(Foto Tracy Lee / CombatLifestyle.com) Relacja i wyniki po przejściu.

Benson Henderson (MMA 18-2) w dominującym stylu wypunktował Nate’a Diaza (MMA 16-8) w walce wieczoru gali UFC on FOX w Seattle.

Inaczej niż w jego pierwszej obronie, tym razem zwycięstwo mistrza nie podlegało żadnej dyskusji. Bendo rozpoczął rozmontowywanie obrony teoretycznie lepszego boksersko rywala niskimi kopnięciami już w pierwszej rundzie. Uderzenia na nogi otwierały mu drogę ataków ciosami na głowę oraz do obaleń, po których zasypywał młodszego z braci Diazów seriami ground and pound. W drugiej i trzeciej rundzie Henderson posyłał przeciwnika na deski, ale pretendent po obu ciosach dochodził do siebie. Nate nie mogąc znaleźć sposobu na mistrza w stójce, szukał swojej szansy atakami na nogi w parterze, jednak posiadacz tytułu pewnie bronił wszystkie te prób. W mistrzowskich rundach obraz walki nie uległ zmianie, a Henderson walcząc w szaleńczym tempie i kontrolując rywala z góry zapewnił sobie wygrane we wszystkich rundach na kartach punktowych. Była to jego druga obrona pasa mistrzowskiego UFC i zarazem szóste kolejne zwycięstwo w największej organizacji na świecie.

W dwóch pozostałych głównych walkach sobotnio-niedzielnej gali wschodzące gwiazdy zwyciężały utytułowanych weteranów. Alexander Gustafsson (MMA 15-1) pokazał wzorową kontrolę przebiegu wydarzeń w Octagonie i solidną szczękę w starciu z byłym mistrzem UFC Mauricio Ruą (MMA 21-7). Szwed już w pierwszych sekundach walki posłał rywala na plecy prawym sierpowym, ale chwilę później musiał bronić się przed skrętówką Brazylijczyka. Gdy Mauler uciekł do stójki, rozpoczął zbieranie punktów długimi ciosami prostymi, obszernymi podbródkowymi i kolanami w zwarciu, co dało mu wygraną w pierwszej odsłonie. W drugiej walka się wyrównała, po tym jak Shogun ulokował na brodzie Skandynawa kilka szerokich sierpów. Gustafsson nie pokazał po sobie by którykolwiek z ciosów zrobił na nim wrażenie i dodając do swoich ataków obalenia, do końca dyktował warunki w Octagonie. W ostatniej rundzie mocno zmęczony Rua bronił się przed nokautem, po tym jak przyjął mocne kopnięcie na korpus oraz frontkicka na brodę, ale ostatecznie udało mu się dotrwać do końcowej syreny. Po podliczeniu punktów nie było jednak wątpliwości, że na zwycięstwo w tym pojedynku zasłużył Gustafsson.

Koncertowo przeciwko byłemu mistrzowi UFC w dwóch kategoriach wagowych B.J. Pennowi (MMA 16-9-2) zaprezentował się Rory MacDonald (MMA 14-1). Młody Kanadyjczyk wręcz zniszczył weterana, prezentując wysokiej klasy kickboxing. Penn, nie radził sobie z bitymi w różnych płaszczyznach ciosami z rąk i nóg 23-latka. MacDonald był bardzo blisko wygranej przed czasem w drugich pięciu minutach, kiedy poważnie zranił Hawajczyka kopnięciem na korpus. Kolejne ciosy na ciało prawie złamały chęć do walki byłego mistrza, ale mimo tego kolega treningowy Georges’a St. Pierre’a nie potrafił postawić kropki nad i. W ostatniej rundzie Rory nie podkręcał już tempa i pewnie dowiózł zwycięstwo do ostatniego gongu.

Transmisję z gali w telewizji FOX efektownym nokautem otworzył Matt Brown (MMA 16-11). Zawodnik z Ohio w pierwszej rundzie napsuł sporo krwi Mike’owi Swickowi walcząc na plecach z gardy, a w drugiej błyskotliwą kombinacją lewy sierpowy, prawy prosty całkowicie odłączył od prądu reprezentanta AKA. Nie mniej spektakularny był nokaut Yvesa Edwardsa (MMA 42-18-1) na Jeremym Stephensie (MMA 20-9). Weteran ponad sześćdziesięciu zawodowych walk najpierw zamroczył rywala kontrą prawym sierpowym, a następnie dokończył dzieła łokciami w parterze.

W niskich wagach wartościowe zwycięstwa przypadły w udziale Rapaheolowi Assuncao (MMA 19-4) i Dennisowi Siverowi (MMA 21-8). Brazylijczyk boksując technicznie z kontry wysoko na punkty pokonał wcześniej niepokonanego w UFC Mike’a Eastona (MMA 13-2). Natomiast Niemiec obok swojego firmowego kickboxingu, zaprezentował bardzo dobre zapasy i kontrolę w parterze demolując na pełnym dystansie Nama Phana (MMA 18-11).

Decyzja sędziów była też potrzebna w pojedynku Ramseya Nijama (MMA 7-2) z Joe Proctorem (MMA 8-2), gdzie ten pierwszy był wyraźnie lepszy na przestrzeni piętnastu minut. Kolejną ozdobą gali był nokaut wysokim kopnięciem, które Daron Crucikshank (MMA 12-2) zafundował Henry’emu Martinezowi (MMA 9-3). Przed czasem swoją pierwszą walkę w UFC zakończył też Abel Trujillo (MMA 10-4), który umiejętnie powstrzymywał zapaśnicze ataki Marcusa LeVesseura (MMA 22-7), by, gdy ten się zmęczył, zastopować go kolanami na korpus w parterze.

Znakomite rozpoczęcie gali zapewnili fanom Scott Jorgensen (MMA 14-6) i John Albert (MMA 7-4). Po tym jak Albert wylądował na plecach, zaprezentował błyskotliwą serie prób poddań i przetoczeń z dołu, które jednak były pretendent do tytułu UFC skrupulatnie wybraniał, by ostatecznie wejść rywalowi za plecy i na sekundę przed końce rundy odklepać go duszeniem.

Walka wieczoru:

Pojedynek o pas mistrza UFC w wadze lekkiej
155 lbs.: Benson Henderson pok. Nate’a Diaza przez jednogłośną decyzję, 2 x 50-45; 50-43

Główna karta:

205 lbs.: Alexander Gustafsson pok. Mauricio Ruę przez jednogłośną decyzję, 2 x 30-27; 30-26
170 lbs.: Rory MacDonald pok. B.J. Penna przez jednogłośną decyzję, 2 x 30-26; 30-27
170 lbs.: Matt Brown pok. Mike’a Swicka przez KO (lewy sierpowy, 2:31 runda 2

Walki w FX:

155 lbs.: Yves Edwards pok. Jeremy’ego Stephensa przez KO (prawy prosty i łokcie), 1:55 runda 1
135 lbs.: Raphael Assuncao pok. Mike’a Eastona przez jednogłośną decyzję, 2 x 30-27; 29-28
155 lbs.: Ramsey Nijem pok. Joe Proctora przez jednogłośną decyzję, 2 x 29-28; 30-27
155 lbs.: Daron Cruickshank pok. Henry’ego Martineza przez KO (wysokie kopnięcie), 2:57 runda 2
155 lbs.: Abel Trujillo pok. Marcusa LeVesseura przez TKO (kolana na korpus w parterze), 3:56 runda 2
145 lbs.: Dennis Siver pok. Nama Phana przez jednogłośną decyzję, 30-24; 30-25; 30-26

Walki na facebooku:

135 lbs.: Scott Jorgensen pok. Johna Alberta przez poddanie (duszenie zza pleców), 4:59 runda 1

Bonusy po 65 tys. $

Walka wieczoru: Scott Jorgensen vs. John Albert
Nokaut wieczoru: Yves Edwards
Poddanie wieczoru: Scott Jorgensen

1 KOMENTARZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.