnie na tej samej gali co półifnały. To była lepsza informacja dla Chorwata, który w przeciwieństwie do byłego mistrza UFC miał za sobą krótszą i łatwiejszą przeprawę. Filipović ponownie okazał się lepszy od Barnetta, któremu całkowicie nieudana trylogia z Cro Copem pewnie jeszcze długo śniła się po nocach. Mirko zmusił Josha do odklepania po ciosach i finał turnieju zakończył się po 7 minutach i 32 sekundach. Mirko Filipović nareszcie zdobył upragniony i zasłużony tytuł, a po drodze do tego celu każdego swojego rywala kończył przed czasem. Choć nie udało mu się nigdy zostać mistrzem wagi ciężkiej, to swoją karierę w Pride ukoronował pięknym osiągnięciem, zwyciężając w 2006 Pride Openweight Grand Prix.

„Chcę tylko przekazać, że to najszczęśliwszy dzień w moim życiu. Czekałem na ten moment 10 lat i w końcu wiem, że jestem najlepszy. Pokazałem, że jestem numerem jeden wszystkim ludziom, którzy mówili, że jestem już skończony po walce z Fedorem. Możecie mi wierzyć lub nie, ale obiecałem sobie, że jeśli nie zdobędę tego tytułu, to będzie moja ostatnia walka w MMA. Przestałbym walczyć, przyrzekam. Powiedziałem sobie: teraz albo nigdy! Do tego trenowałem jak nigdy wcześniej, byłem zmotywowany. Jestem bardzo szczęśliwy, ale jest mi też przykro z jednego powodu. Mój ojciec nie dożył tej chwili, zmarł 12 lat temu. To jemu dedykuję ten pas” – tak Chorwat skomentował swój triumf w wywiadzie po gali.

Z Pride do UFC

Tocząc dwie walki na gali Pride Final Conflict Absolute, Cro Cop prawdopodobnie nie spodziewał się jeszcze, że to ostatni raz, kiedy występuje w białym ringu. Zwycięstwo w Grand Prix zagwarantowało mu prawo do kolejnego pojedynku o mistrzostwo wagi ciężkiej. Posiadaczem tytułu cały czas był Fedor Emelianenko. Wielki rewanż obu zawodników został zaplanowany na sylwestrową galę Pride Shockwave 2006. Mirko miał otrzymać jeszcze jedną szansą na zdobycie wymarzonego pasa, ale ostatecznie z pojedynku wykluczyła go kontuzja stopy i na kilka tygodni przed galą jego miejsce zajął Mark Hunt. „Wciąż nie jestem w stanie kopać tak, jakbym chciał. Najlepiej będzie jeśli wezmę jeszcze trochę czasu na wyleczenie kontuzji. W swoich kolejnych walkach chcę być w perfekcyjnej formie” – komentował Cro Cop.

Do rewanżu nigdy nie doszło, ani w Pride, ani już w żadnej innej organizacji. W grudniu 2006 roku pojawiły się doniesienia o ofercie kontraktu dla Cro Copa od UFC. Amerykanie mieli oferować lepsze warunki umowy od Japończyków i faktycznie, podczas gali UFC 66 ogłoszono wielki transfer. Mirko Filipović opuścił Pride i został nowym zawodnikiem UFC. W ciągu kilku kolejnych miesięcy Zuffa wykupiła i ostatecznie całkowicie wchłonęła Pride, razem z kontraktami wszystkich wojowników. UFC tym samym stało się bezsprzecznie największą organizacją MMA na świecie, skupiającą w swoich szeregach najlepszych z najlepszych.

Oczekiwania przed debiutem Cro Copa w UFC były bardzo wysokie. Do Stanów Zjednoczonych trafił jako gwiazda, czołowy zawodnik wagi ciężkiej na świecie, świeżo po triumfie w Grand Prix i po serii imponujących zwycięstw. Historyczny pierwszy występ Mirko w oktagonie został zaplanowany na 3 lutego 2007 roku podczas gali UFC 67 w Las Vegas. W organizacji przywitał go Eddie Sanchez, 24-letni zawodnik z rekordem 6-0. Było to oczywiście mięso armatnie dla Filipovicia, który miał się tylko rozgrzać przed największymi walkami w UFC. Zawodnik z Vinkovci zwyciężył pewnie przez TKO po ciosach w parterze w pierwszej rundzie. Skończenie nie należało do najbardziej spektakularnych, ale Cro Cop zrobił to, co do niego należało. Kontynuował swoją świetną passę, udanie zadebiutował w oktagonie i mógł tylko czekać na starcia o najwyższe laury.

Mirko Filipovicia szykowano do walki o mistrzostwo UFC, plan właścicieli był łatwy do przewidzenia. Ostatnim krokiem przed zrealizowaniem tego celu został oficjalny eliminator z Gabrielem Gonzagą do pojedynku o pas. 21 kwietnia 2007 roku, gala UFC 70 w Manchesterze. Ten dzień okazał się tragiczny dla Chorwata i wszystkich jego kibiców. Ten dzień stał się również symbolem upadku legendy. Gonzaga do walki z Cro Copem przystępował z rekordem 6-1 i serią trzech zwycięstw z rzędu w UFC. Uchodził przede wszystkim za specjalistę od brazylijskiego jiu-jitsu i absolutnie nikt nie spodziewał się faktycznego rezultatu. Brazylijczyk pokonał Mirko jego własną bronią – w ostatnich sekundach pierwszej rundy trafił wysokim kopnięciem, momentalnie posyłając Cro Copa na deski. Podczas groźnie wyglądającego upadku noga Filipovicia wygięła się nienaturalny sposób, co doprowadziło do uszkodzenia więzadeł w prawym stawie skokowym. Sensacyjne zwycięstwo Gonzagi jest do dziś uważane za jedną z największych niespodzianek w historii MMA, a sam nokaut należy do większości zestawień najbrutalniejszych skończeń. Gabriel zwyciężył w eliminatorze do walki o pas, jednak nie udało mu się ostatecznie zdobyć tytułu. Randy Couture pokonał Gonzagę przez TKO na gali UFC 74.

„Trafił mnie 10-15 czystymi uderzeniami na głowę, To cud, że nie zacząłem krwawić. Być może tak byłoby dla mnie lepiej, bo sędzia mógłby przerwać walkę z powodu rozcięcia. Kiedy podnieśliśmy się do stójki, widziałem przed sobą trzech przeciwników. Było już po mnie. Przyjąłem za dużo ciosów, całkowicie straciłem kontrolę. Wyprowadził wysokie kopnięcie, które wylądowało na mojej głowie i było po wszystkim. Jestem jednak wojownikiem. Wstydem nie jest upaść, tylko nie móc się podnieść. Takie jest życie, nie można cały czas wygrywać. Celem jest, żeby zawsze starać się to zrobić. Mój błąd. Gonzaga uczynił to, co musiał. Miał swój plan, a ja przegrałem tę walkę. To jest sport, w którym każdy pojedynczy cios może cię pogrążyć. Ludzie mi współczują, choć ja szczerze nie chcę, nienawidzę tego. Kiedy przegrasz mecz w piłkę nożną, zapomina się o tym następnego dnia. Dzień później zdobędziesz bramkę z karnego i jesteś królem na nowo. W Manchesterze miałem fatalny dzień. Wierzcie mi, że gdybym walczył raz jeszcze, dzisiaj, to byłaby to inna historia. Nie mogę się doczekać rewanżu” – w ten sposób Filipović skomentował swoją najbardziej bolesną porażkę w karierze.

Wspomniałem, że data UFC 70 jest symbolicznym dniem upadku legendy. Mirko Cro Cop już nigdy nie wrócił do swojej najwyższej formy prezentowanej chociażby w Grand Prix z 2006 roku. Porażka z Gonzagą jest oczywiście tylko jednym z czynników, które miały wpływ na spadek dyspozycji Chorwata. Do tego dochodzi rzecz jasna wiek, kumulujące się kontuzje, spadek motywacji, różnice zasad w Pride i UFC, walka w oktagonie zamiast w ringu, czy prawdopodobnie także testy antydopingowe poza Japonią.

Walka z Gonzagą mogła być jeszcze wypadkiem przy pracy. UFC cały czas pokładało spore nadzieje w Cro Copie. Chorwat powrócił do oktagonu niecałe 5 miesięcy później na gali UFC 75 w Londynie. Jego rywalem został Cheick Kongo, solidny zawodnik, ale zdecydowanie bliżej mu było do średniej półki zawodników UFC. Francuz nie wyróżniał się szczególnymi umiejętnościami i nie miał na swoim koncie żadnych większych sukcesów. Typowy przeciwnik na odbudowanie po porażce. Filipović zamiast się jednak odbudować, zburzył się jeszcze bardziej. W starciu z Kongo zaprezentował się po prostu kiepsko. Jedynie pierwsza runda została przyznana Cro Copowi, a w dwóch kolejnych przeważał już Francuz, który zwyciężył przez jednogłośną decyzję. Nie minął nawet rok od największego sukcesu w karierze Mirko, a ten był już cieniem samego siebie. Filipović tłumaczył swoją słabą dyspozycję złamanym żebrem, zamkniętą przegrodą nosową ograniczającą oddychanie oraz uderzeniami w krocze, za które Kongo nie otrzymał żadnego ostrzeżenia.

Powrót do Japonii i drugi epizod w UFC

Filipović rozważał nawet przejście na emeryturę po dwóch porażkach z rzędu, ale ostatecznie zdecydował się na powrót do korzeni i występy w nowej japońskiej organizacji Dream. Chorwat w następujący sposób argumentował swoją decyzję: „Jak pewnie wiecie miałem ostatnio zły okres, przegrałem dwie poprzednie walki w UFC. Nie chcę, żeby ktokolwiek sobie pomyślał, że uciekam z UFC, ale dużo myślałem jak mam kontynuować swoją karierę i doszedłem do wniosku, że Dream będzie teraz dla mnie najlepszym miejscem. Nigdy nie lubiłem walczyć w klatce, zawsze wolałem występować w ringu. Dodatkowo uwielbiam bić się w Japonii. To jest mój drugi dom, czuję się tutaj jak u siebie. Właśnie z tych powodów przyjechałem do Japonii. Nie wiem jeszcze kiedy, ale pewnego dnia na pewno wrócę do UFC, żeby poprawić się po gorszym okresie. Teraz jestem w pełni zregenerowany fizycznie, a przede wszystkim także mentalnie”.

Cro Cop doszedł do porozumienia z Daną Whitem w sprawie występów w Dream i obiecał powrót do oktagonu po trzech występach w japońskiej organizacji. Zwycięzca Grand Prix Pride zadebiutował w Dream w marcu 2008 roku. Będący w zauważalnie gorszej formie fizycznej Chorwat, pokonał wówczas mniejszego od siebie Tatsuyę Mizuno przez TKO po minucie walki. Po operacji kolana, kolejnym przeciwnikiem Mirko został Alistair Overeem, który dopiero wkraczał w szczytowy okres swojej kariery. Pojedynek odbył się 23 września na gali Dream 6. Filipović po raz kolejny pokazał się ze słabej strony i walka przebiegała pod dyktando Holendra. Overeem zaczął atakować kolanami z klinczu, ale kilka z nich wylądowało na kroczu Cro Copa. Zawodnik nie został dopuszczony do dalszej potyczki i w kontrowersyjnych okolicznościach zostało ogłoszone No Contest. „Alistair prowadził na punkty, jednak walka trwa 15 minut i wiedziałem, że mój czas nadejdzie. Jestem zły, że tak to się skończyło. Wyglądało na to, że to on dominował, jednak nie byłem w tarapatach ani przez sekundę i czekałem na swoją okazję. Przygotowałem się bardzo dobrze, ponieważ sądziłem, że walka potrwa długo. Myślałem, że znokautuję go w końcówce” – mówił Cro Cop. Według zawodnika i jego menadżera, Filipović chciał kontynuować pojedynek, ale lekarz nie wyraził na to zgody. Rewanż obu zawodników był w planach organizacji na sylwestrową galę, ale ostatecznie na Dynamite!! 2008 naprzeciwko Mirko stanął gigantyczny Hong Man Choi. Były zawodnik Pride i UFC odprawił Koreańczyka za pomocą niskich kopnięć w pierwszej rundzie.

Po walce z Choiem kontrakt Cro Copa z Dream dobiegł końca i pierwsza połowa 2009 roku minęła na telenoweli o przyszłości Chorwata. Filipović dostał ofertę z UFC, Dream, a także innej amerykańskiej organizacji. Chorwackie media donosiły, że zawodnik zdecydował się na przedłużenie umowy z Dream, gdzie miał zmierzyć się między innymi w rewanżowych starciach z Alistairem Overeemem i Fedorem Emelianenko. Prawda okazała się jednak inna, Cro Cop powrócił do największej organizacji MMA na świecie: „Zdecydowałem się walczyć ponownie w UFC z powodu wysokiego poziomu wagi ciężkiej. Moim następnym przeciwnikiem będzie Mustapha Al Turk. Nie udało mi się pokazać z dobrej strony w moich pierwszych trzech walkach, nie byłem sobą. Powracając do klatki chcę udowodnić, że cały czas mogę walczyć na najwyższym poziomie, nie ważne z kim i gdzie. Ciężko jest mówić konkretnie o planach, ale naprawdę chciałbym walczyć przynajmniej trzy razy w roku. Chciałbym mierzyć się z wartościowymi przeciwnikami i wywalczyć sobie prawo do walki o pas mistrzowski”.

Powrót do oktagonu okazał się udany dla Cro Copa. Na gali UFC 99 znokautował Mostaphę Al Turka, choć i tym razem nie obyło się bez kontrowersji, po tym jak powtórki pokazały, że Chorwat tuż przed skończeniem trafił palcem w oko swojego przeciwnika. Prawdziwa burza rozpoczęła się jednak nieco później, gdy dziennikarze poinformowali szefa UFC, że Cro Cop po tym występie ma zamiar udać się z powrotem do Dream. Dana White był wściekły: „Czy to nie wstrętne? Oszukał mnie. Po raz pierwszy w historii organizacji dogadywałem się przez telefon. Obiecał mi umowę na trzy walki i mnie oszukał. Nie dotrzymał słowa. Mówił o honorze i o tym wszystkim, a potem mnie oszukał. Karmił mnie tymi bzdurami o zdobyciu pasa, a potem zrobił coś takiego. Odrzucał oferty walki z każdym zawodnikiem, którego mu proponowałem, a chciałem, żeby zawalczył z Cainem. Nie tylko wsadził palec w oko Al Turkowi, wsadził go też mi”. Chorwat bronił się przed tymi oskarżeniami, twierdząc, że nie podjął jeszcze decyzji i zależy mu tylko na częstszych występach: „Nie mam nic do ukrycia i niczego nie muszę się wstydzić. Sprawa jest bardzo prosta. Ja i Dana White znamy prawdę. Miałem umowę na jedną walkę w UFC i wypełniłem ją. Powiedziałem, że po UFC 99 usiądziemy i porozmawiamy. Problemem jest to, że mam 35 lat i dopiero teraz jestem zdrowy. UFC zaoferowało mi walkę dopiero za pół roku. Nawet przed UFC 99 mówiłem, że mi to nie pasuje, ale oni powiedzieli coś w stylu, że to zmienią. Już wcześniej twierdziłem, że chcę zawalczyć w tym roku jeszcze trzy razy. Nie obchodzi mnie, czy to będzie ring lub oktagon. Cały czas podtrzymuję to, co powiedziałem. Wiem, że w UFC są najlepsi zawodnicy, ale jeśli oni oferują mi walkę za pół roku, to nie widzę opcji, żeby ją przyjąć. Nie podpisałem jeszcze umowy z żadną organizacją i jak już mówiłem, jestem gotów na rozmowy z dwoma stronami. Nigdy nie byłem w przyjemniejszej i jednocześnie trudniejszej sytuacji. Dream oferuje mi więcej walk, ale z drugiej strony jestem świadomy jakości jaką niesie ze sobą UFC”.

Choć Filipović zaprzeczał doniesieniom o podpisaniu kontraktu z Dream, dziennikarze zaczęli informować o jego walce z Mighty Mo, która miałaby odbyć się 20 lipca 2009 roku na gali Dream 10. W tym momencie interweniować musiał Lorenzo Fertitta, szef Zuffa, który według Fighters Only przyleciał prywatnym samolotem do Zagrzebia, po czym niezwłocznie udał się do rezydencji Mirko Filipovicia. Tam spędził dwie godziny na rozmowie z legendą Pride, podczas której rzekomo „złożył mu ofertę, której Mirko po prostu nie mógł odrzucić”. Niedługo później został ogłoszony pojedynek Cro Copa z Juniorem Dos Santosem na gali UFC 103, a sam główny zainteresowany w następujący sposób skomentował podpisanie nowego kontraktu z UFC: „Jestem zadowolony z powrotu do UFC, jedynej globalnej organizacji MMA. Niestety każda inna organizacja jest daleko w tyle za UFC. Dream nie jest w stanie konkurować z Ameryką jeśli chodzi o poziom sportowy i finansowy. UFC zostało w tym sporcie tym, czym było kiedyś PRIDE, a może nawet ich przegoniło. Zawsze będę wdzięczny fanom z Japonii, to w tym kraju zdobyłem sławę jako wojownik. Oferta jaką dostałem z Dream nie była jednak dla mnie wyzwaniem. Przykro mi, że UFC i Dream kłóciły się o mnie. Było dużo hałasu o nic. Zostałem nawet nazwany kłamcą i czytałem oświadczenie White’a, gdzie niby dzwoniłem do niego 600 razy. Całkowita liczba moich telefonów do niego wynosi zero. Wysłałem mu jednego smsa i to wszystko. Nie dzwoniłbym do nikogo 600 razy, nawet gdyby od tego zależało moje życie. Nie chcę, by przedstawiano mnie w taki sposób”.

Legendarny Chorwat kontynuował więc swoją przygodę w oktagonie, ale coraz dalej było mu do czasów świetności. Właściwie po każdym kolejnym występie przebąkiwał o emeryturze, trapiących go kontuzjach i niepewnych planach na przyszłość. Najpierw musiał uznać wyższość Dos Santosa na gali UFC 103, później jednak Cro Copowi udało się odnieść jedyne dwa zwycięstwa z rzędu z UFC. Po niezbyt przekonującym występie pokonał Anthony’ego Perosha, a następnie, już w lepszym stylu, poddał duszeniem zza pleców Pata Barry’ego na gali UFC 115. Była to zaledwie druga wygrana walka przez poddanie w wykonaniu Mirko. Jak sam przyznał, triumf z Barrym jest obok sukcesu w finale Grand Prix jego ulubionym pojedynkiem w karierze.

Zwycięstwo z Barrym było ostatnim przed pożegnaniem z największą organizacją MMA na świecie. Filipović odchodził z UFC w przykrych okolicznościach, Chorwat wypełnił swój kontrakt, ale w ostatnich trzech walkach był ciężko nokautowany przez swoich przeciwników. W walce wieczoru UFC 119 po bezbarwnym i nudnym starciu pokonał go Frank Mir. Były mistrz UFC w trzeciej rundzie trafił kolanem czysto na szczękę i posłał nieprzytomnego Chorwata na deski. W 2011 roku Filipović został znokautowany przez Brendana Schauba na UFC 128, a podczas UFC 137 Roy Nelson rozbił go ciosami w parterze.

W wieku 37 lat Mirko Filipović pożegnał się z UFC. Chorwat nie miał już szans w pojedynkach z czołówką i musiał zostawić wielkie MMA młodszym, szybszym i silniejszym zawodnikom. Jego rekord po ostatniej walce w oktagonie wynosił 27-10-2 (1 NC). Do 2011 roku stoczył w UFC łącznie 10 walk: 4 wygrane oraz 6 przegranych.

Kolejne powroty

Chorwat po rozstaniu z UFC zdecydował się na powrót do kickboxingu po 9 latach przerwy od startów w tej dyscyplinie. 10 marca 2012 roku w Zagrzebiu została zorganizowana gala o wymownej nazwie „Cro Cop Final Fight”. W walce wieczoru tego wydarzenia Mirko pewnie wypunktował równie doświadczonego na zawodowych ringach Raya Sefo. Wbrew pozorom nie był to wcale finałowy występ Flipovicia, który od tego czasu zawalczył jeszcze kilkanaście razy. W kolejnych miesiącach skupił się przede wszystkim na kickboxingu, co na przełomie 2012 i 2013 roku przyniosło mu triumf w K-1 World Grand Prix. W drodze po tytuł ostatniej edycji tego prestiżowego turnieju pokonał kolejno Randy’ego Blake’a, Jarrella Millera, Pavla Zhuravleva oraz Ismaela Londta. Po tym sukcesie Cro Cop wystąpił jeszcze dwukrotnie na galach Glory, w przegranym starciu z Remym Bonjaskym i wygranym rewanżu z Millerem. Mirko ostatni oficjalny pojedynek w kickboxingu stoczył 21 czerwca 2014 roku, a jego bilans walk zatrzymał się na 26 zwycięstwach oraz 8 porażkach.

W międzyczasie Cro Cop szykował się także na powrót do MMA. Wypowiedzi zawodnika po porażce z Royem Nelsonem sugerowały zakończenie kariery, ale Chorwat po udanej operacji ramienia nie miał zamiaru żegnać się z mieszanymi sztukami walki: „Jeśli chodzi o moje odejście na emeryturę, to powiedziałem, że była to moja ostatnia walka w UFC i ostatnia na obecnym kontrakcie, ale nigdy nie powiedziałem, że przestanę walczyć. Najłatwiej określić mnie bowiem jako kogoś, kto urodził się, żeby walczyć. Oczywiście chciałbym wystąpić jeszcze w MMA. Ludzie tego nie rozumieją, ale sztuki walki to całe moje życie. K-1 było moją pierwszą miłością i nawet teraz, gdy miałem sparing w kickboxingu, ciężko mi było oprzeć się pokusie sprowadzenia przeciwnika na ziemię i zasypania go gradem ciosów. Nawet teraz, kiedy przygotowuję się do walki w K-1, cały czas trenuję parter. Moim celem jest pokazać ludziom, że dalej jestem w stanie walczyć w klatce. Nie jestem stary. Mam 37 lat, ale mogę robić rzeczy, których młodsi ode mnie o 10 lat zawodnicy nie są w stanie. Udowodnię to wszystkim lub zginę próbując”.

Filipović ponownie wszedł do pojedynku na zasadach MMA 31 grudnia 2012 roku podczas gali Inoki Bom-Ba-Ye 2012. Zawodnik z Vinkovci bez problemów uporał się wówczas z debiutującym w nowej dla siebie dyscyplinie sumitą – Shinichim Suzukawą. Walka zakończyła się nietypowo dla Chorwata, bo przez poddanie balachą po zaledwie 1 minucie i 18 sekundach. Niecały rok później został zaplanowany rewanż Mirko z Alexandrem Emelianenko, ale do drugiego spotkania obu zawodników po latach jednak nie doszło. Rosjanina zastąpił Alexey Oleynik, który poddał Cro Copa w pierwszej rundzie, a następnie podpisał kontrakt z UFC, gdzie występuje do dziś. Filipović udał się więc z powrotem do organizacji Antonio Inokiego na dwa pojedynki z Satoshim Ishiim. Podczas pierwszego starcia Filipović rozciął swojego rywala tak mocno, że lekarz nie dopuścił Japończyka do dalszej walki. Tym samym Cro Cop został nowym mistrzem Inoki Genome Federation. Tytuł obronił w rewanżu z Ishiim na sylwestrowej gali w 2014 roku, wówczas kibice mogli chociaż na chwilę przypomnieć sobie dawnego Chorwata, który uchodził za najgroźniejszego stójkowicza na świecie. Mirko zamroczył Satoshiego firmowym lewym high kickiem, a po kilku kolejnych ciosach w stójce sędzia ringowy przerwał pojedynek.

Był to ostatni występ Cro Copa w IGF, niedługo później zwakował pas mistrzowski wywalczony w starciu z Ishiim. Filipović nie odchodził jednak na emeryturę, a wręcz przeciwnie, szykował się do kolejnego wielkiego powrotu! W styczniu 2015 roku środowisko MMA obiegła informacja, że Bellator stara się o zakontraktowanie Chorwata. Scott Coker, właściciel organizacji, musiał obejść się smakiem, bo niedługo później otrzymaliśmy jeszcze bardziej zaskakującą wiadomość. Mirko „Cro Cop” Filipović wraca po raz kolejny do oktagonu UFC! Dla polskich fanów była to szczególna informacja, ponieważ zwycięzca Grand Prix Pride został ogłoszony uczestnikiem walki wieczoru historycznej, pierwszej gali UFC w naszym kraju. 11 lipca 2015 roku Cro Cop wszedł do oktagonu w Krakowie, a jego przeciwnikiem został jego osobisty koszmar – Gabriel Gonzaga.

„Jest to jedna z tych walk, których nigdy nie zapomnę i chciałem ponownie się z nim zmierzyć. Nie mogę powiedzieć, że go pokonam, ale postaram się tego dokonać z wszystkich sił. Tak do tego podchodzę. Mam dobre samopoczucie. Chcę dokonać jeszcze kilku rzeczy i jedną z nich jest walka z Gabrielem Gonzagą. Naprawdę uważam, że jestem lepszym zawodnikiem niż on. Nie będę go obrażał, ponieważ mam do niego szacunek. To świetny zawodnik, ale zrobię wszystko, żeby wygrać. On będzie starał się zrobić to samo. Razem damy świetne widowisko i uszczęśliwimy fanów. Zależy mi na tym zwycięstwie bardziej, niż na czymkolwiek innym” – zapowiadał przed rewanżowym starciem Mirko. Brazylijczyk odpowiedział w następujący sposób: „Nie spodziewałem się tej walki. Wiedziałem, że wciąż walczy, ale nie miałem pojęcia o jego powrocie do UFC. Wyjdę do oktagonu z kimkolwiek zechcą, a to będzie dobry pojedynek. Nie oglądałem jego walk, ale niektórzy z moich znajomych je widzieli i powiedzieli mi, że świetnie sobie radził. On pozostaje niebezpieczny niezależnie od tego, jak prezentował się w ostatnich występach. Cro Cop to znakomity zawodnik, wystarczy spojrzeć na liczbę wygranych przez nokaut w jego bilansie. Moim celem jest wygrać w możliwie najefektowniejszy sposób”.

Pierwsze dziesięć minut należało w pełni do zawodnika z Kraju Kawy. Gonzaga był stroną aktywniejszą i inicjującą akcję. Chorwat dopiero po dwóch minutach walki wyprowadził pierwszy cios. W pierwszej i drugiej rundzie obalanie i kontrolowanie Cro Copa w parterze nie sprawiało Brazylijczykowi najmniejszego problemu. Mirko skutecznie bronił się jednak przez próbami poddań ze strony rywala. Półmetek starcia Filipović kończył z rozbitym przez łokcie Gonzagi łukiem brwiowym. Weteran japońskiego Pride nie pozostał dłużny, fantastycznie blokował próby obalenia i w klinczu zdewastował Gonzagę mocnymi łokciami. Brazylijczyk został zamroczony, a Cro Cop kolejnymi ciosami łokciem i młotkami dopełnił już tylko formalności. Ku uciesze większości kibiców zgromadzonych w Tauron Arenie, Cro Cop zwyciężył przez TKO w trzeciej rundzie walki wieczoru UFC Fight Night 64! Bolesna porażka przez nokaut z 2007 roku została pomszczona, a ręka Chorwata powędrowała do góry w oktagonie po raz pierwszy od blisko 5 lat.

Kolejnym rywalem Cro Copa w UFC miał być Anthony Hamilton, a starcie zostało zaplanowane na galę w Korei Południowej 28 listopada 2015 roku. Na niecałe trzy tygodnie przed tym wydarzeniem Filipović ogłosił, że musi wycofać się z pojedynku z powodu kontuzji ramienia i jednocześnie kończy zawodową karierę. Kilka dni później na jaw wyszło jednak ogłoszenie od UFC, w którym okazało się, że Mirko naruszył politykę antydopingową USADA i to właśnie z tego powodu walka z Hamiltonem została odwołana. Zawodnik wydał specjalne oświadczenie, w którym potwierdził stosowanie hormonu wzrostu w celu wyleczenia kontuzji: „Możliwe, że jestem pierwszym zawodnikiem, którego zawieszono po przejściu na emeryturę. Może oni uważają, że dobrze dla nich jest ukarać kogoś, kto jest znany. Kiedy zaczęły się u mnie problemy z barkiem, podstawowe metody rehabilitacji jak masaże, czy okładanie lodem nie pomogły. Spróbowałem więc wstrzykiwać osocze krwi prosto w bark. Każdy taki zastrzyk zmieszany był również z minimalną porcją hormonu wzrostu, by mój bark szybciej się regenerował. Hormon wzrostu jest na liście substancji zakazanych. Wiem o tym, ale nie było innego wyjścia, by uratować mój bark bez łączenia osocza z hormonem wzrostu. Niestety okazało się, że jedynym lekarstwem na to była przerwa i odpoczynek, ale zdesperowany człowiek spróbuje wszystkiego”.

Próbki pobrane od Cro Copa wróciły jednak z laboratorium z wynikiem negatywnym, w organizmie Chorwata nie znaleziono żadnych nielegalnych substancji. Z „technicznego” punktu widzenia Filipović był czysty, ale USADA podtrzymała karę 2 lat zawieszenia dla zawodnika. USADA argumentowała swoją decyzję następująco: „Bez względu na to, czy pan Filipović używał zakazanych substancji w czasie, w którym robione były testy, przyznał się do ich używania i do posiadania hormonu wzrostu, co samo w sobie jest naruszeniem polityki antydopingowej UFC”. Filipović zaszkodził więc sobie powyższym oświadczeniem i jego dalsza kariera w UFC była przekreślona. Choć całe zamieszanie z wpadką dopingową jest skazą w życiorysie Chorwata, to sam ostatni występ w oktagonie z pewnością będzie wspominał miło.

Ostatnie sukcesy i koniec kariery

„Walcząc w Japonii mogłem unikać konferencji prasowych, ponieważ za nimi nie przepadałem. Nigdy nie lubiłem się za bardzo pokazywać, nie wiem dlaczego. Zdaję sobie sprawę, że niektórzy ludzie marzą o występie w telewizji i zdobyciu jakiegoś zainteresowania. Dla mnie to był obowiązek. Rozumiem to i musiałem się bardziej temu poświęcić w UFC, żeby promować walkę. Jeśli zapytacie czy byłem z tego powodu szczęśliwy, to powiem, że było mi ciężko. Uważam, że sława powoduje same problemy w życiu człowieka. Takie jest moje zdanie. Najlepiej wzbogacić się, ale pozostać przy tym anonimowym. Myślę, że te wszystkie gwiazdy filmowe i muzyczne w USA są tak naprawdę nieszczęśliwymi ludźmi. Pozostali biegają za nimi i ich ciągle szpiegują, paparazzi nie dają im spokoju. Nie mogą w spokoju otworzyć ust lub podłubać w nosie, tak jak robi to każdy z nas od czasu do czasu. Nigdy czegoś takiego nie lubiłem i nie chciałem, żeby mi się przytrafiło. Jestem bardzo zadowolony ze swojego życia, mam wspaniałą rodzinę, dwóch synów. Czego mogę chcieć więcej?” – opowiadał Filipović na krótko przed jednym z powrotów do Japonii.

Mirko Cro Cop na sam koniec kariery ponownie trafił do swojego ukochanego miejsca, w którym odnosił największe sukcesy. Zwycięzca Grand Prix z 2006 roku wziął udział w 16-osobowym turnieju Rizin, nowej japońskiej organizacji zarządzanej przez Nobuyukiego Sakakibarę, byłego właściciela Pride. Wielbiciele Pride mogli poczuć choć namiastkę atmosfery białego ringu sprzed lat. Oprócz Mirko, kontrakt z Rizin podpisali także Wanderlei Silva i Fedor Emelianenko. Brazylijczyk i Rosjanin nie wzięli jednak udziału w turnieju i nie dane nam było obejrzeć rewanżowych pojedynków za klasyczne batalie sprzed kilkunastu lat.

Chorwat jeszcze raz mógł poczuć jak to jest wejść do ringu w legendarnej Saitama Super Arenie. W pierwszej rundzie turnieju poddał Hyun Man Myunga, a w ćwierćfinale znokautował Muhammeda Lawala i awansował do decydującej fazy. Podobnie jak w Pride, półfinały i finał odbywały się na jednej gali i najlepsi zawodnicy musieli stoczyć dwa pojedynki jednego wieczoru. Dwa szybkie nokauty w starciach z Baruto Kaito oraz Amirem Aliakbarim i Cro Cop po 10 latach mógł świętować zwycięstwo w kolejnym japońskim Grand Prix! Triumf oczywiście nie tak ważny i prestiżowy jak przed laty w Pride, ale ten sentymentalny powrót był doskonałym sposobem na ukoronowanie jakże bogatej kariery Filipovicia. Był to również idealny moment do odwieszenia rękawic na kołku w chwale i tak też uczynił Cro Cop: „To zdecydowanie mój ostatni wielki turniej i zdecydowanie koniec mojej kariery. Problemy zdrowotne nie pozwalają mi na kontynuowanie sportowej drogi. Jedyna możliwość powrotu to walka pożegnalna, ale taka opcja jest możliwa tylko wtedy, gdy całkowicie wyleczę swoje kolano. Wiem, że często mówiłem o zakończeniu kariery, ale tym razem to dzieje się naprawdę”.

Jak to najczęściej bywa z emeryturami zawodników MMA, Filipović stoczył kolejną walkę rok później. Na sylwestrowej gali Rizin w 2017 roku znokautował Tsuyoshiego Kohsakę, a w swoim kolejnym i tym razem ostatnim występie w organizacji Sakakibary, skończył przed czasem Roque Martineza. Kolejnym przystankiem w karierze Mirko był Bellator MMA. Scott Coker zaplanował rewanżowe starcie Cro Copa z Royem Nelsonem na jubileuszowej gali Bellator 200, ale kontuzja wykluczyła Chorwata z tego zestawienia. Po operacji kolana pojedynek został przełożony na Bellator 216. Filipović wypunktował Amerykanina i odwdzięczył mu się za porażkę w UFC z 2011 roku. 16 lutego 2019 roku. Tego dnia legendarny Chorwat stoczył swoją ostatnią zawodową walkę w karierze.

Na początku marca 2019 roku Mirko poinformował o swoich poważnych problemach zdrowotnych: „Dostałem udaru i krwotoku w mózgu. Dzisiaj wyszedłem ze szpitala i przyjechałem tutaj, aby pokazać ludziom, że czuję się dobrze. Miałem niesamowite szczęście. Miałem żylaka, który pękł na skutek bodźców mechanicznych. To nie ma związku z walczeniem, po prostu mój kark był przeciążony. Teraz muszę walczyć o swoje życie. Przez następne trzy miesiące nie mogę trenować, ani nic robić. Każde kolejne uderzenie na głowę mogłoby być śmiertelne. Muszę być teraz zdyscyplinowany i przyjmować te wszystkie lekarstwa. Nie wejdę już do ringu. Nie mogę pozwolić na to, żeby ktokolwiek mnie uderzył. Za trzy miesiące wrócę do treningów, ale tylko na workach bokserskich”.

Tym razem to już musiał być definitywny koniec kariery dla 44-letniego Filipovicia. Zawodnik w trosce o swoje zdrowie nie może sobie pozwolić na ryzyko związane z dalszymi występami w ringach i klatkach. Na szczęście Cro Cop na emeryturze czuje się dobrze. W swoich mediach społecznościowych publikował krótkie urywki z treningu na worku bokserskim i wszystko wskazuje na to, że jego stan zdrowia uległ poprawie.

Mirko „Cro Cop” Filipović przeszedł na emeryturę w 2019 roku w wieku 44 lat. Karierę kończył po świetnej serii 10 zwycięstw z rzędu. Jego zawodowy bilans walk w MMA zatrzymał się na 38 zwycięstwach, 11 porażkach, 2 remisach oraz 1 No Contest. Cro Cop aż 30 pojedynków wygrywał poprzez nokaut.

„To uczucie po walce, kiedy skopię komuś tyłek, sprawia, że jestem najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. Nie myślę wtedy o niczym innym. Nieważne kto w tym momencie mnie ogląda lub nie. Nie myślę o pieniądzach, które właśnie zarobiłem. Po prostu cieszę się chwilą” – zakończę tymi słowami legendarnego wojownika z Chorwacji.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.